DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ

14 Nisan 2021
0 Haber Yorum
Osman Çetinkaya...

Dr. Nar İşletme Tesisi Genel Müdürü Osman Çetinkaya:
DÜNYA MARKASI YOLUNDA EMEK VERİYORUZ
Orhan Karakaşla Haberli Röportajlara bu hafta Dr.Nar markasıyla sektörde adından söz ettiren ve Nar Bahçe işlerinde de projeler geliştiren Narcılık tarımsal sektöründe faaliyetlerde bulunan iş insanı Osman Çetinkaya konuk oldu.
Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş’a röportaj veren Çetinkaya, bölgede ilk kapama nar bahçesini kurduklarının altını çizerek, narcılığın gelişmesi yönünde çiftçilere hizmet verdiklerini belirtti.
Markalarını oluşturmak için çok önemli araştırmalar yaptıklarını ifade eden Çetinkaya, gelinen noktada başarıyı yakaladıklarını vurgulayarak, hedeflerinin yurt dışı pazarı olduğunu da kaydetti.
Narcılık üzerine arge çalışmalarına sürekli mesai verdiklerinin altını çizen Dr. Nar İşletme Tesisi Genel Müdürü Osman Çetinkaya, Karakaş’ın soruları ışığında şunları söyledi:
BÖLGEMİZDE İLK KAPAMA NAR BAHÇESİNİ KURDUK:
DrNar ve narcılık sektörü üzerine olan hikâyemizi kısaca şöyle anlatayım.
2006 yılında bölgemizde tütün ekimi yapılıyordu. Adıyaman’da tütüne kota sistemi geldikten sonra alternatif ürün arayışları oldu. O dönem GAP idaresinin ve o zamanki tarım bakanlığının önerileriyle Adıyaman’da nar ekimine bir rağbet oldu. Süreçle başlayan çalışmalar dâhilinde 2006-2010 yılları arasında yaklaşık 47 bin dekar nar ekimi yapıldı. Bölgede ilk kapama nar bahçesini tesis eden kişilerden biriyim ağabeyimle birlikte. O zaman 2006 da dört bahçe örmek olarak yapıldı. Böyle bir yol izledik. Örnek proje yaptık.
Üç dört yıl sonra ağaçlar meyve vermeye başladı.
PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİMİZ YILLAR ZORLUKLAR YAŞADIK.
ÖZELLİKLE BU ALANDA BİR SANAYİ ALT YAPISININ OLMAYIŞI DEZAVANTAJDI. BÜYÜK GAYRETLERLE YOL ALDIK:
Bölgenin o zamanki dezavantajı, herhangi bin sanayi altyapısının olmamasıydı. Bununla birlikte soğuk hava depolarının olmayışıydı. Üreticiyi o zamanla zor bir durumda bıraktı. 2006’dan 2010 yılına kadar böyle bir sıkıntı görülmedi. 2010 yılından sonra sanayi ve soğuk hava deposu eksikliği hissedildi. Sağ olsun o zamanki yetkililer, milletvekilleri, dönemin valisi Sayın Mahmut Demirtaş, İl Tarım Müdürü Sayın Adil Alan'ın gayretleriyle önce bir yönetici birliği kurulmak istendi. Başarılı olunamadı. Daha sonra kırsal kalkınma projeleriyle soğuk hava depoları yapıldı. Bir nebze de olsa çalışmalar yol aldı.
ADIYAMAN NARI’NI BİR ADIM ÖNE GÖTÜRMENİN GAYRETİNİ GÖSTERDİK.
PROJELER YAPTIK. ÜRETİCİLERİMİZİN PROJELERİNE DE DESTEK VERDİK.
2012-2013 yıllarında Adıyaman Narı’nı diğer bölgedeki narlardan nasıl farlı bir adım öne getiririz arayışına girdik. Bu bağlamda organik tarım projesine başladık. 3 üreticiyle pilot uygulama yaptık. Narda organik tarım yapılır mı yapılmaz mı? Şu an geldiğimiz 2021 yılında sadece bizim firmada 64 üretici ile sözleşmeli organik nar üretimi yapmaktayız. Organik tarımın avantajıyla birlikte hem Adıyaman Narı dünya piyasasında bir yer edinmiş oldu. Hem de örneğin nar yetiştiren diğer bölgelerdeki Adana, Mersin, İzmir ve Denizli gibi illerden bir adım öne geçmiş oldu. Tabi o zamanlar bu projeleri yaparken insanlar bizimle dalga geçiyordu. Organik tarım nedir, nasıl olur. Ne yapmamız gerekiyor? Üreticiyi bir noktada orda teşvik etmeye çalıştık. Yani organik tarım yapan bir üretici üç yıl boyunca devletten dekarına 100 TL destek aldı. Bununla birlikte il tarım müdürlüğünün gerçekleştirdiği projelerde de organik nar üretimi yapan çiftçileri bu projelerden faydalandırdık.
Yani 2013-2016 yılları arasında organik nar üretimi yapan bir üretici yılda dekarına 235 TL destek almış oldu. Bu da çitçinin girdi maliyetlerine bir nebze de olsa katkı sundu.
ARAŞTIRMALAR YAPTIK. ARGE ÇALIŞMALARI YÜRÜTTÜK.
KENDİ TESİSİMİZİ KURDUK. BAŞKA YERLERE GÖNÜLLÜ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ. ÇOK ŞÜKÜR BAŞARDIK:
2016-2017 yıllarında tesisimizi hayata geçirmeye başladık.
Öncesinde yani 2014’de Kâhta merkezde bir dolum paketleme ambalajlama tesisi kurduk. Araştırmalar yaptık. Piyasaya baktığımızda yüzde yüz nar ekşisinden üretilen bir ürün piyasada yoktu. Ve baktığımızda Hatay ilimiz bu konuda ön plandaydı. Oysa bizim nar ekim alanımız Hatay’ın beş katıdır. Niye Adıyaman nar ekşisiyle ön plana çıkmasın diye bir fikir oluşturduk. Hep araştırdık. Arge çalışmalarına girdik. Şu an bu noktada çok emekler veriyoruz. Bu narı nasıl bir adım ön planda tutarız da çiftçileri mağdur etmeden daha çok kazançlı hale getiririz diye. Geldiğimiz noktada 2020 yılı sonu kaydıyla yaklaşık 600-700 ton üretim kapasitesine kavuştuk. Bununla birlikte bölgede sözleşmeli tarım modelini de uyguladık. Şu an birçok firma bizim yaptığımız uygulamada örneğin bademde, zeytinde, fıstıkta diğer illerdeki projelerde bunu uygulamaya çalışıyorlar. Bizi örnek alıyorlar. Biz bu konuda İzmir’de Denizli’de benzeri birçok yerdeki firmalara gidip gönüllü olarak danışmanlık verdik. Yani bizim burada uyguladığımız projeyi şu an birçok firma uygulamaya çalışıyor ama çok şükür ki biz başarılı olduk.
ÇİFTÇİLERİMİZE ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYORUZ.
YILIN SEKİZ AYI SÜREKLİ İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYORUZ:
Sahada çalışan ziraat mühendisi öncülüğünde ekibimiz var. Çiftçinin yaprak tutumundan meyve hasadına kadar ücretsiz danışmanlık veriyoruz. Üretici nasıl sulama yapacak? Hangi girdileri kullanacak? Nasıl gübreleyecek? Bunları detaylı uygulamalı olarak ücretsiz bir hizmetle kendilerine sunuyoruz. Aynı zamanda hasat dönemiyle birlikte de sahada yaklaşık 600 kişilik bir hasat ekibimiz var. Sadece hasat döneminde çalışmıyor bu arkadaşlar. Bahçelerin budaması, temizliği, gübrelemesi, ilaçlaması da bu ekipler tarafından yapılıyor. Yani yılın sekiz dokuz ayında sürekli bir istihdam sağlamış oluyoruz.
SÜREÇ İÇERİSİNDE PATENTİMİZİ ALDIK.
MARKAMIZI KURDUK:
Bizde doktor nar şöyle çıktı. Narın sağlığa faydasından yola çıktık. Narın hem yaş olarak, hem nar ekşisi olarak, narın kabuğuna kadar sağlığa birçok faydası var. Oradan esinlendik. Dr.Nar olur mu olmaz mı diye. Patentimizi aldık. 2016’dan bu yana doktor nar olarak piyasada yer edinmeye çalıştık. 2017’de bu tesisin hayata geçmesiyle o dönemki narın fiyatı 40-50 kuruş civarlarındayken bu tesisin hayata geçmesiyle birlikte şuan 1,75 e kadar tarlada nar fiyatları var. Bu durum üretici açısından çok olumlu bir gelişme oldu. 2020 yılında firmalarla yaptığımız çalışmada yaklaşık 6 bin ton ürünü Adıyaman'dan biz çektik. Hal böyle olurken diğer firmalar geldiğinde hem ürün arz talep meselesinde bir sıkıntı olmadı hem de üretici tarladaki fiyatın daha yüksek bir değerde satmaya çalıştı. Bu da tarım sanayisinin tarlaya etkisi, çiftçiye etkisinin çok çıplak bir gerçeğidir. İnşallah bu tarz firmalar daha çok olur. Adıyamanlı arkadaşlarımız, girişimcilerimiz kol kola verir daha farklı çalışmalara imza atmak nasip olur.
MARKAMIZ BÜNYESİNDE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİMİZİ ARTIRACAĞIZ. ÇALIŞMALARIMIZ OLUYOR. YENİ SEÇENEKLERLE PİYASADA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ. BAŞARABİLİRSEK ADIYAMAN’I MEYVE ÜSSÜ HALİNE GETİRMEYİ PLANLIYORUZ:
İlk başladığımızda sadece nar ekşisi olarak başladık. 2020 yılı itibarı ile dr nar suyu ve nar suyu yanında şoklanmış nar tanesi, kurutulmuş nar tanesi, narlı bademli lokum çeşitlerimiz mevcuttur. Yaş dut pekmezi, yaş üzüm pekmezi ve sumak ekşisi çalışmalarımız var. 2021 yılında bunların da üretimine başlayacağız. Bilindiği gibi en güzel tut Adıyaman’ın tut ilçesindedir. Üzüm Besni ve Kâhta’da yaygındır. Sumak mesela bunun birçok çiftçi arkadaşımız farkında değil. Sinciğin dağlık alanından tutun Çelikhan’a kadar olan bölgede sumak yetişiyor. Ve Adıyamanlı hemşerilerimiz bunun farkında değil. Bunların da argesini tamamladık. Bölgeleri belirledik. Çiftçileri o köyde yaşayan insanları gerekli bilgilerdi verdik. Bu yıl itibarı ile herkes kendi bölgesinin hasadını yapacak. Biz gidip oradan temin edip üreticiyle anlaşmamızı yapacağız. 2021 yılında dr nar markası altında yaş üzüm pekmezi yaş dut pekmezi sumak ekşisini de pazara sunacağız inşallah
DİĞER MARKALARDAN FARKIMIZ VAR:
Dr. Narı diğer markalardan ayıran en büyük özelliğimiz yüzde yüz nar suyundan üretilmiş olmasıdır. İnsan sağlığını tehdit edecek zarar verecek herhangi bir katkı koruyucu renklendirici tatlandırıcı kullanmıyoruz. Bu bizim ilk yola çıktığımızdaki prensibimizdir. Yüzde yüz nar suyundan üretiyoruz. Nar ekşisini salatalarda ya da çiğköftelerde kullanmak amacıyla sadece tüketmiyor tüketicilerimiz. Günün herhangi bir saatinde bunu sulandırıp nar suyu olarak da tüketebiliyorlar. Misafirlerine nar suyu olarak da ikram edebiliyorlar. Tabi içecek olarak da öneriyoruz. Birçok şeker hastası kullanıyor. Kolesterol problemi olanlar kullanıyor. Ama bunu da doktorunuza danışıp kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Narın en büyük özelliği antioksidan özelliği olduğu için insanları rahatlatıyor. Kullanmalarında herhangi bir sıkıntı çıkmıyor. Piyasadaki birçok üründe katkı koruyucu renklendirici var. Biz bunları yaptığımız analizlerde görüyoruz. Rakiplerimizi de takip ediyoruz. Neler yapıyorlar diye.
YURT DIŞI HEDEFLERİMİZ DE VAR. ALMANYA ÖNCELİĞİMİZDİR. SÜREÇLE DIŞ PAZAR POTANSİYELİMİZİ ARTIRACAĞIZ:
Yurt dışındaki özellikle bizim hedef pazarımız Almanya. Şu an Almanya’da çalışmalar yapıyoruz. Yakinen orayı takip ediyoruz. Ne yazık ki şöyle bir dezavantajımız var Almanya’daki firmaların Türkiye tarımsal ürününe bakış açıları çok negatif. Bu da bizden kaynaklı bir şeydir. Daha önce Türkiye menşeiyle tarım ürünleri yok satılıyordu. Bunu götüren firmalar iyi niyeti suiistimal ettikleri için şu an Almanya ya da Avrupa pazarında Türkiye’deki tarımsal ürünlere bir negatif bakış açısı var. Biz bu algıyı nasıl kırıyoruz? Firma ürünümüzü alıyor. Gerekli testleri analizleri yaptırıyor. Onları geçtikten sonra zaten kendileri bizimle çalışmaya başlıyorlar. Şunun altını çizeyim ki, işini çok iyi yapan farklı sektörlerde binlerce firmalarımız vardır.
KALEM MEDYA GRUBU’NA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.
Öncelikle sizlere araştırmacı gazeteciliğinizden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Memleketimizin, ülkemizin tarımsal, ekonomik faaliyetlerine merak salıyorsunuz. Haber ve röportajlarınızla yapılanları kamuoyuna aktarıyorsunuz. Bu da emek isteyen bir durumdur. Sizleri takdir ediyorum.
Ve yine sizlerin aracılığıyla herkese başarılar diliyorum. Pandemi sürecinin bir an evvel bitmesini diliyorum. Çünkü her şeyin başında sağlık geliyor. Sağlığımızı yitirdiğimiz zaman diğer şeylerin hiçbir anlamı kalmıyor. Sizin aracılığınızla tekrar bütün okuyuculara teşekkür ederken, sağlıklı günler hepimizin olsun diyorum.
Haber / Röportaj: Orhan KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.