"Sevginin Olmadığı Yerde Müzik Olmaz"

19 Mayıs 2021
0 Haber Yorum
Önem Kardeşler,..

“Meslek olarak sadece İnternet fenomeni olmak isteyen gençler var. Bu Türkiye için kayıp bir gençlik.”
“En büyük pusulam insan sevgisi, sevginin olmadığı yerde müzik te olmaz sadece gürültü olur”
Uzun yıllar müzik camiasında sesleri, sözleri ve besteleriyle yer alan Önem Kardeşler, yozlaşan ve sanattan uzaklaşan bir yaklaşımla günü kurtarmak adına yapılan çalışmaların, gerçek sanata ve sanatçıya ciddi zarar verdiklerini ifade ederken, iyi bir sanatçı olmak için, iyi bir çalışmanın yanı sıra, disiplinin de çok önemli olduğunu vurguladılar. Önem Kardeşler Kalem Medya’dan Ümit Kaaraman’a verdikleri röportajda sanat bu kadar ucuzlatılmamalı dediler.
Ümit Karaman: Sanat yaşamınız nerde, nasıl başladı?
Gülhan Önem: Kendimizi bildiğimizden beri müziğe karşı aşırı bir ilgimiz vardı. İkimizde okul korolarında ve orkestralarında yer aldık. Benim bir buçuk yıl Hacettepe üniversitesi Alman Dili Edebiyatında okurken, Üniversitenin Halk Müziği korosunda TRT den önemli hocalardan halk müziği repertuar tavır dersleri alma fırsatım oldu. Ve bu halk müziği ekibiyle Polonya da halk müziği dalında dünya birinciliğimiz oldu. Çok güzel bir tecrübeydi benim için. Tabi Üsküdar Musiki cemiyet i ciddi anlamda ikimizin de Türk Sanat müziği ile buluştuğumuz yer. Daha sonra birlikte İstanbul Üniversitesi Belediye Konservatuvarına devam ettik. Bu arada ben İTÜ Türk Müziği Konservatuvarını kazanınca Hacettepe Üniversitesi den ayrıldım ve İTÜ Konservatuvardan mezun oldum. Seyhan da zaten Marmara Üniversitesi Almanca Öğretmenliği bölümünde okuyordu ve burayı bitirdi. Bu eğitim sürecinde ikimiz birlikte Değerli müzisyen șef, piyanist Tayfun Gültekin hocadan Batı şan ve armoni dersleri aldık.
Ümit Karaman: Örnek aldığınız kimseler var mı?
Gülhan Önem: Tabi ki Konservatuardaki hocalarım çoğu ekoldür. Şef solist İnci Dr .Çayırlı Nevzat Atlığ, Dr Selahaddin İçli, Nurten Erpak, Can Etili, Rahmi Sönmezocak gibi adını söyleyemediğim birçok değerli hocalarımız oldu. Ama benim için Ud sanatçısı Osman Nuri Özpekel hocamın yeri bambaşkadır. Uda pek istidadım olmamasına rağmen verdiği emeği teşviki hiç unutamam. Ondan öğretmenliğin gönül, emek ve sevgi işi olduğunu öğrendim. Canım hocam bu kadar iyi bir sanatçı olup ta bu kadar mütevazı olabilmek zor bulunan bir meziyet. Bir de Prof. Dr. Aladdin Yavaşça hocamın okul içi dışında öğrencilerinden beklemeden kendisinin selam vermesi mütevazılıği beni çok etkilemiştir.
Seyhan Önem: Orhan Gencebay, Emel Sayın, Nesrin Sipahi, Ayla Algan, Ayten Alpman, Ajda Pekkan, Semiramis Pekkan daha birçok değerli sanatçılarımız müzikal ses icra olarak etkilendiğim sanatçılar arasında yer aldıklarını ifade edebilirim. Bir de benim caz müziği solistliği yaptığım dönemler oldu. Ella Fitzgerald, Sarah Voughan, Selena Jones gibi solistlerden çok etkilendim.
Yıllardır ikimizde solistlik yapıyoruz. Değerli müzisyenlerle çalışma fırsatımız oldu. Bunun yanında kendi şarkılarımızın olduğu bir albüm yapmak istedik. Beş yıl oldu albüm çıkalı. Çok güzel dönüşler aldık. Bu albümde altı tane eser Piyanist Bilen Yıldır’a ve sözleri Gülhan Önem’e ait. Albüm ismi çöpçatan olup, şarkının bestesi sevgili Orhan Gencebay’a sözü Ülkü Aker’e ait, 70’ler tadında bir albüm oldu. Yeni şarkılar ve yeni albümleri ilerleyen zamanlarda düşünüyoruz.
Ümit Karaman: Yeni jenerasyona neler tavsiye ediyorsunuz?
Gülhan Önem: Her şeyden önce eğitime önem versinler. Ne iş yaparlarsa yapsınlar iyi hocaları ustaları bulmaya çalışsınlar. Meslek olarak sadece İnternet fenomeni olmak isteyen gençler var, bu Türkiye için kayıp bir gençlik.
Çok üzücü hayatım boyunca tüm dünyada dahil olmak üzere bu kadar sanatın değersizleştiği bir dönem yaşamadım. Bu pandemi süresince tıp alanının ne kadar önemli olduğunu gördük. Dünya da bu alana özen göstermeyen ülkeler perişan oldu.
Seyhan Önem: Bir gün gelecek sanat kalitesine, eğitimine önem vermeyen ülkelerde de büyük bir ruhsal kaos kargaşa yaşanacaktır. Ben okulda öğrencileri me değerler eğitimini vermeye çalışıyorum. Bunu sadece anlatarak değil örnekler vererek, örnek olmaya çalışarak veriyorum. En büyük pusulam insan sevgisi, sevginin olmadığı yerde müzik te olmaz sadece gürültü olur, Ozanlarımız ve eserleri başlı başına bir değerler eğitimidir. İnsana değer veren, vicdan hesabı yapan, güzel olanı seven ve adalet melekesini hisseden insan kaliteli müzikten hoşlanacak ve icra edecektir bu yol meşakkatli olsa da içindeki değerler onu asla Yalnız ve çaresiz bırakmayacaktır. Haber / Röportaj: Ümit KARAMAN

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.