ANASAYFA
HABER VİDEO
KALEMMEDYA
FOTO GALERİ
HABERLER
KÜNYE
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      YAŞAM      CİNE/MAGAZİN      SANAT      KİTAP      MUTFAK      SPOR   
 
Ana Sayfa > SANAT

12. DOĞU'DAN İSTANBUL'A KADIN ELİ SERGİSİ
20 Mayıs 2018
Bu haber 533 kez okundu
12. DOĞU'DAN İSTANBUL'A KADIN ELİ SERGİSİ
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Çok Amaçlı Toplum Merkezleri (ÇATOM) tarafından düzenlenen, "12. Doğu'dan İstanbul'a Kadın Eli Sergisi'nin" açılış törenine katıldı.
GAP Bölgesinden gelen kadınların el emeği göz nuru ürünlerinin İstanbul'da sergilenmesini çok önemli bulduğunu dile getiren Vali Şahin, "GAP, kuzey yukarı Mezopotamya dediğimiz bölgenin oluşturduğu bir alan. Orada Anadolu medeniyetlerinin büyük bir kısmı, bu bölgede de eserlerini üretmiştir. Baktığımızda Anadolu'nun tamamı bir açık hava müzesi gibidir. Sanki her tarafı bir medeniyet sembolü, bir medeniyet abidesidir. Yerin altında ve üstünde birçok eser, bu toprakların aslında ne kadar zengin olduğunun ispatı gibi duruyor." dedi.
Zengin Anadolu medeniyetinin bir izdüşümü olarak, kadınların ürünlerinin Türkiye ve dünyanın farklı noktalarından gelen insanlara Sultanahmet Meydanı’nda sunulacağını aktaran Vali Şahin, "Tabii ÇATOM'lar; GAP bölgesel kalkınma planının bünyesinde oluşturulan ve özellikle evinde oturan, eğitim noktasında bulamadığı imkânlar nedeniyle ya da başka sebeplerle belli seviyenin üstüne çıkamamış hanımlarımızın kendine olan güvenini arttırma, o öz güveni yerine getirme ve iş gücüne katılım noktasında da onları cesaretlendirme fonksiyonunu ifade ediyor." şeklinde konuştu.
Vali Vasip Şahin, Türkiye'nin 500 milyar dolarlık ihracat ve milli gelirini 2023'te 25 bin doların üzerine çıkarma hedefine doğru yürüdüğünü vurgulayarak, "Ama bunu yaparken sadece belli bir kesimin iş gücüne katılması yetmiyor artık. Erkeklerimizin yanında kadınlarımızın da iş gücüne, üretime, o süreçlere katılımı elzem hale geldi. Çünkü en az toplumun yüzde 70-75'inin istihdama, üretime katılması lazım ki biz 25 bin doların üzerine çıkalım. Bu sadece üretim sayısı itibarıyla değil, bu üretimin niteliğinin, kalitesinin de arttırılması, özellikle ihraç edilecek malların niteliğinin, niceliğinden daha fazla arttırılarak katma değerin sağlanması bakımından çok önemlidir. Dolayısıyla her bir bireyimizin, ferdimizin -erkek olsun, kadın olsun- daha nitelikli, becerikli, maharetli olması lazım. Bunun da yolu bu tür kurslardan, eğitimlerden ve donanım imkânı sağlanan müesseselerden geçiyor." diye konuştu.
Vali Şahin, kadınları teşvik eden ve üretime yönlendirenlere, el emeği göz nuru ürünler üreten kadınlara teşekkür ederek, "İnşallah her geçen sene burada sergilenen ürünlerin kalitesi ve niteliği artıyor, o sanatsal tarafı bir seviye kat ediyor, yükseliyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda bundan daha da güzelini hep birlikte yaşayacağız." dedi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise Sultanahmet Meydanı'nın Türkiye'nin en fazla turist çeken merkezlerinden birisi olduğunu ve ÇATOM'lu kadınların, el emeği göz nuru ürünlerini burada sergilemekten büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.
GAP'ın dünyada sayılı kalkınma projelerinden birisi olduğunu hatırlatan Başkan Uysal, "Vatandaşımızın ürettiği el ürünlerinin İstanbul'da sergilenmesi ve bunların insanlara ulaştırılması önemlidir. İnanıyorum ki bu, İstanbul ile GAP bölgesindeki insanlarımız arasında ayrı bir bağın köprüsü olacaktır. Doğusuyla batısıyla hep beraber el ele verdiğimiz zaman daha iyi kalkınmış olacağız." ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından sergi alanını gezildi.


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SANAT Haberleri

Başlık Tarih
 
“ALTAYLARDAN ANADOLU’YA BAKIŞ”22 Ekim 2019
BİR ŞİİRİM VAR BİR DE ŞAİRLERİM08 Ekim 2019
Gençlerin Çizimiyle “Kadın Her Şeyimizdir”04 Temmuz 2019
AKYILDIZ: YORUMLARIMDA, YAZANLARIN DUYGULARINI YAŞIYORUM06 Mart 2019
Kadıneli Derneği Emeklerini Sergiledi27 Ağustos 2018
Konservatuar'da Yaz Kursları20 Ağustos 2018
"Asırlık Güfteler Unutulmaz Besteler 2-3-4" Albümleri İçin Tanıtım Gecesi18 Mayıs 2018
SANKO SANAT GALERİSİ’NDE LİTOGRAFİ SERGİSİ16 Nisan 2018
Hasan Mutlu “Dağlar”Inı Sanko Sanat Galerisi’nde Sergiliyor25 Mart 2018
RÖLYEF VE FİLOGRAFİ SERGİSİ 09 Mart 2018
"Resimlerimde Yapmak İstediğim Bugünkü Yaşamı Sorgulamak"20 Şubat 2018
ÖĞRENCİLERİN SAHNELEDİĞİ OYUN BEĞENİ TOPLADI08 Ocak 2018
“Dârü’l-Elhân’dan Günümüze İü Devlet Konservatuvarı Paneli” Ve “Dârü’l-Elhân 100. Yıl Kutlama Konseri”05 Aralık 2017
'Geçmiş Günümüzle Buluşuyor' Sergisi Anna Laudel Contemporary’de30 Eylül 2017
KOLEKSİYIONDA BULUNAN 22 SANATÇININ ESERLERİ, SANATSEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU29 Haziran 2017
PROF. DR. ZAFER GENÇAYDIN’IN RESİM SERGİSİ06 Haziran 2017
Bakırköylüler Derneği’nin Makriköy’den, Bakırköy’e Karma Sergisi Açıldı01 Haziran 2017
SANKO SANAT GALERİSİ’NDEKİ KATI’ SERGİSİ28 Şubat 2017
Halk Müziği Sanatçısı Âşık Gülabi: PARA EMEĞİN ÖNÜNE GEÇMEMELİ04 Temmuz 2018

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
Foto Galeri
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEMMEDYA VİDEO
Warning: getimagesize(http://www.kalemmedya.com/images/videos/Babam ?iiri.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /home/kalemmed/public_html/modules/common/modulvideogaleri.php on line 0
ANASAYFA | KALEMMEDYA
CH