BAĞIMLILIKLA MÜCADELE AMAÇLI KÂHTA’DA KOŞU DÜZENLENDİ

04 Kasım 2022
0 Haber Yorum
Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde “Yaşam Boyu Spor Koşusu” düzenlendi.

Adıyaman'ın Kâhta ilçesinde “Yaşam Boyu Spor Koşusu” düzenlendi.
BEYEN projesi kapsamında düzenlenen yarışma, vatandaşlar tarafından destek ve ilgi gördü.
Uyuşturucu ile mücadele amaçlı düzenlenen ve STK’ların da desteklediği yarışmanın startı büyük 
bir heyecanla verildi. Etkinlik dâhilinde Kâhta Devlet Hastanesi kavşağından başlayan koşu Kâhta Kaymakamlığı önünde son buldu. Yarışmaya erkek koşucular ve kadın koşucular olmak üzere 70 kişinin katıldığı belirtildi.
Yarışmada dereceye girenlere Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar tarafından ödüller de verildi. Yarışmada etkinliğin önemi doğrultusunda konuşmalar da yapıldı.
Konuşmacılardan Yeni Dünya Vakfı Kâhta İlçe Başkanı Sırrı Öztürk, şunları söyledi:
Saygıdeğer hazirun hepinize katkılarınızdan dolayı teşekkür e
diyor, saygılar sunuyorum.
 Hepiniz hoş geldiniz sefalar getirdiniz.
Valiliğimizin bünyesinde bulunan BEYEN projesinin Kâhta’daki STK ayakları olarak bizler çok kısa sürede düşünerek bir farkındalık oluşturmak açısından bir koşu düzenleme konusunda arkadaşlarla karar aldık. Ve bu proje dâhilinde, bu projenin ruhuna uygun bir şekilde düzenlediğimiz ve arkadaşımızın açıklamış olduğu koşu yarışmamızın şu anda sonuna gelmiş bulunmaktayız. Malumunuz bağımlılık dünyada ve birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de sıkıntı olmaya devam ediyor. Bağımlılık deyince genel bir kavram. Bu kavramın içerisinde bağımlılığın her türlüsü aklımıza geliyor. Özellikle biz Kâhta’da bağımlılıkla mücadele açısından STK'lar yan yana gelerek, böyle bir projeye böyle bir yarışmaya beraber katıldık ve beraber bir oluşumu meydana getirdik. Şimdi bizler özellikle bağımlılık bildiğiniz gibi sadece bir kavramdan ibaret değildi. Bunun için bağımlılıkla mücadele, sadece bir kurumun tek başına yapabileceği bir iş de değildir. Devlet, şahsın kendisi, aile ve STK'lar, işte biz bugün STK’lar ayağı olarak böyle bir program düz
enliyoruz. Bu tür programları düzenlemeye devam edeceğiz. Bu tür etkinliklerde özellikle gençlerimizi belli bir süreliğine de olsa bağımlılıktan yani kötü alışkanlıktan alıkoymak için hedefliyoruz.
Bunun içerisinde iki tane maratoncu koşucumuz var ki kendileri gerek sigara gerek alkolden dolayı bırakmış ve kendilerini spora vermişlerdir. Her iki maratoncumuz da şu anda aramızdalar. Onlar diğer gençlerimiz için ideal olacaklar. Onlar için örnek olacaktır. O her iki sporcumuza da özellikle teşekkür ediyoruz onları taktir ediyoruz. Ve katılımınızdan dolayı sayın valime, sayın kaymakamıma, belediye başkanına ve bütün amirlerimize, sporcularımıza ve özellikle bu projede ulusal olarak haber alması için yerel basınımıza çok teşekkür eder saygılar sunuyorum.
Kâhta Kaymakamı Selami Korkutata da koşu etkinliği ile ilgili yaptığı konuşmada şunları söyledi:
Kâhta'mız bir farkındalık oluşturmak adına güzel bir 
çalışma ortaya koydu.
Kâhta’nın bu konuda hassasiyetle bir duruşu var. Bizler Kâhta’daki gençliğin sağlıksız koşullardan ve bağımlılıktan uzak tutulması gerektiğinin farkındayız. Hepimiz gençlerimizin sağlıklı yaşamasını istiyoruz. Bu bağlamda farkındalık oluşturmak adına bu koşu düzenlendi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar ise şunları söyledi:
BEYEN projesi gençliğe dokunma projesidir. Uyuşturucunun eşiğinde veya uyuşturucuya bulaşmış gençlerimize yetişkinlerimize dokunma projesidir. Sıkıntıları halının altına süpürerek hiçbir yere varamayız. Sıkıntıları ortaya dökerek, gündem yaparak çözeriz.
Bu BEYEN projesi, sıkıntıları gündem yapma projesidir.
Bugün gençliğin en büyük belası bağımlılıktır. Madde bağımlılığı en ağırı olandır. Dijital bağımlılık belki en hafifi ama hepsi inanın gençler için neslimiz için bir tehlike arz ediyor. Bu tehlikenin farkında olmamız gerekiyor. Aileler, tuzağa düşmüş gençlerin aileleri, yakınları maalesef devletten veya yetkililerden yard
ım talep etmek yerine, konunun üzerini kapatarak örtmeye çalışıyor. Bu yanlıştır.
Bu BEYEN projesinin en önemli hedefi, bize ulaşmayan veya gelmekten imtina eden ailelerimize, devlet olarak sivil toplum olarak, yerel yönetimler olarak, ayaklarına gitmek suretiyle çözüm önermektir. Yani ortada bir sorun varsa insanların bize başvurmasını beklemeyeceğiz. Valisi, kaymakamı, belediye başkanı, müdürü, gidip evinde ziyaret edecek. Gidip evinde ikna çalışmaları yapacaktır.
KALEM MEDYA GRUBU

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.