"TÜTÜN BİZİM SORUNUMUZDUR"

05 Temmuz 2021
0 Haber Yorum
Yapılan eylemlerle ...

Yapılan eylemlerle Türkiye'nin gündemine oturan Adıyaman tütünü ile ilgili AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin bir açıklamada bulundu.
Dağtekin açıklamasında dışarıdan gelen provokatörlerin olduğuna dikkat çekerek, Adıyamanlıların sağduyulu olduğuna vurgu yaptı.
Tütün ile ilgili sorunun kendi sorunları olduğunu da belirten Dağtekin " Tütün ile ilgili sorunları bizim kendi sorunumuzdur. Bu sorunu da çözmek bizim boynumuzun borcudur. Çözme ile ilgili niyetimiz olduğu için zaten bu durum oluşuyor" dedi. Dağtekin açıklamasında şunları söyledi:
Birkaç gündür tütün konusu ile ilgili bir açıklamada bulunma ihtiyacı hissettik.
Adıyaman kamuoyunu bilgilendirerek bazı yanlış anlaşılmalı hepimizin birlikte düzeltilmesi gerektiğine inanıyorum.
öncelikle keşke şu yapılan algılar, yapılan provokasyonlar gerçekten çiftçimizin, üreticimizin yanında olan insanlarımız tarafından yapılmış olsa biz hepimiz sevinirdik. Ama maalesef çiftçiyi düşünerek değil, çok farklı yerlere mesaj göndererek, hele hele dün yapılanları ben özellikle de izledim, dışarıdan getirilmiş bir takım provokatörlerin araya karıştırılmasıyla, asıl çiftçimizin derdini, problemini, aktarmadan uzak bir algıyı nasıl ki muhalefet gerçekten bir çok konuda algıyı olduğunun önüne geçirmişse, tütün konusunda da bunu yapmaya gayret etti. Ama bizim aklı selim Adıyaman halkımız buna hiç bir zaman prim vermeyecektir.
Öncelikle bazı yanlış anlaşılmaları düzeltmek istiyorum. Dün bizim Adıyamanlı hemşerilerimiz buradan geçtiğinde biz parti ekibi olarak partideydik. Tabi ki bir yasal haklarını kullandılar. Yürüyüş yaptılar. Başüstüne eyvallah. Daha sonraki bölümde ise milletvekilimizin biri Halil Fırat beyefendi  zaten valimizle birlikte olayın içindeydi. Ve beraber gittiler. Vatandaşlarımızla oturup konuştular. Ama biz hep birlikte sahadayız. Hepiniz de tüm Adıyamanlılar da biliyor ki biz günlük vekillerimizi her birini bir bölgeye, bir semte göndererek yanında yöneticilerimizle birlikte hep halkımızın içindeyiz. Bu düne mahsus değildir, önceki güne mahsus değildir. Bu aylardır biz yarın seçim yapılacakmış gibi her zaman sahadayız. Ve her zaman çalışıyoruz. Bunu bütün Adıyamanlı sosyal medyamıza girdiğinde, bizleri takip ettiğinde aslında görüyor. Ve biz o tütün ile ilgili sorunu da en başta problem edinen ve bunu çözmeye gayret edinen bir partiyiz. öncelikle şunu bilmenizi isterim değerli Adıyamanlı kardeşlerim. Dün Ahmet Aydın vekilim de izah etmişti. Biz aslında 6 aylık bir sürenin daha bu kooperatifleşmenin önünü açma eksiğini tamamen bitirmeyle ilgili yasanın torba içerisine konularak meclisimize sunulması ve meclisimizin takdirinden İnşallah partimizin de onayıyla bu işin geçmesi konusunda başta Ahmet Aydın vekilimiz ve diğer AK Parti vekillerimiz bu konuda bu gayretlerini sonuçlandırmışlardı bundan iki hafta önce. Ama biz bunu netleşmeden kamuoyuna açıklamak durumunda kalmadık. Buna dikkat ettik.
Allah'a hamdolsun bizim kesinlikle halktan milletten başka bir derdimiz olmadı, olmayacaktır. Biz halkamızın yanındayız. Hiç bir zaman uzak olmadık. Onlarla birlikteyiz. Tütün ile ilgili sorunları bizim kendi sorunumuzdur. Bu sorunu da çözmek bizim boynumuzun borcudur. Çözme ile ilgili niyetimiz olduğu için zaten bu durum oluşuyor. Çözülmesin diye uğraşanlar, provoke edenler, bundan nemalanlar, yanlış yapıyorlar. Günah işliyorlar. Yazık ediyorlar. Adıyamanlımız aslında böyle bir şeyi yapma meyillisi değildir. Dışarıdan, ben işte bir köyde vekilimizin biri geldiğinde , köylüler bizleri aradı 10 kişi gidiyor orada dolanıyor, Adıyamanlı bile değiller. Başka yerlerden getirtip bu işi provoke etmek hiç birimize fayda sağlamaz. Biz Adıyamanlıyız. Adıyaman tütünü bizimdir. Ve iktidar olarak bu tütünün çözümü ile ilgili bütün planlarımız, programlarımız ortadadır.
1 TEMMUZ'DA YÜRÜRLÜĞE GİREN YASANIN KAPSAMI
5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nda 2017’de yapılan düzenleme ile yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verilmesi yönünde düzenlemeye gidilmişti.
Haziran 2020’de çıkarılan kanun ile ikinci kez ertelenerek yürürlüğü Temmuz 2021 tarihine bırakılmıştı.
Bu tarihten itibaren Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan "yetki belgesi" almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklanıyor.
Yeni uygulamada yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası da verilebilecek.
Haber: Orhan KARAKAŞ

Yorumlar(0)

Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*

E-posta*
(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yukarıdaki güvenlik kodunu giriniz)
Yazarlar Yazarlar
AnketAnket

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN
Bu sitede yayınlanan içerik izinsiz veya kaynak gösterilmeden kullanılamaz.