KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
HABER VİDEO
KÜNYE
SAYFALAR
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > KENT HABERLERİ

ÇALIŞTAYIMIZ YARARLI GEÇTİ
01 Ocak 2020
Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Murat Koca...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Murat Koca:
ÇALIŞTAYIMIZ YARARLI GEÇTİ

Orhan Karakaş'la Haberli Röportajlar'a bu hafta Adıyaman Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Murat Koca konuk oldu. Geçtiğimiz günlerde Adıyaman'da düzenlenen 48. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Platformu Çalıştayı'nın konu edindiği röportajda, başkan Koca, Kalem Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Orhan Karakaş'ın kültür, turizm ve Adıyaman'ın tanıtımı doğrultusundaki soruları da yanıtlayarak şu değerlendirmelerde bulundu.
48. DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER PLATFORMU ÇALIŞTAYINI ADIYAMAN'DA GERÇEKLEŞTİRDİK:
6–7 Aralık 2019 da iki günlük önemli bir çalıştayımız oldu. 48. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Platformu Çalıştayı'nı ev sahibi olarak Adıyaman'da gerçekleştirdik. Bu bağlamda 12 tane doğu ve güneydoğu ilimizden oda başkanlarımız, önceki dönem görev yapmış oda başkanlarımız, yönetim kurulu üyeleri, meslektaşlarımızla birlikte TÜMOK Genel Başkanımız Yeminli Mali Müşavir Sayın Emre Kartaloğlu ve yönetim kurulu üyeleri teşrif ettiler. Platformumuza Van Odası, Diyarbakır Odası, Gaziantep Odası, Bitlis Odası, Muş Odası, Malatya Odası, Kars Odası, Erzurum Odası ve Şanlıurfa Odası katılım sağladılar.
PROGRAM ÖNCESİNDE GELEN KATILIMCI MESLEKTAŞLARIMIZI İLİMİZİN TANITIMI AÇISINDAN PERRE ANTİK KENTİNDE GEZDİRDİK. HAYRAN KALDILAR. ANCAK ANTİK KENTİMİZDE ÖNEMLİ BİR KAÇ EKSİKLİKLERİ DE YERİNDE GÖRDÜK. BUNLARI İLGİLİ MERCİLERİN DİKKATİNE SUNUYORUZ:
Programımız kapsamında gelen misafirlerimizi, katılımcı meslektaşlarımızı, ilimizin tanıtımı adına Perre Antik Kentine götürerek gezdirdik. Hepsi buraya hayran kaldılar. Burada bir şeyin altını özellikle çizmek istiyorum o da şudur; Perre Antik Kenti'nde rehber olmayışı dikkatimizi çekti. Getirdiğimiz misafirlerimizin yüzde doksanı ilk defa gelmişti. Adıyaman'da şehir merkezine bu kadar yakın ve bu kadar güzel tarihi bir yerleşim yeri olduğunu görmeleri ilgilerini çok çekti. Ancak bizim üzüldüğümüz nokta antik kentte ne bir görevli vardı ne de bir rehber vardı. Ne de bir tanıtıcı ve yol gösterici levha vardı. Özellikle orda çıkan mozaiği göstermek yolumuzu kaybettik. Köyün içine girdik. Köylülerden yardım alarak yolumuzu bulduk. O şekilde mozaikleri gösterebildik.
Sayın genel başkanımız sağ olsun Ankara'dan teşrif etiler. Adıyaman'ın gerek ekonomik gerekse kültürel dokusunu bir nebze de olsa kendilerine ifade ettik.
SIKINTILI BİR DÖNEMDEN GEÇMEKLE BİRLİKTE BİZLER ÇALIŞTAYIMIZI GERÇEKLEŞTİRDİK:
Türkiye'nin içinden geçtiği ekonomik kriz var. Bunu bizler sahada olan mali müşavirler olarak daha net görebiliyoruz. Sıkıntılı bir dönemden geçmemizle ilgili bir çalıştayımızı yaptık. Tabi mesleki anlamda bir çalıştayımız oldu. Ama genel anlamda da ülkemizin sosyo ekonomik durumundun dolayı öngörüde bulunabilme babında bir platform gerçekleştirdik.
MİSAFİRLERİMİZ ADIYAMAN'I SEVDİ:
Adıyamandan ayrılırken hepsinin yüzünde gülücükler vardı. Gerçekten adıyamanı ve bizleri sevdiler. Özellikle pere antik kentini gezdirdiğimiz için biz de çok memnun kaldık. Çünkü böyle bir kültürel dokumuz dünyanın çok az yerinde var. Bir göbeklitepe gibi olamadık maalesef. Göbeklitepe geçen yıl ortaya çıktı ancak 2019 yılı göbeklitepe yılı ilan edildi. Ancak bizim göbeklitepe gibi yüzlerce tarihi definemiz var. Ancak maalesef tanıtım eksikliğimiz , sahiplenmeme , sahiplenip de desteklenmeme gibi bir noksanlığımız var kamuda. Burada özellikle kamu yöneticilerine bu gibi yerlerimize biraz daha dikkat etmeleri ve biraz daha ilgi alaka göstermelerini rica ediyoruz. Kendimiz için değil. Dışarıdan gelen misafirlerimizi ne bir alışveriş yaptırabileceğimiz yöresel bir yerimiz var ne de tarihi mekanlarımızda onlara rehberlik edecek bir uzmanımız var.
MİSAFİRLERİMİZ İLİMİZİ GEZDİKLERİNDE TANITIM AYAĞININ YETERLİ OLMADIĞININ ALTINI ÇİZDİLER. TUZHANI RESTORASYONU ÇOK İLGİNÇ. VE BİR KALEMİZ VARDI, O DA ŞİMDİ BİR TEPE:
Elbette katılımcı meslektaşlarımızın ilimizin genel durumu, yani ekonomisi, yani turizmi, yani kültürü, yani çarşısı ile ilgili görüşleri ve istişareli oldu. Ortak görüşleri noktasında şunu belirttiler; Yöresel ürün alabilme veya Adıyaman'ın yöresel olarak tanıtımına katkı sağlayabilecek pek az yerin olduğunu, bununla birlikte tanıtım eksikliğini ifade ettiler.
Tarihi Tuzhanı rezaletinden bahsetmek bile istemiyorum. Orayı da maalesef gördüler. Sorduklarında ise restore ediliyor dedik. Aslında bir tarihi eserin yıkılıp yeniden betonla örülmesi restorasyon değildir. Bunu hangi bilimsel kafayla hangi bilimsel verilerle restorasyon diye yapıyorlar. Çünkü tarihi kökten yıkıp yerine ucube bir beton yapı yapıyorsunuz. Bunun adına da restorasyon diyorsunuz. Bu durumu hangi bilim adamına hangi arkeologa danışırsanız danışın size gülerler. Baktığımızda Adıyaman'ın tarihi dokusu kalmadı. Bir kalemiz vardı. Kalenin çevresindeki bütün evler yıkıldı. Kale bir tepe haline geldi.
ÇALIŞTAYIMIZA ADIYAMAN'DAN DAVET ETTİKLERİMİZİN KATILMAMALARI BİZLERİ ÜZDÜ:
Katılımları bizim için önemliydi. Ancak maalesef katılan olmadı. Acı gerçeğimizdir bu maalesef. Detaylara girmek istemiyorum. Katılmaları kendi açılarından da bizim açımızdan da güzel olurdu. Bir renk katarlardı. Tabi tercih meselesidir. Bizler tabi ekonominin ve sosyal hayatın gerçeklerinden bahsettiğimiz için kulağa pek hoş gelmeyen kelimeler söyleyebiliyoruz. Çünkü gerçekleri konuşuyoruz.
BİZİM İŞİMİZ ZOR. GERÇEKLERİ KONUŞMAK VE GERÇEKLERİ YANSITMAK ZORUNDAYIZ. SORUMLULUĞUMUZ BUNU GEREKTİRİR:
Bizim işimiz gerçekleri yansıtmaktır. Yapmış olduğumuz muhasebe işlerinde de gerçekleri yansıtmaktır. Çünkü yanlış yaptığınız her işlem pahalıya mal olur. Dediğim gibi bizler doğruları gerçekleri sürekli konuşacağız. Memleketimizin faydasına olacak her projede destek olacağız. Biz STK olarak her zaman durduğumuz gibi dik duruşumuzu devam ettireceğiz.
Son cümle olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki ev sahipliğimizde yapılan bölgesel çaptaki çalıştayımız çok yararlı geçti. Haber/Röportaj: Orhan KARAKAŞYorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer KENT HABERLERİ Haberleri

Başlık Tarih
 
EYÜPSULTAN MEYDANI’NA 15 MİLYONLUK YATIRIM29 Mayıs 2020
“HASTANE CADDESİNİ SİL BAŞTAN YENİLİYORUZ”29 Mayıs 2020
"MÜCADELE ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR"27 Mayıs 2020
CADDELER YIKANIYOR26 Mayıs 2020
Berberler Denetlendi21 Mayıs 2020
"FACİAYA NEDEN OLMADAN YIKILMALI"18 Mayıs 2020
ÇELİK’TEN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI16 Mayıs 2020
"SİLİVRİ VE ÇATALCALI ÜRETİCİ OLACAK"07 Mayıs 2020
BELEDİYEDEN DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI21 Nisan 2020
"MUHTARLARIMIZIN YANINDAYIZ"09 Nisan 2020
İBB 100 BİN MASKE DAĞITTI05 Nisan 2020
VİRÜSE KARŞI TEDBİRLER ALINIYOR30 Mart 2020
İZMİR'DE KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ27 Mart 2020
İMAMOĞLU’NDAN “SU VE DOĞALGAZ” MÜJDESİ20 Mart 2020
BELEDİYEDEN DENETİM VE DEZENFEKTE 17 Mart 2020
"SÖZÜMÜZDE DURUYORUZ"15 Mart 2020
KADINLARA TOPLU TAŞIMA ÜCRETSİZ08 Mart 2020
Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı05 Mart 2020
HİZMETİMİZLE FİLİSTİN CADDESİ...05 Mart 2020
SULTANGAZİ'DE DEPREM EĞİTİMİ15 Şubat 2020
134 ŞAHSA İŞLEM YAPILDI14 Şubat 2020
5. Çalıştay AKEDAŞ'ın Ev Sahipliğinde Yapıldı13 Şubat 2020
“KISITLAMA KABUL EDİLEMEZ”06 Şubat 2020
KILINÇ, MUHTARLARI DİNLEDİ05 Şubat 2020
"ONLAR DA HAZIRSA GELSİNLER HESAP VERELİM"14 Ocak 2020
"MAKAM HIRSI İLE SEÇİLMEDİK"15 Ocak 2020
24 SAAT HİZMET09 Ocak 2020
TURANLI'DAN YENİ YIL MESAJI01 Ocak 2020
ÇİMKO ÇİMENTO, ADIYAMANLI...01 Ocak 2020

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | HABER VİDEO | SAYFALAR | ANASAYFA
CH