KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
HABER VİDEO
KÜNYE
SAYFALAR
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Süleyman BELEDİOĞLU -
BEYNİMİZDEKİ KAPI DUYGUSAL HAFIZA
01 Ocak 2020

Öğrencinin ders çalışmaya başlayabilmesi ve çalıştığı konunun ve yaptığı ders çalışma işinin yararlı olduğunu düşünebilmesi için mutlaka, duygusal kaydının ya da daha anlaşılır bir ifadeyle duygusal hafızasının açık olması gerekir.
Öncelikle şunu bilmemiz gerekir ki, üç tür hafıza vardır ve bu üç hafıza sırasıyla ve arka arkaya devreye girer.
Bunlar;
Duygusal hafıza,
Kısa süreli hafıza ve
Uzun süreli hafızadır.
Eğer, duygusal hafıza devreye girmez ise, öğrencinin okuduğu bilgi kesinlikle kısa süreli hafızaya gitmez ve öğrenci okuduğunu hemen unutur.
Çünkü beynimizdeki duygusal kayıt, görsel bilgiyi bir saniye, işitsel bilgiyi dört saniye tuttuktan sonra bu bilgileri dışarı atmaktadır. Hatta bazı araştırmacılar duygusal hafızaya gelen bilginin yarım saniyede dışarı atılmakta olduğunu ileri sürmektedirler.
Eğer biz duygusal kaydımızı aktif ve içi dolu tutar isek, gelen bilgi ister yarım saniye ister dört saniye orada kalsın, hemen kayıt işlemi gerçekleşir ve ders çalışmamız gerekiyorsa hemen kalkıp çalışırız. Konu çalışıyorsak, okuduklarımızı önce kısa süreli hafızaya, sonra da uzun süreli hafızaya aktarabiliriz.
DUYGUSAL HAFIZAMIZIN YAKITI İÇSEL HEDEFTİR
Öğrenciler ders çalışmaya başlamadan önce ya da mola bitiminde sürekli “hadi çalış” düşüncesinin bombardımanına tutulurlar, ama bir türlü kalkıp çalışamazlar. Çünkü “hadi başla” diye kendi kendilerine beyne gönderdikleri mesaj orada şu soru ile karşılaşır “neden çalışayım?”. İşte bu soruyu yanıtlamak için öğrencinin sadece bir saniyesi vardır. Eğer öğrenci bu süre içerisinde duygusal kaydı ikna edecek ikinci bir mesaj göndermez ise, öğrenci yerinden kalkıp çalışma masasına gitmez, gitse bile okuduğu her satırı anında unutur. Neden? Çünkü beynimizdeki kapı yani duygusal hafıza kapalıdır. Duygusal hafızadaki bilgiler ise yukarıda belirttiğimiz gibi orada bir saniye kalır ve atılır.
Ancak öğrenci, “neden çalışayım?” sorusuna, iç dünyasından gelen, hayallerini süsleyen bir hedef göstererek yanıt verir ise, o zaman hemen kalkıp masaya oturur ve dersine çalışmaya başlar ve de okuduklarını unutmaz. Okuduğu bilgiler önce kısa süreli hafızaya sonra da uzun süreli hafızaya geçer.
Bugün öğrencilerin yaşadığı en yaygın sorunlardan biri de, özellikle paragraf sorularında, paragrafın sonuna gelince baş tarafını tamamen unutmaları ve hiç bir şey hatırlayamamalarıdır.
Böyle bir sorunun yaşanmasında az kitap okuyor olmanın yanında, beynimizin duygusal hafıza bölgesinin açık olmadığı da düşünülmelidir.
Duygusal hafızayı harekete geçirmek için ise, öğrencinin öz hedefinin olması ve bu öz hedefin ulaşılabilir olması gerekir. Öz hedeften kastımız, çocuğun hiç kimsenin etkisinde kalmadan hayal ettiği bir mesleğe yönelmesidir.
Beynimiz yaptığımız çalışmanın sonucunda bir kazanımımızın olacağı yönünde güçlü bir inanca sahip olursa, o zaman hafızamız üç boyutu ile yani duygusal hafıza, kısa süreli hafıza ve uzun süreli hafıza boyutu ile tam kapasite çalışmaya başlar. Bu nedenle beynimizde ulaşılması zor ve çok büyük hedeflerin yanında bir de ulaşabileceğimiz hedeflerin olması gerekmektedir.
NETE GÖRE HEDEF BAŞARISIZLIĞA YOL AÇAR
Öğrencilerin netlerine göre hedef belirlemeleri, daha çalışma ve öğrenme aşamasında bu mücadelenin peşinen kaybedilmesine yol açar.
Bu nedenle öğrencilerin mesleki hedefleri daha sınavlara hazırlanmaya başlamadan çok önce belirlenmelidir. Sadece o meslek ile ilgili gidecekleri üniversiteler netler arttıkça yükselmelidir.
Yani öğrenci çok önceden makine mühendisliği hedefini koymalı ve bu hedefe bir de ulaşabileceği bir üniversite eklemeli. Ancak ilerleyen aylarda netleri arttıkça gideceği üniversiteyi de yükseltmelidir.
Örneğin öğrenci sınava çalışmaya başladığında Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliğini hedef olarak belirlemiş ise, ilerleyen aylarda netlerindeki artış oranında, ODTÜ Makine Mühendisliğini hedeflemeye başlayabilir.
SADECE DİKKAT EDİLENLER DUYGUSAL HAFIZADA KALIR
Duygusal hafızamızın kapasitesi sınırsızdır. Ancak duygusal hafızamıza gelen bilgiler anında işlenmez ise çok hızlı bir şekilde kaybolur. Duygusal hafızamıza gelen sınırsız sayıdaki bilgi ve uyarıcıdan sadece dikkat edilen, sınırlı sayıdaki bilgi kısa süreli hafızaya aktarılır. Diğerleri duygusal hafızada yok olup gider.
Duygusal hafızaya gelen bilgi, önceden oluşturulmuş dikkatimiz sayesinde hemen alınıp, kısa süreli hafızaya aktarılır.
Önceden oluşturulan dikkatimiz ise, öğrenciler için öz hedefin ve o hedefe ulaşacağına dair inancın oluşması sonucunda devreye girer.
Yapılan bütün bilimsel araştırmalar, bilgilerin duygusal kayıttan alınıp, uzun süreli hafızaya aktarılmasında dikkatimiz ve seçici algımızın rol oynadığını ortaya koymuştur.
“Dikkat edilen ve algı alanına giren uyarıcılar kısa süreli belleğe aktarılmaktadır. Bu nedenle aralıksız bir şekilde üst üste verilen bilgiler öğrencinin algı alanına girmeden daha duygusal hafızada yok olmaktadır.
Örneğin; öğrenciler tahtadaki problemi defterlerine yazarken, öğretmenin ders anlatmaya devam etmesi halinde bu anlatılanlar hatırlanamaz. Çünkü öğrenci, aynı anda farklı kaynaklardan gelen bilgilerin tümüne dikkat edip onları kısa süreli hafızaya aktaramaz. Öğretmenler buna dikkat etmelidir.”(1)
Hoşça kalınız.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Süleyman BELEDİOĞLU Diğer Yazıları

22 Temmuz 2020 - Beynimiz Bilgi İle Nefes Alır Düşünce İle Nefes Verir
01 Mart 2020 - ENTER’LANAN YAŞAMLAR
05 Şubat 2020 - SÜPER ÖZGÜVEN
16 Kasım 2019 - ETKİLİ AKILDA TUTMA YÖNTEMLERİ
17 Temmuz 2019 - ​DERSTE ZAMAN ZAMAN KOPMA YAŞAMAK
04 Temmuz 2019 - ÖĞRENME PROGRAMI YAPMAK
20 Mayıs 2019 - SINAV REKABETİNDE ÖNE GEÇMEK
21 Nisan 2019 - İNTERNET BAĞIMLISI ÇOCUKLAR İÇİN NE YAPMALISINIZ?
27 Mart 2019 - ÖNCE HIZ MI? YOKSA ÖNCE DOĞRU ÇÖZÜM MÜ ÖNEMLİ? “İLK GETİRENE BEŞ YILDIZ VAR!”
07 Şubat 2019 - KEŞFEDİCİ PROBLEM ÇÖZÜMÜ
17 Aralık 2018 - KAPLUMBAĞALAR KİTAP OKUMAZ
05 Aralık 2018 - YETENEKLİ OLMAYI BAŞARMAK
08 Ekim 2018 - SINAV KORKUSU MU DERS KORKUSU MU?
29 Eylül 2018 - DİKKAT EKSİKLİĞİ OLAN ÖĞRENCİ NASIL ÇALIŞMALI?
07 Eylül 2018 - ASIL SEN BAŞARISIZSIN
18 Ağustos 2018 - ÖĞRENCİYE BAKIŞ AÇIMIZ
05 Ağustos 2018 - TERCİHLER DAHA ÖNEMLİ
16 Temmuz 2018 - AİLELERİN REKABETİ
02 Temmuz 2018 - SON 7 GÜN BUNLARI YAPINIZ
31 Mayıs 2018 - Masa Sendromu
20 Mayıs 2018 - BEYNİMİZDEKİ KAPI DUYGUSAL HAFIZA
09 Mayıs 2018 - Kural Tanımayan Çocuk
18 Nisan 2018 - ÖĞRENCİYİ ÖDÜLE DOYURMAK
03 Nisan 2018 - ÇOKLU ZEKA
30 Ocak 2018 - DÜŞÜNCENİN GÜCÜ
06 Nisan 2017 - ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI İÇİN NELER YAPMALISINIZ?
24 Mart 2017 - HEDEF HİYERARŞİSİ
14 Şubat 2017 - LYS’YE NASIL ÇALIŞMALISINIZ?
18 Ocak 2017 - Sorunlarla BAŞA ÇIKMA STRATEJİLERİ
31 Aralık 2016 - ÖĞRENCİLİK ÖZGÜVENİ
22 Aralık 2016 - DİKKAT SORUNU İLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?
02 Ocak 2011 - EGO STRESİ
NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | HABER VİDEO | SAYFALAR | ANASAYFA
CH