"KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ"

30 Eylül 2020
0 Haber Yorum
Orhan Karakaş'la Haberli Röportajlar'a...

İmaj Magazin Sanat Ödülleri Organizatörü Gündüz Şutanrıkulu:
SANAT DÜNYASINDAKİ EMEKTAR GİZLİ
KAHRAMANLARI ÖDÜLLENDİRMELİYİZ
Orhan Karakaş'la Haberli Röportajlar'a bu hafta yıllardır sanat magazin dünyasında etkinlikler düzenleyen, İmaj Magazin Sanat Ödülleri markasıyla bilinen sanat emektarı organizatör Gündüz Şutanrıkulu konuk oldu.
Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'ı Bakırköy Sanatçılar Merkezi'nde ağırlayan Şutanrıkulu, sanata dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Röportaj ziyaretine Gazeteci-Yazar Ümit Karaman'da eşlik etti. Sanatın bir ülkenin geleceği için vazgeçilmez olduğunun altını çizen Gündüz Şutanrıkulu, Büyük üstatların artık yerlerini yeni jenerasyona bırakmaları gerektiğini belirtti. Geleneksel hale getirdikleri İmaj Magazin Sanat Ödülleri Organizasyonu'nun sanat adına önemli bir proje olduğunu da ifade eden Şutanrıkulu bu yıl 19'ncusunu gerçekleştirdiklerini söyledi. Sanat dünyasında gizli kahramanların olduğuna da vurgu yapan Şutanrıkulu sorular ışığında Karakaş'a önemli değerlendirmelerde bulunarak şunları söyledi:
KARS DOĞUMLUYUM ANCAK ÖMRÜM KIBRIS VE İSTANBUL'DA GEÇTİ. PROJELİRİMİ İKİ YÖNLÜ OLARAK KIBRIS VE TÜRKİYE ARASINDA BİR ORTAKLIK KURARAK ALTINA İMZAMIZI ATTIK:
Gündüz Şutanrıkulu 1970 yılı Kars doğumludur. Kars doğumlu ama 2 yaşından itibaren ailesiyle İstanbul'a geliyor. 12 yaşına kadar İstanbul'da kalmışım. Ve 12 yaşımdan itibaren de eğitim sürecim başlamış, eğitim sürecimi de Kıbrıs'ta tamamlamışım. Uzun yıllar Türkiye-Kıbrıs arasında mekik dokudum. Sanat adına yapabildiğim bütün projelerimi iki yönlü olarak Kıbrıs Türkiye arasında bir ortaklık kurarak imza attık.
İMAJ MEDYA MAGAZİN SANAT ÖDÜLLERİ İLK OLARAK 1990 YILINDA HAYATA GEÇTİ. BUGÜNE DEK DEVAM ETMEKTEDİR. BU SENE SANATA VERMİŞ OLDUĞU DESTEKLERDEN DOLAYI ŞAHSINIZDA KALEM MEDYA GRUBU'NU DA ÖDÜLE LAYIK GÖRDÜK:
İmaj Medya Magazin Organizasyonu ödül etkinliklerimiz ilk olarak 1990 yılında hayata geçti. Daha önce İmaj FM diye bir Radyomuz vardı. Bununla başladık. Devam ederken radyoyu devrettik. Ondan sonra da aynı oluşum içerisinde faaliyetlerimize devam ettik. Bir süre ara verdik. Bu sene geleneksel ödül törenimizi yaptık. Bu arada isim değişikliği de oldu. 2020 İmaj Magazin Sanat Ödülleri organizasyonunu da 7 Ağustos Cuma akşamı gerçekleştirdik. Bu ödül töreni organizasyonumuz düzenli olarak 2001 yılından buyana devam etmektedir. Kalem Medya Grubu da bu sene bizlerle birlikteydi. Sanata vermiş olduğu desteklerden dolayı ekip arkadaşlarımızla ödüle layık gördük. Ve sağ olunuz geldiniz ödülünüzü takdim ettik. Sizlere bir kez daha desteklerinizden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.
İMAJ MAGAZİN SANAT ÖDÜLLERİ ORGANİZASYONUMUZU İSE 2001 YILINDA GERÇEKLEŞTİRDİK:
İmaj Magazin Sanat Ödülleri organizasyonumuzu ise 2001 yılında İstanbul'da gerçekleştirdik.
Derken bu ödül gecesini geleneksel hale getirdik. 19 yıldır devam ediyor. Bu sene de 2020 İmaj Magazin Sanat Ödülleri Gecesi'ni düzenledik. Pandemi sürecini yaşıyor olmamızdan ötürü kurallara uyarak, tedbirlerimizi alarak çok güzel bir ödül töreni gerçekleştirdik. Bu sene biraz da açık alanı olan bir yer seçtik. Sosyal mesafeye uygun bir yer tercih ettik. 1000 kişilik bir mekana sahip olan bu güzel yerde pandemiden dolayı 500 misafirimizi ağırladık. Gecemizde sanat yolcuları, sanat emekçileri, basın mensupları misafirlerimizdi.
SANATA OLAN MERAKIM 1979 YILINDA GİRDİĞİM TÜRK HALK MÜZİĞİ SES YARIŞMASIYLA BAŞLADI:
Yıl 1979. Unkapanı Bahar Kasetçilik firmasının hazırlamış olduğu ses yarışmasına katıldım. O ses yarışmasında 4. oldum. Bana bunu aşılayan ilkokul öğretmenimdi. Süryani bir öğretmendi. O dönemde öğretmenimin desteğiyle bu yarışa katıldım. Türk Halk Müziği dalında yapılan bu yarışmaya "Esmerim biçim biçim" türküsüyle katılmıştım. O dönem sanata karşı bir tutkunluğum doğdu. Sanatçılarla iç içe oluşum bu sevgimi tetikledi. Okumam ve tahsil sürecimde bunu geliştirdim. Ayrıca fotoğrafçılık alanında da emek verdim. Bir süre ekmek için bu sahada çalıştım. Fotoğraf yarışmalarına katıldım. O zamanlar fotoğrafçılık dernekleri vardı. İlk yarışmaya katıldığım çekimim ise Avcılar'da şimşek çakmasıyla bir terasta çektiğim fotoğrafla katıldım. Birincilik ödülü aldım. Tüm bunlar benim sanata olan duyarlılığımı artırdı. İçinden gelen birisi olarak bugün sanat yolunda emekçi kardeşlerimi daha da iyi anlayarak katkı sunmaya çalışıyorum. Mutluyum.
GİZLİ KAHRAMANLARIMIZ VAR. BUNLARI ÖDÜLLENDİRMEK BİZİM BORCUMUZDUR:
Ortada büyük bir emek var. Sanatla ilgilenen dostlarımız önemli işler başarıyorlar. Ciddi anlamda bir potansiyel oluşturuyorlar. Bunlar ekonomik zor şartlar altında eserler ortaya koyuyorlar. Taşın altında benim de elim olsun diye bu arkadaşlarımızı düzenlemiş olduğumuz organizasyonlarımızla bir araya getiriyoruz. Vermiş olduğumuz ödüllerle onura ediyoruz. Orhan Bey bu arkadaşlarımızın çoğunluğu inanın hep gizli kahraman olarak kalmışlar. Bu değerleri kamuoyu ile buluşturmak anlayışımız oldu. Ve bugün başarıyoruz. Mutluyuz. Göz ardı edilmelerine müsaade etmeyeceğiz. Bir zamanlar Seda Saya'nın evlendirme programlarında bu gizli kahramanlarımızın şakşakçı olarak kullandırılmasından yana olmadım. Olmakta istemiyorum. O dönemler çok rahatsız olduğumu da belirtmek istiyorum. 19 yıl öncesinde başlayan bu ve benzeri tespitlerimle artık bu gizli kahramanları gün yüzüne çıkartmaya karar verdim. Ve bu emekçi dostlarımızın da alkışı hak ettiğini, ödülleri hak ettiklerini düşündüm. Ve bu anlamda projeler ortaya koyduk. Bu sorumluluğu bir borç olarak biliyorum.
UNKAPANI'NIN BUGÜNKÜ HALİ KARŞISINDA HÜZÜNLENİYORUM. ESKİ GÜNLERİNE KAVUŞTURULMALIDIR. UNKAPANI SANAT ADINA ÖNEMLİ BİR OKULDUR:
Unkapanı'nın bugünkü hali karşısında çok hüzünleniyorum. Eski günlerine kavuşturulmalıdır. Fiziki olarak modern bir hale getirilerek o eski sanat okulu havasına getirilmelidir. Unkapanı sanat adına önemli bir okuldur. Kimler yetişmedi ki buralarda. Albümlerin çıkarıldığı bir okul mu dersiniz, sanatçıların Türkiye insanı ile buluşturulmasında köprü olan bir okul mu dersiniz. En büyük konservatuardır. Bir Hababam mekânı gibi yaşatılmalıdır. Hatta müze yapılabilir. Bu konuda yetkili ilgili merciler sesimizi duysunlar istiyorum.
BÜYÜK ÜSTATLAR YERİNİ YENİ JENERASYONA BIRAKMALARI GEREKİR:
Sanatı engelleyen bir gizli güç var. Gizli güç dediğimiz sanata kendince bir durum haline getiren bir kitle var. Bunlar gizli bir kitledir. Zarar veriyorlar. Bu kitle yeni sanat emektarlarının önüne bir engel koyuyorlar. Ve büyük üstatlarımızın artık yerlerini yeni jenerasyona teslim etmelerini bilmeleri gerekiyorlar. Bana kızmasınlar ama artık yeni nesli sanata sevdirmelerini ve bu yolda emek vermelerini bekliyorum. Halkımızı nereye yönlendirirseniz oraya gider. Dolayısıyla gençlerimizi sanata yönlendirmeliyiz. Ve sanat bir ülkenin gelecği için vazgeçilmezdir.
SİZLERİ DE BASIN MENSUPLARI OLARAK SANAT YOLCULARI OLARAK GÖRÜYORUM. OBJEKTİF HABERCİLİK ANLAYIŞINIZDAN ÖTÜRÜ DE TEŞÜKKERLERİMİ SUNUYORUM. KALEM MEDYA GRUBU'NU TAKİP EDİYORUZ. KALEM MEDYA GRUBU'NUN GÜCÜNÜ BİLİYORUZ. GEREK EĞİTİM, GEREK SAĞLIK, GEREKSE DE KÜLTÜR VE SANATA GÖSTERMİŞ OLDUĞU DESTEKLERLE TAKDİR EDİYORUZ:
Sözlerimin başında şunları ifade etmek isterim ki, öncelikle sizlerle birlikte olmak bizler için onur ve şereftir. Sizleri çok değerli sanat yolcuları olarak görüyoruz. Her şeyden önce duyarlı habercilik anlayışınızdan ötürü Orhan Bey sizlere şahsınızda tüm Kalem Medya Grubu çalışanlarına, emektarlarına selamlarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum. Kalem Medya Grubu'nu takip ediyoruz. Önemli işler başarıyorsunuz. Gerek eğitim, gerek sağlık, gerekse de kültür ve sanata göstermiş olduğu desteklerle takdir ediyoruz. Kalem Medya Grubu'ndan destek aldık. Bizler yıllardır Kalem Medya'nın gücünü biliyoruz. İyi ki varsınız diyorum. Bundan böyle de sizlerle birlikte olacağız.
HABER/RÖPORTAJ: ORHAN KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.