ANASAYFA
HABER VİDEO
KALEMMEDYA
FOTO GALERİ
HABERLER
KÜNYE
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      YAŞAM      CİNE/MAGAZİN      SANAT      KİTAP      MUTFAK      SPOR   
 
Ana Sayfa > SAĞLIK

OBSESİF- KOMPULSİF BOZUKLUK VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ
28 Şubat 2017
Uzman Psikolog Süyür: Takıntılı Düşüncelerin Günlük Yaşamımızı Etkileyecek, Günlük Aktivitelerimizi Kısıtlayacak Düzeye Gelmesi Durumunda Obsesif-Kompulsif Bozukluk Akla Gelmelidir
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Uzman Psikoloğu - Çift ve Aile Terapisti Melis Tümer Süyür, birçok insanın zaman zaman çeşitli konularda evham, endişe ve takıntılara kapılabileceğini, ancak çoğu kez günlük yaşam içinde ortaya çıkan bu duygularla baş edebileceğini ve sorunların yaşamı etkileme noktasına varmadan çözüme ulaştırabileceğini söyledi.
Melis Tümer Süyür, “Takıntılı düşüncelerin günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük aktivitelerimizi kısıtlayacak düzeye gelmesi durumunda Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB) adı verilen ruhsal hastalık akla gelmelidir” dedi.
“Mantıksız düşüncelerin ve korkuların (takıntılar) insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalık olan Obsesif Kompulsif bozukluğun kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir” diyen Melis Tümer Süyür, bu hastalığın tanımı, kişilerde nasıl oluştuğu, kendini hangi belirtilerle gösterdiği gibi konulara açıklık getirdi.
OKB
Çok sıkıntı yaratan, gündelik işlevleri kısıtlayan bu hastalığın aklın ısrarlı ve kontrol edilemeyen düşüncelerle dolduğu ya da kişinin bazı davranışları tekrar tekrar yapmaya zorunlu hissettiği bir kaygı bozukluğu olduğunu belirten Melis Tümer Süyür, şöyle devam etti:
“OKB toplumun yüzde 2 ile 3’ünü etkilemektedir ve kadınlarda görülme olasılığı erkeklere göre daha yüksektir. Genellikle, hamilelik, doğum, aile çatışması, işte güçlükler gibi stres yaratan bir olaydan sonra erken yetişkinlikte başlar. Erken başlangıç erkeklerde daha sık gözlenir ve kontrol etme kompulsiyonları şeklindedir. Geç başlangıç kadınlarda daha sıktır, temizlik kompulsiyonları tarzındadır.”
Obsesyon:
Kişinin zihnine girmesine engel olamadığı, zihninden uzaklaştıramadığı düşünce, fikir ve dürtülerin obsesyon olarak tanımlandığını kaydeden Melis Tümer Süyür, “Bu düşünceler kişinin isteği dışında gelirler, kişi tarafından mantıkdışı olarak değerlendirilirler ve yoğun sıkıntı ve huzursuzluğa yani anksiyeteye neden olurlar” diye konuştu.
Kompulsiyon (Tekrarlayıcı davranış):
Melis Tümer Süyür, tekrarlayıcı davranışları “Obsesyonların neden olduğu yoğun sıkıntı ve huzursuzluğu azaltmak ya da ortadan kaldırmak üzere yapılan yineleyici davranış ve zihinsel eylemler” olarak tanımladı.
Depresyonla- OKB Arasındaki İlişki:
Depresyon dönemi sırasında, hastalarda bazen OKB gelişebileceğini anlatan Melis Tümer Süyür, “Obsesif- Kompulsif hastaların çoğunun anlamlı derecede depresyonu vardır. Ayrıca Obsesif Kompulsif Bozukluk diğer kaygı bozukluklarıyla, özellikle panik ve fobilerle ve çeşitli kişilik bozukluklarıyla birlikte görülebilir” ifadelerini kullandı.
OKB BELİRTİLERİ NELERDİR?
Obsesyon ve Kompulsiyonların toplumdan topluma, kültürden kültüre değişiklik gösterebileceğini vurgulayan Melis Tümer Süyür, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Ülkemizde ve tüm dünyada en sık görülen obsesyon ve kompulsiyon türleri; bulaşma obsesyonu ve temizlik kompulsiyonu, cinsel içerikli obsesyonlar, simetri/düzen obsesyon ve kompulsiyonları, dokunma kompulsiyonları, biriktirme ve saklama kompulsiyonları vs. obsesyonların bazı türlerindendir. Örneğin bulaşma obsesyonu ve temizlik kompulsiyonunu şu şekilde gözünüzde canlandırabilirsiniz: 38 yaşında ev kadını, eve gelen misafirlerin dışarıdan mikrop taşıyacağı şeklindeki obsesyonlarından dolayı evdeki tüm halıların ve koltukların kirlendiği düşüncesiyle misafirler gittikten sonra gece saat kaç olursa olsun hepsini silmeden uyuyamıyordur.”.
HER TAKINTILI DÜŞÜNCE YA DA DAVRANIŞ OKB MİDİR?
“Yukarıdaki örneği okuduğunuzda aklınızdan ‘temiz, tertipli ve düzenli olmanın, güvenlik amacı ile kapıları, pencereleri kontrol etmenin ne zararı var, bunlar hastalık mı sayılmalı’ şeklinde düşünceler geçiyor olabilir” diyen Melis Tümer Süyür, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Elbette bu davranışları günlük yaşamımızda yapıyoruz ve hastalık olarak sayılmamalıdır. Ancak tıbbi açıdan bu şekildeki düşünce ve davranışların hastalık sayılabilmesi için günlük işlevlerimizi olumsuz yönde ketlemesi ve kısıtlayacak, bozacak kadar şiddetli ve yoğun olması gerekir.  Örneğin, bir ev kadınının temiz ve düzenli olması doğal olarak hastalık sayılmaz ama hemen her gün, günün her saatinde temizlik yapıyor, her gün çamaşır yıkıyor ve bu davranışları nedeni ile de çocukları ve eşi ile sağlıklı zaman geçiremiyorsa hastalık olarak düşünülmelidir.”
OKB’NİN NEDENLERİ NELERDİR?
Melis Tümer Süyür, genetik, beyin işlevlerinde bozulma, serotonin maddesinin işlevlerinde bozukluk, çocukluk çağı travmaları, kişilik özellikleri gibi nedenlerin OKB oluşumunda etkili olabileceğini bildirdi.
OKB NASIL TEDAVİ EDİLİR?
İlaç Tedavisi - Bilişsel-Davranışçı Tedavi:
“Davranışçı görüşe göre, OBK sonuçlarının pekişmesiyle öğrenilen davranışlardır” diyen Melis Tümer Süyür, şunları kaydetti:
“Korkuda azalma, sonuçlardan biridir. Hastalar genellikle kaygı verici düşüncelerden kaçmaya çalışırlar, kaçmaya çalıştıkça bu düşünceler daha da artmaktadır. Hasta yüzleşmekten korktuğu kaçındığı düşünce (obsesyonlar) ile karşı karşıya getirilir, bu karşılaşmanın oluşturduğu kaygıyı azaltmak için devreye giren tekrarlayıcı davranışları engellemektir. Amaç rahatsızlık veren düşüncenin oluşturduğu kaygıyı söndürmek ve alışma durumunun oluşmasını sağlamaktır. Bu şekilde yapılan tedaviye alıştırma tedavileri adı verilir. Bilişsel hataların belirlenmesinden sonra yeterince işlevsel olmayan bu düşüncelerinin (ellerinin kirli olduğunu düşünme vs.) daha gerçekçi ve işlevsel olanları ile yer değiştirmesi sağlanır.
Düşüncelerinin bir felaketle sonuçlanacağını düşünen hastalardan bu düşünceleri durdurmak yerine özellikle akla getirmeleri istenilir. Ardından korkulan sonuçların oluşmadığını görmeleri, tedaviye uyum sağlamalarında önemli yararlar oluşturmaktadır. İlaç tedavisi ile kombine olan BDT ile hastalığın nüksetmesi de önlenebilmektedir. İlaç tedavisi için psikiyatr gözetimi altında olan hastaya psikoterapi için uzman bir psikologdan destek alması istenebilir. Takıntılar yaşamı herkes için çekilmez hale getirir. Takıntılarınızdan kurtulduğunuzda yeni bir yaşama merhaba demiş olursunuz.”Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SAĞLIK Haberleri

Başlık Tarih
 
“PAYLAŞARAK BÜYÜMEK, KATILIMLA...” 10 Aralık 2019
Dolaptaki Sağlık Ve Gıdaların Muhafaza Riskleri03 Temmuz 2019
SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ KURULDU14 Haziran 2019
KIRATLI: YEMEK YEMİYORUZ06 Şubat 2019
HALKA AÇIK KONFERANS22 Kasım 2018
RAMİ ESNAFI VE ÜYELERİNE SAĞLIK HİZMETİ25 Ekim 2018
8 EYLÜL DÜNYA FİZYOTERAPİ GÜNÜ 09 Eylül 2018
SANKO Üniversitesi’nden Şarbon Hastalığı İle İlgili Uyarılar 09 Eylül 2018
Kadın Doğum Ve Çocuk Hastanesinin Yapım İhalesi 8 Ağustos'ta 30 Mayıs 2018
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. İsmail Temur, SANKO’da11 Nisan 2018
Psikiyatri Uzmanı Dr. Şehnaz Neslihan Gürz Yalçın SANKO’da11 Nisan 2018
"Sağlık-Der Arakan'daki Müslümanlara El Uzatıyor"27 Mart 2018
"Sağlıkta En Üst Seviyede Hizmet Vermeye Çalışıyoruz"21 Şubat 2018
Opr. Dr. Ahmet Orhan Gürer: Organ Bağışında Bulunarak, Yaşama Katkıyı Birlikte Sağlayalım05 Aralık 2017
Çok Sıcak Suyla Banyo Yapmak Varislerin İlerlemesini Hızlandırır05 Aralık 2017
GRİP VE GRİP AŞISI15 Ekim 2017
Sanko Üniversitesi Araştırma Görevlisi Diyetisyen Özen:11 Eylül 2017
ELLERİ KULLANMADAN DİŞLERİ FIRÇALAMAK ARTIK MÜMKÜN26 Temmuz 2017
"BÜTÜN ÇABAMIZ ÇOK KALİTELİ BİR HİZMET SUNMAK"05 Haziran 2017
SİGARA KULLANIMI BESLENMEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR05 Mart 2017
“DÜNYA NADİR HASTALIKLAR GÜNÜ”01 Mart 2017
3. Ulusal Klinik Eczacılık Farmasötik Bakım Kongresi23 Şubat 2017
Göğüs Kafesini Açmadan Ameliyatsız Kalp Kapağını Tamir Etmek Mümkün14 Şubat 2017
Sağlıklı Beslenerek Gribal Enfeksiyondan Korunmak Mümkün Mü?30 Ocak 2017
İzmir Aliağa’ya Yapılacak 250 Yataklı Yeni Devlet Hastanesinin Yeri Belirlendi20 Ocak 2017
Abd Georgia State Üniversitesi’nden Doç. Dr. Arzu Arı: Çocukların İnhalasyon Tedavisinde Doğru İlacın Seçimi Kadar, En Uygun İnhalasyon Cihazı Ve Parçasının Seçimi, Kullanılan Aerosol İlacın Etkinliğini Artırmak Açısından Önemli11 Ocak 2017
YILBAŞI AKŞAMI NE YEMELİ VE NASIL YENMELİ?30 Aralık 2016
Prof. Dr. Özlem Soran Başkanlığındaki Tıp Fakültesi Öğrencileri, “Kalp Damar Hastası Olmaktan Nasıl Korunuruz” Konulu Sosyal Sorumluluk Projesinde Halkla Buluştu22 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
Foto Galeri
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEMMEDYA VİDEO
Warning: getimagesize(http://www.kalemmedya.com/images/videos/Babam ?iiri.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /home/kalemmed/public_html/modules/common/modulvideogaleri.php on line 0
ANASAYFA | KALEMMEDYA
CH