"BİR ÇOK ALANDA SIKINTILAR YAŞADIK"

15 Ocak 2021
0 Haber Yorum
Ali Murat Bilgiç,...

Adıyaman Barosu hukukçularından Ali Murat Bilgiç, hukuk ve yaşanılan genel gündemler açısından 2020 yılının değerlendirmesini yaptı.
Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'a röportaj veren Bilgiç, 2020 yılının hukuk açısından iyi geçmediğini belirtti.
2020 yılının genel olarak hem Türkiye hem de dünya geneli açısından çok büyük olumsuzluklarla geçtiğine vurgu yapan Bilgiç, özellikle korona virüs salgınının tüm insanlığı tehdit ettiğini ifade etti.
Türkiye'de İzmir Depreminin çok büyük acılar bıraktığını hatırlatan Bilgiç, Türkiye'de deprem konusunun en önemli başlık olduğuna dikkat çekerek, risk taşıyan her yerde tedbirlerin alınmasının acil durum arz ettiğini söyledi.
2020 yılında yoksullaşmanın büyük artış gösterdiğini de ifade eden Bilgiç, Karakaş'ın soruları ışığında şunları söyledi:
2020 YILI DÜNYA AÇISINDAN OLUMSUZLUKLARIN YAŞANDIĞI BİR YIL OLARAK GEÇTİ.
GİTSİN DE BİR DAHA GELMESİN DİYEBİLECEĞİMİZ BİR YIL OLARAK HAFIZALARIMIZDA YERİNİ ALDI:

Her şeyden önce 2020 yılı ülkemiz ve dünya açısından olumsuzlukların yaşandığı bir yıl olarak geçti.
Ülkemizde depremlerin yaşandığı, pandeminin getirdiği sıkıntılar ve ekonomik krizin bu süreçte daha da derinleştiği bir yıl olarak geçti.
İşsizliğin başını aldığı, ekonomide enflasyon hızla yükseldiği bir yıl olarak geçti.
Dolar kurunun ve Euro'nun raydan çıktığı, bununla birlikte yoksulluğun artış gösterdiği bir yıl olarak geçti.
2020 Yılı tüm bu olumsuzluklar doğrultusunda çok kötü geçti. Gitsin de bir daha gelmesin diyebileceğimiz bir yıl olarak hafızalarımızda yerini aldı.
SIKINTILAR YAŞADIK.
BİRÇOK ALANDA DEMOKRATİK OLMAYAN BİR SÜREÇ YAŞADIK:

Hukuk açısından da benzer durumlar yaşadık. Her şeyden önce Anayasa Mahkemesi kararlarının bile yerel mahkemeler tarafından kabul edilmediği, erkler hiyerarşisinin yok saydığı bir yıl yaşadık.
Avukatlar açısından, avukatlık yasasının değiştirildiği,  hükümetin savunmayı da susturabilmek için özel yasa çıkarttığı, özel uygulamalar geliştirdiği bir dönemden geçtik.
Pandeminin bahane edilerek, insanların demokratik haklarının elinden alındığı bir süreç yaşadık.
Yine çok tuhaf gerekçelerle geçen bir süreç yaşadık.
Örneğin AK Parti ve diğer partiler kongrelerini yapabildiler, ama barolar kongrelerini yapamadılar.
Sıradan insanlar bile gösteri yapmak istediğinde, gösteri biliyorsanız anayasal bir haktır. Hiçbir yerden izin almadan, şiddet içermeyen gösteriler herkes tarafından her yerde yapılabilir. Buna rağmen gösterilerin pandemi nedeniyle yasaklandığı bir süreç yaşadık, yaşıyoruz. 3 kişi bir araya toplanmaya kalksa, pandemi deyip yasaklanıyor.
TÜRKİYE DEMOKRASİDEN UZAKLAŞMAMALIDIR:
Türkiye demokrasiden uzaklaşmamalıdır. 2020 yılı bunun taçlandırıldığı bir dönemdir. Nasıl taçlandırıldı? Bakınız Osman Kavala dosyasında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından tahliyesine karar verildi. Ancak aynı suçtan aynı gün bir soruşturma daha açılarak tutukluğuna karar verildi. Selahattin Demirtaş için aynısı yapıldı. Ahmet Altan için aynısı yapıldı. Bunlar kamuoyuna yansıyan davalardır. Bunun gibi çok dava vardır.
ADALET, EKONOMİYİ ETKİLER:
Geldiğimiz nokta, bu adaletsizlikler aynı zamanda ekonomiyi de çok etkiliyor. Çünkü hukukun, adaletin olmadığı yerde yabancı sermaye o ülkeye güvenmez ve yatırım yapmaz. Bunu daha önceki açıklamalarımda da altını çizerek belirtmiştim. Türkiye'de ekonomik reform yapmak istiyorsanız, Türkiye'yi demokratikleştireceksiniz.
LİYAKAT AÇISINDAN KADROLARDA YANLIŞLIKLAR YAPILDI:
Yukarıda anlattığım üzere, sadece kurallar açısından bu hatalar, bu yanlışlıklar, bu eksiklikler yapılmadı. Kadrolarda liyakat açısından da yanlışlar yapıldı. AKP'deki 5 yıllık kıdemi olan birçok avukat yargı kadrolarına atandılar. Birçoğu hâkim kadrolarına veya savcı kadrolarından atandılar. Ben şahsen bir hukukçu olarak bu uygulamayı çok yanlış buluyorum.
ANAYASA MAHKEMESİ'Nİ SİYASİ TARTIŞMALARIN DIŞINDA TUTMAK LAZIM:
Anayasa Mahkemesi'ni siyasi tartışmaların dışında tutmak lazımdır. Bakınız Amerika'da bir anayasa mahkemesi üyesi öldü, 3 gün boyunca cenazesi katafalkta ziyarete açıldı. Sıradan bir hâkim. Ama taşınan sorumluluğa böyle bir saygınlık oluşturmuşlar. Bizde de yargıçlar neden böyle olmasın ki. Yani hâkimlikleriyle o kadar beğeni kazanmalıdırlar ki bu ülkenin sağcısı, solcusu, ilericisi, gericisi ne derseniz deyiniz, ona saygı duymalıdır. Hata yapma lüksümüz yoktur. Mesleğimizin hakkını vereceğiz. Herkes böyle düşünmelidir.
YARGIYA MÜDAHALE KABUL EDİLEMEZ:
Hangi bir parti iktidar olursa olsun, kim cumhurbaşkanı olursa olsun, yargıya müdahale edilemeyeceği bir sistem olmalıdır. 2020'de ise tam bunun tersinin yaşandığı bir yıl oldu. Her yere müdahalede bulunabilecek değişiklikler yapıldı.
Altını çiziyorum bir kez daha yargı ile yürütme iç içe geçmemelidir. Adalet bakanı HSYK başkanı olmamalıdır. Yargıyı etkileyecek demeçler verilmemelidir. Yargıya müdahale kabul edilemez.
UMUTLUYUM.
TÜRKİYE DEMOKRASİ KAZANIMLARINDAN VAZGEÇMEZ:

Umutluyum. Çünkü Türkiye demokrasi ile tanışmış bir ülkedir. Bunun bilincinde olan milyonlarca vatandaş vardır. Ve dolayısıyla ülkemiz demokrasi yolundaki kazanımlarından kolay kolay vazgeçmez. Dönem dönem sıkıntılar yaşansa da nihayetinde demokrasi tam manasıyla oturacaktır. Bir kere yeni nesil yaşanılan olumsuzlukları kabulleniyor değildir. Herkes her şeyin farkındadır. Türkiye'de demokrasiyi tanıyan bir kitlenin, demokrasinin kazanımlarından vazgeçeceğini bir saniye bile düşünemem. Dediğim gibi umutluyum. Geleceğe dair umutluyum. Adalete dair umutluyum. Hukukun üstünlüğüne dair umutluyum. Hiç kimse bu umudun karşısında duramaz.
2021 YILI TÜM İNSANLIK İÇİN SAĞLIKLI GEÇSİN:
Dilerim ki; tüm insanlık 2021 yılında sağlığına kavuşsun. Korona virüs salgınının bir an evvel atlatıldığı bir yıl diliyorum. Eski günlerimize kavuşacağız elbette. Herkese mutlu bir yıl diliyorum. Ayrıca hukukun tüm dünya genelinde üstün olduğu, halkların refah içerisinde yaşadığı bir yıl diliyorum. Sizlere Kalem Medya Grubu olarak duyarlılığınızdan dolayı teşekkürlerimi sunarken, mesleğinizde başarılar diliyorum. 2021 Yılı tüm insanlık için sağlıklı geçsin.
HABER / RÖPORTAJ: ORHAN KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*



(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.