ÖZTÜRK: YATIRIMCIYI VE MAHALLELİYİ SAVUNUYORUM

15 Haziran 2022
0 Haber Yorum
Kâhta Belediyesi Haziran ayı meclis oturumu yapıldı.

Kâhta Belediyesi Haziran ayı meclis oturumu yapıldı.
Meclis toplantısında yapılması planlanan Ek Bütçe, Kâhta Sahil Yolu Projesi, daha önce soru işaretlerine yol açan araç ve çay-şeker harcamaları, intihar olayları, Kâhta Tekstil olarak bilinen öncesinde Devlet Karayolları'na ait olup sonrasında gerekli prosedürler dâhilinde şahıslara geçen yerde yeni yapılan petrol istasyonu konuları üzerinde görüşler ve tartışmalar yapıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Sırrı Öztürk Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'a yaptığı genel değerlendirmede her meclis toplantısında Kahta'nın yarınları doğrultusunda öncelikli konular ne ise onları gündeme getirdiklerini, hizmet için mesai verdiklerini ifade etti.
Haziran ayı meclis toplantısında yapılan konuşmalar, üzerinde tartışılan başlıklar ve ilgili görüşler şöyle kayıtlara geçildi:
Madde 1) Ek bütçenin görüşülmesi;
Bu maddenin, görüşülmek üzere plan ve bütçe komisyonuna sevk edilmesi ve meclisin 10.06 2022 tarihinde tekrar toplanması oy birliğiyle kabul edildi.
Madde 2)  Tadilatların görüşülmesi;
Bir dosya tekrar görüşülmek üzere komisyona sevk edildi.
10.06.2022 Tarihli Haziran Ayı 2. Oturumu
Ek bütçe ile ilgili yapılan oylamada;
Saadet Partili meclis üyeleri, Mustafa Güllü ve Osman Özbek'in ret oyları, diğer üyelerin kabul olayları ile oy çokluğu ile kabul edildi.
Gündem Dışı;
Başkan İbrahim Yusuf Turanlı:"Siz projeler getirmiyorsunuz diyordunuz, ama yaptığımız projeler olumsuz sonuçlanıyor. Bize asfalt verilmiyor.
Bünyamin bey denetim raporu ile ilgili hukuki boyutta bir toplantı yapıldı. Ne işlem yaptığımıza dair bilgiler var.
Sahil yolundan çekildiğimizi ifade ediyorsunuz. Sahil yolundan çekilmemiz bu işin yapılmadığı anlamına gelmiyor. O zamanki kaymakamımızla görüştük, bunu nasıl kolaylaştırabiliriz diye. Bir yerden yürümesi daha mantıklı diye biz çekildik. Çekilmemiz bu projenin iptal edildiği anlamına gelmiyor.
Bünyamin bey müdürlüklerden eğer yapamıyorsanız bırakın biz gelip yaparız demiş. Yapacağınıza inanıyorsanız çıkın aday olun, nihai kararı verecek olan millettir.
Engin bey Kâhta Belediyesi'nin aracının olmadığı, bu araçlara yapılan masrafın nasıl yapıldığını sormuş. Kademe iş yerine yakın gidip baksın, 80 aracımız çalışıyor. Belediye 50 milyona parça almış açıklayın diyorsunuz. Açıklamakta bir sıkıntı yok ki.4,5 ton çay tüketilmiş; aya böl, ayı da güne böl, bak günde 17 kilo eder. 400 personeli, günde 1000 ziyaretçisi olan belediyemiz bu çaydan faydalanıyor. Varsa bir şey savcılığın yolu orada.
İntihar olayıyla ilgili;
Orada çadır yok insanlar intihar ediyor diyorsunuz. Çadır var. Vatandaşı teşvik etmemek adına, orada kurulduğu zaman kendisini atacak."
AK Parti Grup Başkanvekili Sırrı Öztürk:"Biz bütçeyi görüşürken itfaiyenin eksiği var mı, intiharlara müdahale için brandalarınız var mı diye sorduk. Müdür brandamız yok dedi, herhangi bir malzememiz yok dedi."
Başkan İbrahim Yusuf Turanlı:"Siz proje üretmiyorsunuz diyordunuz. İlgili bakanlıklardan istiyoruz ama ilgili bakanlıklardan istediğimiz araçlar bize hibe edilmedi.
Ak Parti Grup Başkanvekili Sırrı Öztürk: "Belediye başkanımıza bunları proje diye getiriyorsanız, bunlar proje değil. Bunlar araç talebi. Proje dediğiniz; maliyet hesabı, içeriği, hesabı en ince ayrıntısına kadar hesaplanır.
Ak Parti Meclis Üyesi Abdulkadir Aydın:"Sahil yolu projeydi. Siz başkan olur olmaz projeden vazgeçtiniz."
Başkan İbrahim Yusuf Turanlı:"Biz çekilmedik."
AK Parti Meclis Üyesi Abdulkadir Aydın:"Ajitasyon yapıyorsun başkan. Siz belediye başkanısınız. Dertleri sorunları siz çözeceksiniz."
Başkan İbrahim Yusuf Turanlı:"Siz de eleştiri makamı mısınız?"
AK Parti Meclis Üyesi Abdulkadir Aydın: "Evet eleştiri makamıyız."
Ak Parti Grup Başkanvekili Sırrı Öztürk: "Meclisin görevlerinden biri hizmetler konusunda gördüğümüz eksiklikleri bildirmektir. Sahil yolu projesi ile ilgili kaymakamlıkta beraber toplantı yaptık. Ben orada kamuda devamlılık esastır, her konuda başkanın yanındayız, bize mecliste bir şey düşerse meclisteki arkadaşlar adına söz veriyorum yanınızda olacağız dedim. Sonra ilçe başkanımıza söyledik. Başkanımız da iktidar olarak biz de yanınızdayız, yeter ki bu proje devam etsin. Ama siz mali yönden belediyenin bütçesi yetersiz diye çekildik dediniz. Biz de milletvekilimiz Ahmet Aydın beyle görüştük. Ahmet Bey de projeyi daha da büyütüp Millet bahçesi artı sahil yolu projesine dönüştürdü. Şu anda millet bahçesi projemiz ihale aşamasına geldi.
Geçen bir intihar olayında bize soruldu niye belediyenin malzemesi yok diye. Biz de bütçe görüşmeleri sırasında müdüre; sizin neyiniz eksik, trafik kazalarına müdahale için ekipmanınız var mı? İntihar vakalarına müdahale için branda var mı? Diye sormuştuk.
İntihar olayında Adıyaman'dan branda gelmesi için 40-50 dakika beklendi. Ben halen belediyenin brandasının olup olmadığını bilmiyorum.
Başkan İbrahim Yusuf Turanlı:"Soralım hemen."
Belediye Başkan Yardımcısı Zeki Köse:"Branda bizde var. İki kata kadar geçerli. İki katı aşarsa branda'yı açarsak herhangi bir problemde sorumluluk bizde olur."
Ak Parti Grup Başkanvekili:" O zaman 5 kat için de, 10 kat için de getiririz. Ne gerekiyorsa onu yapmalıyız. Ben burada tekrar soruyorum. Ne kadar maliyet tutuyor. Çok para tutan bir şey değil. Biri atlasa niye bunu almadınız diye bize sorulmayacak mı? Gündeme getiririz. Alıp almamak icra makamı olan size bağlı."
TURANLI: USULSÜZ BİR İŞ OLMADIĞINI İFADE ETTİM
Başkan İbrahim Yusuf Turanlı:"Kahta tekstilin orada açılan petrol istasyonunu gündeme taşıdınız. Gündeme taşıdıktan sonra petrol istasyonunu yapan arkadaşlarla niye beyanımın altına böyle bir açıklama yaptınız diye görüşmek istediniz. Burada usulsüz bir iş olmadığını ifade ettim. 2010 yılında aynı şartlarda o zaman ben yine belediye başkanıydım. Sizin imarda olan bir yerin ifrazı ile ilgili. Halen yolu kapatmışsınız.
TURANLI: BELEDİYE MECLİS ÜYEM OLAN SIRRI ÖZTÜRK'ÜN YERİ İLE İLGİLİ HİÇ BİR İŞLEM YAPMADIK
Benim meclis üyem olan Sırrı Öztürk'ün yeri ile ilgili hiçbir işlem yapamadık. Kâhta tekstilin oradaki petrol istasyonu ile ilgili keşke Abuzer'e niye çekmiyorsunuz diye sorsaydınız."
ÖZTÜRK: YATIRIMCIYI VE MAHALLELİYİ SAVUNUYORUM
Ak Parti Grup Başkanvekili Sırrı Öztürk: Ben orada yatırımcının hakkı korunmak üzere, kadastro sınırlarına göre düzenleyelim diyorum. Ben orada Abuzer'i savunuyorum. Kavakları savunuyorum. Yatırımcıyı ve mahalleliyi savunuyorum. Ben orada yolun düzelmesini istiyorum. Bu kadar net ve açık bir şekilde söylediğim halde sanki ben onları eleştirmişim gibi ima yaratıldı. Ondan sonra o da tutup o paylaşımı yaptı. Ben yine söylüyorum. O gün söylediğimin aynısını tekrarlıyorum. Oradaki kadastro yoluna göre yatırımcı mağdur olmayacak şekilde düzeltme yapılsın diyorum. Ben Kavakları eriştirmiyorum ki, adamlar almış, kadastro yolu neyse odur. Eleştiri yok ki orada. Abuzer beyin benim konuşmamı içeren videosunu açıp tekrar izleyelim. Orada zaten ne dediğim net bir şekilde ortada."
ÖZTÜRK: 30 YIL ÖNCE SÖZ KONUSU YERDE ÇİFTLİK YAPTIM. O ZAMAN ORADA İMAR YOKTU. İMAR GİRDİKTEN SONRA RAHATSIZLIK VERMEMEK İÇİN ÇİFTLİĞİ TAŞIDIM:
Kendi çiftliğim ile ilgili ise;
30 yıl önce ben orada bir çiftlik yaptım. Çiftliği yaptığım zaman orada imar yoktu. Çiftliğimizi kendi tarlamızın sınırlarına koyduk. İmara girdikten sonra evler yapılmadan çiftliğimi, mahalleye rahatsızlık vermemek için hemen taşıdım. Orada daha hiçbir ev yokken, bir tekstilci kiracı olarak girdi. Daha önceki dönemde başkanla konuşmuştum. Eğer yolu açmak istiyorsanız, burada bir kanuni hak var. Diyor ki; belediye isterse, arsanın üzerindeki malzemelerin hakkını verir, yolu açar.
Ben meclise seçilip burada konuşmaya başlarken 2 ay sonra bana,  yolların açılması için gerekenin yapılması diye bir yazı geldi. Yazıyı okuduktan sonra kiracıma belediye burayı açmak istiyor. Burayı boşaltmamız lazım dedim. O da 30 kişi çalıştırıyorum hemen boşaltamam dedi. O zaman sizinle konuşması için sizin yönlendirdim. Siz ikna olmamışsınız.
Bunun üzerine;
Üzerindeki müştemilatın bedeli ödenmek üzere yolu açabilirsiniz, şayet bir yıl müsaade ederseniz, bir yıl sonra ben bütün kanuni haklarımdan vazgeçip kendim açacağım diye bir dilekçe yazdım size.
Hemen peşinden herhangi bir meclis ve encümen kararı olmadan 15 gün içinde emniyetle orası yıkılacak diye bir yazı geldi bana.
Bunun üzerine mecburen kanuna başvurdum. Yürütmeyi durdurma kararı almak için başvurdum. 3 gün içinde yürütmeyi durdurma kararı aldırdım. Sonrasında yerel mahkemeyi kazandım. Belediye temyize gönderdi. 3 gün önce o da sonuçlandı. Temyiz mahkemesi yerel mahkemenin kararını onayladı. Beni haklı buldu. Kararda üzerindeki müştemilatın bedeli belediyece ödendikten sonra yol açabilir diye onay verdi.
Bu meclisin huzurunda söylüyorum;
MAHKEME BENİ HAKLI BULDU:
Benim derdim belediyeden para almak değildi. Ben bir meclis üyesiyim. Belediye başkanından rica ederek bir yıl müsaade istedim. Onu da bana vermedi. İki yılımıza mal oldu. Mahkeme beni haklı buldu.
Ben belediyeden hiçbir bedel talep etmiyorum. Kendim malzemelerimi de kendim kaldıracağım. Mahkemeyi kazandığım halde belediyeden hiçbir hak talep etmeden yolu kendim açacağım.

Haber: Orhan KARAKAŞ Kalem Medya Grubu

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.