KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
HABER VİDEO
KÜNYE
SAYFALAR
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > RÖPORTAJ

"YAŞARKEN DEĞER BİLİNMELİ"
03 Temmuz 2019
Şiirden tele,...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Şiirden tele, gönülden dile çalışmalarıyla şimdiye kadar 167 ozanımızın şiirlerini besteleyerek dünyada bir örneği daha olmayan ilke imza atan Fuat Bahçeci ile söyleşi yaptık.
Uzun yıllar bestekâr yorumcu ve yapımcı kişiliğiyle müzik dünyasında yer alan Fuat Bahçeci, "Gerçek sanatçıların zaman zaman unutulması ve ikinci planda kalması beni üzmektedir. Şu anda gündemde olan yeni jenerasyon sanatçılarında yıllar önce bestelenmiş ve yeni yeni hatırlanan değerli ozanlarımızın şiirleriyle gündeme gelmesi beni sevindirse de içimde yine bir burukluk var. Nedeni ise keşke zamanında kıymetlerinin bilinmemeleri ve unutulup gitmeleridir" dedi.
KARAMAN: Sayın Bahçeci, şiirden tele gönülden dile çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?
BAHÇECİ: Şiirden tele gönülden dile çalışmalarını geleneksel hale getirerek, şairlerimizin, ozanlarımızın unutulup gitmemesini sağlamak en büyük hayalimdi. Çünkü bir ozanın bir şiiri mısralara dökmesinin hiçte kolay olmadığını bilen ve işin mutfağında yetişen birisiyim. Ozanlarımızın dizelerinde mutlaka yaşananlar ve yaşanmışlar vardır. Bunun aksini söylemek ise kesinlikle doğru değildir Yani bir emek vardır ve bir şekilde bu emeğinde ortaya çıkması gerekir düşüncesiyle yola çıktık. Bunu da kendime görev bildim. İnanıyorum ki ilgili kurum ve kuruluşlar bunun er geç farkına vararak hak çalışmalarımın hak ettiği yere gelmesinde yardımcı olacaklardır. Şimdiye kadar kendi bestelerimin dışında şiirden tele, gönülden dile çalışmalarıyla şimdiye kadar 167 ozanımızın şiirlerini besteleyerek, turizm bakanlığından onaylandı.
Kaybolamaya yüz tutmuş eselerin ve aramızdan ayrılan değerli ozanlarımızın dizelerini geçmişten bugüne aynı değerde taşımayı nasıl bir görev olarak algılıyorsam bugünde aynı şekilde günümüz şairleri için aynı şeyi düşünüyorum.
KARAMAN: Sayın Bahçe, eski ozanlarımız ve bestekârlarımıza haksızlık edildi mi?
BAHÇECİ: Şöyle bir baktığımızda hala bu işe gönül vermiş, ciddi emekler sarf etmiş birçok sanatçımızın hak ettiği yerde olmaması da içimizi cidden acıtmaktadır. Magazinsel yaşamdan uzak kalmış ve birçok önemli eserlerde imzası bulunan gerek bestekâr, gerek söz yazarı ve gerekse yorumcu bulunmaktadır. Bunlar için daha geniş kapsamlı çalışmaların yapılaması için şahsım adıma ben ve ekibim elimizden geleni yapmaktayız ve bu çalışmalarımıza da ilgili kurum ve kuruluşlardan ciddi destek bekliyorum. Şöyle bir düşünün, bir ozan eserini yazıyor ve bunun için ciddi zaman harcıyor, yıllar sonra o insan aramızdan ayrılıyor ya da yaşlanıyor. İlerleyen zamanlarda o eser hit oluyor ve belki de eserinin başarısını bir sanatçı olarak göremiyor. Sizce gerçek böylemi olmalı, tabii ki hayır.  Ozanın bestekârın değeri bence yıllar sonra değil, kaybedildikten sonra değil, en verimli çağında takdir edilmeli. İşte bende bunun için bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ve gerçekten çok emek harcıyorum.
Biz türkülerle başladık hayata ve türkülerle devam ediyoruz yani türküler kadar gerçeğiz aile yaşantımızda.
Burada ayrıca şunu da ifade etmek isterim. Başarılılarımla beraber bunca emeğin ve alın terinin arkasında ise değerli eşim Yeliz hanımın katkılarını belirtmeden geçmek istemiyorum. Her şeyden önce iyi anne, iyi bir eş ve iyi bir organizatördür. Kısacası benim yaşam kaynağımdır. Oğlum berke birlikte hayatımın anlamı, kendisine bu yüzden minnettarım iyi ki eşim Yeliz hanım hayatım da, iyi ki oğlum berke hayatım da. Biz türkülerle başladık hayata ve türkülerle devam ediyoruz yani türküler kadar gerçeğiz aile yaşantımızda.
KARAMAN: Peki Yeliz Hanım bu konuda ne söylemek isterler?
Ben Yeliz Bahçeci i olarak her şeyden önce güven demek isterim. Ailece çok iyi bir uyum içindeyiz. Karşılıklı sevgi ve saygımız giderek daha da büyümektedir. Eşim Fuat Bahçecinin tüm çalışmalarında yanındayım ve inanıyorum ki benim varlığım kendisine daha da güç katmaktadır. Oğlum Berke ise bambaşka o da henüz merdivenleri yeni yeni keşfeden bir sanatçı adayı ve türkülerle ve babasının sazından çıkan nağmelerle büyüyen bir çocuk bunu da kendisinin medeni cesaret göstererek katıldığı müzik yarışmasında başarılı olmasıyla kanıtlamış oldu. Zaten sizin de bildiğiniz gibi sanatçı bir aile yapımımız var. Öyle böyle değil işin mutfağından gelen bir yapı, bu yüzden bende eşim Fuat Bahçeci'nin dediğine katılıyor ve iyi ki varsın Fuat iyi ki varsın berke bana güç katıyorsunuz diyorum.
KARAMAN: Berke sen bu konuda neler söylemek istersin?
Her şeyden önce böyle bir anneye ve böyle bir babaya sahip olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü üreten bir aileye sahibim ve dolayısıyla bende bir şeyler üretmek istiyorum.
KARAMAN: Yanılmıyorsam baban Fuat bahçeci ile müzik anlamında çok farklı kulvarlardasın bu konuda neler söylemek istersin?
Ben operayı da seviyorum türküleri de ve müziğin her türünü söylemeyi seviyorum. Bu konuda hangisinde başarılı olursam tabii ki o tarzda yol almak isterim.
KARAMAN: Konservatuara gitmeyi düşündün mü?
Daha çok veteriner olmak istiyorum. Konservatuar eğitimime gelince babam Fuat bahçeci'den dolayı zaten evimiz bir konservatuara dönüşmüş durumda, annem ise bu okulun en önemli direği. (Röportaj: Ümit KARAMAN)Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer RÖPORTAJ Haberleri

Başlık Tarih
 
AŞAMAYACAĞIMIZ BİR ENGEL YOKTUR13 Şubat 2020
"PİŞMAN OLACAĞIM BİR İŞE GİRMEM"06 Şubat 2020
ÖNCE İŞ06 Şubat 2020
EĞİTİME ÖNEM VERMELİYİZ05 Şubat 2020
"DEMOKRASİYE İHTİYAÇ VAR"06 Şubat 2020
"TANITIMDA BAŞARAMADIK"25 Ocak 2020
"KÜLTÜR VE TURİZM OLMALIDIR"25 Ocak 2020
"YANLIŞLARDAN DÖNÜN"05 Şubat 2020
TURİSTİK KÖY ESKİ KÂHTA'DAN BAŞLAYAN...10 Aralık 2019
"2020'DE ERKEN SEÇİM OLABİLİR"14 Kasım 2019
"GEZGİN ORHAN KURAL'I ANLATTI"28 Temmuz 2019
Altınşehir'e Lukianos Parkı 14 Temmuz 2018
TÜM DÜNYA BİZİM SEÇİMLE İLGİLENİYOR18 Mayıs 2018
"NEMRUT TURİZMİ CANLANDIRILMALI"22 Şubat 2018
YILANCI: KÂHTA'DA HİZMET HAMLESİ BAŞLATACAĞIM07 Haziran 2018
"BİZ ASLA ETNİK KİMLİK ÜZERİNDEN SİYASET YAPMIYORUZ"15 Ocak 2018
"İL BAŞKANI OLACAKSIN DENİLDİ"05 Aralık 2017
“TÜTÜN KONUSUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇABA VERİYORUZ”04 Aralık 2017
“81 İLDE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”04 Aralık 2017
TÜTÜN AŞIMIZ EKMEĞİMİZDİR YASAKLAMAYIN20 Ekim 2017
SULU TARIM ŞART27 Haziran 2017
İSMAİL TÜRÜT: ÖMRÜM SİYASETTEN ÇEKTİ10 Aralık 2018
"MÜZİK EVRENSEL DEĞİLDİR"06 Şubat 2020
Özel Atak Lisesi Kurucu Müdürü Mustafa Yılmaz: ATAK'TA 7/24 SAAT EĞİTİM28 Şubat 2017
" Avrupa Birliği Ülkelerin İsteği Doğrultuda Makinelerle Üretim Yapıyoruz"27 Şubat 2017
İstanbul Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit: İSTANBUL BAHÇELİEVLER YOĞUN GÖÇ ALDI23 Aralık 2016
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018
"DİNLEYİCİNİN ALKIŞI BİZİM GIDAMIZDIR/ SHOW PROGRAMLARI PARA İÇİN ÇOĞALDI"23 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | HABER VİDEO | SAYFALAR | ANASAYFA
CH