BİR ŞİİRİM VAR...

07 Ağustos 2020
2919 Haber Okunma   0 Haber Yorum
Şairimiz ARDUÇ ...

BiR ŞİİRİM VAR BİRDE ŞAİRİM SAYFAMIZIN BU HAFTAKİ KONUĞU ŞAİR MİHRİNAZ FERHAN ARDUÇ,
Haber/Röportaj: Ümit Karaman

Şairimiz ARDUÇ Yaşamın gerçeklerini mısralarına taşıdığını ifade ederken, '' hayat bazen ne kadar roman olsa da, kısa dörtlüklerle de anlatılabilir'' diyor.  
Bir çok şiire imzasını atmış olan Mihrinaz Ferhan  Arduç’un Mihrinaz’ca isimli bir şiir kitabı, antolojiler de ve gazetelerde yayınlanmış bir çok şiiri, ayrıca değerli bestekarlar tarafından bestelenen eserleri de bulunmaktadır. Hayır, işlerinde kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirmiş olan Arduç, her şeyden önce şairlerin duygusal olması gerektiğini ifade ederken sorularımızı da aynı duygusallıkla cevaplamıştır.
SİZCE ŞAİR KİMDİR?
Şair,  yaşadığı duygularını mısralarına taşımaktan ziyade, aynı zamanda iyi bir gözlemcidir. Yaşanan sosyal sorunların, duygusal ilişkilerin, doğadaki gelişmelerle ve güzelliklerle berber, bunların üzerinde insanlar bıraktığı izleri, duygu hamuruyla yoğurup mısralarına taşıyabilen ve yine bunları toplumuyla paylaşabilen kişilerdir
BAYAN ŞAİRLERİN ZAMAN ZAMAN YANLIŞ ANLAŞILDIĞINI İFADE EDİYORSUNUZ SORUN NEDİR?
Yani özellikle bayan şairler için söylüyorum, mısralarında kendi yaşanmışlıklarının dışında, yukarıda belirttiğim yaşanmışları da anlatabilmektedirler. Ve her şair kendi yaşadıklarını değil, çevresel faktörleri de mısralarına dökebilmektedir. Bayan şairler olarak dizelerimizden dolayı, bazen farklı yorumlarla karşılaşmamız ve bunların tümünün yaşadıklarımız sanılması,  bizi üzmekten öteye gitmemektedir. Bu yüzden insanlar bayan şairlerin mısralarına odaklanarak ne anlatmaya çalıştığına bakmalı ve içinde farklı şeyler aramamalılar diye düşünüyorum.
BU ARADA ÇOK CİDDİ SOSYAL PROJELER İÇİNDE YER ALDIĞINIZI ÖĞRENDİK. MESELA GÖRME ÖZÜRLÜ ARKADAŞLARIMIZA SES OLMANIZ ONLARIN DİNLEMELERİ İÇİN SESLİ KİTAP ÇALIŞMALARINA KATILMANIZ, GİBİ. BU KONU HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Sanırım hassas bir yapıya sahip olmam, yaşanmışlara ve çevremdeki yaşananlara farklı bakmam beni birçok konuda duygusallaştırıyor. İnsanları zor durumda görmek ve onlara ulaşmak, yardım etmek beni mutlu kılıyor, daha doğrusu canlıyı ve doğayı sevmem, beni en azından, insanı açıdan doğru şeyler yapmaya yönlendiriyor bundan da çok memnunum.
PEKİ, SİZE KANATSIZ MELEK DEDİKLERİ DOĞRUMU?
Bu çok güzel bir benzetme layık görenlere çok teşekkür ediyorum.
KADIN ŞAİR OLARAK BU ÇERÇEVEDE ZORLANDIĞINIZ OLDU MU?
Kadın olmak, kadın olarak yazmak, çok zor. Yazdıklarımız dan dolayı bazen hoş olmayan, sözcüklere maruz kalmak insanı ve özellikle kadın olarak yazanları üzdüğüne inanmaktayım. Dizelerimde asla kadın ön planda olmasından ziyade insanın ve her şeyden önce canlının ön planda olmasına dikkat ederim. Kadına karşı yapılan haksızlığa ne kadar karşıysam erkek içinde aynı tepkilerimi gösteririm. Özellikle ben değil, biz olma duygusu benim için ön plandadır bu yüzden de ön yargının kesinlikle karşısındayım.
Çünkü yaşanan birçok olumsuzluğun ön yargıdan kaynakladığını hepimiz çok iyi bilmekteyiz.
GİTTİĞİN O GÜN
Soldurdun gönlümü leylaklar gibi
Sarardım döküldüm yapraklar gibi
Yalvardım günlerce çocuklar gibi
Canımdan vazgeçtim gittiğin o gün
Gerçekten bitti mi rüyamı gördüm
Belki de bilmeden gerçeğe kördüm
Yıldızlı gecemi kederle böldüm
Canımdan vazgeçtim gittiğin o gün
Yazgıyı yazana edilmez sitem
Neşteri vursan da acımaz sinem
Dermansız derdime kar etmez merhem
Canımdan vazgeçtim gittiğin o gün
Mihrinaz Ferhan Arduç
 

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.