"GÜÇLÜ İKTİDARLARIN ÖNEMİ BÜYÜKTÜR"

01 Mart 2022
0 Haber Yorum
Orhan Karakaş’la Haberli Röportajlara bu hafta Kâhta Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkanvekili Sırrı Öztürk konuk oldu.

Orhan Karakaş’la Haberli Röportajlara bu hafta Kâhta Belediye Meclisi AK Parti Gurup Başkanvekili Sırrı Öztürk konuk oldu.
Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş’a röportaj veren Öztürk, Kâhta’nın sorunları, belediyenin çalışmaları, meclis çalışmaları, vatandaşın talepleri ile iktidar olarak Kâhta’da yapılan istihdam yatırımları, kentsel dönüşümün önemi üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu.
Güçlü iktidarların darlık ve kriz dönemlerinde büyük önem arz ettiğini ifade eden Öztürk, “Dünya genelinde başlayan ve herkesin yaşadığı kriz dönemlerinde, darlık dönemlerinde, salgın dönemlerinde anlaşılıyor ki güçlü iktidarlar büyük önem arz ediyor. Böyle baktığımızda bugün AK Parti iktidarının tüm süreçle nasıl mücadele ettiğini ve güçlülüğünü görmekteyiz” dedi.
Kâhta’nın büyük bir ilçe olduğunun altını çizen Öztürk, Kâhta’nın acilen park ve bahçelere kavuşması gerektiğini, kentsel dönüşüm projesinin başlatılmasının öncelik teşkil ettiğini belirtti.
Belediyenin hizmetlerini yeterli bulmadığını da ifade eden Öztürk, “Para olduğunda, onu hizmete dönüştürmek, çevirmek, yönetmek ise apayrı bir kabiliyettir. Önce para sonra kabiliyet olacak. Bu açıdan baktığımızda hizmetleri yeterli görmüyorum. Biz sadece gözümüzü Ankara’dan gelecek paraya dikiyoruz. O para gelsin ki hizmet yapayım. Bu da doğru değildir. Belediyenin gelirlerini yükseltmek gerekir” dedi. Öztürk röportajda Karakaş’ın soruları ışığında şunları söyledi:
KÂHTA BÜYÜK BİR İLÇEDİR.
SAHİP OLDUĞU YERALTI VE YERÜSTÜ ZENGİNLİK KAYNAKLARINDAN DOLAYI ÖNEM ARZ EDİYOR:

Kâhta bildiğiniz gibi nüfus olarak Adıyaman’ın en büyük ilçelerinden bir tanesidir. Aynı zamanda Türkiye’nin 30 iline denk gelen bir nüfusu vardır. Bundan dolayı Kâhta hizmet açısından önem arz eden bir yerleşim yeridir. Hem coğrafi bakımından, hem ekonomisi açısından hem sahip olduğu turizm potansiyeli ışığında önem arz etmektedir. Sahip olduğu yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynaklarıyla da ayrıca önem teşkil etmektedir.
Sahip olunan potansiyel doğrultusunda önem arz eden bir yer, öncelikli olarak hizmette de önem arz eder.
HİZMET YAPABİLMEK İÇİN PARA LAZIM.
PARAYI HİZMETE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN DE KABİLİYET LAZIM:
Belediye olarak hizmet yapabilmek için kaynak lazım, para lazım. Biz mahalli idarelerde yani belediyede iktidar olarak meclise geldiğimiz günden buyana mevcut bütçeyle neler yapılabilir noktasında yoğunlaştık. Bu anlamda çalışmalar yapmaktayız. Bu anlamda diğer meclis üyelerimizle birlikte istişareler yapmaktayız. Bütçeyi oluştururken de her konuşmamda aynı şeyleri söylüyorum. Mevcut bütçemizi, Türkiye’deki yerel yönetimlerin bütçesiyle bir kıyaslama yapıyoruz. Bütçemizi, kendi öz kaynaklarımızla ve devletin iller bankası üzerinden gönderdiği para olmak üzere ikiye ayırıyoruz. Bu para yüzde elli elli civarındadır. Daha başarılı belediyeler kendi öz kaynaklarını yüzde ellinin üzerine çıkarmışlar. Bizler bu kriter üzerinden bütçemize baktığımızda maalesef Türkiye ortalamasının çok çok altındayız. Yani yüzde 85’e 15’lerdeyiz. Yıllardır bu oran değişmemiştir. Bu oranı değiştirebilirsek çok daha hizmetler yapılır. Para olduğunda, onu hizmete dönüştürmek, çevirmek, yönetmek ise apayrı bir kabiliyettir. Önce para sonra kabiliyet olacak. Bu açıdan baktığımızda hizmetleri yeterli görmüyorum. Biz sadece gözümüzü Ankara’dan gelecek paraya dikiyoruz. O para gelsin ki hizmet yapayım. Bu da doğru değildir. Belediyenin gelirlerini yükseltmek gerekir. Bunu söylerken lütfen beni kimse yanlış anlamasın. Emlak vergisini yükseltelim, suya zam yapalım demiyorum. Ben proje üretelim diyorum. Hibe projelerinden faydalanmalı. Belediye gelirlerini artırıcı bütün imkânlar seferber edilmeli.
KÂHTA’DA HİZMETLER ÜRETİLMELİ.
PARK VE BAHÇELER İLE TRAFİK KONUSU ACİLİYET TEŞKİL EDİYOR:

Şu anda belediyenin rutin olarak sürdürdüğü hizmetler var. İşte fen işlerinden tutunuz da çöp toplama vesaire. Bunun yanında başka hizmetler üretilmeli. Örnek vermek gerekirse Kâhta ilçemiz park ve bahçeler konusunda yetersizdir. Trafik konusunda bir sıkışıklık söz konusudur. Bu iki başlık acilen üzerinde durulması gerekenlerdir. Yine Kâhta halkının nefes alabileceği millet bahçesi olarak son zamanlarda tanımlanan bir alana ihtiyaç vardır.
GÖREVE GELDİĞİMİZ GÜN İTİBARİYLE İLÇEMİZİN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIDIK.
HAYVAN PAZARI İHTİYACA CEVAP VERMİYOR:

Bizler göreve başladığımız gün itibariyle ilçemizin sorunlarını mecliste gündeme getirdik. Mesela hayvan pazarı yeri öncelik verdiğimiz bir konuydu. Benim özellikle bu dönem encümenliği kabul etmemdeki sebeplerden bir tanesi de Kâhta’ya bir hayvan pazarı kazandırmaktı. Ama maalesef bir tahsis yazısından sonra belediye başkanımız tamamen yeni bir yer bulmaktan vazgeçti. Çok alelacele bir hayvan pazarı yapmaya girişti. Kâhta’nın geleceği için ekonomisi için çok küçük olduğunu defalarca söyledik. Ben kendi dönemimde yapayım düşüncesiyle böyle bir yer yaptı. Ve şu an ilçenin pazarına cevap vermiyor. Şu anki yer 5 dönümlük bir yer üzerine yapılmıştır. Bizim düşündüğümüz 5 değil, 50 dönümlük bir hayvan pazarı yeri yapmak.
KÂHTA’MIZ İÇİN FAYDALI OLAN NE VARSA ONUN ÜZERİNDEN KARARIMIZI VERİRİZ.
KAMU YARARI MADDESİNİ DE BU ANLAMDA REDDETTİK.
ÇÜNKÜ O GÜN YAPILAN SADECE OLUMSUZ BİR İMAJDI. SADECE ALGIDAN ÖTEYE BİR ŞEY DEĞİLDİ:

Zaten her şey gül gülistanlık desek muhalefetin bir anlamı kalmaz.
Arkadaşlarımızla her toplantıdan önce kendi grubumuzu toplarız. Bize gündem gelmiş olur. Bütün maddeler üzerinde önce kendi aramızda istişare ve değerlendirmede bulunuruz. Kâhta’mız için faydalı olan ne varsa onun üzerinden kararımızı veririz. Zaman zaman başkanla veya meclis içerisinde tansiyon yükseliyor mu? Evet. Bizim itiraz ettiğimiz konular oluyor. Karşı grubun itirazı olabiliyor. Şimdiye kadar en tansiyonlu tartışma başlığımız ise hatırlanacağı üzere kamu yararı konusuydu. Ulusal gündeme kadar düştü. Tekrar gündeme getirmek adına değil de, tamamen haklı olduğumuz, dün yapılmış bir yanlışı düzelttik. Soruyoruz, bunu neden yanlış yapıyorsunuz, verilen cevap ise şu oluyor; bunu öncekiler de yapmış. Ve bu kararı o günlerde Kâhta’mızın yaranına reddettik. Kararı reddettik diye, o günlerde kamuoyuna çok olumsuz bir imaj verildi. Sanki her şey duracak. Bu karar olmazsa her şey icra altına girecek. Yok, efendim makam arabası gitti, traktöre bineceğiz gibi algıdan öteye bir şey değildi. Hukuken avukatlar komisyonu kurulsun dedik. Hatta içerisinde basın olsun dedik. Hepsinden vazgeçildi. En son bir televizyon konuşmasında bu konuyu kapatıyorum dedi ve kapattı. Bugün de olsa aynı şeyi yine yaparım. Çünkü niye? Biz yanlış bir kararı reddettik.
HALKIMIZ MECLİS TOPLANTILARIMIZI CANLI OLARAK TAKİP EDİYOR:
Kâhta’ya çok güzel bir şey kazandırdık. Meclis toplantılarını halka açık yapıyoruz. Basına açık yapıyoruz. Tartışıyoruz. Millet evinde bizleri izliyor. Bu konuda vicdanen de müsterihiz. Şeffaflık açısından meclis olarak rahatız. İnşallah biz başlattık, öbür dönem olur olmayız devam eder. Halkımız mecliste ne oluyor, kim ne konuşuyor takip ediyor izliyor.
KÂHTA’MIZ İÇİN KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNCELİKLİDİR:
Kâhta’mız için kentsel dönüşüm önceliklidir. Üzerinde acilen durulmalı. Ve bu doğrultuda çalışmalar yapılmalıdır. Kaç seferdir gündeme getiriyoruz. Kâhta’nın batısı gelişiyor. Kuzey batası da dâhil olmak üzere böyledir. Yeni imar yerleri için zaman zaman talepler geliyor. Ben ise açılmasından taraf değilim. Kâhta zaten kaplayacağı kadar yer kaplamış. Bizim eski mahalleler var. Cami Mahallesi, Atatürk Mahallesi, Gazi Mahallesi, Yeni Mahalle ve Cumhuriyet Mahallesi eski mahallelerimizdir. Ortalama evleri de bir veya iki katlıdır. Buraları kentsel dönüşüme koymamız lazım. Kentsel dönüşüm projesi ile hem tarım arazilerini işgal etmiş olmayız hem de şehrimizin her yönünü geliştirmiş oluruz.
VARSA BİR YANLIŞ RAPOR EDİLİR VE MECLİSE SUNULUR:
Belediyeler bir yıl çalışır. Çalıştıktan sonra 12’nci ayda hesap denetim komisyonu kurulur. Hesap denetim komisyonuna her parti meclisteki temsil miktarıyla katılır. Sayı olarak biz bu oranı 5 olarak belirledik. 3’ü bizdendir. 2’si de karşı taraftandır. 2021 yılının hesap denetim çalışmalarına başladık. 40 günlük bir yasal çalışma süresi vardır. Bu çalışmalar odağında her şey tek tek incelenir. Varsa bir yanlış rapor edilir. Meclise getirilir. Çıkan raporu basınla paylaşırız. 
2021 YILI PANDEMİ VE KURAKLIK NETİCESİYLE GEÇTİ:
2021 Yılı malumunuz hem ülkemiz açısından hem de tüm dünya genelinde devam eden pandemi süreciyle bitti. Hem pandemi hem de kuraklık neticesinde ekonomik bir daralma yaşandı. Ülkeler tedbir almaya başladılar. Bu yönde çalışmalar yapıldı. Her ülke kendi insanına yardım paketleri açtı. Ülkemiz de büyük tedbirler alındı. Durumu en az seviyede nasıl çözerim anlayışı ile hareket edildi. Bilinmelidir ki dünya genelindeki sıkıntılar diğer ülkelere yansır. Hangi alanda olursa olsun.
GÜÇLÜ İKTİDARLARIN ÖNEMİ BÜYÜKTÜR:
Dünya genelinde başlayan ve herkesin yaşadığı kriz dönemlerinde, darlık dönemlerinde, salgın dönemlerinde anlaşılıyor ki güçlü iktidarlar büyük önem arz ediyor. Böyle baktığımızda bugün AK Parti iktidarının tüm süreçle nasıl mücadele ettiğini ve güçlülüğünü görmekteyiz. Zayıf iktidarlar bu tür dönemlerde çok daha büyük yaraların açılmasına sebebiyet verirler. Bundan dolayı ben şuna inanıyorum, ekonomik yönden de pandemi yönünden de ülkemiz en az etkilenmiştir. Çünkü güçlü tedbirler alınıyor. Vatandaşlarımızın bu süreçte en az etkilenmeleri yönünde büyük gayretler sarf ediliyor. İnşallah 2022 yılı daha iyi geçer.
AK PARTİ İKTİDARIMIZ İLE KÂHTA’YA HİZMETLER YAPILDI.
İSTİHDAM KAPILARI AÇILDI:

AK Parti iktidarımızla ilçemizde güzel hizmetler yapıldı. Gerek sağlık, gerek eğitim ve gerekse de ekonomi alanında önemli yatırımlar yapıldı. Geçmişte ırgat olan ilçe bugün kendi toprağını işliyor. İnsanlarımız kendi memleketlerinde çalışıyorlar. İnsanlarımızın bugün kendi mahallinde ekmek kazanıyor olmaları sevindiricidir. Bilindiği üzere Adıyaman 6. Teşvik Uygulaması Bölgesine dâhil edildi. Hükümetimizin yatırımcıları bölgeye çekmesi istihdam açısından önem arz etti. Başta tekstil olmak üzere yaklaşık olarak yörede binlerce insan iş bulmuş vaziyettedir. Sadece tekstilde 10 bin insan çalışmaktadır. Bakıyorsunuz 10 yılda aşınmayacak sorunlar iki üç yılda çözüm bulunmuştur. Bu vesileyle başta Adıyaman milletvekilimiz Sayın Ahmet Aydın olmak üzere diğer tüm ilgili kişilere teşekkürlerimi sunuyorum.
KAR YAĞIŞINDA MAĞDURİYET OLDU.
ANCAK BÖLGEMİZ BU KADAR KAR YAĞIŞINA ALIŞIK DEĞİL
KİŞİSEL BECERİYLE EN ZOR ŞARTLARDA EN İYİ HİZMET VERİLMELİ:

20 yıldan beridir ilçemiz ve bölgemiz böyle bir kar yağışı görmedi. Bölge olarak baktığımızda Güneydoğu Anadolu Bölgesi Kar’a alışık veya hazırlıklı bir bölge değildir. Olmadığı için alışık değiliz. 20-30 yılda bir Kar yağıyor. Hal böyle olunca onlarca araç veya gereci getirip çürümeye terk edemezsin. Düşünün bir Erzurum, bir Ardahan sürekli Kar yağışı olduğu için tedbirini buna göre almak zorundadır. Ancak bir Adıyaman Belediyesi’nin veya bir Kâhta Belediyesi’nin olsa olsa ya bir Kar temizleme aracı vardır ya da yoktur. Genel olarak herkes hazırlıksız yakalandı. Bu sorun bölgenin sorunuydu.
Şunu da söylemek isterim. Bir sorunu kişisel olarak en zor şartlarda en iyi şekilde çözmek olmalı. Bu önemlidir. Kar yağışının 3’ncü gününde bir açıklama yaptım. Dedim ki bu beklenmedik bir yağıştı. Yetersizlikler olabilir. Acilen meclis olarak toplanalım dedim. Ne yapılabilir? İlçede 30’a yakın kepçe var. Geliniz bunları sorunun çözümü için başlarına birer belediye personeli vermek kaydıyla Kar temizleme için işe çağıralım. Bu yapılsaydı kısa sürede daha güzel bir çalışmayla vatandaşın mağduriyeti çözülürdü. İlk etapta bu yapılmadı. Ama ikinci Kar yağışıyla birlikte yapıldı. Faydası da oldu. Tuz stoku yok denilecek kadar azdı. Dolayısıyla tuzlamada da yetersiz kaldık. Temizlemede yetersiz kaldık. İnsafsız olmamak adına baştaki anlattıklarımı da özellikle dile getirdim.
HİZMET İÇİN BANA VERİLEN VEYA UYGUN GÖRÜLEN HİÇ BİR GÖREV VE SORUMLULUKTAN KAÇMADIM:
Hizmet için bana verilen veya uygun görülen hiç bir görev ve sorumluluktan kaçmadım. Ben dernek başkanlığı da yaptım. Ben birlik başkanlığı da yaptım. Ben parti başkanlığı da yaptım. Yeri zamanı geldi aday oldum. Bugün belediye meclis üyesiyim. Allah bana sağlık verdiği müddetçe hizmetler konusunda geri kalmam. Bunun içerisinde belediye başkanlığı da olabilir, milletvekilli de olabilir. Ben her zaman partimizin çalışma şekline uyarım. Aday belirlemede de durum böyledir. Çünkü ben teşkilatçılıktan gelen biriyim. Teşkilatla varız. Makamın küçüklüğü büyüklüğü olmaz. Yarın seçim geldiğinde partim bana sorumluluk verirse hazırım derim. Ülkem için memleketim için çalışmayı seviyorum.
KALEM MEDYA GRUBU OLARAK SİZLERİ TAKDİR EDİYORUM.
Mesleğiniz her açıdan zordur. Hem hizmeti yerine getirmek hem de bu kıt imkânlar içerisinde daim ettirmek zordur. Hem hizmet, hem eleştiri hem de ayakta duracağım durumu çok zordur. Sizler başarıyorsunuz. Başardınız. Takdir ediyorum. Başarınız daim olsun.
Sizleri biliyorum yıllar öncesinden Kâhta’da mesleğe atıldınız. Sonrasında uzun yıllar Adıyaman merkezde devam ettiniz. Ve yine uzun bir süredir İstanbul’a da açıldınız. Mesleğinizde kendinizi geliştirdiniz. Kalem Medya Grubu olarak objektif habercilik anlayışı ile büyük bir okuyucu kitlesine ulaşıyorsunuz. Sadece habercilik boyutunda değil aynı zamanda yayınlarınızla ilimizin zenginlik potansiyelini de uzak yerlere taşıyarak tanıtıma katkı sunuyorsunuz. Bu anlamda da sizlere tebrik ediyorum.
HABER / RÖPORTAJ: ORHAN KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.