"ADIYAMAN TÜTÜN ÜRETİCİSİNE BİR ÖNERİ"

06 Temmuz 2021
0 Haber Yorum
Adıyaman Barosu ...

Adıyaman Barosu hukukçularından Ali Murat Bilgiç son günlerde tekrar gündeme gelen tütün konusu ile ilgili bir değerlendirmede bulundu.
Tütünün Adıyaman için çok önemli bir geçim kaynağı olduğuna dikkat çeken Bilgiç, tütün üreticisinin yapmış olduğu yol kapatma eylemlerine ilişkin de görüşlerini dile getirerek, tütün üreticisinin örgütlü olmadığını belirtti. Bilgiç değerlendirmesinde şunları söyledi:
Tütünün ilimiz için önemini tekrarlamaya gerek yoktur. Bir kaç gündür yapılan haklı gösterileri ve tepkileri izledim. Gözlemim  ve çıkardığım sonuç şu oldu:
1-Tütün üreticisi örgütlü değil. Çiftçinin kendisine ait tek örgütü ziraat odası. O da hak getire, ortada yok. Kendiliğinden örgütlenen eylemler riske açık, istismara açık eylemlerdir. Eylemin yöneticisi, sorumlusu, yürütme kurulu, devlet yöneticileriyle muhatap olacak temsilcileri, karar alıcıları yoktu.
2-Talepler net değildi. Büyük çoğunluk süre uzatılsın diyordu. Oysa altı ay çok erken geçer. 6 ay demek bu yıl üretilen tütünün bile satılamaması demek.
3-Tütün üreticisi ile tütün tüccarının çıkarları yarın, öbür gün çelişecek. Bugün için çiftçi ve tüccar aynı safta. Yarın öyle olmayacak.
4-Kooperatifleri kim örgütlüyor. Bir dönüm tarlası olan Hasan dayı mı, yoksa bu işin ticaretini yapan tüccarlar mı? Kimseyi zan altında bırakmak istemiyorum. Cevabı bilmiyorum. Gerçekten öğrenmek istiyorum.
5-Kooperatif sisteminin sakıncalı, yararlı yanları nelerdir? Başka çözüm yolları aranabilir mi? Bu konuda bir çalıştay yapılmalı, olayın bütün boyutları ortaya dökülmeli ve bir çözüm önerilmeli.
6-En önemlisi bunları yapacak, sadece tütün üreticisinin çıkarlarını savunacak, önerilerde bulunacak, muhatap alınacak bir TÜTÜNCÜLER DERNEĞİNE ihtiyaç var. Bu yapılmadan özünde iktidarın siyasal tercihlerinin sonucu olan bu sorun, güncel siyasetin parçasına dönüştürülür ve günü kurtarma çabasının ötesine gidemez.
6-AKP li ,HDP li, CHP li tütün üreticisi de diğer partilerden olanlar da dertli. Dolayısıyla bu sorun biraz sınıfsal. Bu haliyle vatandaşın sorununa çözüm üretmeyen kısır bir süreç yürütülüyor. Adıyaman'da tütün üreticilerinin örgütlenmeleri yeni bir şey de değil. 12 Eylül öncesinde böyle bir dernek vardı, 90'lı 2000'li yıllarda da(Ali Çetinkaya ve Yusuf Arslan'ın çalışmalarını hatırlıyorum).
Bu sorun kısa vadede, palyatif yani pansuman tedbirlerle çözülecek bir sorun değil. Üstelik anladığım kadarıyla bu kooperatif formülü olumlu sonuç vermeyecek. Kooperatifler bir çok alanda çözüm üreten gerçekten önemli kurumlar ama  bu alanda çözüm üretmesine halk şüpheyle yaklaşıyor. En önemli kaygıları kooperatiflerin bir kast sistemiyle yönetilmesi ve ticari bir faaliyet sayılması nedeniyle ağır vergi yükü. Bu kadar paranın döndüğü bir alanda vergisiz kazanç da olamayacağına göre, bir çözüm olmalı...
Onu bulacak, önerecek ve iktidara dayatacak, yapılmasını sağlayacak olan da çiftçinin örgütlü gücü (teşkilatı, derneği, sendikası adı neyse) olacaktır.
Bütün bu saptamalarım çiftçinin sıcak, güncel talebini değersiz kılmaz. Kendiliğinden örgütlenen bir eylem olmasına rağmen hiç bir olay çıkmaması nedeniyle  çiftçilerimizi, mülki amirleri ve kolluk güçlerini tebrik etmek gerekir.
Tütün üreticisi yerden göğe kadar haklı. Adıyaman halkı itiraz etmeyi öğrendikçe kazanacak. Tavırları, kararlılıkları karşısında saygıyla eğiliyorum.
Haklı olan taleplerini  bir daha tekrarlamak istiyorum.
TÜTÜNÜME DOKUNMA...
AMERİKAN ÇİFTÇİSİNE DEĞİL, KENDİ ÇİFTÇİNE SAHİP ÇIK Tırşıkçı kapitalist.

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.