ALİ KEMAL GELİYİİ…

21 Eylül 2020
2812 Haber Okunma   0 Haber Yorum
Kültür ve Turizm Bakanlığı...

Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli sinema  filmi olan Ali Kemal Geliyii…. motor dedi. Yapımcılığını ve senaryosunu Akasya durağı'ndan (çiçek taksi) tanıdığımız Ateş Fatih Uçan, yönetmenliğini ise Akasya Durağı, Cennet Mahallesi ve birçok tv dizisiyle beraber başarılı yapımlara imza atmış olan Yaşar Serineri yapıyor. Filmin genel koordinatörü ise Önder Akpınar.
Film hakkında görüşlerine başvurduğumuz ve aynı zaman da senaryosunu ve yapımcılığını üstlenen Ateş Fatih Uçan’a Ali Kemal Geliyii ve sinemanın bugünkü durumunu da sorduk.
ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇİYORUZ. PANDEMİ SÜRECİ OLUMSUZ ETKİ YAPTI. EKİBİMİZİN SAĞLIĞI HERŞEYDEN ÖNEMLİ:
Her şey den önce çok zor koşullara altında, başladığımız çekimlerde, ekibimizin sağlığı benim için çok önemli. Pandemi sürecinde, gerekli tedbirleri alarak, büyük bir hassasiyetle işimizi yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. İnsanlarımızın kurallara uyması ve uymayanları uyarması da artık görevleri haline gelmelidir, diyorum.
Pandeminin gündemde olması, sinema, tiyatro ve görsel sanatları çok etkiledi. Zaten zor koşullar altında ayakta durmaya çalışan sektörümüze, devletimizin destek olacağına inanıyorum. Bugünkü şartlar altında sanatlarını icra eden oyuncularımızın ve çalışanlarımızın, yaşamlarını çok zor koşullar altında sürdürmeye devam ettiğini hepimiz biliyoruz.
NE YAPILMALI:
Ben sinemadan örneklemek isterim. Her şeyden önce herkes kendi işini yapmalı diyorum. Sektörü bilmeyenlerin sektörü canlandıracağına inanmıyorum. Oyuncularımıza gelince, sinemadan yaş itibariyle uzak kalan sanatçılarımıza ve teknik ekibe, yine sinemanın içinde,  eğitmenlik verilebilir diye düşünüyorum. Kavga sahneleri eğitmeni gibi…
GELELİM ALİ KEMAL GELİYİİ. ÖZLEM DUYULAN BİR FİLME BAŞLADIĞIMIZA İNANIYORUM:
Gelelim Ali Kemal Geliyii’ye; aslında, bu filmde kimse ne gidiyor, ne de geliyor. Asıl gelen,  ülke olarak şu an en çok ihtiyaç duyduğumuz, sevgi saygı ve özlem duyduğumuz mahalle yaşantısı geliyor. Saf ve tertemiz duyguların topluma mizahi tarzda yansıması geliyor.
Yani Ali Kemal gelmiyor. Ali Kemal tertemiz bir dünya’yı beyaz perdeye getiriyor.
Özellikle saygının ve sevginin kaybolmaya başladığı, gençliğin geleneklerinden uzaklaştığı bir dönemde, özlem duyulan bir filme başladığımıza inanıyorum. Yediden yetmişe herkesin ve tüm aile bireylerinin, hatta dedelerle, ninelerin torunlarıyla bir arada izleyeceği bir sinema filmini seyirciyle buluşturacağımıza inanıyorum. Kaldı ki artık aileler çocuklarıyla aynı sinema salonlarını paylaşmak, yaşadıkları o umut dolu günleri filmlerin içinde bulmak ister diye de düşünüyorum. Ve her şeyden önce ben çocuğumla niye bir sinemaya gidip film izleyemiyorum diye, artık kendime soru sormak istemiyorum.
İşte Ali Kemal Geliyii filmi de benim gibi çocuklarıyla birlikte sinema özlemi çekenlere de umut olacaktır.
FİLMDEN BİRAZ BAHSETMEK GERİKİRSE:
Biraz Ali Kemal Geliyii den bahsetmek istiyorum. Ali Kemal saf ve temiz bir çocukluk dönemi geçiren ve bu dönemin etkisini büyümesine rağmen üstünden atamayan bir çocuk. Kız erkek ilişkilerindeki hassasiyeti mizahi tarzda yansıtan, yaşadığı mahallenin doğallığını, güzelliğini ve komşuluk ilişkilerini de bu çerçeve içine taşıyan bir çocuk. Annesiyle ve babasıyla olan ilişkilerini duygularına yansıtan ve bu duyguları, dayısıyla farklı, çevresiyle farklı yaşayan ve mizahi davranışları olan bir çocuktur.
İnek Şaban'ı, mahallenin muhtarlarını, ekmek teknesini, akasya durağını, cennet mahallesini ve nicelerini gerçekten özlüyoruz.
Yani bu filmimizin özlem duyulan bir aile komedisi, güldürürken düşündüren, düşündürürken geçmişi hatırlatan, zaman zaman izleyicinin kendisinden içinde bir parça bulan bir film olacağına inanıyorum. Ve sinemamızda da sanırım bu konudaki boşluğu da dolduracağız. Bu arada Türk Sineması'na aile komedisi olarak ciddi eserler kazandıran yapımcılarımızı ve sanatçılarımızı da saygıyla anıyorum. İnek Şaban'ı, mahallenin muhtarlarını, ekmek teknesini, akasya durağını, cennet mahallesini ve nicelerini gerçekten özlüyoruz.
ŞİDDETTEN UZAK BİR SİNEMANIN OLDUĞUNU HATIRLATAN BİR FİLM YAPMAK EN BÜYÜK ARZUMDU. ÖNEMLİ İSİMLERLE ÇALIŞIYORUZ:
Şiddete yönelik filmlere inat ekibimle birlikte, birlik ve beraberliğe kucak açan çocuklarımıza, küfürsüz, şiddetten uzak bir sinemanın olduğunu hatırlatan bir film yapmak en büyük arzumdu. Senaryomu okuduktan sonra, sorgusuz kabul eden ve Türk sinemasının değerlerinden olan, Selda Alkor, Altan Erkekli, Deniz Oral ile çalışmak bana da ciddi sorumluluk yükledi. Biz şu anada kadromuzda yer alan oyuncularımıza karşı ne kadar sorumluysak, izleyicilerimize karşı olan sorumluluğumuz iki kat daha fazladır diyebilirim.
Oyuncu kadromuza şöyle bir baktığımızda, Ateş Fatih Uçan’ın yani Ali Kemali yanısıra, Altan Erkekli (baba), Selda Alkor (anne), Veysel Diker, Levent Sülün, Ceyda Tepeliler, Hülya Uçan, Deniz Oral,  Betül Şahin, Bülent Mert, Hakan Çankaya, İ. Semih Habiboğulları, Rose, Barbaros Dikmen gibi deneyimli oyuncularla birlikte tecrübeli bir set ekibinin de yer aldığını da söyleyebilirim.
İnşallah başarılı bir çalışma gerçekleştirir, sinema seyircisini özlem duyduğu bir aile komedisiyle yine sinemada buluştururuz.
UMARIM BAŞARILI BİR YAPIM ORTAYA ÇIKARIRIZ:
Proje sorumlusu Gürsal Aydın ise film hakkındaki görüşlerini şöyle ifade etti:
Her şeyden önce çok zor bir dönemde, yani pandemi sürecinde çekimlere başladık. Umarım aldığımız sıkı tedbirler neticesinde başarılı bir yapım ortaya çıkarırız. Filmin konusuna gelince; Ateş beyinde dediği gibi artık herkes, ailesiyle ve çocuklarıyla birlikte aynı sinema ya gitmek istiyor, gülmek istiyor, gülerken düşünmek istiyor. Bu yüzden, sinema filmlerini ve tv dizilerini yaparken çocuk psikolojisinin çok iyi irdelenmesi gerekiyor. Aksi takdirde, geleceğimiz olan çocuklarımızı nelerin beklediğini bile düşünmek istemiyor insan. Sinema seyircisi, şiddetin, şiddeti doğurduğu filmlerden ziyade, gerçek yaşantıların, kah mizahi tarz olarak, kah duygusal olarak, seyrederken ruhuna yansımasını istiyor. Çocuklarına bakın işte, o zamanki güzellikleri nasılmış, gördünüz mü, birlik varmış beraberlik varmış diyebileceği, filmler istiyor, işte Ali Kemal Geliyii de bunlardan biri inandık gerçekleştiriyoruz. Umarım seyircimize istediklerini veririz.
Haber / Röportaj: Ümit Karaman

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.