ANASAYFA
HABER VİDEO
KALEMMEDYA
FOTO GALERİ
HABERLER
KÜNYE
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      YAŞAM      CİNE/MAGAZİN      SANAT      KİTAP      MUTFAK      SPOR   
 
Ana Sayfa > SAĞLIK

Dolaptaki Sağlık Ve Gıdaların Muhafaza Riskleri
03 Temmuz 2019
Bu haber 322 kez okundu
Gıda ürünlerinin...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Gıda ürünlerinin muhafazası hakkında bilmediklerimiz… Sağlıklı beslenmede gıdaların muhafazası hakkında bilmemiz gerekenleri Dr. Gürsel Arseven (Mikrobiyoloji Uzmanı) ve Fatih TEKSÖZ (Gıda Mühendisi-İGU) e sorduk.
Sağlıklı beslenmede gıdaların muhafazası hakkında öncelikli bilinmesi gereken konular nelerdir?
Sağlık ve Dolap: Asırlar önce mağaraların duvarlarında açılan kovuklar,   insan eliyle yapılan beton setlerin üstünde ayrılan alanlar, ağaç işleme teknikleriyle, gelişen yetenekler ve telli ahşap koruma kabinleri ve nihayetinde 18 yy sonlarına doğru Avrupa'nın kuzey ülkelerinde başlayan buzdolabı proto-tip’ lerinin günümüze ulaşan, zekâyla birleşen,  insanla bütünleşen, içindeki ürünü sipariş eden ve yapay zekâ içeren biçimleri muhteşem bir grafik oluşturmuştur.
Evet,  dolap; buzdolabı. Akşam eve döner dönmez hepimizin kapısını açtığı gayet emin bir şekilde sorgulamadan içindekileri çıkarıp tükettiğimiz dolaplar, evlerimizdeki tüm canlıların sağlıklarıyla öylesine bütünleşmiş konumdalar ki sorgulamıyor. Sadece çıkarıp kullanıyoruz.
Oysaki   +4 -+8 derece arasında doğal boşlukları ve–30 derecelerde deep freze kısımları ayarlanabilen dolaplar, katı ve sıvı gıdalarımızı koruma amacıyla hayatımızın içinde hep varlar. Bir evde TV, koltuk vb. olmadan olabilir belki ama buzdolabı olmadan asla.
Çok güvenilirler ama onların da kullanım kuraları ve bakım ihtiyaçları var düzgün iyi topraklanmış bir elektrik hattına yeterli bir konumlanma alanına içine yerleştirdiğimiz malzemelerin arasında fanlarının havayı dolaştırabileceği yeterli alanlara, sızdırmayan kenar lastiklerine, tutunmasına ve izolasyona.
Bunlar olmadan, üstelik ağızlarını acık bırakarak rastgele doldurduğumuz, gıdaların birbirleriyle oluşturdukları kontaktların kontaminasyonlara ve erken bozulmalara yol açtığını kesinlikle hep hatırlamalıyız. Buzdolabı gıdaların içindeki mikrobiyal hayatı,  bakterileri, virüsleri atipik mikroorganizmaları yok etmez, Mantarları asla durduramaz, onların küf ve spor oluşumlarını engelleyemez. Gıdalardaki bozulmayı hacim, tad ve kalite kaybını ilelebet önleyemez. Sadece mikroorganizmaların üremesini ve gıdanın bozulma sürecini yavaşlatır. Bu bilinçle, çiğ veya pişirilmiş gıdalar 1 kez buzdolabında ve ağızları kapalı konduktan sonra çıkarıldıklarında artık tekrar içeri konulursa 2. Isıtma işlemi sonucunda artık mikrobiyal kirlilik ve bulaşı gerçekleşmiş demektir. Bu durum gıda zehirlenmelerine giden yolun başıdır. Mükerrer ısıtma ve soğutma işlemi sonucu oluşan mikro organizmalar,  etraflarındaki tüm gıdalara, buzdolabındaki fanın hava akımıyla yayılmaya başlayacaktır.
Gıdaların besin değerlerini kaybetmeden muhafazaları için dikkat edilmesi gereken konular ve yöntemler nelerdir?
Unutmayalım, buzdolapları veya soğuk hava depoları mikrop öldürmez sadece üremeyi yavaşlatır. Ayrıca gıdalarımızın içinde de  “Psikrofil Mikroorganizmalar” enzim aktiviteleri      -5 ile +20 derece arasında bozulmayan yani soğukta özellikle üremeleri artan mikroplar da olabilir.   Bu tarz mikropların anlaşılmasının tek yolu; dolaptan çıkardığımız gıda maddelerini sorgulamadan hemen tüketmek yerine renk, koku, parlaklık ve tatlarını kontrol etmeden tüketmemektir. Ayrıca deep-freeze kısmındaki donmuş gıdaların çözülmesi amacıyla sıcak su,  ısıtıcı ve/veya güneş altında çözdürülmeleri de ciddi gıda bozulmalarına, zehirlenme vakalarına yol açar. Unutulmamalıdır ki kötü ve kirli gıda maddeleri buzdolabına girdiğinde içerisinde bulunan mikroplar +4-+8 derecedeki olumsuz şartlara uyum sağlayabilmek için “ spor formları” dediğimiz daha dirençli ve tehlikeli biçimler oluşturabilirler. Bunlar insan sağlığını ciddi tehlikeye atabilir.  Diğer önemli bir husus da, soğuk bir gıda direk olarak dolaptan alınıp tüketildiğinde,  dilimizdeki tat alma hücreleri hassasiyetlerini kısmen geçici şekilde kaybedebilirler. Bu durum gıdanın olası bozulmuş tadını algılamamızı engelleyebilir. Soğuk tüketmemek doğru ve tedbirli olanıdır.  Bu hususlara dikkat edildiğinde gerçekten de dolaplar günlük yaşamımızdaki kaprissiz gerçek dostlarımızdır.
Gıdaların soğuk muhafaza yöntemleri nasıl yapılmalıdır?
Buzdolabının veya soğuk hava depolarının yanına çöp torbasını koyup da hangimiz bir bir atmamıştır çürüyenleri, “Vah yazık oldu!” diye iç çekerek. Verilen paraya mı acımalı, kollarımız uzayarak taşıdığımız torbalara mı? Aylar önce derin dondurucuya konulanı pişirip de yemeli mi, üzeri küf tutmuş peyniri, salçayı vd. atmalı mı gibi sorular hep aklımıza takılır. İşte size yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlayacak yöntemler ve ne kadar sürede tüketilmeleri gerektiği ile ilgili ipuçları. Buradaki önerilere dikkat ederseniz yiyecekleri daha az ziyan ettiğinizi göreceksiniz.
Süt ve Süt Ürünleri
* Sütü mutlaka buzdolabının iç raflarında saklayın. Dolap kapağında saklanan şeyler, kapağı her açtığınızda sıcak havayla temas eder ve daha çabuk bozulur. Son kullanma tarihi ne olursa olsun süt kutusunu açtıktan sonra en fazla 3 gün içinde tüketmelisiniz.
* Dondurma derin dondurucuda 2–4 ay süreyle taze kalabilir.
* Yoğurt satın alındıktan sonra son kullanma tarihi içinde tüketilmelidir.
* İzmir tulumu, mihaliç, eski kaşar peyniri ve hellim gibi sert peynirler hava almayacak şekilde sıkıca sarılıp buzdolabında 3–4 hafta tazeliğini kaybetmeden durabilir.
* Taze kaşar peyniri, dil peyniri gibi peynirler paket açıldıktan 3–4 hafta, krem peynirler 2 hafta boyunca buzdolabında tazeliğini korur.
Balıklar ve diğer deniz ürünleri
* Deniz ürünlerini alışverişi bitirmeden hemen önce satın almalısınız. En fazla 2 gün içinde de tüketmelisiniz.
* Taze deniz ürünleri hava geçirmez, kapaklı, sıkıca kapatılmış bir kap içinde buzdolabında en fazla iki gün saklanabilir.
*  Aldığınız dondurulmuş deniz ürünlerini eve gelir gelmez orijinal ambalajında derin dondurucuya koyun. Kullanacağınız zaman buzdolabının +4’C lik kısmında alıp burada çözünmesini bekleyip sonrasında pişirmeye almalıyız.
Sebzeler ve meyveler
* Meyveleri önceden değil, yiyeceğiniz zaman yıkayın. Çünkü nem çürümeyi hızlandırır.
* Meyve ve sebzeleri bir arada tutmayın. Çünkü bazı meyveler etilen gazı üretir ve bu da yanındaki sebzelerin daha çabuk bozulmasına neden olur.
* Sebze ve meyveleri delikli kapların içinde buzdolabında saklayabilirsiniz.
* Birçok meyve ve sebzenin buzdolabında saklanması gerekir. Ancak bazılarının oda ısısında, ışık almayan, kuru ortamlarda kalması daha iyidir. Patates, sarımsak, soğan buzdolabına konmaması gereken sebzelerdendir. Bu sebze ve meyveler hava geçiren delikli kaplarda, direkt güneş ışığı almayan bir yerde durmalı
Etler
* Alışveriş yaparken en son etleri satın alın. Et sularının diğer yiyeceklere bulaşmaması için mutlaka etleri hava ve ısı geçirmez ayrı bir poşete koyun.
* Etleri buzdolabının en soğuk kısmında 2 ile 4 derece arasında saklayın.
* Et paketlerinin üzerine yazan saklama talimatlarına uyun. Eğer dolaba ne zaman koyduğunuzu hatırlamıyorsanız eti çöpe atın!
* Kırmızı çiğ et buzdolabında en fazla 3–4 gün dayanır. Sosis ve salam paketi açıldıktan sonra 5 gün, füme etler 1 hafta dayanır.
* Kırmızı et derin dondurucuda 6–12 ay, sosis ve salam 1–2 ay saklanabilir. Füme etleri dondurmak pekiyi bir fikir değildir.
* Aldığınız kıymanın tamamını tüketemeyecekseniz, kavurup küçük kaplara bölerek derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Hatta soğanla kavurursanız yemek yapacağınız zaman size epey vakit kazandıracaktır.
* Eğer dondurmayacaksanız, tavuğu son kullanma tarihinden önce tüketmelisiniz.
Elektriklerin kesilmesi halinde soğuk muhafaza dolaplarında saklanan ürünler için hangi tedbirleri alınmalı?
Elektrikler kesilirse: Elektrik kesildiğinde buzdolabındaki yiyeceklerin ısınmasını, derin dondurucudakilerin de çözülmesini geciktirmek için dolap kapaklarını kapalı tutmalısınız. Buzdolabı kapağı açılmadan yiyecekleri 4 saat soğuk tutabilir.Hatta bu süre yeni teknolojiler ile birlikte daha da uzun sürelere ulaşabilir.Derin dondurucu içi tamamen dolu iken 48 saat, yarı doluyken 24 saate kadar içindekileri donuk tutabilir. Derin dondurucudaki buzlar çözülmüşse içerideki yiyecekleri bir an önce tüketin.
Bu bilgilerin ışığında buzdolaplarının, derin dondurucuların ve ya soğuk hava depolarının temizlik ve sanitasyonuna çok dikkat edilmelidir. Periyodik bakımları mutlaka zamanında yapılmalıdır. Özellikle toplu tüketim yerlerinde kullanılan dolaplarda kirli temiz ürün ayrımı mutlaka yapılmalıdır. Kirli ürün(çiğ et, tavuk v.b ürünler) raflarda alt kısımlara temiz ürün( paketli ürünler) ise raflarda üst kısımlara konulmalıdır. Sıcaklık ve nem kontrolleri periyodik olarak takip edilmeli ve kayıt altına alınmalıdır. İSG kurallarına uygun olarak içerisinde insanların kalıp donma tehlikesine karşılık içeriden de mutlaka açılabilir ve ya zilli sistemler bu depolara eklenmelidir.
Haber: Ümit KARAMAN


Facebook hesabınızla yorum yapın:
Veya Facebook'a bağlanmadan yorum yapın:

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SAĞLIK Haberleri

Başlık Tarih
 
SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ KURULDU14 Haziran 2019
KIRATLI: YEMEK YEMİYORUZ06 Şubat 2019
HALKA AÇIK KONFERANS22 Kasım 2018
RAMİ ESNAFI VE ÜYELERİNE SAĞLIK HİZMETİ25 Ekim 2018
8 EYLÜL DÜNYA FİZYOTERAPİ GÜNÜ 09 Eylül 2018
SANKO Üniversitesi’nden Şarbon Hastalığı İle İlgili Uyarılar 09 Eylül 2018
Kadın Doğum Ve Çocuk Hastanesinin Yapım İhalesi 8 Ağustos'ta 30 Mayıs 2018
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. İsmail Temur, SANKO’da11 Nisan 2018
Psikiyatri Uzmanı Dr. Şehnaz Neslihan Gürz Yalçın SANKO’da11 Nisan 2018
"Sağlık-Der Arakan'daki Müslümanlara El Uzatıyor"27 Mart 2018
"Sağlıkta En Üst Seviyede Hizmet Vermeye Çalışıyoruz"21 Şubat 2018
Opr. Dr. Ahmet Orhan Gürer: Organ Bağışında Bulunarak, Yaşama Katkıyı Birlikte Sağlayalım05 Aralık 2017
Çok Sıcak Suyla Banyo Yapmak Varislerin İlerlemesini Hızlandırır05 Aralık 2017
GRİP VE GRİP AŞISI15 Ekim 2017
Sanko Üniversitesi Araştırma Görevlisi Diyetisyen Özen:11 Eylül 2017
ELLERİ KULLANMADAN DİŞLERİ FIRÇALAMAK ARTIK MÜMKÜN26 Temmuz 2017
"BÜTÜN ÇABAMIZ ÇOK KALİTELİ BİR HİZMET SUNMAK"05 Haziran 2017
SİGARA KULLANIMI BESLENMEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR05 Mart 2017
“DÜNYA NADİR HASTALIKLAR GÜNÜ”01 Mart 2017
OBSESİF- KOMPULSİF BOZUKLUK VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ28 Şubat 2017
3. Ulusal Klinik Eczacılık Farmasötik Bakım Kongresi23 Şubat 2017
Göğüs Kafesini Açmadan Ameliyatsız Kalp Kapağını Tamir Etmek Mümkün14 Şubat 2017
Sağlıklı Beslenerek Gribal Enfeksiyondan Korunmak Mümkün Mü?30 Ocak 2017
İzmir Aliağa’ya Yapılacak 250 Yataklı Yeni Devlet Hastanesinin Yeri Belirlendi20 Ocak 2017
Abd Georgia State Üniversitesi’nden Doç. Dr. Arzu Arı: Çocukların İnhalasyon Tedavisinde Doğru İlacın Seçimi Kadar, En Uygun İnhalasyon Cihazı Ve Parçasının Seçimi, Kullanılan Aerosol İlacın Etkinliğini Artırmak Açısından Önemli11 Ocak 2017
YILBAŞI AKŞAMI NE YEMELİ VE NASIL YENMELİ?30 Aralık 2016
Prof. Dr. Özlem Soran Başkanlığındaki Tıp Fakültesi Öğrencileri, “Kalp Damar Hastası Olmaktan Nasıl Korunuruz” Konulu Sosyal Sorumluluk Projesinde Halkla Buluştu22 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
Foto Galeri
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEMMEDYA VİDEO
Warning: getimagesize(http://www.kalemmedya.com/images/videos/Babam ?iiri.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /home/kalemmed/public_html/modules/common/modulvideogaleri.php on line 0
ANASAYFA | KALEMMEDYA
CH