KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
HABER VİDEO
KÜNYE
SAYFALAR
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > POLİTİKA

“TÜRKİYE YEPYENİ BİR YÖNETİM SİSTEMİNE GEÇECEK”
06 Mart 2018
AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan
Fontu Büyült Fontu Küçült 100%
AK Parti İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin ruhunda, siyasi partilerin ittifak yapabilmesine imkân sağlanması vardır. Yüzde 50 artı 1 ile seçilecek Cumhurbaşkanının, mümkün olan en geniş siyasal tabanı kucaklamak için çalışırken, partisini bunun dışında tutması, Meclis’te bambaşka bir fotoğraf ortaya konması doğru değildir” dedi.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’na katıldı. AK Parti Genel Merkezinde gerçekleştirilen toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yaptı.
Henüz yapılmayan AK Parti il kongrelerini Mart ve Nisan ayları içinde tamamlayarak büyük kongrenin hazırlıklarına başlayacaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongreler vesilesiyle ziyaret ettiği şehirlerde gördüğü heyecan ve sevgiden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
“MİLLETİMİZİN TEVECCÜHÜNE LAYIK OLABİLMEK İÇİN DAHA FAZLA TER DÖKECEĞİZ”
Kendisini selamlamak için toplanan ve seçim dönemlerindeki mitinglerden daha kalabalık olan vatandaşların samimiyetinin, sorumluluklarının ağırlığını hatırlattığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin teveccühüne layık olabilmek için, hep birlikte çok daha fazla çalışmak, çok daha fazla ter dökmek, çok daha hasbi bir gayreti ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Her geçen gün, 2019 seçimlerine hazırlık hususunda attığımız adımları sıklaştırmak, çalışmalarımızı yoğunlaştırmak durumundayız. Şunu unutmayınız. 2019 seçimleri, herhangi bir seçim değildir. Her şeyden önce, 2019 seçimleriyle Türkiye yepyeni bir yönetim sistemine geçecektir” dedi.
2019 seçimlerinin önemine işaret ederek, 2019 Mart’ında yapılacak mahallî idareler seçiminde alınacak sonucun, Kasım ayındaki Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine de yansıyacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ufku, vizyonu, hedefi sadece kendi makamıyla sınırlı olanlarla, AK Parti’nin o büyük davasını, büyük hedeflerini hayata geçiremeyiz” ifadelerini kullandı.
“TARİHÎ BİR SÜREÇTEN GEÇERKEN HİÇ KİMSENİN KİŞİSEL HESABIYLA VAKİT KAYBEDEMEYİZ”
AK Parti çatısı altında siyaset yapanların vizyonlarının tüm Türkiye’yi, tüm bölgeyi ve tüm dünyayı içine alacak genişlikte ve zenginlikte olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye böylesine tarihî bir süreçten geçerken ve milletimiz bunun sorumluluğunu bizlerin omuzuna yüklemişken, hiç kimsenin kişisel hesabıyla, kibriyle, hırsıyla uğraşamayız, vakit kaybedemeyiz” diye konuştu.
AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) kurduğu ortak komisyonun, seçim ittifaklarıyla ilgili kanun teklifini TBMM’ye sunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu teklifte; mahallî seçimlerde seçilme yaşının 18’e indirilmesi ile oyların karışıklığa ve gereksiz oy iptallerine engel olunması amacıyla, aynı zarfa konup aynı sandığa atılması dışında, mahallî seçimlerle ilgili herhangi bir yeniliğin olmadığını söyledi.
SEÇİM İTTİFAKI’YLA İLGİLİ DÜZENLEMELER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, asıl yeniliğin, milletvekili seçimlerinde olacağına dikkat çekerek, sunulan teklife göre, birden fazla partinin bir araya gelerek milletvekili seçimine ittifak hâlinde gidebileceğini kaydetti ve “Buna malum ‘Cumhurun İttifakı’ veya ‘Cumhur İttifakı’ diyoruz” dedi.
Seçim pusulasında, ittifakın içinde yer alan partilerin amblemlerinin, bu birlikteliğe verilen ismin altında aynı çerçeve içinde yer alacağını, dolayısıyla her partinin kendi listesiyle seçime gideceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hedefin oydaki zayiatı minimize etmek olduğunu söyledi.
Seçmenlerin, hangi partiyi istiyorsa, onun amblemine mühür vuracağını, oyların birlikte sayılarak toplam milletvekili sayısının belirleneceğini ve daha sonra oyların partilere göre bölünerek toplam milletvekili sayısının partinin oyu nispetinde dağıtılacağını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ittifak bölümüne vurulmuş olan, ancak herhangi bir partinin amblemine denk gelmeyen oyların da geçerli sayılacağını ve bu oyların partilerin sayısal çoğunluğu nispetinde dağıtılarak, oy oranı değişmeden milletvekili dağılımına yansıyacağını belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de kendi başına milletvekili çıkartamayan; ancak siyasi bir özne olarak değer taşıyan pek çok partinin bulunduğuna değinerek, yeni düzenlemede bu partiler için de kolaylık getirildiğini aktardı ve “Herhangi bir siyasi partinin lideri veya üyelerini kendi partilerinden istifa etmeksizin bir başka partinin listesinden aday gösterilebilme imkânı sağlandı. Bu partiler seçim pusulasındaki ittifak bölümünde yer almayacaklar; ama aday listesinde bulunmak suretiyle dolaylı bir şekilde bu oluşumda temsil edilecekler” açıklamasını yaptı.
“SEÇİM SİSTEMİ’NİN ÖZÜNDE BİR DEĞİŞİKLİK YOK”
Seçim sisteminin özünde herhangi bir değişikliğin olmadığına işaret ederek, tek farkın, ittifak hâlinde seçime giden partilerin oylarının birlikte sayılması ve milletvekili dağılımının bu toplamın yeniden dağılımıyla belirlenmesi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte terör örgütlerine müzahir partilerin vatandaşlarımız üzerinde kurdukları baskıyı ortadan kaldırmaya yönelik birtakım tedbirlerin de bu düzenlemede yer aldığını hatırlattı.
Bu düzenlemeyle ittifakların hukuki bir zemine kavuşturularak milletin karşısına gizli, saklı bir şekilde değil her şey önceden ilan edilerek çıkılmış olacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ekledi: “Esasen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin ruhunda siyasi partilerin bu tür ittifaklar yapabilmesine imkân sağlanması vardır. Yüzde 50+1 ile seçilecek Cumhurbaşkanının mümkün olan en geniş siyasal tabanı kucaklamak için çalışılırken, partisini bunun dışında tutması, Mecliste bambaşka bir fotoğraf ortaya konması doğru değildir. Yürütmenin tek başına Cumhurbaşkanının sorumluluğunda olması, eski Türkiye’nin hiçbirimizin hatırlamak dahi istemediği koalisyonlardan kaynaklanan o krizlerinin bir daha tekerrürüne imkân vermeyecektir.”
“MHP’YLE BAŞLATTIĞIMIZ SÜRECİ KARARLILIKLA HAYATA GEÇİRECEĞİZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’de seçim ittifaklarından kaynaklanan iş birliğinin sürmesinin sadece Türkiye’nin ve Türk milletinin hayrına olacağını belirterek, “Bu bakımdan bizim AK Parti olarak ittifaklardan korkmamızı, çekinmemizi, geri durmamızı gerektirecek hiçbir husus yoktur. Biz milletimize de, kendimize de güveniyoruz” diye ekledi.
Cumhuriyet Halk Partisi başta olmak üzere kimi muhalefet partilerinin bu konudaki itirazlarına bakıldığında hiçbir makul, mantıklı ve dikkate alınması gereken bir taraf bulunmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Onun için kendi yolumuzda yürüyecek, azami müştereklerimiz olan MHP’yle başlattığımız bu süreci 2019 seçimlerinde kararlılıkla hayata geçireceğiz. Artık herhangi bir tereddüde bu yolda, bu yolculukta yer yoktur” dedi.Yorum Yapın

Rumuz veya Ad/Soyad*
E-posta*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)
Yorum*


(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 

Diğer POLİTİKA Haberleri

Başlık Tarih
 
"UMUTLARIMIZA HAKSIZLIK ETMEYİN"07 Ağustos 2020
"EN ÖNDE YÜRÜYECEKSİNİZ Kİ ..."06 Ağustos 2020
MHP'DEN ENGİNYURT AÇIKLAMASI06 Ağustos 2020
"MADENLERİMİZ YOK FİYATINA SATILIYOR"15 Temmuz 2020
Yeniden Refah Partisi'nden Tepki09 Temmuz 2020
KILIÇDAROĞLU, KKTC ÇALIŞMA BAKANI KABUL ETTİ09 Temmuz 2020
TUTDERE: IPARD ÇELİŞKİSİ 18 Mayıs 2020
"SAVUNMA MAKAMI ZOR DURUMDA" 08 Mayıs 2020
ERBAKAN'DAN ALMANYA'YA TEPKİ08 Mayıs 2020
"GÜZEL GÜNLERE KAVUŞACAĞIZ"29 Nisan 2020
AYDAL: ASLA İMZALANMAMALI27 Nisan 2020
BİNZET, CHP’NİN YENİ BAŞKANI SEÇİLDİ06 Mart 2020
BABACAN: PARTİNİN KURULUŞ DİLEKÇESİ VERİLİYOR09 Mart 2020
"VAY GAFİL VAY… "08 Mart 2020
"GÖZDEN GEÇİRMELİ..."15 Şubat 2020
BU PİLAV DAHA ÇOK SU KALDIRIR14 Şubat 2020
"TÜRKİYE'NİN SORUNLARI VAR ÇÖZECEĞİZ"07 Ekim 2019
BAŞKAN DURSUN HİZMET BAYRAĞINI DEVRALDI21 Nisan 2019
BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ MAZBATALARINI ALDILAR05 Nisan 2019
"İTİRAZ MÜESSESİ, DEMOKRATİK BİR MÜESSESEDİR"21 Nisan 2019
İSTANBUL’DA AK PARTİ’NİN EN ÇOK OY ALAN ADAYI ÇAĞIRICI OLDU04 Nisan 2019
“BU SEÇİMİN BİRİNCİSİ AK PARTİ”04 Nisan 2019
KÂHTA BELEDİYE BAŞKANI TURANLI'DAN TEŞEKKÜR04 Nisan 2019
“HER KAZANÇ VE HER KAYIP MİLLETİMİZİN TAKDİRİDİR”01 Nisan 2019
YAĞMURA RAĞMEN HALK MİTİNGE AKIN ETTİ30 Mart 2019
İGTOD'A ÖNEMLİ ZİYARETLER29 Mart 2019
"HESABINI VERECEKLER"27 Mart 2019
“17 YILDIR TÜRKİYE’Yİ ESER VE HİZMETLERLE DONATTIK”26 Mart 2019
"HALKIMIZ BİZE GÜVENDİ..."23 Mart 2019
TURANLI: HALKIMIZIN DESTEĞİYLE HİZMET YAPACAĞIZ12 Mart 2019
"ADIYAMAN HİZMET GÖRECEKTİR"12 Mart 2019
"ŞEHRİMİZİ GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ"11 Mart 2019
"YATMASAYDINIZ, ADAY OLMAZDIM"11 Mart 2019
YUSUF TURANLI: KÂHTA HALKIMIZIN DESTEĞİYLE HİZMET İÇİN YOL ALDIK10 Mart 2019
MİTİNG HAVASINDA SKM AÇILIŞI28 Şubat 2019
"HİZMET YAPMAYANLARIN HİÇBİR MAZERETİ YOKTUR"27 Şubat 2019
"PROJELERLE GELİYORUZ"27 Şubat 2019
“BU MİLLETİ PARÇALAMAYA ÇALIŞANLARA GEREKEN DERSİ VERECEĞİZ”25 Şubat 2019
"BESNİ'NİN GELECEĞİ ADINA BAYRAĞI KALEYE DİKECEĞİZ"18 Şubat 2019
İŞTE AK PARTİ’NİN BELEDİYE MECLİS ÜYESİ LİSTESİ18 Şubat 2019
"AYNI SENARYO VAR, TUTMAYACAKTIR"18 Şubat 2019
"HİZMET PROJELERİYLE KÂHTA DEĞİŞECEKTİR"15 Şubat 2019
"AMACIM MEMLEKETİMİZE HİZMET YAPMAK"12 Aralık 2018
HİZMET GÖREN, GELİŞEN BİR ADIYAMAN İÇİN YOLA ÇIKTIK08 Ekim 2018
"ÇÖZÜME ODAKLANACAĞIZ"27 Ağustos 2018
ÖMER YILANCI, PAZAR ESNAFLARINI GEZDİ27 Ağustos 2018
"CUMHUR İTTİFAKI YASAL BİR ARKA PLANA DAYANMAKTADIR"17 Haziran 2018
“OHAL'İN AMACI TERÖRLE MÜCADELE"17 Haziran 2018
Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce: BU MİLLETİ BARIŞTIRACAĞIZ14 Haziran 2018
“16 Yıldır Türkiye’yi Hizmet Siyasetiyle Kalkındırdık”07 Haziran 2018
“TÜRKİYE’Yİ HER ALANDA BÜYÜTTÜK”05 Haziran 2018
Milletvekili Adayı Yakup Taş'dan Ömer Yılancı'ya Ziyaret30 Mayıs 2018
"Ak Parti Halkın Taleplerini Önemseyen Bir Partidir"13 Mayıs 2018
Gürer: Türkiye’nin Köy Enstitülerine ihtiyacı var20 Şubat 2018
2. Bölge Belediye Başkanları Sultangazi'de Toplandılar20 Şubat 2018
Başbakan Yıldırım: Adıyaman 15 Yıldır Ak Partiyi Bağrına Basıyor06 Ocak 2018
Milletvekili Boynukara: Tutukluluk, üzerinde dikkatlice davranılması gereken bir koruma tedbiridir27 Şubat 2017
“SİYASİ GÖRÜŞ FARKLILIKLARIMIZI BİR KENARA BIRAKALIM”27 Şubat 2017
BAŞBAKAN YILDIRIM: CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ MEŞRU YÖNETİM ERKLERİ ARASINDAKİ KOALİSYONU GÜÇLENDİRİYOR22 Şubat 2017
KILIÇDAROĞLU: ANAYASA REFERANDUMUNDA SAĞI SOLU BIRAKALIM, İLERİYİ GERİYİ BIRAKALIM22 Şubat 2017
"TÜRKİYE ZAYIF İKTİDARLARDA HEP KAYBETMİŞTİR"13 Şubat 2017
Başbakan Yıldırım: Fikirtepe'de geleceğin temellerini atmak için bir araya geldik07 Şubat 2017
Kılıçdaroğlu, "Milli Anayasa Hareketi" Heyetini Kabul Etti07 Şubat 2017
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Bir CHP’li de Başkan Olsa Biz Ona da Karşı Çıkarız26 Ocak 2017
Başbakan Yıldırım: Kaya Gibi Durduğunuz İçin Teşekkür Ediyorum24 Ocak 2017
KARABIYIK: MECLİSTE ŞİDDETE HAYIR20 Ocak 2017
Başbakan Yıldırım, Mecliste Gazete Ve Televizyonların Ankara Temsilcileriyle Bir Araya Geldi20 Ocak 2017

NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | HABER VİDEO | SAYFALAR | ANASAYFA
CH