ANASAYFA
HABER VİDEO
KALEMMEDYA
FOTO GALERİ
HABERLER
KÜNYE
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      YAŞAM      CİNE/MAGAZİN      SANAT      KİTAP      MUTFAK      SPOR   
 
Ana Sayfa > SAĞLIK

“PAYLAŞARAK BÜYÜMEK, KATILIMLA...”
10 Aralık 2019
Türk Hemşireler Derneği ...
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
“PAYLAŞARAK BÜYÜMEK, KATILIMLA İLERLEMEK İÇİN”
Türk Hemşireler Derneği (THD) Başkanı Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik, SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde “Paylaşarak Büyümek, Katılımla İlerlemek İçin” konulu sunumda bulundu.
SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, yaptığı açılış konuşmasında “Dünyanın kabul ettiği bir gerçek var, eğer bir şeyler yapılacak, bir başarı elde edilecekse, bu tek başına değil, bir ekiple olacaktır. Ekip olamıyorsanız, ekip halinde çalışamıyorsanız, ne yaparsanız yapın, başarılı olmanız mümkün değil” dedi.
SANKO Üniversite olarak, tıp, hemşirelik, beslenme ve diyetetik ile fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümlerinin bir arada ve uyum içinde, ekip anlayışıyla yetişmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Prof. Dr. Dağlı, Öğrencilerimizin mesleğe adım attığında bunların büyük faydasını göreceğine inanıyoruz. Bu fırsatı iyi değerlendireceğinizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.
HEMŞİRELER SORUNLARI ÇÖZEBİLECEK YETERLİLİKTE
SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Arzu Tuna ise “Yalnız başımıza biraz, ancak birlikte çok fazla şey yapabiliriz demek için Hemşirelik Bölümü öğretim elemanları ve öğrencileri ile SANKO Üniversitesi Hastanesi hemşirelerinin, THD Başkanı Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik’le buluştuğunu söyledi.
Prof. Dr. Tuna, “Mesleki gelişim kolay sağlanabilir. Hemşireler, sosyal güç oluşturabilecek, mesleki özgürlüklerini elde edilebilecek, klinik ve akademik alanda çıkan sorunlara kolaylıkla çözüm bulunabilecek yeterliliğe sahiptir” dedi.
Örgütlenme ile hemşirelik mesleğinin eğitimi ve uygulaması için standartlar geliştirilebileceğini, rehberler hazırlayarak kaynak oluşturulabileceğini kaydeden Prof. Dr. Tuna, dünyada hemşirelikte örgütlenmeyi sağlayabilmek adına uluslararası ve ulusal birçok dernek çalışmaları olduğunu, THD’nin de bu çalışmaları yürüttüğüne vurgu yaptı.
MESLEKİ ÖRGÜTLER BİRER SİVİL TOPLUM KURULUŞUDUR
THD Başkanı Prof. Dr. Çelik de “İlk insandan bu yana süregelen insan örgütlenmesi en basit düzeyde aileden, düzenli ordulara, imparatorluklara, modern ulus devletlere ve küresel şirketlere kadar uzanmaktadır” diyerek konuşmasına başladı.
“Mesleki örgütlenme aynı düşünce ve inançları taşıyan belirli sayıda insanın mesleki çıkarlar doğrultusunda bir araya gelerek örgüt yapısı oluşturmasıdır” diyen Prof. Dr. Çelik, şöyle devam etti:
“Aynı düşünce ve inançları taşıyan belirli sayıda insan mesleki çıkarlar doğrultusunda bir araya gelerek örgüt yapısı oluşturur. Mesleki örgütler, birer sivil toplum kuruluşudur, kâr amacı gütmezler, resmî kurumlardan bağımsız çalışırlar, üyeleri ve çalışanları gönüllülük yoluyla seçilir, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylem çalışmaları yapar, gelirlerini bağışlar veya üyelik ödemeleri ile sağlanır.”
Mesleki örgütlenmenin neden gerektiğini, “Mesleki özgürlük kazanmak, yenilikleri takip etmek, sorunlara çözüm bulmak, sosyal güç oluşturmak, mesleki vizyon ve misyonunu bilmek için” sözleriyle özetleyen Prof. Dr. Çelik, mesleki örgütün üyelerine sağladığı yararlarını da şu şekilde sıraladı:
“- Mesleki örgütlere üye olmak profesyonelliği artıran önemli bir faktördür.
- Mesleki örgütlenme, meslektaşlar arasında birliktelik hissini sağlar.
- Mesleki uygulamalar için rehber olması ve kaynak sağlaması açısından önemlidir.
- Meslek eğitimi ve uygulamasında standartlar geliştirilmesi ve uygulanmasını sağlar.”
Hemşirelik örgütlerinin nelerle uğraştığına da değinen Prof. Dr. Çelik, “Hemşirelik eğitimi, hemşirelik mesleğinin icrası, hemşirelik yönetimi, hemşirelik araştırmaları, özlük hakları ve mevzuat ile ilgili sorunlarla uğraşır” ifadelerine yer verdi.
ÖĞRENME AÇIKLARINIZI KAPATIN
Prof. Dr. Çelik, başarıya ulaşmak ve kariyer yapmak isteyen öğrencilere şu önerilerde bulundu:
“Odaklanın, işbirliği yapın, gönüllü olun, fırsat kapıyı çaldığında kapıyı açın, bir mentör bulun, kendinizi bilin, tanıyın, öğrenme açıklarınızı kapatın, mizah anlayışınızı sürdürün. Ayrıca, farklı düşünün, kutunun dışından bakın, başkalarının göremediğini görün.”
Sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Çelik’e, SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü İç Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nimet Ovayolu tarafından armağan takdim edildi.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer SAĞLIK Haberleri

Başlık Tarih
 
Dolaptaki Sağlık Ve Gıdaların Muhafaza Riskleri03 Temmuz 2019
SAĞLIK TURİZMİ DERNEĞİ KURULDU14 Haziran 2019
KIRATLI: YEMEK YEMİYORUZ06 Şubat 2019
HALKA AÇIK KONFERANS22 Kasım 2018
RAMİ ESNAFI VE ÜYELERİNE SAĞLIK HİZMETİ25 Ekim 2018
8 EYLÜL DÜNYA FİZYOTERAPİ GÜNÜ 09 Eylül 2018
SANKO Üniversitesi’nden Şarbon Hastalığı İle İlgili Uyarılar 09 Eylül 2018
Kadın Doğum Ve Çocuk Hastanesinin Yapım İhalesi 8 Ağustos'ta 30 Mayıs 2018
Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. İsmail Temur, SANKO’da11 Nisan 2018
Psikiyatri Uzmanı Dr. Şehnaz Neslihan Gürz Yalçın SANKO’da11 Nisan 2018
"Sağlık-Der Arakan'daki Müslümanlara El Uzatıyor"27 Mart 2018
"Sağlıkta En Üst Seviyede Hizmet Vermeye Çalışıyoruz"21 Şubat 2018
Opr. Dr. Ahmet Orhan Gürer: Organ Bağışında Bulunarak, Yaşama Katkıyı Birlikte Sağlayalım05 Aralık 2017
Çok Sıcak Suyla Banyo Yapmak Varislerin İlerlemesini Hızlandırır05 Aralık 2017
GRİP VE GRİP AŞISI15 Ekim 2017
Sanko Üniversitesi Araştırma Görevlisi Diyetisyen Özen:11 Eylül 2017
ELLERİ KULLANMADAN DİŞLERİ FIRÇALAMAK ARTIK MÜMKÜN26 Temmuz 2017
"BÜTÜN ÇABAMIZ ÇOK KALİTELİ BİR HİZMET SUNMAK"05 Haziran 2017
SİGARA KULLANIMI BESLENMEYİ OLUMSUZ ETKİLİYOR05 Mart 2017
“DÜNYA NADİR HASTALIKLAR GÜNÜ”01 Mart 2017
OBSESİF- KOMPULSİF BOZUKLUK VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ28 Şubat 2017
3. Ulusal Klinik Eczacılık Farmasötik Bakım Kongresi23 Şubat 2017
Göğüs Kafesini Açmadan Ameliyatsız Kalp Kapağını Tamir Etmek Mümkün14 Şubat 2017
Sağlıklı Beslenerek Gribal Enfeksiyondan Korunmak Mümkün Mü?30 Ocak 2017
İzmir Aliağa’ya Yapılacak 250 Yataklı Yeni Devlet Hastanesinin Yeri Belirlendi20 Ocak 2017
Abd Georgia State Üniversitesi’nden Doç. Dr. Arzu Arı: Çocukların İnhalasyon Tedavisinde Doğru İlacın Seçimi Kadar, En Uygun İnhalasyon Cihazı Ve Parçasının Seçimi, Kullanılan Aerosol İlacın Etkinliğini Artırmak Açısından Önemli11 Ocak 2017
YILBAŞI AKŞAMI NE YEMELİ VE NASIL YENMELİ?30 Aralık 2016
Prof. Dr. Özlem Soran Başkanlığındaki Tıp Fakültesi Öğrencileri, “Kalp Damar Hastası Olmaktan Nasıl Korunuruz” Konulu Sosyal Sorumluluk Projesinde Halkla Buluştu22 Aralık 2016

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
Foto Galeri
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEMMEDYA VİDEO
Warning: getimagesize(http://www.kalemmedya.com/images/videos/Babam ?iiri.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /home/kalemmed/public_html/modules/common/modulvideogaleri.php on line 0
ANASAYFA | KALEMMEDYA
CH