"GEÇİM SIKINTISI BÜYÜYOR"

05 Eylül 2022
0 Haber Yorum
Cumhuriyet Halk Partisi Kâhta İlçe Başkanı Mustafa Celayer, gündemdeki konular hakkında Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Orhan Karakaş’a röportaj verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Kâhta İlçe Başkanı Mustafa Celayer, gündemdeki konular hakkında Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Orhan Karakaş’a röportaj verdi.
Ekonomi, zamlar, akaryakıt fiyatlarındaki istikrarsızlık ile sulu tarımdaki yüksek elektrik fiyatlarına ilişkin Karakaş’ın sorularını yanıtlayan Celayer, önemli değerlendirmelerde bulundu.
Son zamanlarda akaryakıt fiyatlarındaki artışın vatandaşı derinden etkilediğine vurgu yapan Celayer, sık sık uygulanan fiyat indirimi ve artışının da artık insanları bezdirdiğini ifade etti. Cumhuriyet Halk Partisi Kâhta ilçe Başkanı Mustafa Celayer, Karakaş'ın soruları ışığında şunları söyledi:
AKARYAKIT FİYATLARINDAKİ İSTİKRARSIZLIK BEZDİRDİ. YÜKSEK ZAMLAR ENFLASYON CANAVARINI AZDIRMAKTADIR:
Son zamanlarda akaryakıt fiyatları beklenmedik bir artış gösterdi. Bununla kalınmadı fiyatlar bi iniyor bi yükseliyor. Bu durum insanları bezdirdi.
Akaryakıt fiyatlarındaki yüksek artış, enflasyonu da ciddi manada etkiliyor. Enflasyonun artmasıyla da insanların alım gücü düşüyor. Geçim noktasında mağduriyetler yaşanıyor.
Diyeceğim odur ki akaryakıt fiyatları yapılan zamlarla çok yüksek seviyelere gelmiş. Bu artışlar ekonomik açıdan aziz vatandaşlarımızın cebini yakmaktadır. Dolaylı olarak bütün piyasaya, birçok gider kalemine yansıması olmaktadır.
İktidara sesleniyorum ve diyorum ki, geliniz akaryakıttaki zamları durdurunuz. Bununla kalınmasın fiyatlar aşağılara çekilmelidir. Aksi durumda akaryakıt fiyatlarına uygulanan artış, enflasyon canavarını daha da azdırmaktadır.
MEVCUT EKONOMİK TABLO KÖTÜDÜR.
GEÇİM SIKINTISI HER GEÇEN GÜN KÖTÜYE GİDİYOR:

İçerisinde bulunduğumuz mevcut ekonomik durum iç açıcı olmadığı gibi, kemerleri iyice sıkmaktadır. Her geçen gün insanlarımızın alım gücü zayıflamaktadır. Yoksul kesim mevcut zamlar karşısında ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. Tablo çok kötüdür.
Bugün ekmek fiyatlarından tutunuz da gıda kalemlerinin hepsinde artışlar olmuştur. Bu artışlar kat kat olmuştur. Durum vaziyet böyleyken, vatandaşın geçim sıkıntısı daha da büyüyor.
orhan Bey, göstergelere bakıldığında Türkiye’nin ekonomisi çok zayıf durumdadır. Üretim istenilen verilerde değildir. İşsizlik artmaktadır. Gençler iş bulamıyorlar. Dolayısıyla bu gidişat ülkemizi iyi bir yere götürmez.
Ekonomide söz konusu olan istikrarsızlık, herkesimi etkiliyor. Dolayısıyla hükümet güven ortamının sağlanması açısından ne gerekiyorsa yapmalıdır. İş dünyası önünü görebilmelidir. Aksi bir tablo ki bugün yaşadıklarımız ortadadır. Bu da sosyal anlamda da olumsuzlukların doğmasına sebebiyet vermektedir. Bir kere bozulan makro ekonomik yapı tekrar çok acilen düzeltilmelidir.
ZAMLAR ALTINDA VATANDAŞIMIZ EZİLİYOR.
ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMLARI GERİ ÇEKİLSİN:

Son günlerde elektrik ve doğalgaza yeniden zam yapıldı. Bu oran her ikisinin toplamı neredeyse % 50 civarındadır. Sanayi için keza zam oranı yine çok yüksek seviyede yapıldı.
Malumdur ki ekonomi zaten kötü bir durumdadır. Bu gidişatta vatandaşlarımızın alım gücü düşmüştür. Yoksul kesim derinden etkilenmektedir. Geçim çok pahalı bir vaziyet haline gelmiştir. Tüm bu olumsuz ekonomik tabloyu insanlarımız için iyileştirmeye doğru götürmek gerekirken, hükümetin eliyle elektrikte ve doğalgazda yeni zamların yapılmış olmasını çok yanlış buluyorum. Bu zamlarla birlikte yoksul insanlarımız daha sıkıntı yaşayacaklardır. Bu zamları çok yersiz ve anlamsız buluyorum. Vatandaş haykırmaktadır. Bu durum karşısında vatandaşlarımızın sesine kulak verilmelidir. Zamlar çok acil olarak geri çekilmelidir.
ÇİFTÇİLERİMİZ İÇİN ELEKTRİKTE İNDİRİMLER UYGULANMALI:
Çiftçilerimizin zaman zaman bizlere dert yandığı konuyu sizler sordunuz. Ben de bu konu hakkındaki fikirlerimi ve ilgililere olan serzenişimizi belirteyim.
Malumunuz memleketimizin yoğun bir nüfusu tarımla geçimini sağlamaktadır. Yani bir tarım bölgesiyiz. Özellikle kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız açısından tarımın önemi daha da büyüktür.
Tarım deyince bölge insanımız kendi imkânlarıyla üretim yapmaktadır.
Üretim çeşidi ise genelde kuru tarımdır. Bilindiği üzere sulu tarım yaygın bir şekilde bölgemizde yapılamamaktadır.
Ancak elektrik imkânıyla sulu tarım yapan çiftçilerimiz mevcuttur.
Elektrik fiyatlarının yüksek olduğuna dair şikâyetler alıyoruz. Bu olumsuz durum dolayısıyla üretimi de olumsuz etkilemektedir.
Buradan bir kez daha emektar çiftçilerimizin elektrik ile ilgili şikâyetlerini ve isteklerini ilgililere sizlerin aracılığıyla iletmek istiyorum. Tarım, kalkınma için önemlidir. Geliniz bu önemin bilincinde olarak çiftçilerimizin yanında duralım. Onlar üretsinler bizler destek çıkalım.  Elektrik fiyatları ucuzlasın. Çiftçilerimiz rahat etsinler.
KALEM MEDYA'YA SORUMLU YAYINCILIK ANLAYIŞINDAN ÖTÜRÜ TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM:
Röportajımızın sonunda sizlere de CHP ailesi olarak teşekkürlerimizi iletmek istiyorum.
Basının toplum için ne ifade ettiğinin farkındayız. Bu anlayışla sizleri, bütün basın-medya dünyasını takip ediyoruz. Emek veriyorsunuz. Halk için gece gündüz çalışıyorsunuz. Halkın sesi oluyorsunuz. Sorunların tespiti ve çözümüne yönelik gerek haberlerinizle gerekse de röportajlarınızla katkılar sunuyorsunuz. Sorumlu yayıncılık ilkesiyle hareket ederek zaman zaman bizlere de fırsat tanıdığınız için şahsım ve yönetimim adına bir kez daha teşekkürlerimizi sunar, yayın hayatınızda başarılarınızın daim olmasını dilerim.
HABER/RÖPORTAJ: ORHAN KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.