KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
HABER VİDEO
KÜNYE
SAYFALAR
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > GÜNDEM

“Medeniyet Birikimiyle İrtibatını Koparan Bir Ülke Fikrî Kuraklığa Maruz Kalır”
21 Mayıs 2017
“GEÇMİŞİ YOK SAYARAK GELECEĞE YÜRÜNEMEZ”
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
İbn Haldun Üniversitesi resmî açılış töreni ve 4. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nasıl kökleriyle bağı kopan bir çınar kurursa, medeniyet birikimiyle irtibatını koparan bir ülke de fikrî kuraklığa maruz kalır. Yüzyıllara sarih ilim deryasından istifade etmeden özgün eserler verilemez. Geçmişi yok sayarak geleceğe yürünemez. Bu ülke ne çektiyse, aşağılık kompleksinden çekmiştir. Bu millete en büyük zulmü, bağrından çıktığı toplumun değerlerine düşman, yasakçı, baskıcı jakobenler yapmıştır” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 yıldır kuruluş hazırlık çalışmaları süren İbn Haldun Üniversitesi’nin resmî açılış töreni ve bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu’nun açılış oturumuna katıldı.
İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen ortak törende Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşe Betül Sayan Kaya da hazır bulundu. Pek çok yabancı sosyal bilimcinin de katılımıyla gerçekleşen törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.
2 yıllık bir hazırlık sürecinden sonra 2017-2018 akademik yılından itibaren öğrenci kabul etmeye başlayacak olan İbn Haldun Üniversitesi’nin Türkiye’de eksikliğini giderek daha fazla hissedilen ‘araştırma üniversitesi’ olma hedefini layıkıyla yerine getireceğine inandığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada eğitim görecek öğrencilerin Türkçe’nin yanında Arapça ve İngilizceyi de ileri düzeyde öğrenecek olmasının, üniversiteyi muadilleri arasında müstesna bir konuma taşıyacağını söyledi.
“ÖĞRENCİ KONTENJANININ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE YABANCILARA TAHSİS EDİLMESİ TAKDİRE ŞAYANDIR”
Üniversitenin öğrenci kontenjanının önemli bir kısmının uluslararası öğrencilere tahsis edilmesinin de takdire şayan olduğunu, her yıl milyonlarca öğrencinin diğer ülkelere seyahat ettiği bir dönemde, Türk üniversitelerinin de uluslararası bir nitelik kazanmasının önemli olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitenin gerçek anlamda beynelmilel hâle geleceğini, buradan mezun olacak öğrencilerin dünyanın farklı ülkelerinde Türkiye’nin gönül elçileri olarak hizmet edeceğini kaydetti.
Altyapının sağlam ve pürüzsüz olmasının önemine değinerek, üniversitenin, dünyanın farklı üniversiteleriyle kurulan iş birliklerinin, imzalanan mutabakat belgelerinin, temelin sağlam atıldığına işaret ettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversitenin sosyal bilimlerde mukayeseli eğitim modeliyle kritik bir boşluğu dolduracağını düşündüğünü dile getirdi.
“İBN HALDUN, SELEFLERİNDEN ÇOK FARKLIDIR; ÇOK YÖNLÜ, ÖZGÜN VE DÂHİYANE BİR ŞAHSİYETTİR”
Açılış oturumu gerçekleştirilen 4. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu’nun da ülke, millet, ilim camiası ve tüm İslam âlemi için hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 gün sürecek sempozyum boyunca İbn Haldun’un ilmi ve fikrî mirasının farklı yönleriyle en iyi şekilde tetkik edileceğine, tartışılacağına inandığını belirtti, sempozyumu düzenleyen İbn Haldun Üniversitesi’ni tebrik, tebliğ ve görüşleriyle sempozyuma katkı verecek katılımcılara da teşekkür etti.
Merhum Cemil Meriç’in ‘muhteşem ve münzevi bir yıldız’ olarak tanımladığı İbn Haldun hakkında söyleyecek çok sözün olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak, yine de İbn Haldun gibi tarih, iktisat, siyaset, sosyoloji, hukuk ve hadis gibi çok farklı alanlarda müktesebatı olan, ufku çağları aşacak kadar geniş bir âlim hakkında konuşmak, tabii ki kolay değildir. Çünkü, her ne kadar bir silsilenin devamı olsa da, İbn Haldun hem metodoloji, hem de muhteviyat itibariyle seleflerinden çok farklıdır. O, müstakil bir ilim dalını, yani ilm-i umranı kurmayı başarmış, çok yönlü, özgün ve dâhiyane bir şahsiyettir” diye konuştu.
“GENÇ NESİLLER İBN HALDUN GİBİ İLİM VE HİKMET DERYALARINDAN YOKSUN BIRAKILDI”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İbn Haldun’un tarih, toplum, insan ve devletle ilgili tespitlerinin, bugün bile rehberlik ettiğine işaret etti ve devamında şunları söyledi: “Fakat burada şu tespiti de yapmak durumundayız. Kimi şarkiyatçıların ‘Şimdiye kadar, hiçbir ülkede, hiçbir çağda, hiçbir insan zekâsı mukaddime gibi bir eser ortaya çıkarmamıştır.’ diye tarif ettikleri İbn Haldun ve eserleri, uzun süre ikinci plana atılmıştır. Sadece batı dünyasında değil, ülkemizde de, özellikle sosyal bilimler alanında İbn Haldun’un katkısı bilinçli bir şekilde perdelenmiştir. En basitinden, Auguste Comte gibi birçok açıdan sorunlu batılı bilim adamlarının sosyolojiye katkısı önemsenirken, bu kişinin dahi hakkını teslim ettiği İbn Haldun adeta yok sayılmıştır. Yüzünü tamamen batıya dönmüş, bilginin yegâne kaynağı olarak batıyı kabul eden Türk aydınları, hikmet-i tarihin kâşifi İbn Haldun’u, adeta âdeme mahkûm etmeye çalışmıştır. Aslına bakılırsa, İbn Haldun bu çevreler tarafından, tarihten, felsefeden, toplumdan ve akademyadan izi kazınmak istenen bir medeniyetin, devasa bir birikimin sembolüdür. Onun çağları ve sınırları aşan ilmi mirasının, bilinçli bir şekilde yok sayılmasının asıl sebebi de budur.”
Uzun yıllar genç nesillerin, bir medeniyet ve beşeri ilimler hazinesi olan Mukaddime gibi eserlerden, İbn Haldun gibi ilim ve hikmet deryalarından yoksun bırakıldığına dikkat çekerek bunun muhasebesinin çok iyi yapılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistanlı şair ve mütefekkir Muhammed İkbal’in, ‘Mukaddime’nin bütün ruhunun Kur’an-ı Kerim olduğu, bu eserin ilhamını Kur’an’dan aldığı’ yönündeki düşüncesine atıfta bulunarak, “Bu büyük İslam âliminin eserlerine incelikle nakşettiği mesajlar, çoğu batılı ve batıcı aydını rahatsız etmiştir. Bu marazi ruh hâli de kendini görmezden gelme, yok sayma ve tahkir etmek olarak göstermiştir” diye ekledi.
“GEÇMİŞİ YOK SAYARAK GELECEĞE YÜRÜNEMEZ”
“Batıya karşı alabildiğince ezik, kendi müktesebatına karşı da aşırı nobran ve küstah bu tavrın izlerine hâlen rastlıyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlmi ve âlimi kendi kısır ideolojilerinin kalıplarıyla tartanların gayesi, dinle-bilginin bağını koparmak, bizi tek bir kaynağa mahkûm etmektir. Ne yazık ki bu hedeflerinde belli oranda başarı da sağladılar. Son bir asırdır akademiden edebiyata, sosyal bilimlerden sanata kadar birçok alanda yaşanan çoraklığın, en büyük nedeni işte budur. Nasıl kökleriyle bağı kopan bir çınar kurursa, medeniyet birikimiyle irtibatını koparan bir ülke de fikrî kuraklığa maruz kalır. Yüzyıllara sarih ilim deryasından istifade etmeden, özgün eserler verilemez. Geçmişi yok sayarak geleceğe yürünemez. Bu ülke ne çektiyse, aşağılık kompleksinden çekmiştir. Bu millete en büyük zulmü, bağrından çıktığı toplumun değerlerine düşman, yasakçı, baskıcı jakobenler yapmıştır. Toplumumuzun can damarını kesmeyi amaçlayan bu yaklaşımı Ahmet Hamdi Tanpınar, bir tür ‘kültürel inkâr’ olarak tanımlıyor. Ben daha da ileri giderek diyorum ki, bu sadece kültürel inkâr değil, aynı zamanda kültürel bir intihardır. On yıllardır düşünce hayatımızın pınarlarını kurutan, işte bu hastalıklı ruh hâlidir.”
“ÜNİVERSİTELERİMİZ UZUN SENELER BATIDAN ÇOK BATICI ÖĞRETİM GÖREVLİLERİNİN VESAYETİ ALTINDA KALDI”
Batıda ne bulursa alıp, hiçbir elekten geçirmeden ülkeye boca eden ilim erbabının özensiz tercümelerinin, Türkiye’deki akademik müfredatı felç ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kolaycı ve kopyacı, sadece tüketmeye ayarlı bu zihin dünyası sebebiyle özgün, yerli ve çığır açan eserler ortaya konamamıştır. Üniversitelerimiz uzun seneler boyunca kraldan çok kralcı, batıdan çok batıcı öğretim görevlilerinin vesayeti altında kalmıştır” dedi.
Üniversitelerin bilim dünyasına yaptıkları katkılar yerine ikna odaları ve başörtüsü yasakları ile anıldığı günlerin unutulmadığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Üniversite hocalarımızın temel meşgalesinin öğrencilerinin zihni ve fikrî gelişimi değil; saçı, sakalı, kılığı, kıyafeti olduğu dönemleri dün gibi hatırlıyoruz. Sadece öğrenciler değil, kitaplar da zulümden nasibini almıştır. Öyle ki, bazı üniversitelerde Moğol istilasına benzer şekilde, kitap katliamları yaşanmıştır. 28 Şubat sürecinde, Alman İmparatoru İkinci Wilhelm’in Sultan Abdülhamid’e hediye ettiği kitaplar ile binlerce nadide eser, İstanbul Üniversitesi’nin yönetimi tarafından çöpe atılmıştır. Türkiye, işte bugünlerden geçerek günümüze ulaşmıştır” şeklinde konuştu.
“HER GEÇEN GÜN DAHA ÖZGÜR VE ÖZGÜN ÜNİVERSİTE MODELİNE DOĞRU YOL ALIYORUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye’nin son 14 yılı millet, tarih ve ilim düşmanı bu çevrelerle mücadeleyle geçti. 2003’den beri demokrasiden, hukuktan ve meşruiyetten asla taviz vermeden; devlet, toplum ve siyaset hayatımıza nüfuz etmiş vesayet odaklarını bertaraf ettik. İnsanımızı makarnacı, kömürcü, göbeğini kaşıyan adam diyerek aşağılayan millet düşmanlarının devrine son verdik. Kültür, sanat ve ilim hayatımızı da bu kesimlerin tasallutundan kurtarmak için gayret sarf ettik. Hamdolsun artık çok farklı bir yerdeyiz. Bugün yerel ile evrenseli meczeden, asırlık birikimimizi güncelin potasında başarıyla eritebilen ilim insanlarımız var. Kökleriyle bağlarını koparmadan geleceğe yürüyen, medeniyet değerleriyle barışık akademisyenlere sahibiz. Müktesebatımızı yok saymak yerine onu bugüne taşımak için çaba sarf eden hocalarımız, düşünce adamlarımız mevcut. Üniversitelerimizin kapılarında artık kılık kıyafeti nedeniyle kapıdan içeri alınmayan gözü yaşlı öğrenciler bulunmuyor. Üniversite hocalarımız inançları ile kariyerleri, fikirleri ile meslek hayatları arasında bir tercihe zorlanmıyor. Her geçen gün daha özgür, daha özgün bir üniversite modeline doğru yol aldığımıza inanıyorum.”
“YENİ TÜRKİYE'NİN AYDINLIĞI, VARLIĞINI KARANLIĞA BORÇLU OLANLARI RAHATSIZ EDİYOR”
“Nasıl şafağın parıltısından rahatsız olanlar çıkabiliyorsa, Yeni Türkiye’nin aydınlığı da, varlığını karanlığa borçlu olanları rahatsız ediyor. Bu hazımsızlıklarını da her fırsatta dile getiriyorlar” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, katsayı zulmünün üniversiteleri kasıp kavurduğu günlerde sesi çıkmayanların, bugün sabah akşam kendisini eleştirdiğini, kendi ideolojileri dışındakilere hayat hakkı tanımayanların, bugün düşünce özgürlüğü üzerinden şahsını, hükûmeti ve devleti hedef aldığını söyledi.
“HİÇBİR DEVLET, TERÖR ŞEBEKELERİNİN ÜNİVERSİTELERDE YUVALANMASINA İZİN VERMEZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Biz sizi biliyoruz. Sizler bu ülkede kendi düşünce dünyanızın ilim adamlarına bile üniversitelerde hayat hakkı tanımadınız, onları dahi sokağa attınız. Biz sizi iyi tanırız. Daha düne kadar yasakçı zihniyetin en ateşli savunucuları olanlar, bugün demokrasi fanatiği numarasıyla kendini paralıyor. Kimse kimseyi kandırmasın, biz bunların cemaziyülevvelinizi gayet iyi biliriz. Sicili hak ve hürriyet katliamları ile dolu olanların, bize ders vermeye kalkması komik kaçıyor komik. Devletin kendi kitaplarında olan bir şiiri okudum diye içeri attığınız bir cumhurbaşkanı var bu ülkede, kimi aldatıyorsunuz? Talim Terbiye Kurulu’nun onayından geçmiş böyle bir şiiri okudum diye içeri attığınız bir cumhurbaşkanı var, biz sizi iyi tanırız. Bizim mücadelemiz farklı düşüncelerle değil, terörle, terör örgütleriyle ve bu cinayet şebekelerine sözlü ve fikrî mühimmat sağlayanlarladır. Dünyanın hiçbir ülkesinde terör örgütlerinin propagandasını yapmak, düşünce özgürlüğü kapsamına girmez. Hiçbir medeni devlet, terör şebekelerinin üniversitelerde yuvalanmasına, üniversiteleri eğitim kamplarına dönüştürmesine izin vermez. Silah, molotof ve şiddet asla hak aramanın aracı olamaz.”
Terör örgütlerine methiyeler düzmenin fikir hürriyetiyle ilgisinin almadığının ve dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir özgürlük anlayışına rastlanamayacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz de akademik özgürlük kılıfı altında terör örgütlerinin propaganda makinesinin işletilmesine kusura bakmasınlar göz yumamayız. Teröre hizmet etmediği sürece her türlü fikrin serbestçe tartışılmasını temin ederken, terörle mücadelemizi da kararlılıkla sürdüreceğiz” açıklamasını yaptı.
“YENİ TÜRKİYE’Yİ ANCAK POTANSİYELİNİN FARKINDA BİR NESİL İLE İNŞA EDEBİLİRİZ”
Türkiye’nin son bir asırlık serencamı dikkate alındığında, İbn Haldun Üniversitesinin ‘gelenekli yenilikçilik’ tavrını çok kıymetli bulduğunu, geçmiş tecrübelerin; geleneği yok sayarak, kadim değerlere sırt çevirerek hedefe ulaşılmayacağını gösterdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İbn Haldun ‘tarihin bir ilim olduğunu, geçmişi bilmekle insanların hâli değerlendirebileceklerini’ söylüyor. Aynı şekilde bu büyük âlim, ‘bir su damlası nasıl diğer su damlalarına benzer ise bir milletin geleceği de geçmişe aynen benzer’ diyor. Biz de bu anlayışla diyoruz ki, işte Yeni Türkiye’yi ancak, özgüveni yüksek, kendi medeniyet değerleri ile barışık, potansiyelinin farkında bir nesil ile inşa edebiliriz” dedi.
“DÜNYANIN NERESİNDE OLURSA OLSUN İLİM VE HİKMET YOLCULUĞUMUZU SÜRDÜRMELİYİZ”
Karşısındaki gençliği, bir ihya ve inşa hareketinin mimarları olarak gördüğünü söyleyerek “Ne batıyı bilen, ne de doğuyu özümsemiş parçalanmış karakterlerle değil; yerini, yurdunu, kültürünü bilen kuşakla yolumuza devam edebiliriz.’ ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim tarih boyunca ne ilmin kaynağıyla, ne de âlimin kimliğiyle sorunumuz oldu. İyi, faydalı ve güzel olan ne varsa aldık, hayatımıza tatbik ettik. Peygamber Efendimiz ‘Çin’de de olsa ilmi arayınız. Çünkü ilim öğrenmek her Müslüman’a farzdır’ buyuruyor. Herhangi bir komplekse kapılmadan, dünyanın neresinde olursa olsun ilim ve hikmet yolculuğumuzu sürdürmeliyiz” sözlerine yer verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Muhammed İkbal, ilim hayatının önemli bir kısmını batı ülkelerinde geçirmesine rağmen kendi değerlerine karşı yabancılaşmamasını şöyle açıklar: “Avrupa kültür ve ilimlerinin ışığı asla gözümü almadı, gözümü kamaştırmadı. Çünkü ben gözüme Medine’nin sürmesini çekmiştim. Kişiye halis sevgi verildi mi kendini tanır, şerefini korur. Ben o büyük Peygamberin kölelerindenim ki çakıllar onun ayağıyla şereflenip, yıldızlardan daha kıymettar oldular.’ Evet, pergelin sabit ucunu buraya kilitlediğinizde dünyanın neresinde olursanız olun, yolunuzu şaşırmazsınız. Gözünüze Medine’nin sürmesini çektiğinizde, kendinizi kaybetmezsiniz. Pusulanızı fahri kâinat Efendimizin yoluna ayarladığınızda, hedefinize muhakkak varırsınız. Tüm gençlerimizin bu şuurla hareket edeceklerine yürekten inanıyorum.”
İbn Haldun Üniversitesi’nin açılışının ve 4. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu’nun hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, sempozyumun İbn Haldun’un daha iyi anlaşılması, faydalı ve başarılı geçmesi temennisinde bulunarak tamamladı.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer GÜNDEM Haberleri

Başlık Tarih
 
MİLLETVEKİLİ TOPRAK UYARDI06 Ağustos 2020
GİRİŞ ÇIKIŞLARA 3 GÜN YASAK GELDİ28 Temmuz 2020
15 TEMMUZ İÇİN İLETİŞİM SEFERBERLİĞİ20 Temmuz 2020
YENİ YERLEŞKEDE İNCELEME22 Temmuz 2020
ERBAKAN'DAN AZERBAYCAN AÇIKLAMASI20 Temmuz 2020
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR15 Temmuz 2020
İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN'DAN AÇIKLAMA10 Temmuz 2020
"UZUN YILLARDIR TAVİZSİZ ARZUMUZDUR"13 Temmuz 2020
"OYUNLARI VE TUZAKLARI YERLE BİR ETTİK”09 Temmuz 2020
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BOZKIR'I TEBRİK ETTİ26 Haziran 2020
"YASSIADA’DA HUKUKA DELİ GÖMLEĞİ GİYDİRİLMİŞTİR"28 Mayıs 2020
"SİZİ ESİR ALACAK"11 Haziran 2020
41 İLE YENİ VALİ ATANDI10 Haziran 2020
ADIYAMAN VALİSİ DEĞİŞTİ10 Haziran 2020
"ÖNEMLİ GELİŞMELER VAR"10 Haziran 2020
1 HAZİRAN'DA TEDBİRLİ HAYAT BAŞLIYOR29 Mayıs 2020
81 İLDE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI24 Mayıs 2020
"DÖNÜM NOKTASIDIR"19 Mayıs 2020
"101’İNCİ GURUR YILINI YAŞIYORUZ"19 Mayıs 2020
"HİÇBİR PLANIN BAŞARI ŞANSI YOKTUR”19 Mayıs 2020
KILIÇDAROĞLU ENGELLİLER HAFTASI…17 Mayıs 2020
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI...12 Mayıs 2020
81 İle Pazar Yerleri Genelgesi09 Mayıs 2020
TAKSİLERE HİJYEN TEDBİRLERİ GETİRİLDİ09 Mayıs 2020
JANDARMADAN OPERASYON…09 Mayıs 2020
“ÜLKEMİZİ BU SALGIN MUSİBETİNDEN KURTARACAĞIZ”07 Mayıs 2020
"İSLAM HEDEF ALINMAKTADIR"05 Mayıs 2020
"KADEME KADEME BAŞLATACAĞIZ"05 Mayıs 2020
"TALEPLERİN YÜZDE 92'Sİ KARŞILANDI"03 Mayıs 2020
Türkiye’nin Covid-19 Mücadelesini Anlattı02 Mayıs 2020
“TÜRKİYE'DE HİÇBİR VATANDAŞIMIZ ..."28 Nisan 2020
CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNESİ TOPLANDI27 Nisan 2020
JOE BİDEN'A SERT TEPKİ!26 Nisan 2020
DESTEK VERİNİZ27 Nisan 2020
"Kararlılıkla Mücadele Ediyoruz"26 Nisan 2020
100’ÜNCÜ YIL GURURUNU YAŞIYORUZ25 Nisan 2020
TÜM DÜNYAYA GÖSTERMİŞTİR25 Nisan 2020
GAZİANTEP LİSESİ MEZUNLARI ...25 Nisan 2020
CHP'DEN AKMERCAN VE AKEDAŞ'A ELEŞTİRİ25 Nisan 2020
23 NİSAN GÜNÜ...25 Nisan 2020
"MİNNETLE YÂD EDİYORUM"23 Nisan 2020
TDAM 100 YIL ÖNCE23 Nisan 2020
SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI 21 Nisan 2020
SALGININ ÜSTESİNDEN ANCAK...21 Nisan 2020
"DENGELERİ TEMELİNDEN SARSMIŞTIR"21 Nisan 2020
İNFAZ DÜZENLEMESİ BEKLENTİLERİ ...14 Nisan 2020
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI17 Nisan 2020
YÖK DUYURUSU28 Mart 2020
"FAİZSİZ KREDİ VERİLMELİDİR"15 Nisan 2020
TÜRK POLİS TEŞKİLATI...14 Nisan 2020
BAHÇELİ’DEN BAKAN SOYLU AÇIKLAMASI13 Nisan 2020
"BAKANIMIZIN İSTİFASI KABUL EDİLMEMİŞTİR"13 Nisan 2020
İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETTİĞİNİ DUYURDU12 Nisan 2020
AKTAŞ’IN 10 NİSAN MESAJI10 Nisan 2020
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DUYURUSU10 Nisan 2020
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI10 Nisan 2020
İBB BİLİM KURULU'NDAN ÖNERİLER08 Nisan 2020
CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNESİ TOPLANDI06 Nisan 2020
BUGÜNKÜ SON DURUM05 Nisan 2020
OPERASYONLARIN DETAYLARI AÇIKLANDI04 Nisan 2020
DAVUTOĞLU: BİR TERSLİK YOK MU?03 Nisan 2020
CUMHURBAŞKANI YENİ TEDBİRLERİ AÇIKLADI03 Nisan 2020
AKEDAŞ'TAN KORONA VİRÜS AÇIKLAMASI03 Nisan 2020
BELEDİYELERE ÇOK BÜYÜK GÖREVLER...03 Nisan 2020
BUGÜNKÜ VEFAT SAYISI: 6301 Nisan 2020
Yardım Toplama Hususu 01 Nisan 2020
KILIÇDAROĞLU'DAN "EVDE TUT" ÇAĞRISI31 Mart 2020
“MİLLÎ DAYANIŞMA KAMPANYASI..."31 Mart 2020
Koronavirüs Fırsatçılarına Operasyon29 Mart 2020
"TÜM İHTİYAÇLARI KARŞILIYORUZ"29 Mart 2020
"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMELİ"27 Mart 2020
SAĞLIK BAKANLIĞI 32 BİN ...25 Mart 2020
VİDEO KONFERANS ARACILIĞIYLA ...25 Mart 2020
YENİ TANI 293 / VEFAT 724 Mart 2020
"SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI GELEBİLİR"23 Mart 2020
ALKIŞLARLA DESTEK24 Mart 2020
Koca, TBMM’de Koronavirüs Sunumu Yaptı20 Mart 2020
“TÜRKİYE, TEDBİRLERİ SÜRATLE HAYATA GEÇİRDİ”19 Mart 2020
Video Konferans Aracılığıyla Dörtlü Zirve18 Mart 2020
Kaçak Akaryakıtı Ele Geçirildi13 Mart 2020
"ÖZGÜRCE GAZETECİLİĞİN YAPILACAĞI..."09 Mart 2020
BAYRAKTAR'DAN DİKKAT ÇEKİCİ...09 Mart 2020
Kadınlar Günü Mesajı09 Mart 2020
Jandarma'dan Mücadele Harekâtı Eğitimi04 Mart 2020
“AVRUPA BİRLİĞİ MAALESEF SÖZÜNDE DURMADI”04 Mart 2020
BİLİM SEFERİ EKİBİ UĞURLANDI17 Şubat 2020
UÇAK KAZASINI DEĞERLENDİRİLDİ17 Şubat 2020
İGTOD DEPREM BÖLGESİNDE15 Şubat 2020
Erdoğan, Pakistan Cumhurbaşkanı Alvi İle Görüştü15 Şubat 2020
KİTAPÇIK HALİNE GETİRİLDİ13 Şubat 2020
İnternet Sitesi Açtı03 Şubat 2020
"TÜRKİYE’NİN PLAN VE PROJELERİ HAZIR”25 Ocak 2020
“BÖLGEMİZ SAVAŞLARDAN YORULDU”08 Ocak 2020
"KANAL İSTANBUL PROJESİ’Nİ..."15 Ocak 2020
DÜNYA GENÇLİK DERNEĞİ'NDEN ÖDÜL GECESİ21 Aralık 2019
ŞEHİT FIRAT DEMİR’E SON VEDA21 Aralık 2019
BAKIM PLANI DEVREYE ALINDI21 Aralık 2019
"7 AYDA 3 MİLYON 301 BİN 143 LİRA..."10 Aralık 2019
Pasaport Polislerine Özel Tasarım Yelek02 Aralık 2019
DEPREM08 Kasım 2019
Jandarma'dan 5 İlde DEAŞ Operasyonu06 Kasım 2019
"ÜRETMEYE ÇOK YAKINIZ"06 Kasım 2019
KILIÇDAROĞLU: YAŞASIN CUMHURİYET30 Ekim 2019
“CUMHURİYETİMİZİ NİCE YILLARA TAŞIYACAĞIZ”30 Ekim 2019
"CUMHURİYETİMİZİN ONURUNU YAŞIYORUZ"28 Ekim 2019
CUMHURİYETİMİZ 96 YAŞINDA28 Ekim 2019
Jandarma'dan PKK'ya Uyuşturucu Darbesi25 Ekim 2019
CUMHURBAŞKANI, TRT YAYININA KATILDI25 Ekim 2019
SANKO'DAN BARIŞ PINARI HAREKÂTI’NA DESTEK 22 Ekim 2019
ADIYAMAN'A ATANAN ERGÜDER GÖREVE BAŞLADI20 Ekim 2019
"BU MÜSVEDDEYİ DERHAL SAHİBİNE İADE EDİN"18 Ekim 2019
ERDOĞAN, PENCE'İ KABUL ETTİ18 Ekim 2019
"MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"16 Ekim 2019
ERDOĞAN, CEENBEKOV İLE GÖRÜŞTÜ16 Ekim 2019
MSB'DEN HAREKATA İLİŞKİN AÇIKLAMA10 Ekim 2019
LİDERLERDEN HAREKAT AÇIKLAMASI10 Ekim 2019
BARIŞ PINARI HAREKATI BAŞLADI09 Ekim 2019
"ÖNEMLİ PROJE, KREŞ PROJESİDİR"02 Ekim 2019
YAYLA VE MERALARDA GÜVENLİK TEDBİRLERİ02 Ekim 2019
“Suriyeli Kardeşlerimize Bakışımız Değişmedi”07 Eylül 2019
VALİLİĞE YÜRÜYEN HALK İDAM İSTEDİ06 Ağustos 2019
"İSTİSMARI ÖNLEMEK HAM HUKUKİ HEM DE İNSANİ BİR GÖREVDİR"05 Ağustos 2019
Halkla İlişkilerin Oscarları İletişim Başkanlığı'nın Oldu 17 Temmuz 2019
"HALKIMIZ HİÇBİR OYUNA GELMEZ"15 Temmuz 2019
Gazeteci-Yazar Orhan Karakaş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Tarafından Verilen Basın Kartını Aldı03 Temmuz 2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlerin Sorularını Cevapladı19 Mayıs 2019
Altun, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığına Atandı19 Mayıs 2019
“ARŞİV, MİLLETİN VE DEVLETİN HAFIZASIDIR”24 Nisan 2019
ALPER: TEFECİLİK SUÇUNUN KARŞILIKSIZ KALMAYACAĞI ANLAŞILMIŞ OLDU22 Nisan 2019
KILIÇDAROĞLU'NA YAPILAN SALDIRIYI KINADI22 Nisan 2019
KILIÇDAROĞLU: BİR MİLİM GERİ ADIM ATMAYACAĞIM22 Nisan 2019
NEMRUT DAĞI'NA TELEFERİK YAPILSIN22 Nisan 2019
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, TÜRKİYE-AB KARMA İSTİŞARE KOMİTESİ TÜRKİYE KANADI ÜYELERİNİ KABUL ETTİ21 Nisan 2019
BELEDİYE MECLİSİ İLK TOPLANTISINI YAPTI16 Nisan 2019
Tebrik Ziyaretleri Mesai Saatinden Sonra15 Nisan 2019
Vali Pekmez, Menderes İlkokulu’nda Oy Kullandı 31 Mart 2019
VALİ YERLİKAYA’DAN HUZUREVİ ZİYARETİ27 Mart 2019
MGK Bildirisi: “Fırat’ın Doğusu Terör Örgütlerinden Temizlenmeden Bölgede İstikrarın Sağlanması Mümkün Olmayacaktır"21 Mart 2019
“HAFTANIN 7 GÜNÜ İNSANIMIZIN ARASINDAYIZ”13 Mart 2019
SOSYOPARK TOPLUMLA ARAMIZDA ARAYÜZ OLMALI27 Şubat 2019
“İSTANBULLULAR OYLARINI HUZUR VE GÜVEN İÇİNDE KULLANACAK”29 Ocak 2019
“Somali’den Arakan’a, Gazze’den Yemen’e kadar bölgemizde mazlum ve mağdurların yardımına koşuyoruz”06 Şubat 2019
'AHTAPOT' İÇİN KOLLAR SIVANDI24 Ocak 2019
İGTOD'TA 5. KEZ GÜVEN TAZELEDİ24 Ocak 2019
“SAVUNMA SANAYİMİZİ ÇOK DAHA GÜÇLÜ KILACAĞIZ”24 Ocak 2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fazıl Say’ın konserini izledi19 Ocak 2019
AÇIKLIYORUZ11 Ocak 2019
2 BİN 750 AİLEYE BİN 250 TON KÖMÜR02 Ocak 2019
“Bölgemiz Ve Dünyada Türkiyesiz Denklem Kurulamayacağını Söylüyoruz”26 Aralık 2018
Sanko Okulları Ata’sını Saygı, Minnet Ve Özlemle Andı22 Kasım 2018
Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı06 Kasım 2018
MİLLETVEKİLİ TAŞ'DAN DOLANDIRICIK UYARISI25 Ekim 2018
“TÜRKİYE, MİLLÎ KALKINMA HAMLESİNDEN ASLA VAZGEÇMEYECEKTİR”08 Ekim 2018
KÂHTA HİZMETLE DEĞİŞECEK08 Ekim 2018
HATAY REYHANLI’DA BASIN AKREDİTASYON MERKEZİ KURULDU29 Eylül 2018
FVW İSTANBUL WORKSHOP & B2B TOPLANTILARI15 Eylül 2018
“Türkiye’nin Tercihi Ve Uygulamaları Serbest Piyasa Ekonomisinden Yanadır”15 Eylül 2018
İçişleri Bakanlığı’ndan “Yaylalarda Yaşam Malzemesi Bırakmayın” Uyarısı 09 Eylül 2018
Kaymakam Ahmet Gencer, Köylerde İncelemelerde Bulundu 09 Eylül 2018
TIP BİLİMİNE YÖN VEREN 100 TÜRK09 Eylül 2018
BESNİ İLÇEMİZ MODERN ŞEHİR OLMA YOLUNDA MESAFE ALDI07 Eylül 2018
JANDARMA’DA TERFİ HEYECANI07 Eylül 2018
Yakup Taş: Vatan Sevgimiz Her Daim Canlı Kalacaktır07 Eylül 2018
SÜRÜCÜLERE ÇİKOLOTA İKRAMI07 Eylül 2018
30 Ağustos, Bir Ulusun Yeniden Şahlanışının Destanıdır07 Eylül 2018
Vatanımızı Korumak ve Savunmak Hepimizin Boyun Borcudur07 Eylül 2018
30 Ağustos'u Milletçe Kutlamanın Sevinci İçerisindeyiz07 Eylül 2018
“Malazgirt ruhunu yaşatmayı başaramazsak, geçmişimizle birlikte geleceğimizi de kaybederiz”28 Ağustos 2018
“TEHDİT DİLİYLE BU MİLLETİ YOLA GETİREMEZSİNİZ”27 Ağustos 2018
Yılancı, Vatandaş ve Esnaflarla Bayramlaştı19 Ağustos 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim İle Görüştü16 Ağustos 2018
"DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ BİZLERİ KİMSE DİZE GETİREMEZ"13 Ağustos 2018
ÖMER YILANCI: KİMSE TÜRKİYE ÜZERİNDE BİR HESABA GİRMESİN12 Ağustos 2018
GERSOY-DER KONGRESİNİ YAPTI/ÖZDEMİR GÜVEN TAZELEDİ10 Ağustos 2018
KALEM MEDYA'DAN BASIN YAYIN ENFORMASYON ŞANLIURFA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'NE ZİYARET05 Ağustos 2018
“Proje terör örgütlerinin tek hedefi Müslümanlardır, İslam kardeşliğidir”05 Ağustos 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı Lourenço ve Togo Devlet Başkanı Gnassingbe ile bir araya geldi27 Temmuz 2018
SULTANGAZİ'DE DEMOKRASİ VE ŞEHİTLER SERGİSİ15 Temmuz 2018
İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy’un “15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü” Mesajı15 Temmuz 2018
"15 Temmuz Demokrasi Zaferi" Konferansı15 Temmuz 2018
"15 TEMMUZ ŞANLI DİRENİŞLE BERTARAF EDİLDİ"15 Temmuz 2018
"Türk Milleti Tarihi Boyunca Destanlar Yazmıştır"14 Temmuz 2018
"Rehberimiz, Anayasa ve İçtüzük"14 Temmuz 2018
CHP GRUP YÖNETİMİ BELİRLENDİ09 Temmuz 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de 27. Dönem Milletvekillerinin Yemin Törenine Katıldı09 Temmuz 2018
İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN RAMİ ESNAFINA ZİYARET02 Temmuz 2018
KILIÇDAROĞLU: MUHARREM İNCE DEĞERİMİZDİR04 Temmuz 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi Kabul Etti28 Haziran 2018
Cemile Bayraktar, Sefer Aycan'a tepki göstererek Bahçeli'ye Seslendi03 Temmuz 2018
CHP'li Bekaroğlu: Erdoğan ve Cumhur İttifakı Kazandı28 Haziran 2018
24 HAZİRAN SEÇİM SONUÇLARI24 Haziran 2018
ADIYAMAN ŞEHİDİNE AĞLADI27 Haziran 2018
“BU SEÇİMİN GALİBİ 81 MİLYON VATANDAŞIMIZIN HER BİR FERDİDİR”27 Haziran 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belediye Başkan Vekillerini Kabul Etti05 Haziran 2018
HİZMET İÇİN MİLLETİMİZİN EMRİNDEYİZ29 Mayıs 2018
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı İnce'yi Kabul Etti26 Mayıs 2018
Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı Yapıldı06 Mayıs 2018
VALİ, MAKAMINI DEVRETTİ21 Nisan 2018
KILIÇDAROĞLU, ADAYLIK ÜZERİNE SORULARI YANITLADI21 Nisan 2018
Polis Teşkilatı'nın 173. Yıldönümü Kutlandı 18 Nisan 2018
“Bizi döviz kuru üzerinden terbiye edemezler”13 Nisan 2018
KILIÇDAROĞLU, AKŞENER'İ ZİYARET ETTİ13 Nisan 2018
TÜRK POLİS TEŞKİLATI 173 YAŞINDA 11 Nisan 2018
BURCU KÖKSAL, AÇIK LİSE SINAVINI SORDU?03 Nisan 2018
“Çanakkale, Yokluk Ve Zorluklar Karşısında Yılmamak Demektir”27 Mart 2018
Ömer Yılancı: Hizmete Talibim13 Mart 2018
Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu Çalışmaları Çerçevesinde Türkiye E-Belediye’ye Geçiyor14 Şubat 2018
“Kahraman Askerlerimiz Afrin’de Destan Yazıyor”29 Ocak 2018
BAĞCILAR BELEDİYESİ KALİTE BELGELERİNİ YENİLEDİ15 Ocak 2018
“Balkan Coğrafyasından FETÖ’nün Kökünün Kazınması İçin Çalışmalarımızı Sürdüreceğiz”10 Ocak 2018
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Senatosundan Kudüs Kınaması18 Aralık 2017
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "El Bab’da yaptığımızı, Cerablus’ta yaptığımızı Kandil’e girerek, oturarak yapmalıyız.08 Aralık 2017
“Sermaye Hareketlerinin Sınırlandırılmasıyla İlgili Bir Talimatım Söz Konusu Değildir”06 Aralık 2017
MGK Bildirisi: “Türkiye, Kendi Güvenliğini Sağlamak İçin Her Türlü Tedbiri Almaya Devam Edecektir”29 Kasım 2017
VALİLİKTEN UYARI15 Kasım 2017
GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, VEFATININ 79. YILINDA TÖRENLE ANILDI15 Kasım 2017
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Sanko Üniversitesi Ve Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde De Törenle Anıldı15 Kasım 2017
“KÖYLERİMİZİN SORUNLARI BİR BİR ÇÖZÜLECEKTİR”08 Kasım 2017
“Oyunları Boza Boza, Senaryoları Yırta Yırta Hedeflerimize İlerleyeceğiz”08 Kasım 2017
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Trafikte Saldırıya Uğrayan Gazilerimizi Ziyaret Etti07 Kasım 2017
“Çağdaşlaşmanın ve Modernleşmenin İçini Boşaltmak Yerine, Bunların Gereği Olan Altyapıyı Kuruyoruz”07 Kasım 2017
BYEGM Şanlıurfa Bölge Müdürlüğünden KalemMedya'ya Ziyaret08 Kasım 2017
TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN 94. YILDÖNÜMÜ BÜYÜK COŞKUYLA KUTLANDI04 Kasım 2017
94. YIL KUTLU OLSUN!04 Kasım 2017
“TARİHÎ BİR ADIM ATIYORUZ”03 Kasım 2017
“AK Parti, İktidara Geldiği Günden Beri Kendisiyle Yarışan Bir Parti Olmuştur”17 Ekim 2017
“MTV Zammını Bakanlar Kurulu Tekrar Değerlendirebilir”02 Ekim 2017
Basın Kartı Komisyonu Toplanıyor30 Eylül 2017
BASIN KARTI KOMİSYONU KARARLARI AÇIKLANDI23 Eylül 2017
Cumhurbaşkanı Erdoğan, SETA Üyelerini Kabul Etti19 Eylül 2017
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “İstihdam Seferberliği Önemli Neticeler Vermeye Başladı”18 Ağustos 2017
ÖMER YILANCI, 2019'UN STARTINI VERDİ17 Ağustos 2017
“İslam Medeniyetinin Özü; Kardeşlik, Dayanışma ve Birbirine Kenetlenmektir”07 Ağustos 2017
TARİHİ MOZAİKLERİN TAŞINMASI İLE İLGİLİ VALİLİKTEN AÇIKLAMA31 Temmuz 2017
GÜNEY KORE BÜYÜKELÇİSİ YUNSOO CHO ADIYAMAN VALİLİĞİ’NE ZİYARETTE BULUNDU31 Temmuz 2017
“Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında Tarihin En Acımasız Katliamlarına İmza Atanlar, Bize İnsanlık Dersi Veremez”26 Temmuz 2017
“İSRAİL’İN HAREM-İ ŞERİFTE İBADETİ ENGELLEMESİ AÇIK BİR İNSAN HAKLARI İHLALİDİR”26 Temmuz 2017
Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı: Adıyaman Halkı Şanlı Bir Direniş Sergilemiştir24 Temmuz 2017
BYEGM’NİN “FOTOĞRAFLARLA 15 TEMMUZ” SERGİSİ İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU’NUN KATILDIĞI TÖRENLE AÇILDI24 Temmuz 2017
“15 TEMMUZ DEMOKRASİ ZAFERİ VE ŞEHİTLERİ” İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDE ANILDI20 Temmuz 2017
İçişleri Bakanı Soylu: 15 Temmuz’da Bu Millet Büyük Bir Kahramanlık Destanı Yazmıştır”20 Temmuz 2017
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: “Mescid-i Aksa, İsrail’in Mülkü Değildir”20 Temmuz 2017
“Askerlerimizin Kahramanlıklarını, Ülke ve Millet Olarak Asla Unutmayacağız”01 Haziran 2017
SANDIKLAR AÇILDI REFERANDUM SONUÇLANDI17 Nisan 2017
“Türkiye Demokrasisine Sahip Çıktı”17 Nisan 2017
“YEDİ DÜVELİN SALDIRISINA RAĞMEN MİLLET DİK DURDU”17 Nisan 2017
SULTANGAZİ’DE “BÜYÜK ADIYAMAN BULUŞMASI” 13 Nisan 2017
ADIYAMAN EMNİYET MÜDÜRÜ METİN ALPER: TRAFİK VE TEFECİLİK SORUNUNU MERCEK ALTINA ALDIK12 Nisan 2017
KILIÇDAROĞLU: KİMYASAL SİLAHLARIN KULLANILMASI İNSANLIĞA KARŞI BİR SUÇTUR 08 Nisan 2017
“16 Nisan İş Dünyasının Kaderini İlgilendiren Bir Seçimdir”05 Nisan 2017

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | HABER VİDEO | SAYFALAR | ANASAYFA
CH