LAURENTIUS YAYIN HAYATINA BAŞLADI

27 Temmuz 2021
0 Haber Yorum
Sanat ve magazin...

Sanat ve magazin dünyasına yeni bir soluk ve farklılık getiren LAURENTIUS Kalem Medya’dan Ümit Karaman’ın sorularını cevapladı.
‘’Magazin dünyası bile kutuplaşırken, biz çıkardığımız bu dergi ile her kesime hitap edecek bir yayın yapmayı hedefledik’’
Genel Yayın Yönetmenliğini tecrübeli gazeteciler Ufuk Özcan ve Yüksel Yavuz un yaptığı, Yayın Koordinatörlüğünü ve Moda Editörlüğünü ise Nur Saruhanoğullarının üstlendiği genç,dinamik ve tecrübeli kadrosuyla LAURENTIUS yazılı basında ve dijital platformda yayın hayatına başladı.
Sanat ve magazin dünyasına yeni bir soluk ve yeni bir heyecan getiren LAURENTIUS ‘’bu konuda ciddi bir boşluğu dolduracağız. Genç ve dinamik bir ekiple okuyucularımıza farklı bir bakış açısı getireceğimize inanıyor’’ dedi..
LAURENTIUS’unİlk sayısına gösterilen yoğun ilgiden, çok memnun olduklarını ifade eden Ufuk Özcan ve Yüksel Yavuz ‘’bu konuda, Türkiye de çok ciddi bir boşluğu dolduracağımıza inanıyoruz. Ayrıca bunun bize aynı ciddiyette sorumluluk yükleyecek olmasınınde bilincindeyiz’’dediler.
Soru:  Magazin medyasının ciddi  isminden de anlaşılacağı üzere ciddi bir yayın organı olarak görülen dergi hakkında neler söylemek istersiniz?
Cevap :Latince’de “Alkışlanan” ve “Alkış alan” anlamını taşıyan LAURENTIUS adının vaat ettiği gibi yayınlar yaparak medya sektörüne yeni bir soluk getirecek. LAURENTIUS hem dijital hem de yazılı basında yayın hayatına başlamış oldu Bizim mottomuzLAURENTIUS’u her ay elinize aldığınızda keyifle okuduğunuz sadece fotoğraflarıyla değil içerikleriyle size keyifli zaman geçirmesini sağlamak olacaktır. Gündemi yansıtan haber ve röportajları, özel prodüksiyon çekimleri ve dikkat çeken konu başlıkları ile Türkiye’nin yıldızlarını her ay evinize konuk ederek hayatı daha da renklendirecek.
LAURENTIUS’un ilk sayısında güzel oyuncu Merve Çağıran kapak yüzü olurken, Şeyma Korkmaz, Gurur Aydoğan, Esengül Aypek gibi tanınmış isimlerle çok özel röportajlar yaptık. Bu röportaj çekimlerinde kendi alanlarında Türkiye’nin en iyileri arasında olan fotoğrafçılar Zeynel Abidin, Erman İştahlı, Reha Alan gibi isimler ile stilist olarak Emel Kurtuluş, Taylan Gül, LevonKordanciyan gibi isimlerle, her çekimde saç için ise Türkiye’nin en köklü markalarından olan MOS Kuaför ile çalışıldı.
Türkiye’nin seçkin isimlerinden, moda ve sanata kadar geniş bir yelpazede iletişim ağı bulunan Laurentius, okuyucularına hayatın güzelliklerini, moda, sanat, dekorasyon, güzellik, seyahat, mekan trendleri ve daha fazlası ile her ay bayilerde yer alıyor olacak.
Laurentius Dergi Genel Yayın Yönetmenliğinde tecrübeli gazeteciler Ufuk Özcan ve Yüksel Yavuz birlikte görev alırken, Yayın Koordinatörlüğünü ve Moda Editörlüğü ise Nur Saruhanoğulları yapmaktadır.
Soru: Magazin dünyasındaki boşluğu doldurma konusundaki düşünceleriniz ve hedefleriniz nelerdir?
Cevap: Sosyal medya ve Dijital medya ile birlikte gazeteler ve dergilerin bir bir yayın hayatlarına son verilirken, biz inandığımız ve tecrübemiz ile bu işin bitmeyeceğini göstermeye çalıştık. Magazin dünyası bile kutuplaşırken, biz çıkardığımız bu dergi ile her kesime hitap edecek bir yayın yapmayı hedefledik. Ve bu yayın organı bağımsız, güçlü ve kaliteli kadrosu ile çok kısa sürede en iyiler arasında yerini alacağına inanıyoruz.
Soru: Magazin gazeteciliği ve dergiciliği sizce Ülkemizde hak ettiği yerde mi? Zaman zaman çok ciddi eleştirilere hedef olan magazin basını kendi içinde öz eleştiri yapıyor mu? Laurentius’un bu konuda hedefi nedir, magazin basınına en büyük katkısı sizce ne olacaktır?
Cevap: Büyüklerimizin anlattığı magazinciliği bugün artık bulamıyoruz. Gazete ve dergilerin gelirlerinin azalması ile birlikte kalifiye gazeteci çalıştırmamakla birlikte, yetiştirmeye de hiçbir kurum zaman ayırmıyor.  Çok uygun maaşlara muhabir çalıştırılırken sorulan sorular ve ahlak kuralları da o denli oluyor.  Fakat sanatçıların magazin basınına olan tavır da sosyal medyanın çıkması ile öncelikle ‘instagram’ ile çok değişti. Çünkü artık herkes kendi haberini ve PR’ını bu mecrada yapabiliyor. LAURENTİUS ve ekibi çok magazinsel konulara girmese de o kaliteli yayınları yapmaya çalışıyor. İlk sayımız da da bunu gördük.
BİYOGRAFİ - Ufuk Özcan
Türk araştırmacı gazeteci. Takvim gazetesinde köşe yazısı yazmakta olan ve Türkiye'nin en büyük magazin haber sitelerinden olan Ayakligazete.com ve Laurentius dergisinin ortağıdır.
Alem dergisinde işe başlayan Ufuk Özcan, Posta Gazetesi’nde daha sonra Hafta Sonu dergisinde çalıştıktan sonra 2008 yılından itibaren Takvim Gazetesi’nde görev almaktadır. 
 09.06.1986 doğumlu olan Ufuk Özcan, İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo ve Televizyon bölümü mezunudur…
2010 ile 2015 yılları arasında 5 defa üst üste 'Yılın En İyi Haberi' ve 'Yılın En İyi Fotoğrafı' ödülü aldı.
2021 yılında ise Dünya Basın Mensupları Derneği Tarafından yılın ''Araştırmacı-Gazeteci' ödülüne layık görüldü.

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.