ANASAYFA
HABER VİDEO
KALEMMEDYA
FOTO GALERİ
HABERLER
KÜNYE
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      YAŞAM      CİNE/MAGAZİN      SANAT      KİTAP      MUTFAK      SPOR   
 
Ana Sayfa > POLİTİKA

"İTİRAZ MÜESSESİ, DEMOKRATİK BİR MÜESSESEDİR"
21 Nisan 2019
Bu haber 208 kez okundu
Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
"ABD Dışişleri Sözcüsünün açıklaması kınanacak bir açıklamadır"
Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ,Genel Merkez’de yaptığı basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı, değerlendirmede bulundu.
Ömer Çelik, MHP'nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'i vefatının 22'nci yılı nedeniyle rahmetle anarak konuşmasına başladı.
Seçim süreciyle ilgili çeşitli mecralarda Türkiye ile ilgili açıklamaları takip ettiklerini dile getiren Çelik, "ABD Dışişleri Sözcüsünün Türkiye'deki seçim süreciyle ilgili yaptığı açıklama kınanacak bir açıklamadır. Türkiye'deki seçim süreçlerine ve sonuçlarına müdahale algısı doğurabilecek bir açıklama yapması anlaşılır şey değildir." diye konuştu.
Seçim süreçlerinin, Türkiye'de hukuk prensipleri ve demokrasinin yerleşik kuralları çerçevesinde büyük bir tecrübeyle gerçekleştirildiğini belirten Çelik, "Hiçbir yabancı devlet, yabancı devletin herhangi bir organı ya da herhangi bir açıklaması Türkiye'deki seçim sürecinin ve seçim sonuçlarının meşruiyetinin kaynağı değildir. Meşruiyetin kaynağı gibi konuşarak, sonuçlarla ilgili ima edilecek açıklamalarda bulunmak, sadece kendilerinin söyleyip kendilerinin dinleyeceği hususlardır." değerlendirmesinde bulundu.
"Bütün seçim süreçlerinin patronu hukuk mercisidir"
Eleştirilen hususların, hukukun temel prensipleri içerisinde var olan unsurlar olduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle devam etti:
"Bütün bir seçim sürecinin hukuk mercileri tarafından yönetilmesi de demokratik meşruiyetin kaynağıdır. Bütün seçim süreçlerinin patronu hukuk mercisidir, Türkiye'de de Yüksek Seçim Kurulu'dur. Bu itiraz meselesini, ABD'deki sözcüler kafa karıştıracak şekilde açıklama yaparak, spekülasyonlara konu etmek istiyorlar. Çok iyi bilmeleri gerekir ki son başkanlık seçimlerinde yapılan itirazlar üzerine birtakım eyaletlerde Nevada ve Michigan'da oylar yeniden sayılmıştır. Aynı şekilde 2004'de başka bir eyalette, Washington'da oylar tam 3 kez sayılmıştır. Bu şekilde sonuca varılabilmiştir. 2000 yılındaki başkanlık seçiminde Florida'daki oyların yeniden sayılması bile anlaşmazlığı bitirememiştir. Netice itibarıyla seçimin sonucunda kimin galip olduğuna Federal Yüksek Mahkeme karar vermiştir.
Demokratik devletlerde, seçim süreçlerinin hakimi, patronu, yönetici hukuk kurumlarıdır. Şimdiki bu son Başkan Trump'ın seçildiği seçim süreci, 'halen seçim sürecine Rusya'nın müdahalesi var mı yok mu, kampanyaları yönetenler Rusya ile ilişki içine girdiler mi girmediler mi?' halen sıcak, gündem olan yargı süreçlerinin parçasıdır. İki yıl geçmesine rağmen bu adli süreçler hala gündemde tutulmaktadır ve devam etmektedir. Dolayısıyla, bir başka ülkenin adli süreçleriyle ilgili yargıda bulunurken, herkesin hukuk mevzuatını, demokratik temel prensipleri göz önünde tutmasında, bir de kendi ülkelerinde gerçekleşen hususlarla ilgili olarak bu konuları değerlendirmesinde fayda vardır."
31 Mart seçimlerinde birçok yerde minimum oran yüzde 2 olarak gerçekleşirken, İstanbul'daki itiraz sürecinde binde 2 civarında bir farktan bahsedildiğine vurgu yapan Çelik, "Her konuda konuşan CHP sözcülerinin, özellikle dışarıdan yöneltilen Türkiye'nin demokrasisine, hukuk sistemine, seçim yapma kapasitesine yöneltilen bu eleştiriler konusunda daha duyarlı açıklamalar yapmasını bekliyoruz." çağrısında bulundu.
"İtiraz müessesi, demokratik bir müessesedir"
Avrupa Konseyi'ne de bir eleştirisi olduğunu ifade eden Çelik, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin birtakım yersiz açıklamaları olduğunu dile getirdi.
Bu kongrenin, Türkiye'nin davetiyle ilk kez Türkiye'deki seçim sürecini izlediklerini ve yaptıkları ilk açıklamalarda Türk halkının demokrasi kapasitesinin yüksekliğini öven ifadelere yer verdiklerini belirten Çelik, söz konusu kongre temsilcilerinin, medyadaki haberlerin nasıl verildiğinden başka konulara kadar kendi görev alanlarına girmeyen konulara da girdiklerini anlattı.
Çelik, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinin temsilcilerine, "Dünyada hiçbir yerde bizim dışarıdan gelen gözlemcilere gösterdiğimiz kolaylığı göremezsiniz. Sizlere sağladığımız erişim hakkı, bilgi verme mekanizmaları, dünyanın hiçbir yerinde bu kadar aktif ve güçlü bir şekilde ortaya konulmuş değildir. İktidar partisi olarak bizlere başvurulduğunda da her türlü bilgiyi veriyoruz, resmi kurumlara başvurulduğunda da bilgilendirme yapıyoruz. Neden? Çünkü Türkiye'nin seçimlerinin gayet özgür, adil ve şeffaf bir şekilde gerçekleşmesi konusunda bir öz güven problemi yoktur." diye seslendi.
Kongre temsilcilerinin Türkiye'de zaaf varmış gibi "YSK görevini en iyi, şeffaf ve kararlı bir şekilde yerine getirmeli." çağrısında bulunduğunu hatırlatan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ortada herhangi bir boşluk, sıkıntı söz konusu olmaksızın, maalesef bu Avrupa Konseyi'nden gelen yetkililerin bu tür zaafları vardır. Ya çok çalıştıklarını göstermek için ya da tipik bir alışkanlıkları kendilerinin kafasındaki Avrupa haritasının dışındaki bir ülkeye gittikleri zaman standart olarak bu açıklamaları yapıyorlar. Bunlardan bizim davetimizle 22 kişilik bir heyet geldi. Bu heyet, birçok yeri gezerek son derece etkilendikleri seçime katılım oranıyla ve vatandaşlarımızın ülkeyi demokrasi yoluyla yönetme konusundaki bağlılığına hayranlıkla bu süreci izlediler. Ama şimdi yine itiraz sürecinin doğallığını kabul etmekle beraber, 'YSK'nin özgür bir şekilde görev yapması sağlanmalıdır' gibisinden zaaf algısı oluşturabilecek, spekülasyon olabilecek birtakım açıklamalar yapıyorlar. Bütün yabancı yetkililere hatırlatıyorum; Türkiye'de YSK, dünyadaki pek çok demokratik ülkeye model olabilecek mekanizmalara, emniyet mekanizmalarına, vatandaşın sandığa oyunun yansıması konusundaki mekanizmalara sahiptir. İtiraz müessesi de vatandaşımızın sandığa oyunun tam olarak yansımasının sağlanması bakımından demokratik bir müessesedir. Hukuk içerisinde seçim sürecinin bir parçası olarak tanımlanmış bir müessesidir. Seçim sürecinin tanımı dışında bir müesseseye başvurmuyoruz. Bu müessese olağandır. Her seçimden sonra bütün siyasi partiler tarafından kullanılan bir mekanizmadır. Bunu iyi bilmeleri gerekiyor."
"Bunlara harcadığınız bütçeye yazık"
"Gururlu bir demokrasimiz var ve buna saygı bekliyoruz." ifadesini kullanan Çelik, demokrasiye, vatandaşlara ve YSK'ye saygı gösterilmesini istedi.
Ömer Çelik, Avrupa Konseyi'ne, "Bu kadar gözlemciyi gönderiyorsunuz her seçimin sonunda seçimlerdeki katılım oranını, demokrasimizin gücünü takdir edip ondan sonra laf olsun diye bu standart eleştirileri oraya yerleştiriyorlar. Ya bu kişiler görevlerini yapmıyorlar, bunların görevlerini ciddi emek vererek yapmalarını temin etmeniz lazım, ya da zaten aynı standart cümlelerle karşılaşacaksak bunlara harcadığınız bütçeye yazık." tavsiyesinde bulundu.
Gözlemcilerin çalışma biçiminin ve çalıştıktan sonra ortaya koydukları bu ifadelerin gözden geçirilmesinde büyük fayda olacağına işaret eden Çelik, şunları kaydetti:
"İlk açıklamalarında takdirlerini ortaya koyarken, arkadan sanki bu takdirleri ortaya koymalarını dengelemek amacıyla sadece laf olsun diye bu eleştirileri getirmeleri, demokrasimize hakettiği saygıyı göstermeleri bakımından kendilerinin bir eksiklikleri olarak ortaya çıkmaktadır." Kaynak: www.akparti.org.tr


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer POLİTİKA Haberleri

Başlık Tarih
 
"TÜRKİYE'NİN SORUNLARI VAR ÇÖZECEĞİZ"07 Ekim 2019
BAŞKAN DURSUN HİZMET BAYRAĞINI DEVRALDI21 Nisan 2019
BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ MAZBATALARINI ALDILAR05 Nisan 2019
İSTANBUL’DA AK PARTİ’NİN EN ÇOK OY ALAN ADAYI ÇAĞIRICI OLDU04 Nisan 2019
“BU SEÇİMİN BİRİNCİSİ AK PARTİ”04 Nisan 2019
KÂHTA BELEDİYE BAŞKANI TURANLI'DAN TEŞEKKÜR04 Nisan 2019
“HER KAZANÇ VE HER KAYIP MİLLETİMİZİN TAKDİRİDİR”01 Nisan 2019
YAĞMURA RAĞMEN HALK MİTİNGE AKIN ETTİ30 Mart 2019
İGTOD'A ÖNEMLİ ZİYARETLER29 Mart 2019
"HESABINI VERECEKLER"27 Mart 2019
“17 YILDIR TÜRKİYE’Yİ ESER VE HİZMETLERLE DONATTIK”26 Mart 2019
"HALKIMIZ BİZE GÜVENDİ..."23 Mart 2019
TURANLI: HALKIMIZIN DESTEĞİYLE HİZMET YAPACAĞIZ12 Mart 2019
"ADIYAMAN HİZMET GÖRECEKTİR"12 Mart 2019
"ŞEHRİMİZİ GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ"11 Mart 2019
"YATMASAYDINIZ, ADAY OLMAZDIM"11 Mart 2019
YUSUF TURANLI: KÂHTA HALKIMIZIN DESTEĞİYLE HİZMET İÇİN YOL ALDIK10 Mart 2019
MİTİNG HAVASINDA SKM AÇILIŞI28 Şubat 2019
"HİZMET YAPMAYANLARIN HİÇBİR MAZERETİ YOKTUR"27 Şubat 2019
"PROJELERLE GELİYORUZ"27 Şubat 2019
“BU MİLLETİ PARÇALAMAYA ÇALIŞANLARA GEREKEN DERSİ VERECEĞİZ”25 Şubat 2019
"BESNİ'NİN GELECEĞİ ADINA BAYRAĞI KALEYE DİKECEĞİZ"18 Şubat 2019
İŞTE AK PARTİ’NİN BELEDİYE MECLİS ÜYESİ LİSTESİ18 Şubat 2019
"AYNI SENARYO VAR, TUTMAYACAKTIR"18 Şubat 2019
"HİZMET PROJELERİYLE KÂHTA DEĞİŞECEKTİR"15 Şubat 2019
"AMACIM MEMLEKETİMİZE HİZMET YAPMAK"12 Aralık 2018
HİZMET GÖREN, GELİŞEN BİR ADIYAMAN İÇİN YOLA ÇIKTIK08 Ekim 2018
"ÇÖZÜME ODAKLANACAĞIZ"27 Ağustos 2018
ÖMER YILANCI, PAZAR ESNAFLARINI GEZDİ27 Ağustos 2018
"CUMHUR İTTİFAKI YASAL BİR ARKA PLANA DAYANMAKTADIR"17 Haziran 2018
“OHAL'İN AMACI TERÖRLE MÜCADELE"17 Haziran 2018
Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce: BU MİLLETİ BARIŞTIRACAĞIZ14 Haziran 2018
“16 Yıldır Türkiye’yi Hizmet Siyasetiyle Kalkındırdık”07 Haziran 2018
“TÜRKİYE’Yİ HER ALANDA BÜYÜTTÜK”05 Haziran 2018
Milletvekili Adayı Yakup Taş'dan Ömer Yılancı'ya Ziyaret30 Mayıs 2018
"Ak Parti Halkın Taleplerini Önemseyen Bir Partidir"13 Mayıs 2018
“TÜRKİYE YEPYENİ BİR YÖNETİM SİSTEMİNE GEÇECEK”06 Mart 2018
Gürer: Türkiye’nin Köy Enstitülerine ihtiyacı var20 Şubat 2018
2. Bölge Belediye Başkanları Sultangazi'de Toplandılar20 Şubat 2018
Başbakan Yıldırım: Adıyaman 15 Yıldır Ak Partiyi Bağrına Basıyor06 Ocak 2018
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
Milletvekili Boynukara: Tutukluluk, üzerinde dikkatlice davranılması gereken bir koruma tedbiridir27 Şubat 2017
“SİYASİ GÖRÜŞ FARKLILIKLARIMIZI BİR KENARA BIRAKALIM”27 Şubat 2017
BAŞBAKAN YILDIRIM: CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ MEŞRU YÖNETİM ERKLERİ ARASINDAKİ KOALİSYONU GÜÇLENDİRİYOR22 Şubat 2017
KILIÇDAROĞLU: ANAYASA REFERANDUMUNDA SAĞI SOLU BIRAKALIM, İLERİYİ GERİYİ BIRAKALIM22 Şubat 2017
"TÜRKİYE ZAYIF İKTİDARLARDA HEP KAYBETMİŞTİR"13 Şubat 2017
Başbakan Yıldırım: Fikirtepe'de geleceğin temellerini atmak için bir araya geldik07 Şubat 2017
Kılıçdaroğlu, "Milli Anayasa Hareketi" Heyetini Kabul Etti07 Şubat 2017
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bir CHP’li de Başkan Olsa Biz Ona da Karşı Çıkarız26 Ocak 2017
Başbakan Yıldırım: Kaya Gibi Durduğunuz İçin Teşekkür Ediyorum24 Ocak 2017
KARABIYIK: MECLİSTE ŞİDDETE HAYIR20 Ocak 2017
Başbakan Yıldırım, Mecliste Gazete Ve Televizyonların Ankara Temsilcileriyle Bir Araya Geldi20 Ocak 2017

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
Foto Galeri
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEMMEDYA VİDEO
Warning: getimagesize(http://www.kalemmedya.com/images/videos/Babam ?iiri.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /home/kalemmed/public_html/modules/common/modulvideogaleri.php on line 0
ANASAYFA | KALEMMEDYA
CH