KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
HABER VİDEO
KÜNYE
SAYFALAR
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > SAĞLIK

Dolaptaki Sağlık Ve Gıdaların Muhafaza Riskleri
03 Temmuz 2019
Gıda ürünlerinin...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Gıda ürünlerinin muhafazası hakkında bilmediklerimiz… Sağlıklı beslenmede gıdaların muhafazası hakkında bilmemiz gerekenleri Dr. Gürsel Arseven (Mikrobiyoloji Uzmanı) ve Fatih TEKSÖZ (Gıda Mühendisi-İGU) e sorduk.
Sağlıklı beslenmede gıdaların muhafazası hakkında öncelikli bilinmesi gereken konular nelerdir?
Sağlık ve Dolap: Asırlar önce mağaraların duvarlarında açılan kovuklar,   insan eliyle yapılan beton setlerin üstünde ayrılan alanlar, ağaç işleme teknikleriyle, gelişen yetenekler ve telli ahşap koruma kabinleri ve nihayetinde 18 yy sonlarına doğru Avrupa'nın kuzey ülkelerinde başlayan buzdolabı proto-tip’ lerinin günümüze ulaşan, zekâyla birleşen,  insanla bütünleşen, içindeki ürünü sipariş eden ve yapay zekâ içeren biçimleri muhteşem bir grafik oluşturmuştur.
Evet,  dolap; buzdolabı. Akşam eve döner dönmez hepimizin kapısını açtığı gayet emin bir şekilde sorgulamadan içindekileri çıkarıp tükettiğimiz dolaplar, evlerimizdeki tüm canlıların sağlıklarıyla öylesine bütünleşmiş konumdalar ki sorgulamıyor. Sadece çıkarıp kullanıyoruz.
Oysaki   +4 -+8 derece arasında doğal boşlukları ve–30 derecelerde deep freze kısımları ayarlanabilen dolaplar, katı ve sıvı gıdalarımızı koruma amacıyla hayatımızın içinde hep varlar. Bir evde TV, koltuk vb. olmadan olabilir belki ama buzdolabı olmadan asla.
Çok güvenilirler ama onların da kullanım kuraları ve bakım ihtiyaçları var düzgün iyi topraklanmış bir elektrik hattına yeterli bir konumlanma alanına içine yerleştirdiğimiz malzemelerin arasında fanlarının havayı dolaştırabileceği yeterli alanlara, sızdırmayan kenar lastiklerine, tutunmasına ve izolasyona.
Bunlar olmadan, üstelik ağızlarını acık bırakarak rastgele doldurduğumuz, gıdaların birbirleriyle oluşturdukları kontaktların kontaminasyonlara ve erken bozulmalara yol açtığını kesinlikle hep hatırlamalıyız. Buzdolabı gıdaların içindeki mikrobiyal hayatı,  bakterileri, virüsleri atipik mikroorganizmaları yok etmez, Mantarları asla durduramaz, onların küf ve spor oluşumlarını engelleyemez. Gıdalardaki bozulmayı hacim, tad ve kalite kaybını ilelebet önleyemez. Sadece mikroorganizmaların üremesini ve gıdanın bozulma sürecini yavaşlatır. Bu bilinçle, çiğ veya pişirilmiş gıdalar 1 kez buzdolabında ve ağızları kapalı konduktan sonra çıkarıldıklarında artık tekrar içeri konulursa 2. Isıtma işlemi sonucunda artık mikrobiyal kirlilik ve bulaşı gerçekleşmiş demektir. Bu durum gıda zehirlenmelerine giden yolun başıdır. Mükerrer ısıtma ve soğutma işlemi sonucu oluşan mikro organizmalar,  etraflarındaki tüm gıdalara, buzdolabındaki fanın hava akımıyla yayılmaya başlayacaktır.
Gıdaların besin değerlerini kaybetmeden muhafazaları için dikkat edilmesi gereken konular ve yöntemler nelerdir?
Unutmayalım, buzdolapları veya soğuk hava depoları mikrop öldürmez sadece üremeyi yavaşlatır. Ayrıca gıdalarımızın içinde de  “Psikrofil Mikroorganizmalar” enzim aktiviteleri      -5 ile +20 derece arasında bozulmayan yani soğukta özellikle üremeleri artan mikroplar da olabilir.   Bu tarz mikropların anlaşılmasının tek yolu; dolaptan çıkardığımız gıda maddelerini sorgulamadan hemen tüketmek yerine renk, koku, parlaklık ve tatlarını kontrol etmeden tüketmemektir. Ayrıca deep-freeze kısmındaki donmuş gıdaların çözülmesi amacıyla sıcak su,  ısıtıcı ve/veya güneş altında çözdürülmeleri de ciddi gıda bozulmalarına, zehirlenme vakalarına yol açar. Unutulmamalıdır ki kötü ve kirli gıda maddeleri buzdolabına girdiğinde içerisinde bulunan mikroplar +4-+8 derecedeki olumsuz şartlara uyum sağlayabilmek için “ spor formları” dediğimiz daha dirençli ve tehlikeli biçimler oluşturabilirler. Bunlar insan sağlığını ciddi tehlikeye atabilir.  Diğer önemli bir husus da, soğuk bir gıda direk olarak dolaptan alınıp tüketildiğinde,  dilimizdeki tat alma hücreleri hassasiyetlerini kısmen geçici şekilde kaybedebilirler. Bu durum gıdanın olası bozulmuş tadını algılamamızı engelleyebilir. Soğuk tüketmemek doğru ve tedbirli olanıdır.  Bu hususlara dikkat edildiğinde gerçekten de dolaplar günlük yaşamımızdaki kaprissiz gerçek dostlarımızdır.
Gıdaların soğuk muhafaza yöntemleri nasıl yapılmalıdır?
Buzdolabının veya soğuk hava depolarının yanına çöp torbasını koyup da hangimiz bir bir atmamıştır çürüyenleri, “Vah yazık oldu!” diye iç çekerek. Verilen paraya mı acımalı, kollarımız uzayarak taşıdığımız torbalara mı? Aylar önce derin dondurucuya konulanı pişirip de yemeli mi, üzeri küf tutmuş peyniri, salçayı vd. atmalı mı gibi sorular hep aklımıza takılır. İşte size yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlayacak yöntemler ve ne kadar sürede tüketilmeleri gerektiği ile ilgili ipuçları. Buradaki önerilere dikkat ederseniz yiyecekleri daha az ziyan ettiğinizi göreceksiniz.
Süt ve Süt Ürünleri
* Sütü mutlaka buzdolabının iç raflarında saklayın. Dolap kapağında saklanan şeyler, kapağı her açtığınızda sıcak havayla temas eder ve daha çabuk bozulur. Son kullanma tarihi ne olursa olsun süt kutusunu açtıktan sonra en fazla 3 gün içinde tüketmelisiniz.
* Dondurma derin dondurucuda 2–4 ay süreyle taze kalabilir.
* Yoğurt satın alındıktan sonra son kullanma tarihi içinde tüketilmelidir.
* İzmir tulumu, mihaliç, eski kaşar peyniri ve hellim gibi sert peynirler hava almayacak şekilde sıkıca sarılıp buzdolabında 3–4 hafta tazeliğini kaybetmeden durabilir.
* Taze kaşar peyniri, dil peyniri gibi peynirler paket açıldıktan 3–4 hafta, krem peynirler 2 hafta boyunca buzdolabında tazeliğini korur.
Balıklar ve diğer deniz ürünleri
* Deniz ürünlerini alışverişi bitirmeden hemen önce satın almalısınız. En fazla 2 gün içinde de tüketmelisiniz.
* Taze deniz ürünleri hava geçirmez, kapaklı, sıkıca kapatılmış bir kap içinde buzdolabında en fazla iki gün saklanabilir.
*  Aldığınız dondurulmuş deniz ürünlerini eve gelir gelmez orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun. Kullanacağınız zaman buzdolabının +4’C lik kısmında alıp burada çözünmesini bekleyip sonrasında pişirmeye almalıyız.
Sebzeler ve meyveler
* Meyveleri önceden değil, yiyeceğiniz zaman yıkayın. Çünkü nem çürümeyi hızlandırır.
* Meyve ve sebzeleri bir arada tutmayın. Çünkü bazı meyveler etilen gazı üretir ve bu da yanındaki sebzelerin daha çabuk bozulmasına neden olur.
* Sebze ve meyveleri delikli kapların içinde buzdolabında saklayabilirsiniz.
* Birçok meyve ve sebzenin buzdolabında saklanması gerekir. Ancak bazılarının oda ısısında, ışık almayan, kuru ortamlarda kalması daha iyidir. Patates, sarımsak, soğan buzdolabına konmaması gereken sebzelerdendir. Bu sebze ve meyveler hava geçiren delikli kaplarda, direkt güneş ışığı almayan bir yerde durmalı
Etler
* Alışveriş yaparken en son etleri satın alın. Et sularının diğer yiyeceklere bulaşmaması için mutlaka etleri hava ve ısı geçirmez ayrı bir poşete koyun.
* Etleri buzdolabının en soğuk kısmında 2 ile 4 derece arasında saklayın.
* Et paketlerinin üzerine yazan saklama talimatlarına uyun. Eğer dolaba ne zaman koyduğunuzu hatırlamıyorsanız eti çöpe atın!
* Kırmızı çiğ et buzdolabında en fazla 3–4 gün dayanır. Sosis ve salam paketi açıldıktan sonra 5 gün, füme etler 1 hafta dayanır.
* Kırmızı et derin dondurucuda 6–12 ay, sosis ve salam 1–2 ay saklanabilir. Füme etleri dondurmak pekiyi bir fikir değildir.
* Aldığınız kıymanın tamamını tüketemeyecekseniz, kavurup küçük kaplara bölerek derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Hatta soğanla kavurursanız yemek yapacağınız zaman size epey vakit kazandıracaktır.
* Eğer dondurmayacaksanız, tavuğu son kullanma tarihinden önce tüketmelisiniz.
Elektriklerin kesilmesi halinde soğuk muhafaza dolaplarında saklanan ürünler için hangi tedbirleri alınmalı?
Elektrikler kesilirse: Elektrik kesildiğinde buzdolabındaki yiyeceklerin ısınmasını, derin dondurucudakilerin de çözülmesini geciktirmek için dolap kapaklarını kapalı tutmalısınız. Buzdolabı kapağı açılmadan yiyecekleri 4 saat soğuk tutabilir.Hatta bu süre yeni teknolojiler ile birlikte daha da uzun sürelere ulaşabilir.Derin dondurucu içi tamamen dolu iken 48 saat, yarı doluyken 24 saate kadar içindekileri donuk tutabilir. Derin dondurucudaki buzlar çözülmüşse içerideki yiyecekleri bir an önce tüketin.
Bu bilgilerin ışığında buzdolaplarının, derin dondurucuların ve ya soğuk hava depolarının temizlik ve sanitasyonuna çok dikkat edilmelidir. Periyodik bakımları mutlaka zamanında yapılmalıdır. Özellikle toplu tüketim yerlerinde kullanılan dolaplarda kirli temiz ürün ayrımı mutlaka yapılmalıdır. Kirli ürün(çiğ et, tavuk v.b ürünler) raflarda alt kısımlara temiz ürün( paketli ürünler) ise raflarda üst kısımlara konulmalıdır. Sıcaklık ve nem kontrolleri periyodik olarak takip edilmeli ve kayıt altına alınmalıdır. İSG kurallarına uygun olarak içerisinde insanların kalıp donma tehlikesine karşılık içeriden de mutlaka açılabilir ve ya zilli sistemler bu depolara eklenmelidir.
Haber: Ümit KARAMANYorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SAĞLIK Haberleri

Başlık Tarih
 
"TÜRKİYE'DEN İYİ HABERLER VERELİM"26 Haziran 2020
SANKO ÜNİVERSİTESİ’NDE SANAL KONFERANS11 Haziran 2020
"BİLİMSEL BİR VERİ YOK"10 Haziran 2020
"TEDBİR AZALDIKÇA TEHDİT ARTIYOR"08 Haziran 2020
"DÜZENİMİZİ DEĞİŞTİRDİ:07 Haziran 2020
VAKA SAYISI DÜŞÜYOR06 Haziran 2020
TEST SAYISI 2 MİLYONU GEÇTİ31 Mayıs 2020
VAKA SAYISI YİNE BİNİ GEÇTİ28 Mayıs 2020
120 BİNİ GEÇTİ26 Mayıs 2020
HEMŞİRELİK HAFTASINDA MORAL DESTEĞİ13 Mayıs 2020
VAKA SAYISI 1.000’İN ALTINA DÜŞTÜ 21 Mayıs 2020
MASKE + 1, 5 METRE SOSYAL MESAFE15 Mayıs 2020
YAVAŞLAMA VAR16 Mayıs 2020
1,5 MİLYONU GEÇTİ14 Mayıs 2020
HASTA SAYISI 1000'NİN ALTINI DÜŞTÜ13 Mayıs 2020
"TEDBİRSİZLİĞİN BEDELİ AĞIR OLUR"12 Mayıs 2020
KOCA: MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRELİM11 Mayıs 2020
BAKAN KOCA'DAN ÖNEMLİ UYARI10 Mayıs 2020
KORONAVİRÜS SALGINI...10 Mayıs 2020
İYİLEŞEN NASTA SAYISINDA ARTIŞ09 Mayıs 2020
KORONAVİRÜS BELİRTİLERİ CİDDİYE ALINMALI08 Mayıs 2020
KORONAVİRÜS SALGININDA BİLGİ KİRLİLİĞİ 08 Mayıs 2020
KORONAVİRÜS SALGININDA SON VERİLER07 Mayıs 2020
BİYOLOJİK ÖRNEK ALMA VE ENTÜBASYON KABİNLERİ06 Mayıs 2020
KOCA: DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR06 Mayıs 2020
VAKA SAYISI DÜŞÜYOR05 Mayıs 2020
VAKA VE ÖLÜM SAYISI DÜŞÜYOR04 Mayıs 2020
VAKA SAYISI 2 BİNİN ALTINA DÜŞTÜ03 Mayıs 2020
Koronavirüs Hastalığı (COVID–19) Nedir?02 Mayıs 2020
KORONAVİRÜS SALGININDA SON DURUM01 Mayıs 2020
TEST SAYISINDA 1 MİLYONU GEÇTİK01 Mayıs 2020
"Bütün Birimlerimizi Destekliyoruz"29 Nisan 2020
İYİLEŞEN HASTA SAYISINDA ARTIŞ28 Nisan 2020
İMMÜN PLAZMA TEDAVİSİ28 Nisan 2020
KORONAVİRÜS SALGININDA SON VERİLER27 Nisan 2020
VAKA SAYISININ DÜŞÜK OLDUĞU GÜN...27 Nisan 2020
VAKA SAYISI DÜŞTÜ25 Nisan 2020
VAKA SAYISINI GEÇTİ...25 Nisan 2020
TOPLAM VEFAT 2 BİN 25922 Nisan 2020
21 NİSAN KORONAVİRÜS TABLOSU22 Nisan 2020
VAKA SAYISI ARTTI21 Nisan 2020
HASTANELERİ HAVADAN İNCELEDİ20 Nisan 2020
DÜNE GÖRE ARTIŞ YAŞANDI20 Nisan 2020
DÜNE GÖRE VAKA SAYISI DÜŞTÜ18 Nisan 2020
BUGÜNKÜ TEST SAYISI 40 BİN 27017 Nisan 2020
DİKKAT EDİLMELİ17 Nisan 2020
BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI 12516 Nisan 2020
DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ03 Nisan 2020
15 NİSAN KORONA VERİLERİ15 Nisan 2020
TEST SAYISI 443 BİN 626 OLDU15 Nisan 2020
“EVDE KALIN”14 Nisan 2020
TOPLAMDA 1296 KİŞİ VEFAT ETTİ 14 Nisan 2020
TOPLAM VEFAT SAYISI 1198 OLDU12 Nisan 2020
95 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ11 Nisan 2020
98 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ10 Nisan 2020
TEST SAYISINDA 30 BİN HEDEFİ…10 Nisan 2020
VEFAT EDENLERDE ARTIŞ09 Nisan 2020
BAKAN KOCA AÇIKLADI...08 Nisan 2020
75 VATANDAŞ HAYATINI KAYBETTİ07 Nisan 2020
81 İL SAĞLIK MÜDÜRÜ İLE...05 Nisan 2020
KORONA'DA SON DURUM04 Nisan 2020
TOPLAM VAKA SAYISI 20 bin 921...03 Nisan 2020
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE TULUM YARDIMI03 Nisan 2020
SON 24 SAATTE VEFAT EDEN...03 Nisan 2020
KOCA, HEKİMLERDEN BİLGİ ALDI01 Nisan 2020
KOCA: OKMEYDANI HASTANEMİZİ AÇIYORUZ 01 Nisan 2020
SALGINDA SON DURUM01 Nisan 2020
"GIDA GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ"07 Nisan 2020
KORONA VİRÜSÜDE SON DURUM31 Mart 2020
BİYONİK KULAK AMELİYATI...30 Mart 2020
KOCA:VEFAT SAYISI: 23 VAKA SAYISI: 1815 30 Mart 2020
KORONAVİRÜSE İLİŞKİN SON DURUM29 Mart 2020
KORONAVİRÜS'TE SON DURUM24 Mart 2020
KORONA VİRÜS'DE SON DURUM22 Mart 2020
VAKA SAYISI 947 VEFAT EDENLER 2122 Mart 2020
KORONAVİRÜS TESTİ 15 DAKİKADA ÇIKACAK22 Mart 2020
TÜRKİYE'DE CORONA VİRÜSÜNDEN İLK ÖLÜM18 Mart 2020
"BU SORUNU AŞACAĞIZ"18 Mart 2020
OBEZİTE MERKEZİ AÇILDI17 Mart 2020
DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENME, 17 Mart 2020
"KORONA VİRÜS’LE MÜCADELEYİ ..."17 Mart 2020
BAKAN KOCA'DAN UYARI15 Mart 2020
VAKA SAYISI 6’YA ÇIKTI15 Mart 2020
TÜRKİYE'DE İLK KORONAVİRÜS VAKASI12 Mart 2020
CORONAVIRUS UYARISI09 Mart 2020
ÜLKEMİZDE HERHANGİ BİR COVID-19...25 Şubat 2020
KANSER HASTASININ YAŞAM SÜRESİ...05 Mart 2020
"BRONŞİTTE TEŞHİS VE TEDAVİ "17 Şubat 2020
SAĞLIK SORUNLARINI İLETTİ06 Şubat 2020
“PAYLAŞARAK BÜYÜMEK, KATILIMLA...” 10 Aralık 2019
SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ KURULDU14 Haziran 2019
KIRATLI: YEMEK YEMİYORUZ06 Şubat 2019
HALKA AÇIK KONFERANS22 Kasım 2018
RAMİ ESNAFI VE ÜYELERİNE SAĞLIK HİZMETİ25 Ekim 2018
8 EYLÜL DÜNYA FİZYOTERAPİ GÜNÜ 09 Eylül 2018
SANKO Üniversitesi’nden Şarbon Hastalığı İle İlgili Uyarılar 09 Eylül 2018
Kadın Doğum Ve Çocuk Hastanesinin Yapım İhalesi 8 Ağustos'ta 30 Mayıs 2018
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. İsmail Temur, SANKO’da11 Nisan 2018
Psikiyatri Uzmanı Dr. Şehnaz Neslihan Gürz Yalçın SANKO’da11 Nisan 2018
"Sağlık-Der Arakan'daki Müslümanlara El Uzatıyor"27 Mart 2018
"Sağlıkta En Üst Seviyede Hizmet Vermeye Çalışıyoruz"21 Şubat 2018
Opr. Dr. Ahmet Orhan Gürer: Organ Bağışında Bulunarak, Yaşama Katkıyı Birlikte Sağlayalım05 Aralık 2017
Çok Sıcak Suyla Banyo Yapmak Varislerin İlerlemesini Hızlandırır05 Aralık 2017
GRİP VE GRİP AŞISI15 Ekim 2017
Sanko Üniversitesi Araştırma Görevlisi Diyetisyen Özen:11 Eylül 2017
ELLERİ KULLANMADAN DİŞLERİ FIRÇALAMAK ARTIK MÜMKÜN26 Temmuz 2017
"BÜTÜN ÇABAMIZ ÇOK KALİTELİ BİR HİZMET SUNMAK"05 Haziran 2017
SİGARA KULLANIMI BESLENMEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR05 Mart 2017
“DÜNYA NADİR HASTALIKLAR GÜNÜ”01 Mart 2017
OBSESİF- KOMPULSİF BOZUKLUK VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ28 Şubat 2017
3. Ulusal Klinik Eczacılık Farmasötik Bakım Kongresi23 Şubat 2017
Göğüs Kafesini Açmadan Ameliyatsız Kalp Kapağını Tamir Etmek Mümkün14 Şubat 2017
Sağlıklı Beslenerek Gribal Enfeksiyondan Korunmak Mümkün Mü?30 Ocak 2017
İzmir Aliağa’ya Yapılacak 250 Yataklı Yeni Devlet Hastanesinin Yeri Belirlendi20 Ocak 2017
Abd Georgia State Üniversitesi’nden Doç. Dr. Arzu Arı: Çocukların İnhalasyon Tedavisinde Doğru İlacın Seçimi Kadar, En Uygun İnhalasyon Cihazı Ve Parçasının Seçimi, Kullanılan Aerosol İlacın Etkinliğini Artırmak Açısından Önemli11 Ocak 2017
YILBAŞI AKŞAMI NE YEMELİ VE NASIL YENMELİ?30 Aralık 2016
Prof. Dr. Özlem Soran Başkanlığındaki Tıp Fakültesi Öğrencileri, “Kalp Damar Hastası Olmaktan Nasıl Korunuruz” Konulu Sosyal Sorumluluk Projesinde Halkla Buluştu22 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | HABER VİDEO | SAYFALAR | ANASAYFA
CH