"SULU TARIMDA İLERLEMELİYİZ"

31 Ekim 2022
0 Haber Yorum
Tarımsal alanda yıllardır hizmet veren Şahinler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, sulu tarımın, büyüme ve kalkınma adına çok önemli olduğunu söyledi.

Tarımsal alanda yıllardır hizmet veren Şahinler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, sulu tarımın, büyüme ve kalkınma adına çok önemli olduğunu söyledi.
Tarımın stratejik bir öneme sahip olunduğunun altını çizen Şahin, “Adıyaman için sulu tarım büyük önem taşımaktadır. Sulu tarımla ilgili başlatılan yatırımlar çok hızlıca bitirilmelidir” dedi.
Sulu tarım sayesinde üretimde çeşitliliğinin artacağına vurgu yapan Şahin, elde edilecek kazancın dolaylı olarak herkese yansıyacağını ifade etti.
Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Orhan Karakaş’a konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Şahin şunları söyledi:
KALEM MEDYA GRUBU OLARAK SORUNLARA DUYARLISINIZ.
BU ANLAMDA SORUMLU HABERCİLİK ANLAYIŞINIZDAN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM:

Röportajımızın başında öncelikle sizlere teşekkürlerimi sunmak istiyorum.
Çünkü Kalem Medya Grubu olarak Adıyaman’ın özelde sorunlarına genelde ise ülkemizin sorunlarına çok duyarlı olduğunuzu görüyorum. Sizleri takip ediyorum. Tarımsal alandaki sorunlara ayrıca vermiş olduğunuz önem takdire şayandır. Sizlere müteşekkirim.
DÜNYA VAR OLDUKÇA TARIM ÖNEMİNİ KORUYACIKTIR:
Tarım dünyanın kuruluşundan bu yana süre gelen zamanda, insanoğlunun yaşamının daimi için önemini korumuştur. Dünya var oldukça da bu önemini koruyacaktır. Tarımsız bir dünya düşünülemez.
Zaman zaman konunun gündeme getirildiği platformlarda veya röportajlarımda dile getirdiğim şu vurguyu tekrar yapmak istiyorum.
Tarım, insanların beslenmesinde önem taşıyor.
Tarım, ülkelerin gelirlerine ve istihdama katkı sağlıyor.

Tarım, üretime doğrudan ham madde sağlıyor.
Bir kez daha tekrarlamakta yarar görüyorum ki, tarım stratejik bir öneme sahiptir. Yakın zamanda başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı’nda bunu gördük. Görmekle kalmadık halen yaşıyoruz. Hatta yine yakın bir dönemde dünya genelinde kendi gösteren pandemi sürecinde de gıdanın, tarımın ne kadar önem arz ettiğini yaşadık. Dolayısıyla tarımı önemsemeliyiz ve bu önemin bağlamında plan programlarımızı yapmalıyız.
TARIMSAL ALANDA İLERLEMELİYİZ:
Önemi böyle biliniyorken, bizlerin de ülke olarak tarımsal alanda daima ileriye dönük adım atmamız gerekir. Her alanda büyümeliyiz ancak öncelikle tarımsal alanda ilerlemeliyiz ki hedefl
erimize ulaşabilelim. Çünkü her alanın kalkınması, tarımsal alanın büyümesinden geçmektedir.
Örneğin hayvancılığı düşünelim, tarım olmazsa, tarımın önemi bilinmezse, hayvancılık olur mu? Elbette olmaz. Çünkü direkt hayvancılığı tarım besliyor.
Binlerce yıl öncesinde medeniyetlerin önemini kavradığı tarım, günümüzde gelişmiş ülkelerin de önceliği olmuştur. Biz de neden olmasın.
TÜRKİYE VERİMLİ TOPRAKLARA SAHİPTİR:

Türkiye coğrafi olarak önemli bir yerdedir. Hem dört mevsim açısından önemli bir yerde bulunmaktadır. Hem de çok verimli topraklara, ovalara sahiptir. Yani ülkemiz de bir tarım ülkesidir. Her yöresinde toprak işliyor. Her yöresinde kazma vuruluyor. Ancak istenilen düzeyde midir? Tartışılır. Gönül ister ki daha da verim alınsın. Daha da işlensin. Daha da ürün çeşitliliği ile Pazar odağı olsun. Bunun sağlanabilmesi için de elbette sulu tarımın çok yaygın olması gerekiyor.
KALKINMANIN YOLU SULU TARIMDAN GEÇER:
Yukarıda belirttiğim gibi ülkemiz geneli itibariyle verimli tarımsal alanlara sahiptir.
Özelde ilimiz de böyledir. Her zaman ifade ediyorum Adıyaman ilimiz büyük bir tarımsal potansiyele sahiptir. Adıyaman dört mevsimi yaşayan, her çeşit ürüne adapte olan bir coğrafik iklime sahiptir. Bu büyük potansiyeli sulu tarımla buluşturmamız gerekir. Aksi durumda kuru tarımın bir önemi kalmıyor. Çünkü kuru tarımla rekabet gücünüz olmuyor. Pazar payından yoksun kalıyorsunuz. Ürün kaliteniz düşük oluyor. Dolayısıyla bu bahsetmiş olduğum potansiyelin bir değere, bir girdiye dönüşebilmesi için mutlaka sulu tarımın hayata geçmesi gerekiyor.
Bugün dünya genelinde kalkınmış ülkelere baktığımızda tarımı özellikle sulu tarımı çok önemsedikleri görülmektedir. Çünkü sulu tarımda bereket vardır. Sulu tarımda kazanç vardır. Sulu tarımda ürün çeşitliliği vardır. Bütün bunları yan yana getirdiğinizde ortaya bir büyüme tablosu çıkıyor.
Bu bağlamda ilimiz Adıyaman için sulu tarımı çok önemsiyorum. Adıyaman bir an evvel mutlaka sulu tarıma geçmelidir. Bu konuda atılan adımlar var. Zaman zaman kamuoyu paylaşılmaktadır. Ancak bu adımlara hız verilmelidir. Ne kadar erken vakitte sulu tarıma geçilirse o kadar erken vakitte de kalkınmaya yol alınmış olur.
Sulu tarımı önemsediğimi yıllardır beyan etmekteyim. Çünkü sulu tarım, hayatın her 
alanında olumlu etkiler yapacaktır. En önemlisi de istihdama büyük bir katkısı olacaktır.
Buradan sizlerin aracılığıyla bir kez daha sesleniyorum. İlgili ve yetkili merciler sulu tarım konusu ve yatırımı üzerinde durmalıdırlar.
Unutmayalım ki, üretimin olduğu yerde bereket olur, iyi bir yaşam olur. Sulu tarıma geçildiğinde tarımsal alandaki üretimlerde kalite de olacaktır. Verim artacaktır.
Biliniyor ki sulu tarımla topraktan iki yâda üç mahsul almak mümkün olmaktadır.
Ayrıca insanların mahsul veya ürünü elde etmeleri de sulu tarımla daha da kolay olmaktadır.
Sonuçta çiftçi daha iyi kazanacaktır. Sonuçta ülkemiz kalkınacaktır.
Sözlerime son verirken bu konuyu aralıksız gündeme taşıyan siz değerli Kalem Medya’ya teşekkürlerimi sunuyorum.
HABER / RÖPORTAJ: ORHAN KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.