ÖZÇELİK: MATEMATİK İLE MÜZİK İÇ İÇEDİR

01 Mart 2021
0 Haber Yorum
Buket Özçelik,...

"Matematikte nasıl ki ispatlanabilir doğrular varsa, müzikte de hissedilen güzellikler var."     
“Türk müziği, Türk kültürünün en önemli ögelerinden biridir”
Özel Haber Röportaj /Ümit Karaman
Türk müziğine genç yaşta, değerli eserler kazandırmaya başlayan güfte yazarı ve bestekâr Buket Özçelik, aynı zamanda yorumuyla da dikkat çekiyor, seslendirdiği şarkılarda adeta Taş Plak’tan çıkmış bir ses rengine sahip olması, dinleyenler tarafından, Türk müziğinde, özlem duyulan bir ses olacağı gibi, beklenen bir boşluğu da doldurabileceği de ifade ediliyor
*TÜRK MÜZİĞİNE OLAN TUTKUNUZ NEREDEN GELMEKTEDİR?
Türk müziğiyle amatörce ilgilenen sanatçı ruhlu bir aileden gelip, fasıllar yapılan bir ortamda şarkılar söyleyerek büyüdüm. İlkokulda Türk Sanat Müziği çocuk korosunda yer aldım. Ortaokul ve lisede de okul korolarında yer alarak müzikle ilgilenmeye devam ettim. Ve halen bir Türk Sanat Müziği korosunda görev almaktayım. Beste çalışmalarımın yanı sıra ayrıca, güfte ve şiir de yazmaktayım.
*BU KONUDA EĞİTİM ALDINIZ MI?
Üniversitede Matematik bölümünde eğitim almış olmamın sonucu olarak, matematikle müziğin ne kadar iç içe olduğunu fark ettim. Bu da Türk müziğini daha iyi anlamamı ve müziğe olan ilgim de arttırdı. Matematikte nasıl ki ispatlanabilir doğrular varsa, müzikte de hissedilen güzellikler olduğuna inanıyorum. Matematik ve Müzik antik çağdan bu yana birbirinden ayrılmaz bir ikili, ikisinde de estetik, stil ve ahenk bulunmakta. Müzikteki nota değerlerinin ölçümü, ritmi, ahengi matematikle ilgilidir. Müzikte Matematik gibi evrensel bir dildir.  Matematikçi olduğum için şanslıyım. Çünkü en büyük sevdam olan müziği daha iyi algılamamı ve özümsememi sağlıyor.
*TÜRK MÜZİĞİMİZİ DİĞER MÜZİKLERDEN AYIRAN ÖZELLİKLER NELERDİR VE GENÇ BİR BESTEKÂR OLARAK BU KONUYA BAKIŞ AÇINIZ NEDİR?
Müziğin her dalına sonsuz saygım var ancak şu bir gerçek ki; Türk müziği ses yapısı ve diğer tüm özellikleriyle tüm müzik çeşitlerinden çok ve daha zengin bir özgün bir yapıya sahip. Türk müziği, Türk kültürünün en önemli ögelerinden biri olmakla birlikte bizim özümüzü oluşturmaktadır diye bilirim. Nasıl ki dilimize, tarihi eserlerimize ve diğer tüm kültürel değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyorsa öz müziğimiz olan Türk müziğimize de aynı ölçüde sahip çıkarak unutturmamalı ve bizden sonraki nesillere müziğimizi doğru şekilde aktarıp sevdirmeliyiz.
*BESTE VE GÜFTE ÇALIŞMALARINIZ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
Beste çalışmalarıma başlamamdaki en önemli sebeplerden biride, bir önceki cevapta ta belirttiğim gibi, öncelikli olarak müziğimizi bizden sonraki nesillere doğru aktarılmasını sağlamak. Ayrıca müzik eserlerinin doğru şekilde icra edebilmesini katkı sağlayarak Türk müziği nazariyatını en iyi şekilde öğrenmek için gayret gösteriyor olmak. Ve aynı zamanda Türk müziği ile ilgili değişik türde kitaplar okuyup araştırma yaparak bilgimi arttırmak için çaba sarf etmek. Bu arada benim bu çabalarımı görüp destekleyen, bilgilerini, emeklerini benden esirgemeyen, beste yapmaya cesaret etmemde büyük yardımları olan bestekâr, yazar, araştırmacı hocam Sayın Turhan Taşan ile bestekâr koro şefi hocam Sayın Kemal Külah’a, sanatla ilgili böyle bir haberde yer almamı sağlayan gazeteci yazar Ümit Karaman'a sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.