KÂHTA’DA ALTYAPI VE ÜSTYAPI SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ. SULU TARIM BİR AN EVVEL HAYATA GEÇMELİDİR:

13 Ekim 2022
0 Haber Yorum
İYİ Parti Kâhta İlçe Başkanı Ramazan Erdem, Kâhta’nın sorunları hakkında, yapılması gerekenleri ve parti olarak iktidara geldiklerinde neler yapacaklarına dair Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş’a röportaj verdi.

Kâhta’nın büyük bir ilçe olduğunu, hizmetler noktasında ihtiyaç ve taleplerin olduğunun altını çizen Erdem, “ilçe merkezimizde altyapı ve üstyapıda çalışmalar yapılmalı. Turizm değerlerine sahip olunan ilçemizin ekonomik bir kazanca kavuşturulması gerekir. Ve çiftçilerimiz için acilen sulu tarıma geçilmeli” dedi.
İYİ Parti olarak iktidara geldiklerinde yediden yetmişe herkesin rahat bir nefes alacağını belirten Erdem, “İYİ Parti iktidarında her alanda hizmetler olacaktır. Eğitim başta olmak üzere, sağlık, ulaşım, tarım, ekonomi, sosyal ve kültürel alanlarda ciddi iyileştirmeler yapılacaktır” dedi.
Erdem, Karakaş’ın soruları ışığında şu değerlendirmeleri yaptı:
KÂHTA’MIZ BÜYÜK BİR İLÇEDİR. SORUNLARIMIZ VAR. HALKIMIZIN TALEP VE İHTİYAÇLARI NOKTASINDA HİZMETLER YAPILMALIDIR:

Kâhta’mız büyük bir ilçedir.
Her anlamda, her alanda halkımızın ihtiyaç ve talepleri vardır.
Özellikle altyapıda ciddi çalışmalar yapılmalıdır. Bazı mahallelerde de içme suyu şebekesinin yenilenmesi aciliyet teşkil etmektedir. Bunu sağlık açısından geciktirmeden yapmak lazımdır. Eski şebekenin sağlıklı olmadığı zaman zaman kamuoyunda dile getirilmektedir.
Yine kanalizasyon şebekesi de aynı şekilde yenilenmelidir. Yapılacak çalışmalar ise ileriye d
önük yapılmalıdır.
Ve yollarımızın altyapı çalışmaları standartlar düzeyinde yapılmalıdır. Aksi durumda yapılan yollara bakıyorsunuz bir iki kış mevsimi üzerinden bozulmaktadırlar. Dolayısıyla yollarımız altyapısıyla sağlam yapılmalıdır.
İLÇEMİZİN PARKLARA, SOSYAL-KÜLTÜREL TESİSLERE VE BÜYÜK BİR KÜTÜPHANEYE İHTİYACI VARDIR:

Yukarıda da belirttiğim gibi ilçemiz Kâhta her geçen büyümektedir. Dolayısıyla ihtiyaçlar doğmaktadır.
Bu bağlamda ilçemizin parklara, sosyal-kültürel tesislere ve büyük bir kütüphaneye ihtiyacı vardır.
Unutmayalım ki, bir yerleşim yerini yaşanabilir kılan park ve bahçeleridir.
Sosyal kültürel tesisleridir. İlçemiz Kâhta’da bunlar neden ihtiyaca cevap verecek nitelikte olmasın.
Örneğin herkesin rahatça içerisinde dinlenebileceği, yürüyüşünü yapabileceği, oturaklarıyla, güzelliğiyle, büyüklüğüyle, çocuk oyun alanlarıyla, piknik alanıyla adından söz ettirecek parklarımız neden olmasın. Bu bir ihtiyaçsa, ilgili merciler bu anlamda çalışma yapmalıdırlar.

Yine sosyal kültürel tesislere ihtiyaç vardır. Bunların başında kültürel anlamda kütüphaneyi sayabilirim. İlçemizin genç okuyan nüfusu fazladır. Dolayısıyla daha büyük, ihtiyaca tam anlamıyla yanıt verecek bir kütüphane yapılmalıdır. Mevcut kütüphanemizin günümüz şartlarında yetersiz olduğunu düşünüyorum.
Yine kültürel sosyal anlamda sergi salonları açılmalıdır. İnsanlarımız becerilerini buralarda sergileyebilmelidirler. Bunun yanında neden bir tiyatro merkezi olmasın. Yılda birkaç kez de olsa tiyatro gösterimleri ilçe halkımızın imkânına sunmalıdır.
Ve bir müze yapılabilir. İlçemiz önemli turizm değerlerine sahiptir. Bu yönüyle ciddi bir çalışma yapılabilir. İlçe merkezinde turizm hareketliliğini artıracak modern ve içerisindeki eserlerle ilgiyi çekecek bir müze inşa edilebilir.
Yine gençlerimizi yarınlarımız açısından düşünmeliyiz. Onlar için etkinlik ve organizasyonlar yapılmalıdır. Gençlerimizi sportif organizasyonların içerisine çekmeliyiz. Kültürel yönlerine, eğitim alanla
rına katkılar yapmalıyız. Alanları, becerileri, hedefleri ölçeğinde paneller, konferanslar düzenlemeliyiz. Bunu yaptığımız taktirde onları geleceğe emin adımlarla taşımış oluruz.
TURİZM DEĞERLERİMİZ EKONOMİK GİRDİYE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ:

İlçemiz Kahta dünyada eşi benzeri olmayın turizm değerlerine sahiptir. Bu değerlerin başında Dünyanın 8. Harikası olarak tanımlanan Nemrut Dağı geliyor. Bununla birlikte Cendere Köprüsü, Arsemia, Eski Kahta Kalesi ve Karakuş Tepesi başlıca turizm zenginliklerimizdir.
Ancak bu zenginliklerimizden bugüne kadar bir türlü ekonomik bir girdi sağlayamadık. Çünkü bu anlamda yapılan ciddi bir çalışma yok. Dolayısıyla ben buradan bir kez daha ilgili mercilere sesleniyorum, geliniz bu değerleri ilçemizin ekonomik girdisine dönüştürelim. Özelde Kahta kazanacaktır. Genelde ise Ülkemiz kazanacaktır. 
İLÇEMİZİN KALKINMASI ADINA SULU TARIMI ÇOK ÖNEMSİYORUM.
HAYATA GEÇTİĞİNDE KALKINMA OLACAKTIR:

İlçemizin kalkınması, gelişimi adına sulu tarımı çok önemsiyorum.
Bilindiği üzere ilçemizin geneli, kırsal kesimi çiftçilik üzerine geçimini sağlamaktadır.
Tarım önceliğimizdir. Ancak sulu tarım olursa büyüme adına, kalkınma adına daha hızlı adımlar atabiliriz.
Sulu tarım acil bir ihtiyaçtır. Gezilerimizde bu ihtiyacı vatandaşlarımızdan alıyoruz. Dile getiriyorlar. Sulu tarım istiyorlar. Haklı yere bir taleptir. Sulu tarım hayata geçtiğinde her alanda ilerleme olacaktır. Bir kere ekonomi alanında büyüme olacaktır. Ekonomisi iyi olan bir toplumun da her anlamda durumu iyi olur.
Bir kere daha sulu tarımın önemini vurgulamak istiyorum. Bu alanda
 acil, hızlıca çalışmalar yapılmalıdır. Bir an evvel sulu tarımı hayata geçirmeliyiz. Bunu başarabilirsek yöremiz ekonomik anlamda rahat bir süreç yaşayacaktır. Neden mi? Çünkü ürün çeşitliliği artacaktır. Bununla birlikte tarımsal sanayi gelişecektir. Tarımsal endüstri ayağı oluşacaktır. Pazar payı büyüyecektir. Bu tablo ise doğrudan herkesin ekonomik anlamda büyümesini gösterecektir. En önemlisi istihdam kapısı büyüyecektir. İnsanlarımız iş bulabileceklerdir. Artık dışarıya gitmeyeceklerdir. Kendi topraklarını işleyeceklerdir. Bu öneme binaen yetkililer, ilgili merciler kolları sıvamalıdırlar.
İYİ PARTİ İKTİDARINDA HERKES RAHAT EDECEKTİR.
HİZMETLERİMİZ ÜLKEMİZİN GENELİNDE REFAHI YAŞATACAKTIR:

İYİ Parti iktidarında herkes rahat bir nefes alacaktır.
Hizmetlerimiz ülkemizin genelinde refahı yaşatacaktır.
Emeklisinden öğrencisine, işçisinden memuruna, sanatkârından üreticisine herkes emeğinin karşılığını alacaktır.
İktidarımızla herkes eşit olacaktır. Kimsenin kimseler üzerinde bir üstünlüğü olmayacaktır.
İstihdam kapıları ard arda açılacaktır. Sanayi bölgelerimiz büyütülecektir. İş dünyasının önü açılacak. İstihdama yönelik iyileştirmeler yapılacaktır. Organize Sanayi Bölgelerimizin istihdama yönelik taleplerini göz önünde bulundurarak imkânlar sunulacaktır.
En önemlisi yarınlarımız için eğitim köklü, ülkemizi ileriye taşıyacak bir 
sisteme oturtulacaktır. İki de bir eğitim içerisinde sistemler değişmeyecektir.
Orhan Bey bu sorunuza bu satırlar itibariyle çok değerli Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in de zaman zaman dile getirdiği bizler iktidar olursak neler olacak şeklindeki açılımı başlıklar halinde paylaşmak istiyorum. Nedir bunlar;
-EYT, yeni emeklilikte yaşa takılanların sorunu ortadan çözümle son bulacaktır.
-Çiftçilerimizin banka haciz ve icra takipleri derhal durdurulacaktır. Çiftçilik en kazançlı meslek emek haline getirilecektir.
-Gençlerimize yeni istihdam kapılarıyla iş imkânları sunulacaktır.
-Basın medya özgür hale gelecektir.
-Liyakat esaslı bir kadro sistemi olacaktır. Mülakat olmayacaktır. Kayırmacılık son bulacaktır.
-Kadınlara yönelik şiddet son bulacaktır.
-Hukuk adalet ile buluşacaktır.
-İnsanlarımızın hastane koridorlarında beklemesi son bulacaktır. Sağlık hızlı işleyecektir.
-Asgari ücretlilerin daha rahat yaşaması için adımlar atılacaktır. İşverenin yükü devlet desteğiyle hafifletilecektir.
-Tarım reformu ve sanayi hamleleriyle işsizliğe çözüm üretilecektir.
KALEM MEDYA ÖZVERİLİ HABERCİLİK VE RÖPORTAJLARLA SORUNLARI GÜNDEME TAŞIYOR. BAŞARILARINIZ DAİM OLSUN:
Elbette basın medyanın toplumun bilgilenmesinde, sorunların gündeme gelmesinde ve çözüm yollarının aranmasında emeği büyüktür.
Bu bağlamda Kalem Medya Grubu olarak sizler de özverili çalışmalar yapıyorsunuz. Sizleri takip ediyorum. Haberleriniz ve röportajlarınızla sorunları gündeme taşıyorsunuz. Emek veriyorsunuz. Bu anlamda emek veren herkesi kutluyorum. Başarılarınız daim olsun.
HABER/RÖPORTAJ: ORHAN KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.