KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
KÜNYE
SAYFALAR
ANASAYFA
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > EKONOMİ

KARAKUŞ’TA BADEM ZİRVESİ
13 Eylül 2021
Türkiye’de iklim ve zengin toprak yapısı itibariyle baden üretimine en uygun il olan ve kent tarımının en popüler ürünlerinden biri olan Badem diyarı Adıyaman’da Karakuş Tarihi Ören Yerinde “Badem Zirvesi” düzenlendi.
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Türkiye’de iklim ve zengin toprak yapısı itibariyle baden üretimine en uygun il olan ve kent tarımının en popüler ürünlerinden biri olan Badem diyarı Adıyaman’da Karakuş Tarihi Ören Yerinde “Badem Zirvesi” düzenlendi.
İpekyolu Kalkınma Ajansının Koordinesinde Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Tarım Kredi Birlik A.Ş.’nin desteklediği Adıyaman Badem Zirvesinde konuşmacı olarak katılan ünlü Dr. Ender Saraç Bademin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle ilgili bir sunum yaptı.
Karakuş Tarihi Ören Yerinde düzenlenen zirveye Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Oruç, Kahta Kaymakamı Selami Korkutata, İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, STK ve tarım sektörü temsilcileri ile çiftçiler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan zirvenin açılış konuşmasını yapan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, “İpekyolu Kalkınma Ajansı olarak üreticiye verdikleri desteklerle ilgili bilgiler verdi.
Mezopotamya’nın bereketli topraklarına sahip Adıyaman’ın böyle bir zirveye ev sahipliği yapmasının memnuniyet verici olduğunu belirten Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere ise, “Böyle güzel bir zirveyi düzenleyerek Bademcilik konusunda Adıyaman’ın şahlandıran Valiliğimiz başta olmak üzere tüm kurumlarımıza ve üreticilerimize teşekkür ediyorum. Badem, gerek ülkemiz gerekse de ilimiz için çok kıymetli bir tarım ürünüdür. Üreticilerimizin büyük emekleri ile bugünlere gelen Badem Türkiye’de 3.2 Milyon ağaç sayısı ile Adıyaman ilk sırayı yer almaktadır” dedi.   
Mezopotamya’nın bereketli topraklarına sahip Adıyaman’da Karakuş tarihi ören yerinde bu yıl ikinci Badem Zirvesini gerçekleştirdiklerini kaydeden AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ise, “ Bundan 8-10 yıl öncesine kadar Adıyaman’da bademin esemesi bile okunmuyordu. Biz Adıyaman’a yeni ve alternatif ürünleri nasıl sokarız, nasıl çiftçimize ve üreticimize daha çok katkı sunarız diye düşündüğümüzde karşımıza badem çıktı ve Tarım Bakanlığımızın destekleriyle bugünlere geldi. Bu ürünü paketlemek, pazarlamak ve işlemek içinde Kâhta ilçemizde Tarım Kredi Kooperatifine ait Badem İşleme Tesisini kurduk. Bu tesis bölgede bir ilktir. Bununla birlikte ilimizde badem üretimi artmaya başladı. Badem üretimi arttıkça bizlerde destek vermeye başladık. Bunu çok daha ileri noktalara taşımak için de yeni bir proje hayata geçirerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız aracılığıyla ilimizde Tarım Mükemmeliyet Merkezi kuruyoruz” dedi.  
Zirvede konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar ise, Tarımın sosyal ve ekonomik hayatta bir ülkenin bağışıklık sistemi olduğunu belirterek şunları söyledi; “Bilindiği gibi tarımsal gıda ürünlerinden özellikle bazıları insan organizmasının bağışıklık sistemini desteklemekte ve güçlendirmektedir. Söz konusu bağışıklığı güçlendirici etkileri olan bu ürünler antioksidan açısından zengindirler ve söz konusu tarım ürünleri içerisinde önemli yer tutmaktadırlar. Bunların başında da Badem gelmektedir.  İlimiz ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayalı sanayiye dayanmaktadır. İlimiz geniş ve verimli tarım arazilerine sahiptir. İklimin elverişli olması dolayısıyla birçok ürün yetiştiriciliğine müsaittir. Bunların başında da Badem gelmektedir. İlimiz tarımında gelecek vaat eden Bademle ilgili hedeflerimiz ve ideallerimiz bulunmaktadır. Bugüne kadar üreticiye verdiğimiz desteklerle il genelinde 90 Bin dekarın üzerine ulaşan ekili alanı ile Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Adıyaman’da badem üretimimizi her geçen yıl biraz daha artırarak ilimizi Badem diyarı yapmakta kararlıyız. Dikili alanlarımızı son 5-6 yılda yaklaşık 3 katına çıkardık. İnşallah bunu Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023’te 100 bin dekara çıkarmayı hedefliyoruz. Kentimizin sosyo-ekonomik yapısına ciddi katkılar sağlayan ve Türkiye’nin badem üretim ihtiyacının çok önemli bir bölümünü karşılayan Adıyaman’da İVA verilerine göre 2021 yılında 30 bin ton badem üretimi beklenmektedir. 100 Bin dekara ulaştırmayı hedeflediğimiz badem üretiminde yeni tesis edilecek olan bahçelerin verime geçmesi ile 50-60 bin tonu geçecek bir üretim ile ülkemizin badem ithalatına olan ihtiyacını önlemede büyük katkı sağlayacaktır. Hatta ihracat yapar hale gelmiş olacağız. Bugün Karakuş Tarihi Ören yerinde gerçekleştireceğimiz zirveyle birlikte aynı zamanda badem hasadını da başlatıyoruz. Hasadın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor,  çiftçilerimize bol ve bereketli kazançlar diliyorum” dedi. 
Yapılan araştırmalarda Türkiye’de iklim ve zengin toprak yapısı itibariyle Adıyaman'ın Badem üretimine en uygun il olduğunu kaydeden Vali Mahmut Çuhadar, “Son yıllarda tarımsal üretim alanında sürekli yeni arayışlar içerisinde olan Adıyamanlı çiftçilerimiz, verimli ve bereketli topraklara sahip olmasına rağmen yüzyıllardır bilinçsiz bir şekilde geleneksel bir tarım çeşidi olan arpa ve buğdaya odaklanmıştır. Ancak son yıllarda verilen teşvik ve desteklerle Adıyaman'daki geleneksel tarım algısının badem üretimi ile değiştiğini ve bu ürünün büyük bir ekonomik fırsata dönüştürüldüğünü görüyoruz. İlimizde Badem üreticisine verilen destekle yatırım sayısı 8’e ulaşmıştır. Bu tesislerimize bugüne kadar 4 Milyon 919 Bin 775 TL hibe verilmiştir. Önemli bir bakım ve masraf gerektirmeyen ve üretim maliyeti düşük olan badem, son yıllarda Türkiye'nin her yerinde tarım sektörü girişimcilerinin ilgi odağındaki bir ürün. Bu ürünle birlikte çiftçilerimizin mevcut tarımsal üretimden beş kat daha fazla verim alacağını ve gelecek dönemin en karlı işlerinden birine yöneldiğini görüyoruz. Badem üretimi ile bir taraftan köyden kente ve dışarıya giden mevsimlik göç durdurulmuş olacak, bir taraftan da ilimizin ekonomisine sadece parasal olarak değil, istihdam açısından da önemli bir katkı sağlanmış olacaktır.  Adıyaman'da badem tarımına yön vererek çiftçimize yol haritası çizecek olan ve bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Zirve’nin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum”dedi.
Zirveye konuşmacı olarak katılan ünlü Dr. Ender Saraç ise, son derece yüksek bir besin ihtiva eden bademin insan sağlığı üzerindeki faydalarıyla ilgili bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşarak, bir seminer verdi.
Program sonundan ünlü Dr. Ender Saraç, Badem sütünden hazırladığı müthiş bir karışımı katılımcılarla paylaştı.
Zirve sonrası Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki heyet, ekili alanı ile Türkiye’de ilk sıralarda yer alarak badem üretimini ger geçen gün artıran Adıyaman’da Kahta ilçesine bağlı Arılı Köyünde badem hasadına katıldı.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer EKONOMİ Haberleri

Başlık Tarih
 
İGTOT’TA TAPULAR VERİLİYOR28 Kasım 2021
KARLI: HAYALİMİZ GERÇEK OLDU16 Kasım 2021
KONUKOĞLU YİNE LİSTEDE27 Ekim 2021
MÜSİAD’IN YENİ BAŞKANI YILMAZ OLDU19 Ekim 2021
İSTANBUL'A YAKIŞACAK ÇARŞI29 Temmuz 2021
"ADIYAMAN TÜTÜN ÜRETİCİSİNE BİR ÖNERİ"06 Temmuz 2021
"TÜTÜN BİZİM SORUNUMUZDUR"05 Temmuz 2021
ASGEM’DE MESLEKİ KURSLAR09 Mayıs 2021
TÜTÜN ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ27 Nisan 2021
KOCA: KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYORUZ01 Mart 2021
AYDIN:SULAMA İNŞAATLARINA BAŞLIYORUZ28 Şubat 2021
SAYILI GÜNLER KALDI03 Şubat 2021
DEVREDEN KDV İADE EDİLMELİDİR13 Ocak 2021
SÜRE UZATILDI07 Ocak 2021
ÇİMKO’NUN 25’İNCİ HAZIR BETON ...13 Aralık 2020
İGTOD'UN İLK ETABI BİTTİ06 Kasım 2020
800 MİLYON TL’LİK YATIRIM06 Kasım 2020
OTOBÜS FİRMALARI PANDEMİDEN ÇOK ETKİLENDİ29 Eylül 2020
ETKİN İŞ İNSANLARI ARAŞTIRMASI04 Ağustos 2020
"ELEKTRİK TÜKETİMİNİ ARTIRDI"29 Mayıs 2020
TÜM ABONELERİ KAPSAMIYOR08 Nisan 2020
“DEVRİN OTOMOBİLİNİN ÖNÜNÜ...”30 Aralık 2019
SULU TARIM ŞART21 Aralık 2019
"İGTOD'UN YENİ PROJESİ ÇOK ŞEY KATACAKTIR"21 Aralık 2019
"Tütünün Akıbeti Ne Olacak"14 Aralık 2019
Kılıçdaroğlu, Maltepe Ekonomi Forumu'nda Konuştu02 Aralık 2019
"KAZANCIMIZI PAYLAŞIYORUZ"01 Kasım 2019
FİLİSTİN TİCARET HEYETİ İGTOD'TA01 Kasım 2019
Çelikhan Tütünü Rapor Edildi01 Kasım 2019
509 SAYILI VERGİ USUL KANUNUNA İLİŞKİN DUYURU28 Ekim 2019
KLASİK OTOMOBİL FESTİVALİ17 Temmuz 2019
Uslu: Önümüzdeki Süreç Ekonomi İçin Önemli Bir Fırsat21 Nisan 2019
İSTANBUL HAVALİMANI’NDA TARİHİ GÜN21 Nisan 2019
KARLI: TÜKETİCİ KREDİ FAİZLERİ AŞAĞIYA ÇEKİLMELİ21 Nisan 2019
"DEVLETİMİZE GEREKEN DESTEĞİ VERİYORUZ"13 Şubat 2019
TUTDERE, ADIYAMAN TÜTÜNÜ İÇİN ARAŞTIRMA ÖNERGESİ VERDİ06 Şubat 2019
"SGK PRİM VE VERGİLERDE İNDİRİME GİDİLMELİ"24 Ocak 2019
MİLLETVEKİLİ TAŞ: HİBE DESTEĞİ VERİLECEK02 Ocak 2019
AKEDAŞ İle DenizBank Anlaşmasında Faturalarda Yüzde 5 İndirim Avantajı 05 Aralık 2018
SANKO'DAN ENFLASYONLA MÜCADELEYE DESTEK25 Ekim 2018
AKEDAŞ'TA MOTİVASYON VE İLETİŞİM EĞİTİMİ25 Ekim 2018
ÜSKÜDAR-ÜMRANİYE-ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE METRO HATTI’NIN İKİNCİ ETABI AÇILDI25 Ekim 2018
İSTANBUL'UN BÜYÜK GIDA PROJESİ YÜKSELİYOR08 Ekim 2018
GÖLBAŞI’DA ÜZÜM HASADI07 Eylül 2018
Panorama Ve Arkeolojik Müzesi’nin İnşaat Yapım İhalesi 28 Ağustos 2018'de27 Ağustos 2018
“AMERİKA’YA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”20 Ağustos 2018
SATIŞLAR www.maisonette.com.tr WEB SİTESİNDE BAŞLATILDI20 Ağustos 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan, MÜSİAD Heyetini Kabul Etti13 Ağustos 2018
"BESNİ ÜZÜMÜ’NÜN PATENTİNİ ALDIK"10 Ağustos 2018
OTEL YÖNETİCİLERİNDEN VALİ KALKANCI’YA ZİYARET05 Ağustos 2018
BAŞAK TRAKTÖR, MST İŞ VE...05 Ağustos 2018
ÇİN HEYETİNDEN İGTOD'A ZİYARET09 Haziran 2018
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ YOUTH EKONOMIC FORUM’1818 Nisan 2018
"Talepler Sonuçlanarak Taraflara İletilecek"27 Mart 2018
"ADIYAMAN'A KATKIMIZ OLDU"06 Mart 2018
SANKO TEKSTİL PENTEX FUARI’NDA06 Mart 2018
"DOĞALGAZ KULLANIMI, TEMİZ ÇEVRE AÇISINDAN ÖNEM TAŞIYOR"06 Mart 2018
BAŞAK AGRİ ÜRÜN GAMINI GENİŞLETİYOR20 Şubat 2018
"2018 YILI HEDEFİMİZ 80 BİN ABONEYİ YAKALAMAK"19 Şubat 2018
VALİ ŞAHİN VE BAŞKAN UYSAL İKİTELLİ SANAYİCİLERİYLE BULUŞTU11 Şubat 2018
İGTOD PROJESİNDE KURALAR ÇEKİLDİ15 Ocak 2018
Sanko Pazarlama, İhracatını En Çok Artıran Şirketler Kategorisinde Ödüllendirildi04 Ocak 2018
"TÜTÜN, ADIYAMAN'IN EKONOMİSİ AÇISINDAN CAN DAMARDIR"06 Kasım 2017
FIRINLAR DOĞALGAZA GEÇİYOR19 Ekim 2017
BAŞAK TRAKTÖR VE BAŞAK AGRİ FUARA DAMGA VURDU19 Ekim 2017
TÜTÜN, ADIYAMAN’IN TEMEL GEÇİM KAYNAĞIDIR19 Ekim 2017
“ENDÜSTRİ 4.0”DAN, “TOPLUM 5.0” ENDÜSTRİLEŞME SÜRECİNE GEÇİŞ19 Ekim 2017
Sanko Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu: Teknolojisi Değişti Diye Telefonunuzu, Arabanızı Değiştirmeyin01 Ekim 2017
BAŞAK, “BAŞAK AGRİ” İLE ÜRÜN GAMINI GENİŞLETİYOR22 Eylül 2017
KABATAŞ-MAHMUTBEY METROSU TÜRKİYE'NİN GURURU OLDU13 Eylül 2017
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON’A KÜRESEL YÖNETİCİ04 Eylül 2017
TÜRKİYE VERGİ REKORTMENLERİ04 Eylül 2017
AKEDAŞ'TAN YÜKSEK FATURA AÇIKLAMASI10 Ağustos 2017
Faturanız İçin Ek Ücret Ödemeyin!07 Ağustos 2017
SANKO’NUN 7 ŞİRKETİ TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜKLERİ ARASINDA31 Temmuz 2017
ADIYAMAN'DA KİNOA EKİLDİ24 Temmuz 2017
AssisTT Adıyaman’daki yeni çağrı merkeziyle 550 kişilik ek istihdam sağladı 12 Nisan 2017
BAŞAK TRAKTÖR BURSA ÇİFTÇİSİNİ AĞIRLADI12 Nisan 2017
BU TOPRAKLAR, ÇARÇUR EDİLSİN DİYE BİZE BIRAKILMAMIŞ23 Şubat 2017
Konukoğlu: İş Makinaları Ve Traktör Sektörlerinde Sembol Markalarız. Ar-Ge Çalışmaları Sonucu Yerli Ürünler En Az İthaller Kadar Kaliteli30 Ocak 2017
Şehitkâmil Belediye Başkanı Fadıloğlu: Yerli Üretimi Destekliyoruz Ve Yerli Markamızı Tercih Ediyoruz30 Ocak 2017
ULUSLARARASI İSTANBUL MOBİLYA FUARI AÇILDI25 Ocak 2017
Adıyaman'da Sert Kabuklu Meyveler Enstitüsü Kuruluyor17 Ocak 2017
Gölbaşı-Adıyaman-Kâhta Hızlı Tren Etüt-Proje Hale Hazırlıklarına Başlandı11 Ocak 2017
"PROJEDE YOLUN SONUNA GELDİK"22 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | SAYFALAR | ANASAYFA
CH