"GERGER GERİ KALMIŞTIR"

14 Ocak 2021
0 Haber Yorum
Merkezi İstanbul Güneşli'de...

GERSOY-DER BAŞKANI ÖZDEMİR:
*ADIYAMAN HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALAMAMIŞTIR
*GERGER'İ ÇIKMAZ SOKAK OLMAKTAN ÇIKARINIZ
*GERGER HİZMETLER NOKTASINDA GERİ KALMIŞTIR
Merkezi İstanbul Güneşli'de bulunan ve kısa adı GERSOY-DER olan Gergerliler Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Mahmut Özdemir ile Adıyaman'ın sorunlarını konuştuk. Dernek olarak faaliyetlerini de dinlediğimiz Özdemir, Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'a konuştu.
Adıyaman'ın çok önemli yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynaklarına sahip olduğunun altını çizen Özdemir, bunun karşılığında Adıyaman'ın hak ettiği hizmetleri alamadığını söyledi.
Gerger ilçesinin mağdur edildiğini de vurgu yapan Özdemir, " Gerger adeta Adıyaman'ın üvey evladıdır. Adıyaman Gerger ilçesini ikinci sıraya itmiştir. Hizmetler noktasında geri kalmıştır" dedi.
Sulu tarımın ve turizmin potansiyelinin kalkınma için çok önemli iki ayak olduğunu belirten Özdemir, sorular ışığında şunları söyledi:
ADIYAMAN HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALAMAMIŞTIR.
HANGİ SORUN GÜNDEME GETİRİLSE, İLGİLİ KİŞİ VEYA MERCİLER "PROGRAMDA" DİYE YANIT VERİRLER:

Röportajımızın başında Adıyaman'ın genel sorunları ile ilgili olarak şunu söyleyebilirim. Adıyaman 4 mevsimi yaşan bir kenttir. Adıyaman yer altı ve yer üstü zenginlik kaynaklarına sahip bir kenttir. Adıyaman suyu bol olan bir kenttir. Adıyaman bir turizm kentidir. Adıyaman bir petrol kentidir. Peki, tüm bu zenginliğe ve güzelliklere sahip olan Adıyaman, hak ettiği ölçüde hizmet alabilmiş midir? Elbette hayır. Bunun nedenine de gelince tek cümleyle belirtmek gerekirse, bugüne kadar iktidar olan partilerin veya iktidar olan siyasetçilerin, milletvekillerinin olması gereken düzeyde çaba sarf etmedikleridir. Bu durumun başka bir izahı olamaz. Bu durumu yıllardan beri söylüyoruz. Bizler halka olarak söylüyoruz da ancak en ufak bir yol alınmamıştır. Şimdi dile getireceğim. Hep aynı söylemlerin tekrarı olacaktır. Çünkü bugüne kadar hiçbir sorun çözülmedi.
Sorunlarımızı her yerde gündeme getirdik. Basın yoluyla dile getirdik. Olmadı Başakşehir Adıyamanlılar Derneği'nde anlattık. Sultanahmet Adıyamanlılar Derneği'nde anlattık. Vakıflarda anlattık. İlçe ve köy derneklerinde anlattık. Sürekli programlarda, çeşitli platformlarda memleketimizin sorunlarını gündeme getirdik. Ve ne zaman ilgili ve yetkili mercilere sorulsa "Programa aldık" diyorlar. Yıllardır böyle cevap verilir. Adıyaman sürekli yatırım programında. Bir türlü içinden çıkmıyor. Yani sorunlar programda çakılı kalıyor.
GERSOY-DER OLARAK YETKİLİLERE ÇAĞRIMIZ VARDIR.
SULU TARIM ADIYAMAN İÇİN ŞATTIR:

GERSOY-DER olarak yetkililere, iktidara vekillere bir çağrımız vardır. Çağrımız nedir? Adıyaman için sulu tarım şart diyoruz. Neden şarttır. Çünkü insanların elinde bulunan toprakları, kalkınma yolunda ekilebilir ürün çeşitliliği doğrultusunda bir noktaya getirmiyorsanız, bu bir insan hakları ihlalidir. Hak edilen hizmeti veya imkânı sunmamaktır. Ben meseleye böyle bakıyorum. Sulu tarım bilinmelidir ki bir ihtiyaçtır. Sulu tarım Adıyaman için olmazsa olmazdır. İnsanımız kendi tarlasını ekse neden ekmek için dışarıya gitsin. Neden bölge bölge ırgat durumunda dolaşsınlar. Neden mağdur olsunlar. Dolayısıyla sulu tarımla Adıyaman kalkınma hamlesi yaşar. Çünkü bizler çalışkan bir toplumuz. Üretken bir toplumuz. Yetir ki imkânlar sunulsun.
ADIYAMAN İÇİN BİR DİĞER ÖNEMLİ BAŞLIK TURİZMDİR.
TURİZM DEĞERLERİMİZ EKONOMİK GİRDİYE DÖNÜŞTÜRÜLMELİDİR:
Adıyaman için bir diğer önemli başlık turizmdir.
Adıyaman çok önemli bir turizm potansiyeline sahiptir. Ancak bu potansiyel ekonomik girdiye dönüşmemiştir. Oysa dünyadaki gelişmiş ülkelere baktığımızda, ilerleme yolunda turizm ayağının da çok önem arz ettiğini görüyoruz. Ne yapmışlar? Turizmi önemsemişler. Bu doğrultuda yapılabilecek her şeyi yapmışlar. Bir kazanç, bin kalkınma kapısı olarak görmüşler. Ve gelinen noktada kalkınmalarına ciddi bir ayak olmuştur.
Bize gelince bakıyorsunuz Nemrut Dağı gibi büyük bir hazineye sahipsiniz. Ne acıdır ki bu hazineden yararlanamıyorsunuz. Çünkü yetkili ve ilgili merciler dert etmiyorlar. Kafa yormuyorlar. Projeler geliştirmiyorlar. Girdi için çaba vermiyorlar. Bu duruma tek kelime ile yazık diyorum.
GERGER, ADETA ADIYAMAN'IN ÜVEY EVLADIDIR.
HİZMETLER NOKTASINDA GERİ KALMIŞTIR.
TEKRAR EDİYORUZ GERGER'İN EN ÖNEMLİ SORUNU YOLDUR.
GERGER'İ ÇIKMAZ SOKAK OLMAKTAN ÇIKARINIZ:

Gerger adeta Adıyaman'ın üvey evladıdır. Adıyaman Gerger ilçesini ikinci sıraya itmiştir. Hizmetler noktasında geri kalmıştır. Şunu da belirteyim. Sözlerim yanlış anlaşılmasın. Besni, Kâhta, Çelikhan, Gölbaşı veya diğer ilçelerimize neden hizmet gidiyor demiyorum. Hatta hizmetin oralara daha çok götürülmesi gerekiyor. Ancak şunun altını çiziyorum, Gerger ilçemize hizmet hiç gitmiyor. Düşünün standartlara uygun bir yol bile çok görülüyor. Yolun yapılacağına dair bu aralar bir söylenti var. Yapıldığı takdirde emek veren herkese teşekkür ederiz. Hatırlayacaksınız gerek sizlere verdiğimiz röportajlarımızda gerekse de genel anlamda yaptığımız açıklamalarımızda Gerger'in en önemli sorununun yol olduğunu defalarca belirtmiştik. Bugün halen bunun altını çiziyoruz. Dolayısıyla bizler GERSOY-DER olarak ilçemiz Gerger'in yol sorununu gerekse de diğer alanlardaki sorunlarını sıklıkla gündeme getirmeye devam edeceğiz.
Dedik ya yolun yapılacağına dair söylentiler var. Bunun takipçisi olacağız. Hatta bir adım ötesinde yeni bir seslenişimiz var. O da şudur diyoruz ki; Gerger'i çıkmaz sokak olmaktan çıkarınız. Yol yapılmalıdır. Ve devamında bir köprüyle Gerger ilçesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu'ya açılmalıdır. Gerger üzerinden neden Diyarbakır'a veya neden Elazığ'a gidilmesin. Bunu yörenin kalkınması için yapmalıyız. Gerçekleştiği takdirde her alanda bölge canlılık kazanacaktır. Her şey değer alır. Kalkınma yaşanır. Bunu neden hayata geçirmeyelim. Adıyaman'ın siyasetçileri, iktidardakiler bu konuyu gündemlerine almalıdırlar.
GERSOY-DER OLARAK SORUNLARIN TESPİTİ VE ÇÖZÜMÜ NOKTASINDA TÜM GERGERLİ HEMŞERİLERİMİZLE BİR ARAYA GELİYORUZ.
İSTİŞARE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATIYORUZ:

Kısa adı GERSOY-DER olan Gergerliler Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği olarak gerek memleketimizin sorunlarının tespiti ve çözümü noktasında gerekse de İstanbul'daki hemşerilerimizin sorunlarının çözümüne yönelik olarak yoğun bir çaba vermekteyiz.
Bunu derneğimiz çatısı altında bulunan tüm hemşerilerimizle yapmaktayız. Herkes bu noktada özveriyle çalışmaktadır. Zaman ayırmaktalar. Gerektiğinde maddi ve manevi ellerini taşın altına sokmaktalar. Bir kez daha sizlerin aracılığıyla kendilerine şükranlarımı sunuyorum.
KALEM MEDYA GRUBU'NA DUYARLI HABERCİLİK İLKESİNDEN DOLAYI TEŞEKKÜR EDİYORUZ:
Sözlerimize, röportajımıza son verirken Kalem Medya Grubu'na teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Duyarlı habercilik yapıyorsunuz. Sorunlarla ilgileniyorsunuz. Gerek haberlerle gerekse de röportajlarla kamuoyunu bilgilendiriyorsunuz. Bu da emek isteyen bir durumdur. Bu konuda fedakârlıkta bulunuyorsunuz. Sizlere bir kez daha başarılar diliyorum.
Haber / Röportaj: Orhan KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.