"ETİK GAZETECİLİK YAPILMALI"

03 Mayıs 2021
0 Haber Yorum
Kısa adı İYGAD olan ...

İYİGAD ‘dan İGD geçiş Sureci ve bugün İGD olarak gerçekleştirilen hizmetler nelerdir?
12 Nisan 2002 tarihinde; Yavuz Kaynarca, Mehmet Mert, Sefa Kara, Tülay Kaynarca, Metin Karakoç, Dilek Onur ve Aydın Doğar tarafından kurularak faaliyetlerine başlamıştır…
Dernek; İstanbul il sınırları içerisinde düzenli olarak yayın hayatını sürdüren yazılı, görsel, işitsel ve elektronik ortamlardaki yerel yayınların sahip ve mensuplarının arasındaki mesleki dayanışmayı sağlamak. Yerel ve ulusal yayın çalışmalarının sosyal, ekonomik, kültürel, mesleki eğitimsel gelişim ve ihtiyaçları doğrultusunda, projeler üretmek; sorunların çözümü noktasında girişimlerde bulunmak amacıyla kurulmuştur.
Derneğimizde, 2002 ile başkanlığa geldiğim 2015 yılları arasında 13 yılda 8 başkan değişikliği yaşandı. Önceki başkanlarımızdan bazıları dernek merkezi açılışı yaptılar ancak açılan hiçbir dernek merkezi bir yıldan fazla açık kalmadı.
Ben göreve geldiğimde derneğimizin merkez ofisi mevcut değildi. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım göreve geldiğimizde tek vaadimiz vardı; kurumsallaşmak ve dernek çıtasını gazeteciliğe yakışır noktalara taşımak. Bu kapsamda Büyükçekmece Beykent’te Kaya Millenium AVM'deki dernek merkezi ve konferans salonunu faaliyete geçirdik. 150 m2 olan dernek merkezinde modern makam odası, karşılama odası, içerisinde televizyonu, bilgisayarı, tepegözü, ses sitemi olan 100 kişilik modern konferans salonu olan dernek merkezimiz meslektaşlarımız yanında sosyal sorumluluğu özümseyen STK’lara da ücretsiz hizmet vermeğe hazır ve hale getirdik
Kurumsallaşma adına tüzük kongresi yaparak İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği adından üyelerimizin onayı ile ‘Yerel’ kelimesini çıkardık. Böylece daha kurumsal bir isimle İstanbul Gazeteciler Derneği adı altında İstanbul genelinde çok seçkin meslektaşlarımızı dernek üyeliğine taşıdık.
‘’zirvedeki gazeteciler’ ödülleri’’
İstanbul Gazeteciler Derneği'nde bir ilki başararak 'Yılın Zirvedekileri Ödül Töreni' gerçekleştirdik. 8 dalda 4 yıl toplamda 32 başarılı meslektaşlarımızı hem manevi değeri olan plaketlerle hem de maddi değeri olan, diz üstü bilgisayarlar ve fotoğraf makineleri ile ödüllendirdik.
İGD söyleşilerine büyük ilgi medya buluşmaları ,Kapsamında gerçekleştirdiğimiz söyleşilerde; 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle İstanbul Gazeteciler Derneği olarak bir birinden renkli ve anlamlı söyleşiler düzenledik. İsmail Küçükkaya, Yalçın Bayer, Emin Karaca, Mehmet Köşker gibi ünlü gazeteciler yanında İGD önceki başkanlarını da söyleşide ağırladık. İstanbul Gazeteciler Derneği olarak anlamlı yemeklerimiz, pikniklerimiz ve iftarlarımız oldu
Pikniklerimize meslektaşlarımız aileleriyle katıldı
24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılış yıl dönümü anısına bir birinden renkli piknikler gerçekleştirdik... Çatalca'da iki defa gerçekleşen pikniğimizde meslektaşlarımız doğanın ve birlikte olmanın keyfini yaşadılar.
İstanbul Yerel Gazeteciler Tarihinde ilk defa vergi ödemeleri ve stopaj ödemeleri gerçekleştirdik.
Daha önceki yönetimler zamanından kalan 9 bin liralık stopaj ödemesini vergi barışı kapsamında taksite bağlayarak ödemeye başladık.
İstanbul Gazeteciler Derneği etkinlikleri dernek yayın organlarımızın tamamında ve çok sayıda ulusal medya organlarında yer aldı.
Dernek üyemiz olsun olmasın İGD Yönetim Kurulu olarak iyi günlerinde ve kötü günlerinde meslektaşlarımızın yanında yer aldık.
İGD ÜYELERİNE HUKUK DESTEĞİ
İstanbul' un ünlü avukatlarından Av. Sema Kılıç, ile anlaşma yapılarak İGD üyelerine ücretsiz hukuk desteği sağladık. Ayrıca bir çok kurum ve kuruluşlarla anlaşma yapılarak İGD üyelerine Yüzde 20 ile yüzde 40 arasında indirim kartları bastık.
Türkiye Büyük Millet Meclisi başta olmak üzere; Bütün siyasi parti genel başkanlarına, bölgemiz milletvekillerine, basın İlan Kurumu'na, Basın Yayın Enformasyon İstanbul İl Müdürlüğü'ne, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne ziyaretlerimiz oldu. Bir çok ziyaretçilerimizi de biz dernek merkezinde karşıladık..
İstanbul Gazeteciler Dernek Başkanı Mehmet Mert olarak İGD'yi temsilen bir çok panel ve söyleşilere, televizyon programlarına katılarak gazetecilerin sorunlarını dile getirdim. Yetkililerden talep ve destek istedi.  Çalışma bakanlığına dosya vererek Yerel Gazetecilik Mevzuatı çıkarılmasını ve konunun meclise taşınması konusunda destek istedim.
BASIN İLAN KURUMU'NDAN DESTEK TALEP EDİLDİ
Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürlüğü'ne dilekçe verilerek il genelinde meslek örgütlerine dağıtılan destek talep edildi. Derneğimize sarı basın kartlı üye sayısı yeterli olmadığından bu destekten faydalanamadık.
Size göre başarının öyküsünü oluşturan etkenler nelerdir?
Her meslekte başarı için ben en önce çalışkan olmayı önemserim.
Program yapmayı. Konsantre olmayı.
Tabi o yaptığınız işi sevmeyi.
Hem sevdiğiniz işi yapmayı hem de bildiğiniz işi yapmayı önemserim.
Ekip çalışmasını önemserim.
Karşılıklı sevgiyi, saygıyı, şeffaf olmayı, güveni önemserim.
Yaptığınız iş ile ilgili belki iyi bir eğitim alamayabilirsiniz ancak iyi bir gözlemci olmanız gerekiyor.
O işin ustalarını, uzmanlarını takip etmeniz, onların deneyimlerinden isitifade etmeniz gerekiyor.
Bütün bunlar yan yana gelirse şayet yüzde yüz başarılı olunacak diye bir kural yoktur.
Ancak bütün bunlar yan yana gelinirse en azından yapılması gereken çok şeyi yapanın keyfini çıkarabilirsiniz.
Sonrasında başarı gelmese bile çok fazla hayal kırıklığı yaşamamış olursunuz.
Biraz da işin şans kısmı var, siz gereken her şeyi yaparsınız fakat bazen şans yanınızda olmaz, kıl payı bazı kısmetleri kaçırabilirsiniz.
Bir başka önemsediğim şey ise başarının derecesi konusundadır.
Çoğumuz başarılı olmayı en zirvede olanlarla ölçeriz ve bu durumda da zirvede olmayanları başarısız olmakla gösteririz.
Bunun doğru olmadığını söylemek istiyorum.
Yani şayet bir spor karşılaşmasının kazananı başarılı sayıp kaybedeni başarısız sayarsak bu doğru bir tanımlama değildir.
Önemli olan o spor karşılaşmasında yarışmaktır.
Bu durumda da kazananı biraz daha fazla başarılı, kaybedeni de daha az başarılı gösterebiliriz. Ortada bir başarısız varsa o da o spor karşılaşmasında sahaya çıkamayanlardır.
Aynı şekilde gazetecilik mesleğini yapanlar arasında yorumlarsak.
Önemli olan gazeteciliğin evrensel kuralları çerçevesinde, etik değerleri kapsamında görevi sürdürmektir.
Hakikatin peşinden koşmaktır. Gerçekleri kamuoyu ile paylaşmaktır. Haber yapmak, köşe yazmak, röportaj yapmak, araştırma yapmak ve bunları yayınlayacak sağlıklı bir basın yayın organında ya çalışmaktır veya o yayın organını yayımlamayı sağlamaktır.
Başarılı olmak budur.
Çok başarılı gazeteci olmaya gelince, yazdığınız yazının bomba etkisi yaratmaktır, yazdığınız köşe yazısının büyük ses getirmesidir, yayın organınızın milyonlarca okunması, izlenmesi, tıklanmasıdır.
Gazetecilik mesleğini sağlıklı bir şekilde yapmayı sürdürmek ve bu mesleği yaparak geçimini sağlamak yeterince başarı göstergesidir. Daha fazlasını beklemek şansa ve standart üstü gayretlere bağlıdır. Haber / Röportaj: Ümit Karaman

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.