KALEM MEDYA
KÜNYE
İLETİŞİM
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > SAĞLIK

DÜNYA DİYABET GÜNÜ’NDE UYARI
14 Kasım 2021
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baştemir, “COVID 19, tüm düzenli randevularınızı almanızı engellediyse, şimdi olabildiğince iyi ve sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için sağlık ekibinizle yeniden bağlantı kurmanın zamanıdır” dedi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Baştemir, “COVID 19, tüm düzenli randevularınızı almanızı engellediyse, şimdi olabildiğince iyi ve sağlıklı olduğunuzdan emin olmak için sağlık ekibinizle yeniden bağlantı kurmanın zamanıdır” dedi.
SANKO Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı da olan Prof. Dr. Baştemir, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, diyabeti önlenmek ve tedavi etmekle ilgili artık çok daha fazla bilgi sahibi olunduğuna dikkat çekti.
Buna rağmen diyabetlilerin sayısının hızla arttığını ve bu kişilerin COVID -19 hastalığına daha duyarlı olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Baştemir, “Dünyada420 milyondan fazla insandiyabet hastası. Diyabetli sayısı 1980'den beri dört kat arttı ve yarım milyarın üzerine çıkması bekleniyor” şeklinde konuştu.
Prof. Dr. Baştemir, “Tip 2 diyabetli her iki yetişkinden biri durumlarından habersizdir. 2000-2019 yılları arasında diyabetten ölümler küresel olarak yüzde 70 arttı. Yakın tarihli Dünya Sağlık Örgütü anketine göre, örgüte üye 194 devletin yüzde 62'sinde diyabet hizmetleri COVID-19 salgını sırasında kısmen veya tamamen kesintiye uğradı” ifadelerini kullandı.
Dünya Diyabet Günü’nün bu yılki temasının, diyabet bakımına erişim, herkes için diyabet bakımına erişimin iyileştirilmesinin önemine, diyabeti ve komplikasyonlarını önlemek için harekete geçme ihtiyacına odaklandığını kaydeden Prof. Dr. Baştemir, şöyle devam etti:
“Diyabetli kişiler, diyabetle iyi yaşamak ve komplikasyonlardan kaçınmak için sürekli bakım ve desteğe ihtiyaç duyarlar. Diyabet bakımının temel bileşenleri arasında insülin ve ilaca erişim, eğitim ve psikolojik destek yer alır. Diyabetle yaşayan insanlar, durumlarını yönetmelerine yardımcı olmak için sürekli ve güncel eğitime ihtiyaç duyar. Ömür boyu diyabetle yaşam glikoz problemlerine, böbrek, kalp, damar, karaciğerve ayrıca sinirlerde yaygın hasara neden olur.
Kalp krizi, böbrek yetmezliği, inme, göz hastalığı ve bacak ampütasyonları, zayıf glikoz kontrolünün sonucu olabilir. Vücuttaki kan damarlarının iç kısımları o kadar kırılgan hale gelirki, ihtiyacımız olan besinleri organlara gerektiği gibi taşıyamazlar. Enflamasyondediğimiz iltihaplanma artar ve bağışıklık sistemi iyi performans göstermez. Tip 2 diyabette daha sık olmakla birlikteTip 1'de de görülebilen obezite, bu tabloları daha da kötü hale getirir.”
COVID-19 VE DİYABET "ÇİFT YÖNLÜ” BİR İLİŞKİ
Metabolikbir hastalıkolan diyabette,virüsün bir şekilde insülin üreten pankreası (kan şekeri seviyelerini düzenleyen salgı organı) etkileyebileceğiniya da kandaki glikoz seviyesini yükseltebileceğini anımsatan Prof. Dr. Baştemir, bu nedenle COVID-19 ve diyabetin‘çift yönlü bir ilişki’ olarak tanımlanabileceğini söyledi.
“Elimizdeki verilerle Tip 2,Tip 1 ya da gebelik diyabeti, COVID-19'da ciddi hastalık riskiniartıracaktır” diyen Prof. Dr. Baştemir, sözlerini şöyle sürdürdü:
Araştırmalar diyabet öyküsü olmayanlarda bile yüksek kan şekeri seviyeleri, daha yüksek COVID-19 ölüm oranı ile güçlü bir şekilde ilişkili bulunmuştur. Diyabet hastalarının,COVID -19'a yakalanmaları durumundahastalık veya ölüm riskiyle karşılaşma oranlarının çok daha yüksek oldukları belgelenmiştir.
Aynı zamanda diyabet, COVID-19 riskinin artmasıyla ilişkili iken, diğer yandan da diyabetik ketoasidoz (komplikasyon) ve aşırı yüksek insülin dozlarının gerekli olduğu hiperozmolarite (kan şekeri konsantrasyonunun aşırı derecede artışı) dahil ciddi metabolik komplikasyonlar, COVID-19’lu yeni başlangıçlı diyabet hastalarında ve bilinen diyabetli hastalarda rastlanmıştır.”
DİYABET VE DİĞER KRONİK HASTALIKLAR
Prof. Dr. Baştemir, diyabet ve diğer kronik hastalıklar arasındaki ilişkileri ise şöyle açıkladı:
“Obezkişilerde kalp-solunum sistemi zindeliği daha düşüktür.Akciğer fonksiyonu zayıf, muhtemelen şiddetli uyku apnesi ve kan damarı hastalığı nedeniyle yeteri kadar hareket edememektedirler.Bu olumsuzluklar, hastalık durumunda daha da önemli olmaktadır.
İyi nefes alabilmek ve optimal dolaşım fonksiyonuna sahip olmak gerekli olmakla birlikte obezler, koronavirüs enfeksiyonuna yakalanma durumunda,uygun bağışıklık tepkisi oluşturamamaktadırlar. Hipertansiyon ve diğer kardiyovasküler hastalıklar da büyük bir risk oluşturmakta, COVID-19 hastalığının iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir.
Virüsün neden olduğuiltihaplanmaveyaaltta yatan diyabetli ya da COVID-19 nedeniyle yeni oluşan diyabet hastalarında, diyabetle ilgili acil bir durumun yaşanması, kas ağrısı, yorgunluk,aşırı susuzluğa, zorlukla nefes alma, idrara sık çıkma, zihinsel yorgunluk,konsantrasyon bozukluğu ve mide bulantısınaneden olarak, acil bakım ihtiyacı gerektirebilir.”
COVID-19 VE DAHA ETKİN OLDUĞU HASTALIKLAR
Prof. Dr. Baştemir,     Tip 2 diyabet için yaşlı veya fazla kilolu olma gibi risk faktörleri olmayan hastalarda COVID -19'a maruz kaldıktan sonra diyabetik bir acil durum görülebileceği uyarısında bulundu.
Diyabet hastalarının kronikenflamatuvar durumda yaşama eğiliminde olup,COVID -19'a karşı yaşamı tehdit eden bir sitokin (protein grubu) fırtınasıyla neticelenebilecek daha şiddetli bir enflamatuvar yanıtla karşıkarşıya bırakabileceğini bildiren Prof. Dr. Baştemir, özetle şu bilgileri paylaştı:
“Bu aşırı bağışıklık tepkisinin viral enfeksiyondan daha çok organ hasarı yoluyla bazı hastalara zarar verdiği düşünülmekle birlikte diyabet, bağışıklık sistemininvirüslerle savaşını da zayıflatabilir.
Etnik köken yanında sosyoekonomik yetersizlik, farklı kronik tıbbi durumlar gibi risk faktörlerini hesaba kattıktan sonra, COVID -19'dan hastaların hayatını kaybetme riski, diyabeti olmayanlara göre Tip 1 diyabetli hastalarda yaklaşık üç kat, Tip 2 diyabetli hastalarda ise yaklaşık iki kat daha yüksektir.”
Prof. Dr. Baştemir,yeni araştırma bulgularıyla ilgili şu değerlendirmeyi aktardı:
“Diyabet ya da hiperglisemi SARS-CoV-2'ye karşı antikor yanıtını bozuyor görünmüyor. Bu da COVID-19 aşısının diyabetli olmayanlarda olduğu kadar diyabetli kişilerde de etkili olacağını göstermiştir.
Virüsün bulaşmasını önlemeye yönelik tedbirlerin alınması diyabetli hastalarda öncelikli ve en iyi yoldur. Kan şekerlerini kontrol altına almadıkları süreceCOVID -19 onlariçin diğer insanlardan çok daha fazla tehlike oluşturacaktır.”
NELER YAPILABİLİR?
Diyabet hapları ve insülinin her zamanki gibi almaya devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Baştemir, yapılabilecekleri şöyle özetledi:
“İnsülin dahil diyabet ilaçlarınızı en az 30 günlük tedarik ettiğinizden emin olun.Sağlık uzmanınızın belirttiği gibi kan şekerinizi test edin ve sonuçları takip edin. Hasta hissettiğiniz durumlarda sağlık uzmanınızın talimatlarına uyun. Durumunuzla ilgili endişeleriniz varsa veya kendinizi hasta hissediyorsanız, sağlık uzmanınızı arayın.Gerekirse en yakın sağlık merkezi ile iletişim kurun.”
“Kötü kontrol edilen diyabetli bireyler ister grip ister tüberküloz olsun şiddetli enfeksiyonlara karşı daha duyarlıdır” diyen Prof. Dr. Baştemir, sözlerini şöyle sonlandırdı:
“Yüksek kan şekeri, bağışıklık fonksiyonunu doğrudan olumsuz etkiler.COVID -19'daki kötü sonuçların iki ana nedeni yaş ve zayıf glikoz kontrolüdür. 65 yaşın altındaki, obez olmayan ve glikoz kontrolü iyi olan bireylerin riski daha düşüktür.
Diyabet ve COVID -19'u olan herkesin hastaneye yatırılması gerekmemekle birlikte bu düzeyde bir bakıma ihtiyaç duyarlarsa, glikoz seviyelerini kontrol etmek ve izlemek büyük önem taşır.”Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SAĞLIK Haberleri

Başlık Tarih
 
Mutlaka Yaptıralım14 Ocak 2022
ROMATİZMA HASTALARINA ÖNERİLER13 Ocak 2022
EŞİNE BÖBREĞİNİ BAĞIŞLADI27 Kasım 2021
MEVSİM GEÇİŞİNDE BESLENME24 Kasım 2021
ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ24 Kasım 2021
OBEZİTEDE MEDYANIN ROLÜ NE?22 Kasım 2021
MEME KANSERİ TARAMASININ AMACI27 Ekim 2021
TÜP BEBEK UYGULAMALARI16 Eylül 2021
PCR TESTİ ZORUNLULUĞU27 Ağustos 2021
KURBAN BAYRAMINDA BESLENME18 Temmuz 2021
KASIK FITIĞI ONARIMINI GELİŞTİREN28 Temmuz 2021
FİBROMİYALJİ TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE...28 Temmuz 2021
SOLUNUM FONKSİYON TESTLERİ ÖNEMLİ08 Mayıs 2021
RAMAZAN AYINDA BESLENME01 Mayıs 2021
KOMPLEKS BOŞALTICI FİZYOTERAPİ26 Nisan 2021
TİROİT BEZİ HASTALIKLARI27 Şubat 2021
ROZA HASTALIĞI03 Şubat 2021
BAKAN KOCA'DAN MUTASYON UYARISI30 Ocak 2021
AŞI OLUNAN SAYI AÇIKLANDI26 Ocak 2021
"HALA TEDİRGİN EDİCİ SEVİYEDE"26 Ocak 2021
TORUNDAN SAĞLIK ÇALIŞANLARINA...20 Aralık 2020
DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR29 Aralık 2020
KADIN DOKTORLARLA SÖYLEŞİLER 13 Aralık 2020
"BİR HAYAT ŞANSI VERİYOR"19 Kasım 2020
BİR İLKE DAHA İMZA ATTI10 Kasım 2020
TEDBİRLERE UYALIM12 Ekim 2020
ARTIYOR23 Eylül 2020
DÜNYA FİZYOTERAPİ GÜNÜ 08 Eylül 2020
SALGINDAN 56 VEFAT11 Eylül 2020
AĞIR HASTA SAYISI ARTIYOR08 Eylül 2020
AĞIR HASTA SAYISI EN ÇOK...07 Eylül 2020
"UYMAK ZORUNDAYIZ"06 Eylül 2020
"GÜÇ TEDBİRDE"02 Eylül 2020
YANLIŞ VE GEREKSİZ İLAÇ KULLANIMI ...04 Ağustos 2020
"DÜNE KIYASLA AZALDI"24 Temmuz 2020
EN ÇOK VAKA GÖRÜLEN İLLER13 Temmuz 2020
VAKA SAYISI BİNİN ÜZERİNDE13 Temmuz 2020
"TÜRKİYE'DEN İYİ HABERLER VERELİM"26 Haziran 2020
SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE SANAL KONFERANS11 Haziran 2020
"BİLİMSEL BİR VERİ YOK"10 Haziran 2020
"TEDBİR AZALDIKÇA TEHDİT ARTIYOR"08 Haziran 2020
"DÜZENİMİZİ DEĞİŞTİRDİ:07 Haziran 2020
VAKA SAYISI DÜŞÜYOR06 Haziran 2020
TEST SAYISI 2 MİLYONU GEÇTİ31 Mayıs 2020
VAKA SAYISI YİNE BİNİ GEÇTİ28 Mayıs 2020
120 BİNİ GEÇTİ26 Mayıs 2020
HEMŞİRELİK HAFTASINDA MORAL DESTEĞİ13 Mayıs 2020
VAKA SAYISI 1.000’İN ALTINA DÜŞTÜ 21 Mayıs 2020
MASKE + 1, 5 METRE SOSYAL MESAFE15 Mayıs 2020
YAVAŞLAMA VAR16 Mayıs 2020
1,5 MİLYONU GEÇTİ14 Mayıs 2020
HASTA SAYISI 1000'NİN ALTINI DÜŞTÜ13 Mayıs 2020
"TEDBİRSİZLİĞİN BEDELİ AĞIR OLUR"12 Mayıs 2020
KOCA: MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRELİM11 Mayıs 2020
BAKAN KOCA'DAN ÖNEMLİ UYARI10 Mayıs 2020
KORONAVİRÜS SALGINI...10 Mayıs 2020
İYİLEŞEN NASTA SAYISINDA ARTIŞ09 Mayıs 2020
KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ CİDDİYE ALINMALI08 Mayıs 2020
KORONAVİRÜS SALGININDA BİLGİ KİRLİLİĞİ 08 Mayıs 2020
KORONAVİRÜS SALGININDA SON VERİLER07 Mayıs 2020
BİYOLOJİK ÖRNEK ALMA VE ENTÜBASYON KABİNLERİ06 Mayıs 2020
KOCA: DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR06 Mayıs 2020
VAKA SAYISI DÜŞÜYOR05 Mayıs 2020
VAKA VE ÖLÜM SAYISI DÜŞÜYOR04 Mayıs 2020
VAKA SAYISI 2 BİNİN ALTINA DÜŞTÜ03 Mayıs 2020
Koronavirüs Hastalığı (COVID–19) Nedir?02 Mayıs 2020
KORONAVİRÜS SALGININDA SON DURUM01 Mayıs 2020
TEST SAYISINDA 1 MİLYONU GEÇTİK01 Mayıs 2020
"Bütün Birimlerimizi Destekliyoruz"29 Nisan 2020
İYİLEŞEN HASTA SAYISINDA ARTIŞ28 Nisan 2020
İMMÜN PLAZMA TEDAVİSİ28 Nisan 2020
KORONAVİRÜS SALGININDA SON VERİLER27 Nisan 2020
VAKA SAYISININ DÜŞÜK OLDUĞU GÜN...27 Nisan 2020
VAKA SAYISI DÜŞTÜ25 Nisan 2020
VAKA SAYISINI GEÇTİ...25 Nisan 2020
TOPLAM VEFAT 2 BİN 25922 Nisan 2020
21 NİSAN KORONAVİRÜS TABLOSU22 Nisan 2020
VAKA SAYISI ARTTI21 Nisan 2020
HASTANELERİ HAVADAN İNCELEDİ20 Nisan 2020
DÜNE GÖRE ARTIŞ YAŞANDI20 Nisan 2020
DÜNE GÖRE VAKA SAYISI DÜŞTÜ18 Nisan 2020
BUGÜNKÜ TEST SAYISI 40 BİN 27017 Nisan 2020
DİKKAT EDİLMELİ17 Nisan 2020
BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 12516 Nisan 2020
DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ03 Nisan 2020
15 NİSAN KORONA VERİLERİ15 Nisan 2020
TEST SAYISI 443 BİN 626 OLDU15 Nisan 2020
“EVDE KALIN”14 Nisan 2020
TOPLAMDA 1296 KİŞİ VEFAT ETTİ 14 Nisan 2020
TOPLAM VEFAT SAYISI 1198 OLDU12 Nisan 2020
95 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ11 Nisan 2020
98 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ10 Nisan 2020
TEST SAYISINDA 30 BİN HEDEFİ…10 Nisan 2020
VEFAT EDENLERDE ARTIŞ09 Nisan 2020
BAKAN KOCA AÇIKLADI...08 Nisan 2020
75 VATANDAŞ HAYATINI KAYBETTİ07 Nisan 2020
81 İL SAĞLIK MÜDÜRÜ İLE...05 Nisan 2020
KORONA'DA SON DURUM04 Nisan 2020
TOPLAM VAKA SAYISI 20 bin 921...03 Nisan 2020
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE TULUM YARDIMI03 Nisan 2020
SON 24 SAATTE VEFAT EDEN...03 Nisan 2020
KOCA, HEKİMLERDEN BİLGİ ALDI01 Nisan 2020
KOCA: OKMEYDANI HASTANEMİZİ AÇIYORUZ 01 Nisan 2020
SALGINDA SON DURUM01 Nisan 2020
"GIDA GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ"07 Nisan 2020
KORONA VİRÜSÜDE SON DURUM31 Mart 2020
BİYONİK KULAK AMELİYATI...30 Mart 2020
KOCA:VEFAT SAYISI: 23 VAKA SAYISI: 1815 30 Mart 2020
KORONAVİRÜSE İLİŞKİN SON DURUM29 Mart 2020
KORONAVİRÜS'TE SON DURUM24 Mart 2020
KORONA VİRÜS'DE SON DURUM22 Mart 2020
VAKA SAYISI 947 VEFAT EDENLER 2122 Mart 2020
KORONAVİRÜS TESTİ 15 DAKİKADA ÇIKACAK22 Mart 2020
TÜRKİYE'DE CORONA VİRÜSÜNDEN İLK ÖLÜM18 Mart 2020
"BU SORUNU AŞACAĞIZ"18 Mart 2020
OBEZİTE MERKEZİ AÇILDI17 Mart 2020
DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENME, 17 Mart 2020
"KORONA VİRÜS’LE MÜCADELEYİ ..."17 Mart 2020
BAKAN KOCA'DAN UYARI15 Mart 2020
VAKA SAYISI 6’YA ÇIKTI15 Mart 2020
TÜRKİYE'DE İLK KORONAVİRÜS VAKASI12 Mart 2020
CORONAVIRUS UYARISI09 Mart 2020
ÜLKEMİZDE HERHANGİ BİR COVID-19...25 Şubat 2020
KANSER HASTASININ YAŞAM SÜRESİ...05 Mart 2020
"BRONŞİTTE TEŞHİS VE TEDAVİ "17 Şubat 2020
SAĞLIK SORUNLARINI İLETTİ06 Şubat 2020
“PAYLAŞARAK BÜYÜMEK, KATILIMLA...” 10 Aralık 2019
Dolaptaki Sağlık Ve Gıdaların Muhafaza Riskleri03 Temmuz 2019
SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ KURULDU14 Haziran 2019
KIRATLI: YEMEK YEMİYORUZ06 Şubat 2019
HALKA AÇIK KONFERANS22 Kasım 2018
RAMİ ESNAFI VE ÜYELERİNE SAĞLIK HİZMETİ25 Ekim 2018
8 EYLÜL DÜNYA FİZYOTERAPİ GÜNÜ 09 Eylül 2018
SANKO Üniversitesi’nden Şarbon Hastalığı İle İlgili Uyarılar 09 Eylül 2018
Kadın Doğum Ve Çocuk Hastanesinin Yapım İhalesi 8 Ağustos'ta 30 Mayıs 2018
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. İsmail Temur, SANKO’da11 Nisan 2018
Psikiyatri Uzmanı Dr. Şehnaz Neslihan Gürz Yalçın SANKO’da11 Nisan 2018
"Sağlık-Der Arakan'daki Müslümanlara El Uzatıyor"27 Mart 2018
"Sağlıkta En Üst Seviyede Hizmet Vermeye Çalışıyoruz"21 Şubat 2018
Opr. Dr. Ahmet Orhan Gürer: Organ Bağışında Bulunarak, Yaşama Katkıyı Birlikte Sağlayalım05 Aralık 2017
Çok Sıcak Suyla Banyo Yapmak Varislerin İlerlemesini Hızlandırır05 Aralık 2017
GRİP VE GRİP AŞISI15 Ekim 2017
Sanko Üniversitesi Araştırma Görevlisi Diyetisyen Özen:11 Eylül 2017
ELLERİ KULLANMADAN DİŞLERİ FIRÇALAMAK ARTIK MÜMKÜN26 Temmuz 2017
"BÜTÜN ÇABAMIZ ÇOK KALİTELİ BİR HİZMET SUNMAK"05 Haziran 2017
SİGARA KULLANIMI BESLENMEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR05 Mart 2017
“DÜNYA NADİR HASTALIKLAR GÜNÜ”01 Mart 2017
OBSESİF- KOMPULSİF BOZUKLUK VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ28 Şubat 2017
3. Ulusal Klinik Eczacılık Farmasötik Bakım Kongresi23 Şubat 2017
Göğüs Kafesini Açmadan Ameliyatsız Kalp Kapağını Tamir Etmek Mümkün14 Şubat 2017
Sağlıklı Beslenerek Gribal Enfeksiyondan Korunmak Mümkün Mü?30 Ocak 2017
İzmir Aliağa’ya Yapılacak 250 Yataklı Yeni Devlet Hastanesinin Yeri Belirlendi20 Ocak 2017
Abd Georgia State Üniversitesi’nden Doç. Dr. Arzu Arı: Çocukların İnhalasyon Tedavisinde Doğru İlacın Seçimi Kadar, En Uygun İnhalasyon Cihazı Ve Parçasının Seçimi, Kullanılan Aerosol İlacın Etkinliğini Artırmak Açısından Önemli11 Ocak 2017
YILBAŞI AKŞAMI NE YEMELİ VE NASIL YENMELİ?30 Aralık 2016
Prof. Dr. Özlem Soran Başkanlığındaki Tıp Fakültesi Öğrencileri, “Kalp Damar Hastası Olmaktan Nasıl Korunuruz” Konulu Sosyal Sorumluluk Projesinde Halkla Buluştu22 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
KALEMMEDYA VİDEO
KALEM MEDYA GRUBU
..
KALEM MEDYA | ANASAYFA
CH