KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
HABER VİDEO
KÜNYE
SAYFALAR
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > KÜLTÜR/SANAT

PROF. DR. ZAFER GENÇAYDIN’IN RESİM SERGİSİ
06 Haziran 2017
PROF. DR. ZAFER GENÇAYDIN’IN RESİM SERGİSİ
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
Ressam Prof. Dr. Zafer Gençaydın, Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı 39’uncu kişisel resim sergisi gezilebilecek.
Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeliğinden 2008 yılında emekli olan Prof. Dr. Gençaydın, sergisine ilişkin değerlendirmesinde, bilim ve sanatın meraklı insan işi olduğunu ve inansın sanat yoluyla kendisini ifade ettiğini söyledi.
İnsanın bilim yoluyla doğayı tanıyacağını belirten Prof. Dr. Gençaydın, “Bilimle sanat paraleldir. Bilim yokken sanat vardı. Bilim son 350-400 yıldır insan hayatında etkin bir rol oynuyor. Sanat ise insanlığın var oluşundan itibaren var. Sanat dinlerle yaşıttır. Bilimin sanattan öğreneceği daha çok şeyler var” dedi.
Prof. Dr. Gençaydın, sanatın, sanatçının ve bilim insanının birbirinden ayrı olmadığına dikkati çekerek, “Her bilimle uğraşan bilim insanı, her sanatla uğraşan sanatçı değil, düşünce ürünü olmayan hiçbir şey de sanat eseri değildir” diye konuştu.
Çocuklar dahil resim yapmanın insanın kendini keşfetmesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Gençaydın, “İnsanın keşfetmesi evreni keşfetmesidir. Tarih boyunca bu böyle olmuştur. Sanat hayatın zorunlu devamdır. ‘Sanatsız bir yaşam boş geçmiştir’ Bu söz tamamen sanatçılara ait bir söz değildir. Gerçeğin ta kendisidir” ifadelerine yer verdi.
“Sanat insanoğlunun var olduğu günden beri var. Mağara resimlerinden bu yana yaşamı sürdürme aracıdır” diyen Prof. Dr. Gençaydın, şöyle devam etti:
“Benim için de yaşamı sürdürebilmektir. Mağaralarda duvara yapılan resimler aslında sanat yapmak için değil hayatı sürdürmek için yapılmıştır. Dekoratif ve estetik bir amaç gütmeyen bu resimler hayvan resimleriyle başlamıştı. Bu resimler genellikle av sahneleridir. Almanya, İtalya, Fransa, İsrail, Belçika, Hollanda, İsveç, ABD, Kuveyt, Pakistan, Avusturya, Bulgaristan, Kanada, İspanya, Belçika ve Güney Kore’de resmi ve özel koleksiyonlarda eserlerim bulunuyor. Bilime ve teknolojiye yapılan yatırım kadar sanata yapılacak yatırımlar da önemlidir. Sanatı güçlü olan toplumlar hep uygarlığa öncülük yapmıştır. Soyut düşünebilmek nesnel düşüncenin aşamasıdır.”
Hiçbir alışveriş merkezinde böyle bir galeri görmediğine vurgu yapan Gençaydın, sözlerini şöyle tamamladı:
“Yurtiçinde ve yurtdışında birçok karma sergiye katıldım ve ödüller aldım. Üç kitabım ve çok sayıda deneme ve araştırma yazıları yayınlandı. Ankara Resim Heykel, DYO, Anadolu, Hacettepe, Gazi, İstanbul Modern gibi müzelerde eserlerim yer alıyor. Sanko Sanat Galerisi’nde sergi açmaktan çok mutluyum. Özellikle soyut çalışan bir sanatçıyı böyle bir galeride konuk etmek ağırlamak son derece modern üst düzeyde bir sanat anlayışına ve estettik bir kültüre sahip olmak demektir.
“Sanatçı için resim, kişinin el yazısı gibidir ve iç dünyasının katıksız dışavurumudur. Almanya’da ‘Yeni Vahşiler Grubu’yla başlattığım soyut dışavurumcu resim anlayışını ısrarlı bir şekilde sürdürdüm. Sanatçı, yaşama ve sanata dinamik bir süreç olarak bakmalıdır. Her şey devingen ve gerilim yüklüdür. Çalışmalarımda insan, doğa ve toplumsal olayların dramatiğini yansıtan öğeler ön plana çıkmaktadır. Bu sergide 15 adet değişik boyutlarda yağlı boya eserim var. Sergime ev sahipliği yaptığı için Sanko Sanat Galerisi yönetimine ve Sanko Ailesine çok teşekkür ederim.”
Ressam Prof. Dr. Zafer Gençaydın’ın, 4 Mayıs’ta Sanko Sanat Galerisi’nde açtığı kişisel resim sergisi 1 Haziran 2017 tarihine kadar her gün 10.00 – 22.00 saatleri arasında gezilebilecek.
SANATÇI
Ankara’da 1941 yılında dünyaya gelen Zafer Gençaydın, 1959‘da Malatya Akçadağ İlköğretmen Okulu’ndan mezun oldu. Sakarya-Akyazı Güvençler Köyü İlkokulu’nda öğretmen olarak görev yapan Gençaydın, 1962’de girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümünü bitirdikten sonra Diyarbakır Erkek İlköğretmen Okulu ve Ankara Hasanoğlan Atatürk İlköğretmen Okulu’nda Resim Öğretmeni olarak görev yaptı.
Gençaydın, Milli Eğitim Bakanlığı Yurtdışı İhtisas Öğrenimi Bursu Sınavını kazanarak, 1971’de Federal Almanya’da dil okuluna (Goethe Institut) gitti. 1972’de Berlin Devlet Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda Prof. Hans Jaenisch ve Prof. Peter Ackermann Atölyelerinde Serbest Resim Öğrenimine başlayan Gençaydın, 1977 yılında “MEISTERSCHÜLER” unvanı alarak mezun oldu.
Aynı dönemde Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu Görsel İletişim Bölümü’nde “Film Yapısının Temelleri, Resim-Ses İlişkileri Seminerine katılan ve Schöneberg Halk Yüksekokulu’nda “Video Sanatı” ile ilgili çalışmalar yapan Sanatçı, Federal Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Doğu Almanya’da müze, galeri ve sanat yapıtlarıyla İlgili araştırma ve inceleme gezileri yaptı.
1978’de Türkiye’ye dönen ve 1983 yılına kadar Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak çalışan Gençaydın, 1980 - 1981 döneminde ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde “Mimaride Renk” konusunda ders verdi.
AKADEMİK VE SANATSAL BAŞARILAR
Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanatta Yeterlik alan Gençaydın, 1986’da Yardımcı Doçent, 1987 yılında Doçent oldu ve Dekan yardımcılığına atandı. 1992’de Barselona’da 2’inci Avrupa Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Yüksekokulları Sanat Buluşmasına görevli, Bulgaristan Filibe Sanat Festivali’ne de davetli sanatçı olarak katıldı.
1994 yılında Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Profesörlük kadrosuna atanan Gençaydın, 1994 – 1997 yılları afrasında Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü. Üniversitelerarası Kurulda Hacettepe Üniversitesi temsilcisi olarak (1995-1999) görev yapan Gençaydın, 1997 yılında Federal Almanya Hükümeti’nin davetiyle Kültür Elçisi Olarak “Waimer 3’üncü Uluslararası Dünya Kültür Semineri”ne, “Türk Resmine Genel Bakış” ve “Toplum Kalkınmasında Sanatın Öncülüğü” konulu sunumlarıyla katıldı.
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığını 2000 – 2003 yıllarında yeniden üstlenen Gençaydın, 2002 yılında Güney Kore’de, Seul ve Inchon Kültür Etkinlikleri ’ne Heyet Başkanı ve sanatçı olarak bildiriyle katıldı. 2003 yılında ise Federal Almanya’ya Kültür ve Sanat Programı davetlisi olarak gitti.
Gençaydın, 2013 yılında Datça Uluslararası Yaz Akademisi’ne davetli sanatçı olarak katıldı. Aynı yıl Romanya Bükreş’te World Conference On Design, Arts And Education –‘İon Mincu’ Mimarlık ve Şehircilik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin etkinliğine Onur Konuğu olarak katıldı ve açılış konuşmasında “Sanat ve Sanat Eğitimine Her Zamankinden Daha Çok Gereksinimimiz Var” konusunu anlattı.
1964 yılından bu yana çok sayıda karma sergiye katılan sanatçı 38 kişisel sergi açtı, çeşitli yarışmalarda 17 ödül aldı. Berlin, Münih, Bonn, Bükreş, Kahire, Yugoslavya, Cezayir, Prag, Yeni Delhi, Kuveyt, Kophenag, Stokholm, Lahey, Varşova, Belgrad, Malezya, Sofya, Macaristan, Rusya, Viyana ve Seul’de 25 uluslararası seçilmiş grup sergisine katılan Gençaydın’ın, Almanya, İtalya, Fransa, İsrail, Belçika, Hollanda, İsveç, ABD, Kuveyt, Pakistan, Avusturya, Bulgaristan, Kanada, İspanya, Belçika ve Güney Kore’de de resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.
Gençaydın’ın, Sanat Eğitimi, Güzel Sanatlar Eğitimi, Desenler, Mustafa Ayaz Müzesi isimli dört kitabı, çeşitli yayın organlarında birçok araştırma-inceleme yazısı, makaleleri, denemeleri, sanat eleştirisi, tanıtım yazıları yayımlanmış ve bilimsel toplantı kitaplarında basılmış bildirileri bulunmaktadır.
Sanat, sanat eğitimi gibi konularda birçok konferans veren Gençaydın, süreli ve süresiz TV ve radyo programlarında sanat ve sanat eğitimi üzerine konuşmalar yapmaktadır. 2008 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyeliğinden emekli olan Gençaydın, çalışmalarını özel atölyesinde sürdürmektedir.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer KÜLTÜR/SANAT Haberleri

Başlık Tarih
 
HARİKASES: SAHNELER ETKİLENDİ06 Kasım 2020
ALİ KEMAL GELİYİİ… 21 Eylül 2020
SANAT ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU15 Ağustos 2020
BİR ŞİİRİM VAR...07 Ağustos 2020
AYNUR HAŞHAŞ'DAN YENİ ALBÜM26 Temmuz 2020
Sanat Ödülleri 19 Temmuz 2020
"İKİ GÖZÜM AHMET 7 ŞUBAT'TA VİZYONDA"20 Ocak 2020
“ALTAYLARDAN ANADOLU’YA BAKIŞ”22 Ekim 2019
BİR ŞİİRİM VAR BİR DE ŞAİRLERİM08 Ekim 2019
Gençlerin Çizimiyle “Kadın Her Şeyimizdir”04 Temmuz 2019
ÜNLÜLER ADIYAMAN’DA30 Mayıs 2019
KÂHTALI MIÇE’DEN KONSER30 Mayıs 2019
Kâhtalı Hamido ve Mustafa Yavuz'dan Konser20 Mayıs 2019
"TEKNOLOJİ, BİRÇOK ŞEY ALIP GÖTÜRÜYOR" 20 Mayıs 2019
AKYILDIZ: YORUMLARIMDA, YAZANLARIN DUYGULARINI YAŞIYORUM06 Mart 2019
Kadıneli Derneği Emeklerini Sergiledi27 Ağustos 2018
Konservatuar'da Yaz Kursları20 Ağustos 2018
12. DOĞU'DAN İSTANBUL'A KADIN ELİ SERGİSİ20 Mayıs 2018
"Asırlık Güfteler Unutulmaz Besteler 2-3-4" Albümleri İçin Tanıtım Gecesi18 Mayıs 2018
SANKO SANAT GALERİSİ’NDE LİTOGRAFİ SERGİSİ16 Nisan 2018
Hasan Mutlu “Dağlar”Inı Sanko Sanat Galerisi’nde Sergiliyor25 Mart 2018
RÖLYEF VE FİLOGRAFİ SERGİSİ 09 Mart 2018
"Resimlerimde Yapmak İstediğim Bugünkü Yaşamı Sorgulamak"20 Şubat 2018
ÖĞRENCİLERİN SAHNELEDİĞİ OYUN BEĞENİ TOPLADI08 Ocak 2018
“Dârü’l-Elhân’dan Günümüze İü Devlet Konservatuvarı Paneli” Ve “Dârü’l-Elhân 100. Yıl Kutlama Konseri”05 Aralık 2017
'Geçmiş Günümüzle Buluşuyor' Sergisi Anna Laudel Contemporary’de30 Eylül 2017
KOLEKSİYIONDA BULUNAN 22 SANATÇININ ESERLERİ, SANATSEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNULDU29 Haziran 2017
Bakırköylüler Derneği’nin Makriköy’den, Bakırköy’e Karma Sergisi Açıldı01 Haziran 2017
DÜNYA TÜKETİCİ ZİRVESİ'NDE MANKEN VE SANATÇI TUĞÇE ARAL,A MÜZİK ÖDÜLÜ04 Nisan 2017
SANKO SANAT GALERİSİ’NDEKİ KATI’ SERGİSİ28 Şubat 2017

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | HABER VİDEO | SAYFALAR | ANASAYFA
CH