MUTLAKA SULU TARIMA GEÇİLMELİ

30 Kasım 2021
0 Haber Yorum
Tarımsal alanda hizmet veren Şahinler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, içerisinde bulunduğumuz ekim sezonu, sulu tarımın önemi, tarımsal faaliyetler ile görüş ve önerileri doğrultusunda Kalem Medya’ya röportaj verdi.

Tarımsal alanda hizmet veren Şahinler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, içerisinde bulunduğumuz ekim sezonu, sulu tarımın önemi, tarımsal faaliyetler ile görüş ve önerileri doğrultusunda Kalem Medya’ya röportaj verdi.
Adıyaman bölgesinde uzun yıllardır tarımsal konularda araştırma ve uygulamalar yapan Şahin, sulu tarımın hayata geçmesi durumunda yörede büyük bir kalkınmanın olacağının altını çizdi. Aynı zamanda Ziraat Odası başkanlığı da yapan Şahin, sorular ışığında Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş’a değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi:
TARIMI ÖNEMSİYORUZ:
Öncelikle sözlerimin başında tarımın önemi hakkında biraz durmak istiyorum.
Tarım, insanlığın varoluşuyla birlikte yapılmaktadır.
Ülkelerin, medeniyetlerin var olmanın kaynağıdır. Nice uygarlıklar tarımla ayakta kalabilmişlerdir. Dolayısıyla bizler de tarımı önemsiyoruz. Önemsemeliyiz.
Tarımın olmadığı bir hayat düşünülemez. Tarımın olmadığı güçlü bir ekonomi düşünülemez. Tarımsız bir gelişim düşünülemez. Tarım olmadan gelişim olmaz. Kalkınmayı da anca ve anca sulu tarımla yakalayabiliriz.
KURAKLIKTAN DOLAYI VERİM DÜŞÜK OLUYOR:
Geçen yıl Türkiye geneli ve Adıyaman olarak kurak bir yıl geçirdik. Kuraklıktan dolayı da verim düşük oluyor. Adıyaman genelinde de kurak tarım olduğu için de büyük bir verim kaybı yaşanmaktadır.
MUTLAKA SULU TARIMA GEÇİLMELİ:
Kazançlı, bereketli ve ürün çeşitliliği için sulu tarım şarttır.
Daha önce belirttiğimiz gibi Adıyaman sulu tarımsal faaliyetine geçmelidir. Bunu çok önemsiyorum. Çünkü sulu tarım, hayatın her alanında olumlu etkiler yapacaktır. En önemlisi de istihdama büyük bir katkı yapacaktır. İlgili ve yetkili merciler bunun üzerinde durmalıdırlar. Düşünün sulu tarımın olduğu yerde ürün çeşitliliği elde edilecektir. Bu da ekonomi adına önemli gelişmelere yol açacaktır. Birçok sorun kendi içerisinde çözüme kavuşacaktır. İnsanlar ekonomik girdiden dolayı rahat bir yaşam sürdüreceklerdir. Üretim olacaktır. Üretimin olduğu yerde de bereket olur. İyi bir yaşam olur.
SULU TARIMA GEÇİLDİĞİNDE KALİTE VE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ OLACAKTIR:
Sulu tarıma geçildiğinde tarımsal alandaki üretimlerde kalite ve ürün çeşitliliği olacaktır.
Verim artacaktır. Unutmayalım ki sulu tarım sayesinde topraktan iki yâda üç mahsul almak mümkün olmaktadır. Bu durumda insanların mahsul veya ürünü elde etmeleri de kolay olmaktadır. Ve çiftçi daha iyi kazanacaktır.
Bir başka şey sulu tarımla bağlantılı olarak fabrikalar kurulacaktır. İnsanlar kendilerine yeni bir alternatif oluşturacaklardır. Bölgeye önemli firmalar gelecektir. Bu durumda da insanlar iş bulabileceklerdir. Nereden bakarsanız bakınız her yönüyle sulu tarım hayata olumlu katkı yapmaktadır.
YÜCE RABİMMİZDEN YAĞIŞLI BEREKETLİ BİR YIL DİLİYORUZ:
Temennimiz bu yıl kurak geçmemesidir. Tüm çiftçilerimize bereketli günler diliyorum. Ektiklerinin karşılığını almaları bizim sevincimiz olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerim ışığında Yüce Rabbimden yağışlı ve bereketli bir yıl diliyorum.
KALEM MEDYA GRUBU’NA ARAŞTIRMACI GAZETECİLİĞİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUM:
Kalem Medya Grubu’na şahsınızda araştırmacı gazetecilik anlayışınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Baktığımızda genelde her konuda sahadasınız. Bugün tarımsal konular için de burada bulunmaktasınız. Dolayısıyla sizleri araştırmacı gazeteciliğinizden dolayı takdir ettiğimizi bir kez daha belirtmek istiyorum. Başarılarınız daim olsun.
Haber /Röportaj: Orhan KARAKAŞ
 

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.