"SİYASET VE ALGI OPERASYONU YAPMAYALIM"

18 Ocak 2022
0 Haber Yorum
Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, gündemdeki yerini koruyan tütün konusu ile ilgili olarak Kalem Medya Grubu’na bir açıklamada bulundu.

Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, gündemdeki yerini koruyan tütün konusu ile ilgili olarak Kalem Medya Grubu’na bir açıklamada bulundu.
Tütünün bölgedeki tarihçesi üzerine de konuşan Şahan, Adıyaman’da sarmalık kıyılmış tütünün üretimi geçmişinin 150 yıla dayandığını belirterek Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Orhan Karakaş'a önemli açıklamalarda b.ulundu.
Tütüne getirilen kota ve yasak kapsamı hakkında da açıklamada bulunan Şahan, “Yakın geçmişimize kadar yasaklı olan sarmalık kıyılmış tütün üretimi ve ticareti başta Milletvekilimiz Ahmet Aydın’ın üstün gayretleri olmak üzere diğer Milletvekillerimizin de çabalarıyla 50 kg’a kadar taşınması serbest hale getirilmiştir” dedi.
Her işin bir sancılı döneminin olduğunun altını çizen Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan, “Her işin bir sancılı süreci olmuştur. Bu sürecide sabırlı olarak kesinlikle aşacağız. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi ve başarımızı engellemek isteyen provokatörlere geçit vermeyelim” dedi.
Tütün üzerinden provokasyonlar yaratılmak istenmiştir diyen Şahan, buna karşı durduklarını belirterek, “Sarmalık Kıyılmış tütünümüzün kooperatifleşme süreci birçok siyasi kesim tarafından siyasete alet edilmiş, provokasyonlar yaratılmak istenmiştir” dedi.Şahan, şunları söyledi:
BÖLGEMİZDE TÜTÜN ÜRETİMİNİN GEÇMİŞİ 150 YILA DAYANIYOR:
Adıyaman’da sarmalık kıyılmış tütün üretiminin geçmişi takriben 150 yıl öncesine dayanmaktadır. Birçok ailenin geçim kaynağı ekmek kapısı olmuştur. Geçmişte, geçimini tütün üreterek ticaretini yapan birçok insanımız kaçak yollarla gittikleri Suriye, Irak ve İran gibi ülkelerin sınırlarında can vermişlerdir.
KOOPERATİFLEŞME SÜRECİNİ BAŞLATTIK.
MİLLETVEKİLİMİZ SAYIN AHMET AYDIN’IN ÜSTÜN GAYRETLERİNİ GÖRDÜK:

Yakın geçmişimize kadar yasaklı olan sarmalık kıyılmış tütün üretimi ve ticareti başta Milletvekilimiz Ahmet Aydın’ın üstün gayretleri olmak üzere diğer milletvekillerimizin de çabalarıyla 50 kg’a kadar taşınması serbest hale getirilmiştir. Böylece üreticimiz önceki yıllara göre azda olsa rahatlamıştır. Ancak başta ziraat odalarımız ve tütüncülerimiz olmak üzere bunun bile yetersiz kaldığını görmüş ve tütünümüzü tam anlamıyla yasal bir statü kazandırmak amacıyla kooperatifleşme sürecini başlattık. Bununla birlikte yasak olan tütünümüzü bitkisel ürün kapsamına dâhil edilmesi ve Tütün Yönetmeliği’nin çıkartılmasını sağladık. Bunlar hakikaten sayın milletvekillerimizin ve ziraat odalarımızın emeğidir, tartışılmaz başarısıdır.
BÖLGEMİZDE 18 TANE TÜTÜN ÜRETİMİ VE PAZARLAMA KOOPERATİFİ KURULMUŞTUR:
Gelinen son noktada ilimiz genelinde 18 tane tütün üretim ve pazarlama kooperatifi kurulmuştur. Bunların içerisinde 9 kooperatifimiz tütün ticareti izin belgesi almıştır. Kooperatiflerimizce diğer izinler için gerekli başvurular yapılmıştır. Çelikhan’daki kooperatifimiz makine montajlarını yapmış tesisleşme aşamasını bitirmiş ve açılışı gerçekleşmiş olup üretime başlamıştır.
Adıyaman’daki bazı kooperatiflerimiz makinelerin montajı aşamasına gelmişlerdir. Montajları bittikten gerekli yasal izinler alınarak piyasa arzı sağlanacaktır.
ÜRETİCİLERİMİZİN SABIRLI VE SAĞDUYULU OLMASINI BEKLİYORUM:
Üreticilerimizin sabırlı ve sağduyulu olmasını bekliyorum. Bu konuda Hep beraber büyük başarılar elde ettik. Her işin bir sancılı süreci olmuştur. Bu sürecide sabırlı olarak kesinlikle aşacağız. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi ve başarımızı engellemek isteyen provokatörlere geçit vermeyelim. Kooperatiflerimize sahip çıkarak tütünümüzün geleceğini garanti altına alalım.
VERGİ BOYUTU HALEN YÜKSEK DÜZEYDEDİR.
ÖTV VERGİSİNİN KDV ORANINA ÇEKİLMESİNİ HÜKÜMETİMİZDEN BEKLİYORUZ:

Yapmış olduğumuz çalışmalar ve başvurular üzerine kıyılmış tütünlerdeki ÖTV oranı % 40 a düşürülmüştür. Ancak bu vergi boyutu kooperatiflerimiz için halen yüksek düzeydedir. Sadece kooperatiflerimize özgü ÖTV vergisinin KDV oranına çekilmesini hükümetimizden bekliyoruz. Bu konulardaki girişimlerimiz ve çalışmalarımızda devam edecektir.
TÜTÜNÜMÜZÜN KOOPERATİFLEŞME SÜRECİ BİRÇOK SİYASİ KESİM TARAFINDAN SİYASETE ALET EDİLMİŞ, PROVOKASYANLAR YARATILMAK İSTENMİŞTİR:
Sarmalık Kıyılmış tütünümüzün kooperatifleşme süreci birçok siyasi kesim tarafından siyasete alet edilmiş, provokasyonlar yaratılmak istenmiştir. Küçük bir kesim haricinde üreticimizin büyük bir kesimi bu siyasi oyuna gelmeyerek tütünün geleceğini koruma altına alınması yönünde yanımızda yer almış ve kooperatiflerine sahip çıkmıştır. Bundan dolayı üreticilerimize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu konuda büyük destekleri ile başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Tarım ve Orman Bakanımıza, Tütün ve Alkol Dairesi başkanımıza, milletvekillerimize, katıldığı her platformda ve her konuda olduğu gibi bu konuda da bir Adıyamanlıdan daha fazla ilgi ve duyarlılık gösteren Sayın Valimiz Mahmut Çuhadar’a, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar’a, belediye başkanımıza, ziraat odaları başkanlarımıza, bize her daim destek olan STK başkanlarımıza, tütün kooperatifi başkanlarına, muhtarlarımıza, basınımıza ve emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.
Son sözüm olarak çiftçimizin aşı, ekmeği ve alın teri olan tütünümüz üzerinden siyaset ve algı operasyonu yapmayalım. Bu konu siyaset üstü bir konudur.

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.