KARADAĞ: SPOR, SAĞLIK DEMEK

01 Ekim 2021
0 Haber Yorum
Gazeteci Ümit Karaman, Âdem Karadağ ile spor’un gençlik, kötü alışkanlıklar ve olumlu etkilerini konuştu....

Gazeteci Ümit Karaman, Âdem Karadağ ile spor’un gençlik, kötü alışkanlıklar ve olumlu etkilerini konuştu.
Asıl mesleği güvenlik uzmanı olan Adem Karadağ, Karaman’a yaptığı değerlendirmede Avrupa’nın bir çok ülkesini dolaştığını, suç önleme kolejinde eğitim aldığını ve o ülkelerin güvenlik güçleri ile eş güdüm eğitimler gördüğünü anlattı.
Aikido, Juijitsu gibi savunma sporlarında belli derecelere sahip olduğunu belirten Karadağ, ateşli ve ateşsiz silahlar kullanımı ile ilgili güvenlik güçlerine de eğitimler verdiğini ayrıca K-9 köpek eğitmenliği ile birlikte kategorisinde başarılı çalışmalar yaptığını söyledi.
Hali hazırda yurt içi ve yurt dışı menşeli( yerli/yabancı) firmaların personellerine, meslek guruplarına göre genel güvenlik ve Silahlı, silahsız özel eğitimlerde verdiğini ifade eden Karadağ 2009 yılında sahne dövüşleri üzerine AR-GE çalışmalarını başlatarak 2013 yılında sinema sektörüne geçiş yaptığını söyledi.
ARTİST AKSİYON firmasını kurduğunu beyan eden Karadağ, aksiyon sahnelerinin hak ettiği şekilde gerçekleşmesi için oyuncu adaylarına da eğitimler vermeye devam edildiğini belirtti.
En önemli amaçlarının başında,  gençlerin kötü alışkanlıklardan uzaklaşmasına katkı sağlamak olduğunu da belirten Karadağ, mümkün olduğu kadar gençlerin spor'a ve  bu tür aktivasyonlara yönlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, gençlerin aksi takdirde telafisi mümkün olmayan hatalara yönelebileceklerini de açık yüreklilikle söylenmesinde sakınca görülmemeli dedi.
Ayrıca "Burada adını bile zikretmek ten hicap duyduğum  o kötü alışkanlıkların toplumumuzu bir kanser hücresi gibi sarmasının içten bile olmadığını" söyleyen Karadağ,  "bir an evvel bu konuda ülke olarak çalışmalar yapan kurum ve kuruluşların desteklenmesi gerektiğini söylüyor.
Özellikle DUMUSEF'in bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptığını belirtip, başkan Kaya Muzaffer Ilıcak’ın destek istemeleri halinde yanlarında olmaktan gurur duyacaklarını söyleyerek “kendilerini gençler için böyle önemli bir göreve adadıkları için tebrik ediyorum” dedi.
KARAMAN: GENÇLERİN KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAKLAŞMALARINDA SPORUN VE SANATIN ÖNEMİ
NEDİR?
Gençlere dünyanın en zengin yeri neresi diye sorduğumda bana sayısız güzel ülkeler sıralıyorlar. Bende onlara diyorum ki çok haklısınız. Ama aslında dünyada en zengin yer mezarlıklardır. Orada hayata geçmemiş projeler yatar, bestelenmemiş besteler, hayata geçirilememiş daha nice sayısız eser yatmaktadır. Biz gençlerdeki o imkânsız gördükleri tarafın aslında o kadar da korkulacak bir şey olamadığını kendilerini keşfetmelerini söyleriz. Her zaman sporcunun yanında olduk. Sporun her zaman sağlık getirdiğini bütün öğrencilerimize aktarıyoruz. Mindere çıktıklarında da önce saygı ilkesini sporculara aşılıyoruz. Biz savunma sporlarını birilerine zarar vermek için öğretmiyoruz. İçimizdeki şiddet eğilimini terbiye etmek, edemezsek bizlere vereceği zararları öğretiyoruz.
Eğlenceli spor paketleri ile savunma sanatının eğlenceli tarafını her zaman önde tutuyoruz. Bu vesile ile gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya toplum sağlığı ve güvenliği için daha bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Gençlerin sanatsal başarıları geliştikçe hem kendilerine olan güvenleri artıyor hem de kötü alışkanlıklarından uzaklaşıyorlar.
KARAMAN: ARTİS AKSİYON VE ADEM KARADAĞ OLARAK BU KONUDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİZ ÇALIŞMALAR HANGİLERİDİR?
2009 yılından bu yana sportif faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. 2011 Yılında madde bağımlıları için yardımcı/destek programı hazırladık. Bu program belli süreli kamplarla uygulamaya başladık. Kamp’a katılan bağımlı gençler ve aileleri ile kısa sürede büyük oranda başarı elde ettik. Kampın sonunda katılımcılar tekrar katılmak istediklerini söylediler, ailelerin yüzlerinin gülmeleri bizim için paha biçilemezdi.
Uyguladığımız program tamamen sanat ve spor ağırlıklı olduğu için katılımcılar kolaylıkla uyum sağladılar. Biz aslında tedavi sürecindeki yolculuklarında eğlenceli bir mekân olarak hizmet verdik. Tabu bu sportif faaliyeti geliştirdik daha eğlenceli hale getirdik.
Şunu belirtmeliyim, bazen bize siz mi tedavi ettiniz/ediyorsunuz, gibi sorular yöneltiliyor.
Biz sadece spor ve sanatı birleştiren bir aktivite programı ile eğlenmelerini sağladık. Tedavi yerleri sağlık kuruluşlarıdır.
KARAMAN: İLERİDE BU KONUDA GELİŞTİRMEYİ VE GERÇEKLEŞTİRMEYİ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ PROJELER VAR MI?
Sanat ve sportif faaliyetler gerçekleştirmek amacıyla kurduğum Artist Aksiyon firması hem dizi ve film sektörü için hem de gençlere sporu sevdirmek, savunma ve mücadele sporları için faaliyetlerini daha rahat gerçekleştire bilecekleri iki ayrı projemiz var. Gerekli
teşvik ve destek alabilirsek bu proje dünyada ilk ve en büyük kompleks olarak hayata geçmiş bir eser olacak. Bu proje ile seminer, gösteri, müsabaka ve antrenman için kamp yapma alanında ülkemizi spor turizmi imkânı sağlayacağına inanıyorum. Aynı zamanda
spor ile terapi, spor ile sağlıklı daha bir çok aktivitenin yapılacağı bir alan olacağından
Avrupa’nın ilk kompleksi olacak kadar iddialı bir proje. Aynı zamanda görsel zenginliği dolayısı ile sinema sektörüne de farklı hizmetleri olacaktır.

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.