ALKAYIŞ: ADALET MEKANİZMASININ GÜÇLÜ VE SÜRATLİ OLMASI TOPLUMUN GÜVENLİĞİ İÇİN SON DERECE ÖNEMLİDİR

02 Eylül 2022
0 Haber Yorum
AK Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Avukat Mustafa Aklayış yeni adli yılın açılışı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

AK Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Avukat Mustafa Aklayış yeni adli yılın açılışı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Mesajında adaletin toplum için lazım olan bir kurum olduğuna vurgu yapan Aklayış, “Adalet mekanizmasının süratli, etkin ve adaletli bir şekilde işlemesi için toplumun birliği ve kamu düzeni için vazgeçilmezi olan bir durum” dedi. Aklayış mesajında “Yargılaması uzayan davalar neredeyse kalmamıştır” diyerek şunları söyledi:
 1 Eylül itibariyle yeni adli yıl açılmış oluyor.
Adalet tabii ki toplum için lazım olan önemli bir kurum.
Adalet mekanizmasının süratli, etkin ve adaletli bir şekilde işlemesi için toplumun birliği ve kamu düzeni için vazgeçilmezi olan bir durum.
Adaletin daha hızlı yerine gelmesi için özellikle fiziki şartların iyileştirilmesi yani yeni adalet saraylarının yapılmış olması, hakim ve savcılarımızın hem sayısında hem de kalitesinde çok ciddi anlamda bir artışın düzenlemenin olması, özellikle Uyap ve Segbis gibi sistemlerin devreye girmesi adalete olan güveni arttırmıştır.
Yargılaması uzayan davalar neredeyse kalmamıştır. Yargılama süreçleri artık çok kısalmaya ve ortalama zamana akmaya başladı.
Tabii ki adalet mekanizmasının güçlü olması, adalet mekanizmasının süratli olması, etkin olması toplumun güvenliği ve esenliği için de son derece kıymetlidir.
Ben bu vesileyle yapılan düzenlemelerin çok yerinde olduğunu düşünüyorum.
Arabuluculuk kurumu, uzlaştırma kurumu gibi kurumlar ile vatandaşlar arasındaki tartışmalı konular dava açılmadan çözülebiliyor.
Yine UYAP sisteminin gittikçe kurumsallaşması, e- duruşma ortamının oluşması, tebligatların e -tebligat üzerinden yapılması özellikle meslektaşlarımızın yükünü ciddi anlamda azaltmıştır.
Segbis sistemi ile ifadelerin alınabiliyor olması da fiziki şartların olumsuzluğunu ortadan kaldırmıştır. Online adalete erişim şu anda mümkün durumda.  Bu yeni sezonda, yeni adli yılda bunun artarak devamını temenni ediyorum. 
Adıyaman baro başkanlığına yapacağımız hizmet binamızın İnşallah bir an önce tamamlanmasını temenni ediyorum. Bu yönde çalışmalarımız baro yönetimi ile beraber,  Adıyaman belediye başkanlığımızla beraber devam ediyor.
Ben yeni adli yılın başta meslektaşlarım olan avukatlarımıza, çok yoğun çalışan ve gerçekten adaletin tesisi için gayret gösteren hâkimlerimize, savcılarımıza ve adaletin sağlanması sağlanmasında büyük katkıları olan adli personelimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle bütün adli camianın yeni sezonunu tebrik ediyorum.

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.