ANASAYFA
HABER VİDEO
KALEMMEDYA
FOTO GALERİ
HABERLER
KÜNYE
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      YAŞAM      CİNE/MAGAZİN      SANAT      KİTAP      MUTFAK      SPOR   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Süleyman BELEDİOĞLU -
ÖNCE HIZ MI? YOKSA ÖNCE DOĞRU ÇÖZÜM MÜ ÖNEMLİ? “İLK GETİRENE BEŞ YILDIZ VAR!”
27 Mart 2019

Uyarımız anne babalardan çok öğretmenlerimize. İlköğretim birinci sınıftan başlayarak, sınıfta sorulan sorulara ilk önce cevap verenler hep ödüllendirilir.
Öğretmenimiz her zaman ilk parmak kaldırana söz hakkı verir. Problemi ilk önce çözen üç yıldızı, beş yıldızı alır.
Hep aferinler, artılar, alkışlar ilk önce yapanın olur. Sonra yapan, ilk önce yapanla aynı sonucu bulsa da hızdan kaybettiği için fırsatı kaçırmış sayılır. Bulduğu sonuç doğru olsa da ilk önce yapanınki kadar değer taşımaz.
Daha sonra bu durumu fark eden diğer çocuklar da uyanırlar. İlk önce yapan olabilmek için hızlanırlar. Derken sınıfta ilk önce yapanların sayısı da artmaya başlar.
Artık iş inada binmiş, yarışa dönüşmüştür. Öğretmenimizin sorusu henüz bitmeden, soruyu tam dinleyip, anlamadan parmaklar kalkmaya başlar.
Ancak, gelen yanıtlar can sıkıcıdır. Çok bildik, tanıdık, kolay sorulara bile aceleyle yanlış yanıtlar verilmektedir.
Öğretmenimiz şaşkın durumdadır. Belki de hiç farkında olmadan, ilk kez hızı değil, doğru sonucu aramaktadır. Artık çocuklarımıza soruyu iyi okumalarını, dikkatli olmalarını, acele etmemelerini söylemektedir. Ancak, çocuklarımızın içinde ilk çözen ben olayım hırsı alev alev yanmaktadır.
Başlangıçta hızın teşvik edilmesi, sorunun ağızdan çıkar çıkmaz yanıtlanmasının beklenmesi, yani “leb demeden leblebinin anlaşılması” beklentisi, bu şekilde verilen yanıtların daha makbul sayılması, aileden, çevreden, öğretmeninden daha çok takdir görmesi, soruyu anlamadan aceleyle cevap verme alışkanlığının yerleşmesine neden olmaktadır.
Daha sonraki dönemlerde çocuğumuzun bu alışkanlığını genel sınavlarda da sürdürmesi, sorunu daha da büyüterek içinden çıkılmaz hale koymaktadır.
Bu kez uyarılar yerini tepkilere ve eleştirilere bırakmaktadır. Ulaştığımız bu noktada doğruluk, hıza feda edilmiştir. Artık kendi başlattığımız yangını söndürebilme telâşı ile çareler aramaya başlarız.
Gerçekten de çocuklarımız sorulara yanıt verme konusunda son derece aceleci davranmaktadırlar. Bu davranışın oluşmasında tek etken bu olmamakla birlikte öğretmenlerimizin uygulamalarının teşvik edici olması bakımından etkili olduğunu düşünüyoruz.
Evde anne-babalar, okulda öğretmenlerimiz çocuklarımızla bu türden soru-yanıt ya da problem çözme çalışmaları yaparken hızı değil, doğru ve kurallı çözümü teşvik etmelidirler.
Bu amaçla sınıfta yapılan çalışmalarda, sorulan sorulara yanıt verme hakkını ilk önce parmak kaldırana verme uygulamasından özellikle kaçınılmalıdır. Her fırsatta amacımızın ilk önce çözmek değil, doğru ve kurallı biçimde çözmek olduğu hatırlatılarak, hızdan çok dikkat ve doğru çözüm ön plana çıkarılmalıdır.
Sınıfta yapılan problem çözme etkinliklerinde, soruyu ilk önce çözeni alkışlatmak, onurlandırıcı ifadeler kullanmak, defterine üç, beş yıldız atmak, notla değerlendirmek ya da artı vermek gibi teşvik edici uygulamalardan özellikle kaçınılmalıdır.
Öğretmenimizin büyük bir iyi niyetle yaptığı bu uygulamalar, sınıfta yalnızca üç-beş öğrencinin gönlünü hoş etmekte, ancak, sınıfın büyük çoğunluğunu hızlı çözüm yapmaya yönelterek önemli bir eğitim probleminin oluşmasına neden olmak­tadır. Unutmayalım! Çocuklarımızdan öncelikle beklenen davranış, hızlı çözmeleri değil, doğru çözmeleri olmalıdır.
Hoşça kalınız.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Süleyman BELEDİOĞLU Diğer Yazıları

20 Mayıs 2019 - SINAV REKABETİNDE ÖNE GEÇMEK
21 Nisan 2019 - İNTERNET BAĞIMLISI ÇOCUKLAR İÇİN NE YAPMALISINIZ?
07 Şubat 2019 - KEŞFEDİCİ PROBLEM ÇÖZÜMÜ
17 Aralık 2018 - KAPLUMBAĞALAR KİTAP OKUMAZ
05 Aralık 2018 - YETENEKLİ OLMAYI BAŞARMAK
08 Ekim 2018 - SINAV KORKUSU MU DERS KORKUSU MU?
29 Eylül 2018 - DİKKAT EKSİKLİĞİ OLAN ÖĞRENCİ NASIL ÇALIŞMALI?
07 Eylül 2018 - ASIL SEN BAŞARISIZSIN
18 Ağustos 2018 - ÖĞRENCİYE BAKIŞ AÇIMIZ
05 Ağustos 2018 - TERCİHLER DAHA ÖNEMLİ
16 Temmuz 2018 - AİLELERİN REKABETİ
02 Temmuz 2018 - SON 7 GÜN BUNLARI YAPINIZ
31 Mayıs 2018 - Masa Sendromu
20 Mayıs 2018 - BEYNİMİZDEKİ KAPI DUYGUSAL HAFIZA
09 Mayıs 2018 - Kural Tanımayan Çocuk
18 Nisan 2018 - ÖĞRENCİYİ ÖDÜLE DOYURMAK
03 Nisan 2018 - ÇOKLU ZEKA
30 Ocak 2018 - DÜŞÜNCENİN GÜCÜ
06 Nisan 2017 - ÇOCUĞUNUZUN BAŞARISI İÇİN NELER YAPMALISINIZ?
24 Mart 2017 - HEDEF HİYERARŞİSİ
14 Şubat 2017 - LYS’YE NASIL ÇALIŞMALISINIZ?
18 Ocak 2017 - Sorunlarla BAŞA ÇIKMA STRATEJİLERİ
31 Aralık 2016 - ÖĞRENCİLİK ÖZGÜVENİ
22 Aralık 2016 - DİKKAT SORUNU İLE NASIL BAŞA ÇIKABİLİRİZ?
02 Ocak 2011 - EGO STRESİ
NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
Foto Galeri
En Çok Okunan
En Çok Yorumlanan
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEMMEDYA VİDEO
ANASAYFA | KALEMMEDYA
CH