ANASAYFA
HABER VİDEO
KALEMMEDYA
FOTO GALERİ
HABERLER
KÜNYE
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      YAŞAM      CİNE/MAGAZİN      SANAT      KİTAP      MUTFAK      SPOR   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Ümit KARAMAN -
BENİM DEĞİL BİZİM DEĞERLERİMİZ, BİZİM DOĞRULARIMIZ OLMALI!
27 Şubat 2019

Nedensiz ve niçinsiz, kaybolan yıllara mı yanalım, yoksa yitip giden umutlara mı?
İnsanları, yaşamları boyunca hayata bağlayan, yaşamaları için, nedenlerini ve niçinlerini, ne olursa olsun, bazen dakikalarca, bazen de yıllarca, içlerinde saklayıp, zamanı gelince ortaya çıkardıkları şeyin adıdır, umut.
Tabi ki şöyle bir baktığımızda, bu umutların, asla ve asla tek başına yaşanmayacağı gibi, hayatımızda biri veya birileri olabilir ve ya olmalı gerçeğini de beraberinde getirmektedir. Yani hiçbir insan, hiçbir canlı bu hayatı ben, tek başıma yaşarım, kendi doğrularım, kendi kırmızıçizgilerimle yaşarım diye geçeceğini sanmamalı. En azından rahmetli olduktan sonra tek başına yürüyerek gidemeyeceğini anlamalı.
Çünkü hayatın içinde var olan bizler, asla kendimizi tek başına süregelen bir yaşama teslim etmemeliyiz ve asla yaşantımızı kâbusa çevirmemeliyiz. Yani insanlar tek başına yaşadığı sürece, yanlışları ve doğruları nasıl anlayabilir ve kime derdini nasıl anlatabilir ki. İşte, bu tür düşünceler, karşımıza bireysel olarak çıktığı gibi, toplumsal olarak ta çıkmaktadır.
Umutlarımızı ve hayallerimizi tek başımıza nasıl gerçekleştirebiliriz ki, yanımızda biri olmadan veya birilerini düşünmeden neyi nasıl şekillendirebilir ki. İşte bu yüzden ben tek başıma yaşarım, benim doğrularım, benim yanlışlarım, düşüncesinden uzaklaşarak, biz olmayı tercih etmeliyiz.
Aile içinde, mutlu olabilmek için, herkesin farklı doğrularıyla, farklı umutlarıyla ve farklı kırmızıçizgileriyle ortaya çıkması yerine, ortak doğrular ve umutlarla hareket etmesi kadar sanırım güzel bir şey olmamalı. Bunu toplumsal olarak ele aldığımızda ise, sanırım, sağlıklı bir yaşam biçimini en güzel değerleriyle ortaya koymak kaçınılmaz olacaktır.  Ne kadar kendimiz için yaşayabiliriz ve nereye kadar benim doğrularım diyebiliriz ki. Bu tür düşüncelerimizin ve umutlarımızın üstüne kara toprak örtmekten öte gidemeyeceğini ve sonuçlarının da hiçte iyi olamayacağını sanırım sizlerde çok rahat tahmin edersiniz.
Çünkü hiçbir umut ve hiçbir hayal tek başına değildir. Muhakkak içinde biri ve ya birilerini barındırır. Şöyle bir düşünelim; biriyle berabersiniz ve deli gibi tutkunsunuz, gelin o insana, ‘’benim doğrularım, benim kırmızıçizgilerim ve benim umutlarım’’ deyin,  daha da ileri giderek ‘’benim gerçeklerim deyin’’ bunda ne kadar samimi olabilirsiniz. Tabii ki olmazsınız, bu kez farkına varmadan karşınızdaki insanı yok saymakla kalmayıp, o kişinin de kırmızıçizgilerinin var olabileceğini aklınıza getirmeye başlarsınız. Oysa bu tür ilişkilerde, hatta toplumsal kararlarda, bile düşüncelerimiz, benim değil, bizim olmalıdır diyerek,  umutlarımızı ve hayallerimizi çoğaltmalıyız. Eğer bunları yapmıyorsak, o zaman sorarlar işte, niye âşık oluyorsun, neden dost arıyorsun, neden yuva kuruyorsun diye. Cevabınız ne olacak sanıyorsunuz, tabii ki koca bir hiç. Eğer biz olabiliyorsan, hayalleriniz ve umutlarınız için el ele verebiliyorsan, işte o zaman, tüm bunların en azından yarısını gerçekleştirmiş biri olarak, ortaya koyduğunuz tavırla beraber cevabınızı zaten vermiş olursunuz.
Doğruların ve kırmızıçizgilerin etik olarak, bireysellikle beraber toplumsal yapıyı göze alarak belirlenmesi, hem dünyayı milyarlarca kırmızıçizgiden ve milyarlarca yanlış olan doğrulardan kurtarıp kirlenmesini önleyecek hem de bireysel ve toplumsal yaşantımızda birbirimize olan güveni daha sağlam inşa ederek geleceğe ve çocuklarımıza daha mutlu bir dünya bırakmamızda öncülük edecektir. Yani benim değil, bizim olabilen değerlerimizle güçlenen kararlara imza atarsak, hem ikili ilişkilerde hem de toplumsal ilişkilerde daha sağlam temellere oturtulmuş bir hayat yaşanacağını söylemek sanırım artık yanlış değildir.
BEN DEĞİL BİZ OLMALIYIZ, BİRLİKTE MUTLU OLMALIYIZ, BEN DEĞİL, BİZ OLMALIYIZ, BİRLİKTE GÜZEL BİR DÜNYA YARATMALIYIZ.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Ümit KARAMAN Diğer Yazıları

29 Mart 2019 - DÜNYA KADINLAR GÜNÜNDEN ÖNCE
17 Aralık 2018 - SUDAN BAHANELER
25 Ekim 2018 - HALA FARKINA VARMAYACAKMIYIZ BEN YAZMAYA DEVAM DİYORUM
08 Ekim 2018 - DAMAK TADI PARMAK İZİNE BENZER
29 Eylül 2018 - ÇANAKKALE GEÇİLMEZ BÖYLE BİLİNE
07 Eylül 2018 - HESAP YAPMAK ÖMRÜ UZATMAZ AMA!
18 Ağustos 2018 - 60'a 1 KALA
05 Ağustos 2018 - Yerden Yere Vuruyorsun
16 Temmuz 2018 - DAHA DUYARLI ve DAHA GÜZEL YAŞAMAK
02 Temmuz 2018 - PEHLİVAN GÜREŞ MİSALİ
14 Haziran 2018 - BAYRAM SEVGİDİR, PAYLAŞMAKTIR
09 Haziran 2018 - Teknoloji icat oldu nemi oldu!
18 Mayıs 2018 - Görmek İstersek Eğer, Zaten Basanda Biz Olmuşuz Basamakta
27 Şubat 2017 - GÜNLERDEN KADINLAR GÜNÜ
16 Ocak 2017 - İSTANBUL'DAN BİR KAR GEÇTİ
22 Aralık 2016 - HOŞ GELMELİSİN 2017
02 Ocak 2011 - İNSANLIK SORULARINDAN BİRİ OLARAK
NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
Foto Galeri
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEMMEDYA VİDEO
ANASAYFA | KALEMMEDYA
CH