KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > KÜLTÜR/SANAT

EKS LİBRİS SERGİSİ
10 Eylül 2021
Sanatçı Bayram Bozhüyük’ün,Gaziantep’te sanatın ve sanatçının buluşma merkeziSanko Sanat Galerisi’nde açtığı dördüncü kişisel “Grafik” sergisi, sanatseverlerin yoğun ilgisini çekti....
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Sanatçı Bayram Bozhüyük’ün,Gaziantep’te sanatın ve sanatçının buluşma merkeziSanko Sanat Galerisi’nde açtığı dördüncü kişisel “Grafik” sergisi, sanatseverlerin yoğun ilgisini çekti.
Bozhüyük, 27 Ağustos’ta Gaziantep’te ilk ekslibris sergisinin kendisi tarafından açıldığını belirterek, grafik illüstrasyon çalışmasından oluşan 40 eserini sanatseverlerle buluşturmaktan mutlu olduğunu söyledi.
Grafik tasarımı alanında 18 yıldan beri çalışma yaptığını dile getiren Bozhüyük, çocukluğundan beri ilgi duyduğu mesleğini akademik ve kişisel olarak yapmaktan büyük keyif aldığını kaydetti.
SANAT VE BİLİMDEN KOPMAMALIYIZ
Gelişmiş ve ilerleyen toplumların sanat ve bilimi bir bütün olarak gördüğünü ifade eden Bozhüyük, “Bilim ve sanat ayrı alanlar olarak görülmesine rağmen tarih boyunca her zaman iç içe olmuştur. Tarih bunun örnekleriyle doludur” dedi.
“Topluma değer katabilmemiz için sanat ve bilimin her zaman hayatımızın merkezinde olması gerekiyor” diyen Bozhüyük, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çağımızın en büyük sorunu bireyselleşme ve empati eksikliğidir. Bu sorunları sanat ve bilimle aşabiliriz. Sanatın olduğu yerde estetik, duygu ve merhamet vardır. Bilim ise toplumlara mantığı, kolaylığı ve aydınlanmayı yaşatır. Günümüz dünyasında sanat ve bilimin gelişmediği coğrafyalarda şiddet olaylarının daha sık yaşandığını görüyoruz. Toplumun ilerlemesi, kültürlerin ve değerlerin gelecek kuşaklara aktarılması adına sanat ve bilimle her zaman iç içe olmamız gerekiyor.
Bu düşünceler ‘Kaşifler’ isimli grafik sergisini açmamda etkili oldu. Çünkü sergide medeniyetle özdeşlemiş önemli kaşif ve bilim insanlarını grafik sanatıyla ifade ederek anmış oldum. Bir anlamda bilime ve sanata karşı merak duyulması açısından bir değer ortaya koymuş oldum.”
GENÇLER YETENEKLERİNE UYGUN SANAT DALIYLA İLGİLENSİNLER
Bilgiye erişimin çok kolay olduğudijital çağın avantajlarından yararlanmanın büyük önem taşıdığına vurgu yapan Bozhüyük, ailelere ve gençlere şu önerilerde bulundu:
“Anne babalar çocuklarını geleceğe hazırlarken her anlamda örnek olmalılar. Araştırmaktan ve sorgulamaktan asla korkmasınlar. Gençlerimiz sanattan ve bilimden asla vazgeçmesinler. Eğitimlerini sürdürüp gelecek ve kariyer planlarını ilerletirken mutlaka yetenekleri ve ilgileri olan bir sanat dalına da yönelsinler.
Gençlerimiz özellikle teknolojiyi verimli kullanmaya özen göstersinler. Bilgiye erişimin çok kolay olduğu bir dönemde dünyadaki değişim ve dönüşümü de takip ederek topluma faydalı bireyler olarak kendilerini hazırlasınlar.”
Grafiğin hayatı yönlendirdiğine dikkat çekenBozhüyük, “Gözümüzü açtığımız ilk andan itibaren sayı, sembol ve işaretlere maruz kalıyoruz. Aslında bütün tercih ve yönlendirmelerimizin merkezinde görsel iletişim ve grafik unsurlar yer almaktadır. Gelecekte anlaşılabilir ve görsel açıdan var olabilmek adına grafik ve görsel iletişim tasarımcılarına ihtiyaç olacaktır. Bu nedenle çocuklarımızın grafik ve görsel iletişim tasarımı alanında da sanat eğitimine yönlendirmeliyiz” diye konuştu.
EKS LİBRİS NEDİR?
Ekslibrisin geleneksel üretim biçiminin yanında günümüzde grafik tasarımın bir ifade biçimi olduğunu vurgulayanBozhüyük, ekslibrisin ne olduğunu şöyle özetledi:
“Halen ülkemizde ve dünyada çok önemli ekslibris sanatçısı vardır. Ekslibris genellikle kitap kapağının iç tarafında veya ilk sayfalardan birinin üstünde bulunan kitap etiketin veya sahiplik ifadesini tanımlamak için matbaanın ilk dönemlerinde sıkça kullanılan baskı resim teknikleriyle çoğaltılabilen grafik eserlerdir.
Ekslibriste konular ekslibris'i yapılan kişinin karekteristik özelliklerine, yaşam tarzına, yaptıklarına ve eserlerine göre, seçilmektedir. Ekslibris, kitabın kartviziti ya da tapusudur. Kitap sahibini tanıtır, onu yüceltir ve kitabı ödünç alan kişiyi geri getirmesi konusunda uyarır. Ekslibris, yer aldığı kitabın değil kitap sahibinin bir göstergesidir.
Ekslibris aynı zamanda önemli bir iletişim aracıdır. Bir ihtiyaç grafiği olarak doğmasına karşın, günümüzde estetik kaygılarla yapılan özgün yapıtlardır. Bu konuda ülkemizde ve dünyada önemli çalışmalar yürüten sanatçılar bulunmaktadır. Ekslibrisler kitap imgelerine sadık kalınması amacıyla halen küçük ebatlarda çalışılmaktadır.”
Bozhüyük, sergide dünya kültürüyle özdeşleşmiş ünlü gezgin ve bilimsel keşiflere imza atmış kişilerin ekslibris çalışmalarının bulunduğunu anımsatarak, “Coğrafyadan, fizik ve biyolojiye birçok katkıda bulunmuş kişilere atıfta bulunmak ve bu kişilerin yaşam öykülerinin izleyiciler tarafından merak duyulması amaçlanmaktadır” ifadelerini kullandı.
Koronavirüs salgını riskinden dolayı açılış töreni ve kokteyl düzenlenmeden sanatseverlerin ziyaretine açılan Gaziantep’in ilk ekslibris sergisi Sanko Sanat Galerisi’nde her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
BAYRAM BOZHÜYÜK
İlköğretim ve lise eğitimini Gaziantep’te alan Bayram Bozhüyük, 2001 – 2005 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde lisans eğitimi aldı. Mezuniyet sonrası özel sektörde ajans yöneticiliği yapmıştır. 2011 – 2014 yılları arasında Süleyman Demirel Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Grafik Tasarım bölümünde tezli yüksek lisansını tamamlamıştır.
2015 yılında Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Grafik Tasarım Bölümünde göreve başlamıştır. 2016- 2020 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü Grafik Bölümünde Sanatta Yeterlik/Doktora eğitimini tamamlamıştır. Gaziantep Üniversitesi’nde grafik bölümünde akademik çalışmalarını sürdüren Bozhüyük, görev yaptığı fakültede tasarım içerikli birçok uygulamalı ve teorik içerikli ders vermektedir. Değişik teknikler ve malzeme türleriyle illüstrasyon çalışmaları yapmaktadır.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer KÜLTÜR/SANAT Haberleri

Başlık Tarih
 
“YALAN DOLAN” İLE KAHKAHA TUFANI29 Kasım 2021
‘ÇOCUK HAKLARI FESTİVALİ’ 16 Kasım 2021
BAŞAKŞEHİR’DE TÜRK SANAT MÜZİĞİ 03 Kasım 2021
SANATÇI AMİRA: MÜZİK, ULUSLARARASI BİR DİLDİR03 Ekim 2021
KADIN SANATÇILARDAN AB-I AŞK SERGİSİ01 Ekim 2021
SONUÇLAR AÇIKLANDI28 Temmuz 2021
KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINI ANLATIYOR08 Mart 2021
İMAJ MAGAZİN KONFEDERASYON YOLUNDA27 Şubat 2021
KAHTALI MIÇE İBO SHOW'DA19 Şubat 2021
ANIL ALAN'DAN YENİ KLİP04 Şubat 2021
MÜZİK TARZINI DEĞİŞTİRİYOR07 Ocak 2021
HARİKASES: SAHNELER ETKİLENDİ06 Kasım 2020
ALİ KEMAL GELİYİİ… 21 Eylül 2020
SANAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU15 Ağustos 2020
BİR ŞİİRİM VAR...07 Ağustos 2020
AYNUR HAŞHAŞ'DAN YENİ ALBÜM26 Temmuz 2020
Sanat Ödülleri 19 Temmuz 2020
"İKİ GÖZÜM AHMET 7 ŞUBAT'TA VİZYONDA"20 Ocak 2020
“ALTAYLARDAN ANADOLU’YA BAKIŞ”22 Ekim 2019
BİR ŞİİRİM VAR BİR DE ŞAİRLERİM08 Ekim 2019
Gençlerin Çizimiyle “Kadın Her Şeyimizdir”04 Temmuz 2019
ÜNLÜLER ADIYAMAN’DA30 Mayıs 2019
KÂHTALI MIÇE’DEN KONSER30 Mayıs 2019
Kâhtalı Hamido ve Mustafa Yavuz'dan Konser20 Mayıs 2019
"TEKNOLOJİ, BİRÇOK ŞEY ALIP GÖTÜRÜYOR" 20 Mayıs 2019
AKYILDIZ: YORUMLARIMDA, YAZANLARIN DUYGULARINI YAŞIYORUM06 Mart 2019
Kadıneli Derneği Emeklerini Sergiledi27 Ağustos 2018
Konservatuar'da Yaz Kursları20 Ağustos 2018
12. DOĞU'DAN İSTANBUL'A KADIN ELİ SERGİSİ20 Mayıs 2018
"Asırlık Güfteler Unutulmaz Besteler 2-3-4" Albümleri İçin Tanıtım Gecesi18 Mayıs 2018
SANKO SANAT GALERİSİ’NDE LİTOGRAFİ SERGİSİ16 Nisan 2018
Hasan Mutlu “Dağlar”Inı Sanko Sanat Galerisi’nde Sergiliyor25 Mart 2018
RÖLYEF VE FİLOGRAFİ SERGİSİ 09 Mart 2018
"Resimlerimde Yapmak İstediğim Bugünkü Yaşamı Sorgulamak"20 Şubat 2018
ÖĞRENCİLERİN SAHNELEDİĞİ OYUN BEĞENİ TOPLADI08 Ocak 2018
“Dârü’l-Elhân’dan Günümüze İü Devlet Konservatuvarı Paneli” Ve “Dârü’l-Elhân 100. Yıl Kutlama Konseri”05 Aralık 2017
'Geçmiş Günümüzle Buluşuyor' Sergisi Anna Laudel Contemporary’de30 Eylül 2017
KOLEKSİYIONDA BULUNAN 22 SANATÇININ ESERLERİ, SANATSEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU29 Haziran 2017
PROF. DR. ZAFER GENÇAYDIN’IN RESİM SERGİSİ06 Haziran 2017
Bakırköylüler Derneği’nin Makriköy’den, Bakırköy’e Karma Sergisi Açıldı01 Haziran 2017
DÜNYA TÜKETİCİ ZİRVESİ'NDE MANKEN VE SANATÇI TUĞÇE ARAL,A MÜZİK ÖDÜLÜ04 Nisan 2017
SANKO SANAT GALERİSİ’NDEKİ KATI’ SERGİSİ28 Şubat 2017

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH