KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
HABER VİDEO
KÜNYE
SAYFALAR
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Mustafa YILMAZ -
BERLİN KONFERANSI
03 Mart 2020

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Kongo Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun, BM'nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame ile Afrika Birliği ve Arap Ligi temsilcileri ayrıca Çin'den Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dışişleri Çalışma Komitesi Ofisi Başkanı Yang Cieçı'nın, Birleşik Arap Emirliklerin (BAE) den Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan temsil ettiği konferans 19 Ocak 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’de Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ev sahipliğini yaptığı konferans ,  Libya’daki iç savaşın sona ermesi karşılıklı taraflar arasında ki güven ortamının tesis edilmesi için bir yol haritası belirlemek üzere toplanıldı. Zirvenin başında masada yer almayan Serrac ve Hafter’in konferans sırasında ayrı ayrı salona alınarak dinlenmesi öngörüldü ve BM tarafından tanınan UMH’yi başta Türkiye olmak üzere İtalya ve Cezayir, Hafter’i ise Rusya, Fransa, BAE ve Mısır’ın desteklediği taraflar konferansa ayrı ayrı katıldı ve talepleri dinlenildi.
Böyle bir ortamda tarafların talepleri;
UMH cephesi; Silah desteğinin durdurulması, Libya’nın meşru hükümetinin tanınması, Libya’nın enerji kaynaklarının yabancı ülkelere verilmemesi ve Hafter milislerinin meşru hükümete karşı illegal bir savaşın neticesinde ele geçirilen topraklardan geri çekilmesi.
Hafter cephesi;   UMH kontrolünde ki Libya Merkez Bankasının yönetimine Hafter güçlerinin dahil edilmesi, ateşkes antlaşması durumunda UMH’ye bağlı milislerin silahsızlandırılması, Hafter’e bağlı silahlı milislerin Trablus’da konuşlandırılması ve muhtemel bir siyasi çözüm sonucunda Hafter’in silah gücüyle sağladığı toprak kazanımları ile direkt orantılı olarak siyasi güç elde etmesi olarak sıralanıyor.
Böyle bir ortamda konferans sonucu sonuç bildirgesini imzalayan ülkeler ve kuruluşlar tarafından önemli kararlar alındı ve bunları kısaca şöyle özetleye biliriz.
•Libya’nın egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve ulusal birliğine kuvvetle bağlı olduğunu teyit etti.
•Silahlı çatışma veya Libya’nın iç işlerine karışmaktan kaçınma sözü verildi.
•Silahlı grupların ve milislerin dağıtılması için güvenilir, doğrulanabilir karşılıklı adımlar atılması çağrısı yapıldı.
•Libya’nın tamamında ateşkesin başlamasından itibaren tüm askeri faaliyetlere son verilmesi istendi.
•Ateşkes düzenlemelerini ihlal ettiği tespit edilen kişilere uygun yaptırımların uygulanması çağrısında bulunuldu.
•BM’nin silah ambargosu kararını uyma taahhüdünde bulunuldu.
•Faal bir başkanlık konseyi kurulması ve Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan tek,birleşik, kapsayıcı ve etkili bir Libya hükümeti kurulması istendi.
•Geçiş sürecinin ‘özgür, adil, kapsayıcı ve inanılır parlemento ve başkanlık seçimleriyle’ sona erdirilmesi istendi
•Metinde öngörülen hususların hayata geçirilmesini takip edecek ve gerektiğinde nüfuz kullanacak Uluslararası Takip Komitesi (IFC) kurulması kararlaştırıldı.                 
 
Konferansın sonucunda şu dört analizi iyi kavramak gerekiyor;
 
1.Berlin zirvesinin kararlarında, siyasi sürecin ne zaman başlanacağı dair somut bir madde bulunmamaktadır. Ancak BM genel sekreteri Antonio Guterres zirvenin ardında ki açıklamasında tarafların belirleyeceği beşer kişilik delegasyon gelecek birkaç gün içinde İsviçre’nin Cenevre kentinde görüşeceğini ifade etti. Burada ki sonuç şu aslında siyasi süreçten önce mevcut ateşkesin sürekliliğini sağlamak adına krizin askeri boyutunun bir an evvel çözülmesi boyutuna odaklanacağı aşikar. Siyasi birliğin oluşması kısa sürede gerçekleşeceği ufukta görünmemektedir.
 
2. Konferans sonunda katılan ülke temsilcilerinin açıklamalarından en kritik olan ABD dış işleri bakanı Mike Pompeo; “Artık daha az şiddet olacağı konusunda ümitliyim. Amerika’nın Libya’da terörle mücadele bakımından çıkarları var. Ayrıca Libya’da önemli enerji fırsatları mevcut”. Bu açıklama Berlin Konferansının sonucunun analizi için yeterli aslında.
 
3.Fakat diğer bir durum ise Almanya’nın Libya’da ki barışın sağlanması için lider rol üstlenmesinin temel sebeplerinden biri tabi ki ekonomik. 2018 rakamlarına göre Almanya’nın üçüncü büyük petrol tedarikçisinin, Rusya ve Norveç’in ardından Libya olduğu görülür. Enerji konusunda Rusya’ya olan bağımlılığını azaltma arayışı içerisinde olan Berlin için Akdeniz’in hemen öte yakasında bulunan ve dünya petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde 4,5’ine sahip olan Libya çok önemli bir tedarikçidir. Ayrıca Alman Wintershall Dea şirketinin Libya’daki en büyük petrol üreticilerinden biri olduğu ve bu ülkedeki yaklaşık 2 milyar avronun üzerindeki yatırımlarını korumak için Alman hükûmetine Libya konusunda daha aktif olması için baskı yaptığı biliniyor. Avrupa’ya yönelik mülteci akınından en fazla olumsuz etkilenen ülkelerin başında gelen Almanya, Libya’daki iç savaşın doğurduğu istikrarsızlığın bu ülkeyi mülteciler için Kuzey Afrika’daki en önemli güzergâh yaptığını gördüğü için Libya krizinin bir an önce çözülmesini istiyor.
 
4.Türkiye’nin Libya krizinde ki beklentilerine gelince, öncelikli hedef ateşkesin kalıcı hale gelmesi ve Trablus’taki meşru hükümetin devamlılığını sağlanması böylelikle Doğu Akdeniz meselesinde denklemin Türkiye üzerinden ilerlemesi. Uzun vadede ise istikrarın sağlanması sonucunda kurulacak hükümet ile başta ekonomik olmak üzere her alanda yakın ilişkiler geliştirmektedir.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Mustafa YILMAZ Diğer Yazıları

01 Ocak 2020 - YENİ BİR PERSPEKTİF
16 Kasım 2019 - Akdeniz’de Enerji Denklemi
28 Temmuz 2019 - YENİ DÜZENDE VAR OLABİLMEK…
03 Mayıs 2019 - TÜRKİYE İTTİFAKI
15 Nisan 2019 - Batı’nın Sözde Medeniyeti
29 Mart 2019 - TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİ
07 Şubat 2019 - MODERN DARBE GİRŞİMİ “VENEZUELA”
05 Aralık 2018 - RUSYA’NIN ORTADOĞU POLİTİKASI
25 Ekim 2018 - BOP (Büyük Ortadoğu Projesi)
29 Eylül 2018 - BİZİM BEYİNLERE İHTİYACIMIZ YOK
07 Eylül 2018 - SİLAH ZORUYLA YAPAMADIKLARI
18 Ağustos 2018 - SON OYUN: EKONOMİK SAVAŞ
05 Ağustos 2018 - ABD VE TÜRKİYE İLİŞKİSİNİN BAŞLANGICI
14 Temmuz 2018 - YENİ DÖNEM
02 Temmuz 2018 - YENİ MECLİSTE MİLLETVEKİLLİĞİ
12 Haziran 2018 - 24 HAZİRAN EŞİĞİ
30 Mayıs 2018 - BİZE NE OLDU?
20 Mayıs 2018 - YENİ TÜRKİYE
09 Mayıs 2018 - BATININ ALGI YÖNETİMİ
12 Nisan 2018 - KÜRESELLEŞME
06 Mart 2018 - ORTADOĞU DENKLEMİNE GERÇEK BİR BAKIŞ
09 Şubat 2018 - MERKEZ ÜLKE TÜRKİYE: MİLLİ GÜVENLİK
30 Ocak 2018 - BATININ TÜRKİYE ALGISI; MERKEZ ÜLKE
02 Ocak 2011 - FIRAT’IN DOĞUSU
NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
Foto Galeri
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEMMEDYA VİDEO
Warning: getimagesize(http://www.kalemmedya.com/images/videos/Babam ?iiri.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /home/kalemmed/public_html/modules/common/modulvideogaleri.php on line 0
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | HABER VİDEO | SAYFALAR | ANASAYFA
CH