"ADALET YAŞATILMALI / EKONOMİDE İYİLEŞTİRMELER YAPILMALI"

15 Ekim 2022
0 Haber Yorum
İstanbul Barosu hukukçularından Avukat Celal Haras, Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş’a röportaj verdi.

Tutukluluk, AİHM kararları, adaletin ekonomi ile ilişkisi ve son zamanlarda artış gösteren hayat pahalılığı üzerine Karakaş’ın sorularını yanıtlayarak önemli değerlendirmelerde bulunan Haras, “Adalet ile ekonomi birbiriyle ilişki içerisindedir. Adalet varsa ekonomi de iyidir” dedi.
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarının bağlayıcı olduğuna dikkat çeken Haras, “Bu kararlar uygulanmalı. Çünkü ortada bir hukuk var. Aksi durumda saygınlık yara alır” dedi.
Son zamanlarda hayatın her alanında pahalılığın olduğunu da vurgulayan Haras, “Bugün aldığınızı yarın alamıyorsunuz. Fiyatlar çok değişkenlik gösteriyor. Akaryakıtta ciddi artışlar oldu. Keza kiralar öyle. İktidar önlem almalı. Ciddi iyileştirmeler yapmalı” dedi.
Avukat Celal Haras, Karakaş’ın soruları doğrultusunda şunları söyledi:
AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ’NİN KARARLARI BAĞLAYICIDIR:

Bir kere hukukun üstünlüğü ilkesi evrenseldir.
Türkiye Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne taraftır. Dolayısıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları da bağlayıcıdır. Verilen kararların uygulanmaması doğru değildir. Zaman zaman bazı davalar gündeme gelmektedir. Şahıslar önemli değil. Ben bir hukukçu olarak adalet açısından bakarım meseleye. Verilen kararların uygulanmamasına hukuk açısından doğru bulmam. Çünkü yukarıda belirttiğim gibi hukuk evrenseldir. Hal böyleyken mahkemelerin kararları uygulanmalıdır. Uygulanmadığında ne olur? Burası önemli. Uluslararası alanda saygınlığımız zedelenir. Hiç kimse buna razı olmamalıdır.
TUTUKLULUK CEZAYA DÖNÜŞMEMELİ:
Tutukluluk meselesi ülkemizde her zaman gündemdekini yerini korumuştur.

Bakıldığında hem Yargıtay kararları hem de AİHM’in tutukluluk ile ilgili sayısızca görüş ve kararları vardır. Deniliyor ki tutukluluk bir ceza infazına dönüşmemelidir. Doğru olan budur. Hukukun gereğidir. Ne yazık ki birçok insanın kafasındaki tutukluluk bir cezadır algısını halen ortadan kaldıramadık. Çünkü bu yönde halen eksiklikler görülebilmektedir. Dünya genelinde bütün hukukçular bilir ki tutukluluk bir ceza değildir. Ve olmamalıdır. Tutuklama sadece bir tedbirdir. Çok kuvvetli suç şüphesi durumlarında uygulanabiliyor. Yani kaçma ve suç delillerini ortadan kaldırma gibi bir durum varsa mahkeme bu yönde karar vermektedir. Tutuklama bir tedbir durumu olduğundan uygulamada da süresi yasayla belirtilmiştir.
Evrensel hukuk şunu der, tutukluluk en son çaredir. Ancak ülkemizde uzun tutukluluk meselesi halen çözemediğimiz bir başlıktır. Görüyoruz ki Anayasa mahkemesine yapılan başvurularda çoğu dosya üzerinden hak ihlali kararı çıkmaktadır. Bu konuyla ilgili son cümle olarak şunu söyleyeyim. Kişiyi hürriyetinden yoksun bırakacak şekilde haksızca sınırsızca uygulanamaz.
ADALET EKONOMİYİ ETKİLER:

Dünya geneline baktığımızda Adalet ekonomiyi etkiliyor.
Adaleti yaşatırsanız ekonomi güçlü olur. Neden? Çünkü adaletin olduğu yerde güven olur. Güvenin olduğu yerde de ekonomi büyür.
Dolayısıyla demokrasi güçlü kılınmalı
. Güçlü kılınan demokrasi içerisinde hukuk tam anlamıyla işlemeli. Bunu başarıyorsanız haliyle ekonominiz de çok iyi olur.
Herkesin bu ana ilke üzerinden hareket etmesi lazımdır. Çünkü adalet ile ekonomi arasında her zaman bir ilişki vardır. Bunu göz ardı etmek doğru değildir. Ekonomi iyi adalet bozuk olmaz. Adalet iyi ekonomi iyi olmaz. Ancak adalet iyi ise ekonomi de iyi olur. Emeğin karşılığı adalettir. Emeğin karşılığı adalet ise ikisini birbirinden ayrı gösteremeyiz.
GEÇİM SIKINTISI VAR. EKONOMİDE İYİLEŞTİRMELER YAPILMALI. HAYAT PAHALILIĞI ARTIYOR:
Son zamanlarda hayat pahalılığı herkesin ortak sıkıntısı olmuş durumdadır. Bugün aldığınızı yarın alamıyorsunuz. Birçok üründe fiyat belirsizliği hâkimdir.
Öte yandan akaryakıt çok pahalı oldu. Bu da direkt diğer alanları etkiliyor. Bunun önüne geçmeli hükümet. Akaryakıtta indirime gitmelidir.
Yine konut kiraları fahiş olarak arttı. Yoksul kesim, dar gelirli, emekliler bu anlamda büyük zorluk yaşıyorlar. Burada da bir denetimin olmadığını görüyoruz. Ama mutlaka denetim yapılmalı. Haksızlıkların önüne geçilmelidir.
Böyle bir tablonun karşısında iyileştirmeler acilen yapılmalıdır. Özellikle üretimde ciddi adımlar atılmalıdır. Bu bağlamda teşvikler sunulmalıdır. Yeni istihdam kapıları ile insanların derdine çareler bulunmalıdır. Üretim demişken tarımsal alanda büyük adımların atılması gerektiğini düşünüyorum. Çiftçilere gerek mazotta, gerekse de gübrede indirimli fiyatlar uygulanmalıdır. Unutulmasın ki çiftçiler rahat üretim yaparsa, herkesin karıdır. Üretimin olduğu yerde de tüm ülke kazançlı çıkar.
KALEM MEDYA GRUBU SORUMLU HABERCİLİK YAPIYOR:
Uzun yıllardır Orhan Bey sizlerin çalışmalarını ve yayın organlarınızı takip ediyorum. Basının önemi bir toplum için büyüktür. Basının olmadığı bir dünya düşünülemez. Sizlerin de sorumlu yayıncılık yaptığınızın farkındayım. Haberleriniz ve toplumsal konular üzerindeki röportajlarınızla çözüme katkılar sunuyorsunuz. Bir kez daha başarılarınızın devamını diliyorum.
HABER/RÖPORTAJ: ORHAN KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.