KALEM MEDYA
HABERLER
FOTO GALERİ
HABER VİDEO
KÜNYE
SAYFALAR
  GÜNDEM      POLİTİKA      DÜNYA      KENT HABERLERİ      EKONOMİ      EĞİTİM      SAĞLIK      RÖPORTAJ      KÜLTÜR/SANAT      KİTAP      SPOR      YAŞAM   
 
Ana Sayfa > Site Yazarları

Mustafa YILMAZ -
YENİ BİR PERSPEKTİF
01 Ocak 2020

Berlin Duvarı’nın yıkılması ile birlikte Dünya çift kutuplu Dünya’dan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) güç merkezinde olduğu yeni bir dünyaya doğru evrildi. Yeni Dünya sisteminde ABD’nin uyguladığı temel politika ise ABD’nin ulusal çıkarlarını ön planda tutarak Dünya üzerinde özellikle Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafya da oyunlarını oyuncuları üzerinde uygulamaya koymasıdır. Bunun ilk örneği ‘Körfez Savaşı’ olarak anılan ve ABD’nin Ortadoğu ya yerleşmek ve en başta Petrol olmak üzere en iyi bildikleri şey olan sömürgeci zihniyetini bu bölgede canlandırmaktı. Körfez Savaşında ABD Başkanı George.H.Bush ülkenin başında idi namı değer ‘BABA BUSH’ çünkü ‘2001-2009 yılları arasında ise oğlu Bush ABD Başkanı olarak babasından kalan mirası devam ettirmiştir’. O dönem ABD, ‘Irak’ın Kuveyt’ herhangi bir provokasyon veya önceden uyarı olmaksızın’ işgal ettiğini iddia ediyordu ancak daha sonra ABD’nin Bağdat Büyükelçisi April Glaspie’ın dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’e ‘Irak’la Kuveyt arasında ki sınır uyuşmazlıkları gibi Arapların birbiriyle olan anlaşmazlıklarına karışmayacağız’ diyerek Kuveyt’in işgaline yeşil ışık yaktığı ortaya çıkmıştı. ABD bu saldırgan tutumunu 11 Eylül 2001 ‘ikiz kuleler’ saldırısı ile daha çok şiddetlendirip dünya da yeni bir dönem başlatmıştır. Yeni dönemler başlasa bile isimler, olaylar ve farklı ABD Başkanları da olsa ABD’nin saldırı ve ekonomik çıkarları üzerine kurduğu politika hiçbir zaman değişmemiştir. Yıl 2019 ve son bir yıl içerisinde geriye dönüp yaşanılanlara bakıldığında ABD Başkanının yeni bir yöntem olan Sosyal Medya üzerinde ki siyaset tarzı bile diğer ülke devletlerine tehdit, saldırı, ambargo ve sonucunda ise her zaman PARA tezi ile soğuk savaş sonrası ABD politikasının değişmediğini göstermektedir.
Peki Türkiye’nin değişen dünya sistemine rağmen küresel arenada ki yol haritası nedir ve ya ne olmalıdır?
Öncelikle şu durumu iyi anlamak gerekir Yeni Dünya düzeninde Türkiye, dış ve güvenlik politikalarını şekillendirirken olağan dışı durumlara kendisini adapte edebilecek bir yaklaşım sergilemelidir. Uluslararası politika giderek daha rekabetçi ve çatışmacı bir hal alıyor. Bölgesel siyaset ise güvenlik rekabetinin, güç yarışının ve nüfuz alanlarının birbiriyle yarıştığı bir yöne doğru hızlı bir şekilde dönüşüm geçiriyor. Bu değişim ve dönüşümü son 10 yıllık olaylara baktığımızda daha iyi anlamlandırabiliyoruz. Örneğin; 2009 yılında başlatılan ‘Doğu Akdeniz’ meselesi veya 2010 yılında sosyal medyanın gücü ile de yayılan Arap Baharı. Bu olayların anlık değişkenlik göstermesi karşısında Türkiye doğru hamleler ve stratejik antlaşmalar ile kendi çıkarlarını korumaktadır. Özellikle Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan ‘Deniz Yetki Alanlarının sınırlandırılmasına’ ilişkin mutabakat antlaşması Bölgesel ve uluslararası çıkarlarını korumak adına önemli bir yer tutmaktadır. Bu mutabakatı kısaca şöyle kodlaya biliriz ‘Türkiye’siz bir denklem kurulamaz.’ Diğer taraftan kontrolsüz Suriye politikasının etkisini şu an daha iyi kavrayıp yeni oluşacak bir sığınma olayına veya Kuzey Suriye diye adlandırılan bölgede ki olaylarda ki müdahale perspektifini değiştirip Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda müdahaleler de dış politikanın stratejik esneklik bakış açısı olarak adlandırdığımız yeni bir yöntem üzerine kurgulanmaktadır. Bu yöntemin başarılı olabilmesinin temel faktörü kesinlikle iç siyasette ki başarının sağlanması ile olacaktır.

Bu Yazıyı Paylaşın:


Yorumlar (0):

Yorum Ekle


Adınız Soyadınız*

E-posta Adresiniz*

(E-posta adresiniz sitede görünmez)

Yorumunuz*(Yandaki güvenlik kodunu bu alana giriniz)
   
 


Mustafa YILMAZ Diğer Yazıları

08 Haziran 2020 - LİBYA BAHARI YAKIN MI?
18 Mayıs 2020 - YENİ SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİ Mİ?
01 Mayıs 2020 - DEĞİŞİMİN ADI: COVİD–19
03 Mart 2020 - BERLİN KONFERANSI
16 Kasım 2019 - Akdeniz’de Enerji Denklemi
28 Temmuz 2019 - YENİ DÜZENDE VAR OLABİLMEK…
03 Mayıs 2019 - TÜRKİYE İTTİFAKI
15 Nisan 2019 - Batı’nın Sözde Medeniyeti
29 Mart 2019 - TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ SÜRECİ
07 Şubat 2019 - MODERN DARBE GİRŞİMİ “VENEZUELA”
05 Aralık 2018 - RUSYA’NIN ORTADOĞU POLİTİKASI
25 Ekim 2018 - BOP (Büyük Ortadoğu Projesi)
29 Eylül 2018 - BİZİM BEYİNLERE İHTİYACIMIZ YOK
07 Eylül 2018 - SİLAH ZORUYLA YAPAMADIKLARI
18 Ağustos 2018 - SON OYUN: EKONOMİK SAVAŞ
05 Ağustos 2018 - ABD VE TÜRKİYE İLİŞKİSİNİN BAŞLANGICI
14 Temmuz 2018 - YENİ DÖNEM
02 Temmuz 2018 - YENİ MECLİSTE MİLLETVEKİLLİĞİ
12 Haziran 2018 - 24 HAZİRAN EŞİĞİ
30 Mayıs 2018 - BİZE NE OLDU?
20 Mayıs 2018 - YENİ TÜRKİYE
09 Mayıs 2018 - BATININ ALGI YÖNETİMİ
12 Nisan 2018 - KÜRESELLEŞME
06 Mart 2018 - ORTADOĞU DENKLEMİNE GERÇEK BİR BAKIŞ
09 Şubat 2018 - MERKEZ ÜLKE TÜRKİYE: MİLLİ GÜVENLİK
30 Ocak 2018 - BATININ TÜRKİYE ALGISI; MERKEZ ÜLKE
02 Ocak 2011 - FIRAT’IN DOĞUSU
NEMRUT DAĞI ANIT MEZARI AÇILSIN MI?

AÇILSIN
AÇILMASIN

Sonuçlar
..
KALEMMEDYA VİDEO
KALEM MEDYA | HABERLER | FOTO GALERİ | HABER VİDEO | SAYFALAR | ANASAYFA
CH