ANASAYFA
HABER VİDEO
KALEMMEDYA
FOTO GALERİ
HABERLER
KÜNYE
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      YAŞAM      CİNE/MAGAZİN      SANAT      KİTAP      MUTFAK      SPOR   
 
Ana Sayfa > CİNE/MAGAZİN

"TEKNOLOJİ, BİRÇOK ŞEY ALIP GÖTÜRÜYOR"
20 Mayıs 2019
Bu haber 148 kez okundu
Uzun yıllardır ...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Uzun yıllardır müzik sektöründe faaliyetleri olan, bu anlamda piyasa önemli katkılar sunan Bülent Ateş Kalem Medya Grubu Yazarlarından Ümit Karaman'a konuştu.
Bamy Müzik Yapım Sahibi ve aynı zamanda şarkı sözü yazarı, besteci, yorumcu, müzik yönetmeni olan Ateş, Karaman'ın soruları ışığında şunları söyledi:
MÜZİK SEKTÖRÜNÜN DÜNÜ VE BUGUNÜ HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
BAMY MÜZİK BÜLENT ATEŞ- Müzik sektörünün dünü bugünü diye sorduğunuz soruya cevap vermenin, hem duygu anlamında, hem sanat anlamında hem de kazanç anlamında cevap vermenin çok zor olacağını düşünüyorum. Uzun yıllar hiçbir menfaat ve çıkar beklemeden yer aldığım müzik sektöründe, ne o eski sanatçıların duruşlarını, ne o seslerin devamını, nede o yapımcı arkadaşlarımızın kazançlarını bugünkü koşullar altında bulmak ve görmek sanırım biraz zor. Fakat umutsuzda değilim. Taş plaklardan, Lp lere, büyük kartuş kasetlerden, cd lere, kadar geçen hızlı bir yaşamın, sanattan sanatçısına, eser sahibinden, yapımcısına kadar birçok şeyi alıp götürdüğünü görmek beni gerçekten üzüyor. Eskiden, sanata ve sanatçıya verilen önemi, bugün görmekte zorlanıyoruz. Bunda da, gelişen teknoloji, ekonomik yapı ve kaliteli eser bulmanın güçlüğü önemli rol oynamaktadır. Bu gün çok değerli sanatçılarımız zor şartlar altında ayakta durmakta bile zorlanırken,(istisnalara hariç) parasal anlamda güçlü olan ve yeterince tecrübesi olmadığı halde bir şarkıyla gündemde kalarak büyük paralar kazananların birkaç yıl içinde kaybolduğunu da görmekteyiz. O zamanda aklımıza bu ne yaman çelişki sözcüğü gelip takılmakta ve çok güzel eserlerle birlikte, iyi yorumlara sahip olmasına rağmen, maddi imkanları yeterli olmadığı için, kendini yenilemeyen ve kaybolup giden sanatçılarımıza da çok büyük haksızlık edildiğini söylemem sanırım yanlış olmaz. Şahsen ben BAMY Müzik yapım şirketi olarak, eserlerine ve sanatına güvenen mali durumu yetersiz tüm gençlere kapımı açmış bulunmaktayım. Dolayısıyla onlara sahip çıkmayı da bizlerin bir görevi olarak görüyorum. Camiamızda inanıyorum ki birçok firma sahibi de benim gibi düşünmekte.
SANATÇILARIN SEKTÖRDE EN ÇOK KARŞILAŞTIĞI ZORLUKLAR NELERDİR?
BAMY MÜZİK BÜLENTE ATEŞ -Bu konuya şöyle bir baktığımızda, yine karşımıza sanatçıların karşılaştığı en büyük zorluk olarak maddi durumları çıkmaktadır. Çünkü müziğin tamamen dijital platforma kaymış olması nedeniyle, sürekli harcamaları yapmaları gerekiyor. Klip çekimleri, müzisyenler, aranjörler, tanıtım çekimleri reklamları derken bir bakmışınız karşılarında maliyetlerden adeta bir dağ oluşmuş. Tabi ki bu saydıklarımda para kanacak, müzik yapımcısından çaycısına kadar herkes ekmek yiyecek yemeli de, fakat, kazanmadan dağıtmanın mümkün olmayacağını düşündüğünüzde, müzik sektörünün zor günler yaşaması kaçınılmaz olacaktır. O zaman sektörümüzün canlanması için tek çıkar yolun, telif hakkı yasasından geçtiğini, bu konuyu yetkililerin bir an evvel masaya yatırarak ve işinin ehli kişilerce tekrara tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini özellikle ifade etmek isterim. Bu bağlamda, sanata, sanatçıya, yapımcıya ve emeği geçen tüm eser sahiplerine hakları verilmeli ki sektörümüz nefes alsın.
 Ve telif haklarının daha güçlü savunulduğu bir ortamın olması demek, sanata önem vermek demek olacaktır, sanatçıya önem vermek demek olacaktır. Müzik yapımcılarımızın daha kaliteli işlere imza atması demek olacaktır ve her şeyden önce kazanan yine ülkemiz olacaktır.
Dahası da sektörümüzü temsil eden kurum ve kuruluşlar görevlerini layıkıyla yerine getirmekten mutlu olacaktır.
Çok başlılık yerine, emeğe saygı duyan sanata ve sanatçıya hakkını veren kurumların kalıcı olması ve politikadan uzak durması da, bu konuda çok önemlidir.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer CİNE/MAGAZİN Haberleri

Başlık Tarih
 
ÜNLÜLER ADIYAMAN’DA30 Mayıs 2019
KÂHTALI MIÇE’DEN KONSER30 Mayıs 2019
Kâhtalı Hamido ve Mustafa Yavuz'dan Konser20 Mayıs 2019
DÜNYA TÜKETİCİ ZİRVESİ'NDE MANKEN VE SANATÇI TUĞÇE ARAL,A MÜZİK ÖDÜLÜ04 Nisan 2017

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
Foto Galeri
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEMMEDYA VİDEO
ANASAYFA | KALEMMEDYA
CH