AK PARTİ ENCÜMENİ ÖMER YILANCI’DAN PROTESTO

16 Kasım 2022
0 Haber Yorum
Kâhta Belediye Meclisi’nde 2023 yılı bütçesi üzerine yapılan görüşmelerde sert tartışmalar yaşandı.

Kâhta Belediye Meclisi’nde 2023 yılı bütçesi üzerine yapılan görüşmelerde sert tartışmalar yaşandı.
Belediye Başkanı Yusuf Turanlı ve AK Parti Grubu arasında yaşanan tartışmalar, AK Parti Encümeni Ömer Yılancı’nın “meclisi protesto ediyorum” çıkışıyla terk etmesi ve ardından diğer AK Parti encümenlerinin de meclisi terk etmesiyle sürdü.
Tartışma ve tepkilerin nasıl başladığına dair bir açıklamada bulunan AK Parti Encümeni Ömer Yılancı Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş’a şu değerlendirmeyi yaptı:
KÂHTA BÜYÜK BİR İLÇEDİR. DOLAYISIYLA İLÇEMİZİN BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ ÖNEM ARZ EDER:
Biliyorsunuz ilçemiz büyük bir ilçedir. Hatta Türkiye’nin birçok ilçesinden de büyük bir ilçedir. Merkezi nüfusu yaklaşık 90 bin civarındadır. Köyleriyle birlikte 150 bin nüfusu olan bir ilçeye sahibiz. Böyle bir ilçenin bütçe görüşmeleri bizim açımızdan önem arz eder.
AK Parti Grubu olarak belediye meclisinin en büyük grubuyuz. 15 üyeye sahibiz. Dolayısıyla bizler bütçe görüşmelerine geçmeden önce grup olarak toplanıp kendi aramızda takvim ile ilgili bir çalışma yaptık. Kaç güne sığdırabiliriz, nasıl çalışabiliriz diye.
ÖNERİLERDE BULUNDUK:
Şimdi biz hep Kâhta Belediyesi ile ilgili olarak bugünü kadar kurumsallaşmadığını, bu konuda adım atması gerektiğini bu dönem epey bir çalışma yaptık. Önerilerde bulunduk. Bazı noktalarda ilerlemeler aldık ama bazı noktalarda çok geri kalındı. Halen de devam ediyor, dün yaşanan konu gibi.
2023 YILI BÜTÇESİ 330 MİLYON TL’DİR. BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ İÇİN BİR TAKVİM BELİRLENMESİNİ İSTEDİK. KISA SÜREDE GÖRÜŞMELERİ BİTECEK BİR BÜTÇE DEĞİLDİR:

Meclis gündemine gelen 2023 yılı bütçe tutarı 330 Milyon küsur TL’dir.
Biz meclise gittik. Başkan açılış konuşmasını yaptı ve ilgili birim müdürünü çağırarak görüşmelere başlanıldı. Grup başkanvekilimiz Sayın Sırrı Öztürk bu konuyla ilgili bir takvim belirlenmesi isteğimizi ifade etti. Bizler Cuma günü saat 10’da toplandık. Saat 12’ye kadar süremiz vardı. Belediye başkanı ve ekibinin düşüncesi bütçe görüşmelerini saat 12’ye tadar bitirmemiz noktasındaydı. Bizde kendi aramızda 330 Milyonluk bir bütçe görüşmesinin 2 saate sığdırılamayacağını, Kâhta Belediyesi’nin 18 birimden oluştuğunu, bu birim müdürlüklerine ait bütçenin ayrı ayrı görüşülmesi yönünde karar almıştık. Düşünün
 buraya 330 milyon TL’yi koyalım saatlerce sayılamaz.
BÜTÇE MESELESİ BASİTLEŞTİRİLMİŞ, BİZLERE İTHAMDA BULUNULMUŞTUR:

Dolayısıyla meseleyi önemsiyoruz. Bu konu ile ilgili arkadaşımız sayın başkana izahatta bulundu. Sayın başkan buna itiraz etti. Dedi ki siz asıl bütçeyi görüşmeyi değil, amacımızın harcırah meselesi olduğunu ifade etti. Bu aslında ağır bir ithamdır. Bizler halkımız tarafından seçilen meclis üyeleriyiz. Şimdi halkın oylarıyla seçilen meclis üyelerine, kaldı ki harcırah rakamını söyledik, bu konuyu buraya indirgeyip, bu önemli bütçe meselesini bu kadar basitleştirmek çok ayıptır. Söylemesi ayıptır 300 TL’dir. Bir kez daha belirtmekte yarar görüyorum ki yukarıda da belirttiğim gibi 18 birim müdürlüğünden oluşan belediye bütçesinin kapsamlı bir şekilde görüşülmesi taraftarıyız. Çünkü halkımızın bu bütçe ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi sahibi olmalarını istiyoruz. Bunu kendilerine ilettik. Oysa belediye başkanı bu önemli bütçenin detaylı değil de ilgili görevli müdür tarafından bir sunumla 2 saat içerisinde bitirilmesini istemiştir. Amaç bütçe görüşmelerinin uzamaması, bütçe içeriğinin detaylandırılmaması için konuyu basitleştirerek, sabote ederek bizlere ithamda bulunmuştur. Asıl amacı buydu. Biz de bu ithamı ağır bulduk. Protesto ederek meclisi terk ettik.
1983 YILINDAN BUYANA SİYASETİN İÇERİSİNDEYİM:

Orhan Bey bütün Kâhta halkı bizleri tanır. Rahmetli babamla beraber siyasete girdim. Bir fiil 1983 yılından buyana siyasetin içerisindeyim. Bizler bütün varlığımızı bu aziz halkımızın uğruna karşılıksız olarak harcamaktayız. Mesaimizle, emeğimizle ve bütün çabamızla bunu yapmaktayız.
Siyasette var olan biriyim. Çünkü hizmeti kendimize yol edinmişiz. Dün de böyleydi. Bugün de böyledir. Yarın da aynı fedakârlıklarla halkımızın hizmeti için ter dökmeye devam edeceğiz. Kâhta halkımızın menfaati her şeyin üstündedir. Dolayısıyla bu anlayışla siyaset sahasında yürümekteyiz. İlkemiz her zaman doğruya doğru, yanlışa yanlış demek olmuştur.
Yürüdüğümüz yolda halkımızın destekleri daima bizlerle
 olmuştur. Bizlere güç katmışlardır. Bir kez daha sizlerin aracılığıyla aziz halkımıza teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
ÖMER YILANCI’NIN BELEDİYE MECLİSİNDE GÖSTERMİŞ OLDUĞU TEPKİ ÖNCESİ YAPTIĞI KONUŞMA ŞÖYLE:
Önümüzde 1 yıllık bir bütçe kaldı. Sırrı Bey bütçenin görüşülmesi konusunda diğer il ve ilçelerde olan usulü burada da uygulanması gerektiği konusunda bilgi veriyor. Bilgi verirken yasalara dayanarak diyor ki şu yasa şu maddeye göre bize verilen 20 günlük bir yasal süre var. Örneğin Adıyaman’da 25 birim müdürlüğü var. Bizim ilçemizde ise 18 birim müdürlüğü var. Onlar 5 günlük bir toplanma kararı almışlar. 5 gün tartışacaklar. Sırrı beyin burada ifade etmek istediği bu konularla ilgili detaylı birim amirlerinin net bir şekilde 1 yıl geçerli harcamalarla ve beklentilerle ilgili bilgi sunulması. Ancak birkaç toplantıdır siz sürekli harcırah harcırah diye söylüyorsunuz, siz sadece bizim grubu değil, kendi grubunuzu da rencide ediyorsunuz. Biz burada aldığımız aylık toplantı başına geçen yıl 200 TL idi bu yıl 300 TL’dir. Sayın başkan ben meclisin huzurunda teklif ediyorum size, gelin sizin de ihtiyacınız yok hep beraber önümüzdeki seçime kadar harcırahlarımızı ve maaşlarımızı devlete bağışlayalım. Buyurun biz size teklif ediyoruz. Ayıptır bu kadar insanı 200 lirayla itham etmeniz doğru değil, ben meclisi protesto ediyorum, siz devam edin.
HABER: ORHAN KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.